• Doprava zadarmo nad 40 €

akné face of woman with dry skin Máte pocit, že ste sa už vyskúšali všetko na akné, ale stále sa Vám objavujú? Nezúfajte. Ak chcete vidieť jasnejšiu pokožku, pravdepodobne budete musieť urobiť nejaké zmeny. Akné je jedným z najbežnejších kožných stavov na svete a postihuje odhadom 85% mladých dospelých

Akné – čo naozaj pomáha?

Akné – čo naozaj pomáha?

Akné – čo naozaj pomáha? 740 540 SuperGreens®

Máte pocit, že ste sa už vyskúšali všetko na akné, ale stále sa Vám objavujú? Nezúfajte. Ak chcete vidieť jasnejšiu pokožku, pravdepodobne budete musieť urobiť nejaké zmeny.

Akné je jedným z najbežnejších kožných stavov na svete a postihuje odhadom 85% mladých dospelých (1).

Bežné ošetrenie akné, ako je kyselina salicylová, niacínamid alebo benzoylperoxid, sa osvedčilo ako najefektívnejšie riešenie akné, ale môže byť drahé a má nežiaduce vedľajšie účinky, ako je suchosť, začervenanie a podráždenie.

To viedlo mnohých ľudí k tomu, aby sa pozreli na prírodných riešeniach. Jedna štúdia v skutočnosti zistila, že 77% pacientov s akné vyskúšalo alternatívnu liečbu akné (2).

Rýchle fakty o akné

 • Akné je kožné ochorenie postihujúce olejové žľazy v koži.
 • Postihuje 3 zo 4 ľudí vo veku 11 až 30 rokov.
 • Nie je to nebezpečné, ale môže zanechať jazvy na koži.
 • Liečba závisí od toho, aké ťažké a trvalé je.
 • Medzi rizikové faktory patrí genetika, menštruačný cyklus, úzkosť a stres, horúce a vlhké podnebie, používanie make-upu na báze oleja a stláčanie pupienkov.
 • Biele bodky, čierne bodky, pupienky, cysty a zapálené uzliny sú všetky typy akné.
 • Žľazy produkujú olej a sú stimulované mužskými hormónmi produkovanými nadobličkami u mužov i žien.

Príčiny

Ľudská pokožka má póry, ktoré sa spájajú s mazovými žľazami pod kožou. Folikuly spájajú žľazy s pórmi. Folikuly sú malé vrecká, ktoré produkujú a vylučujú tekutinu.

Žľazy produkujú olejovitú tekutinu zvanú maz. Kožný maz prenáša odumreté bunky pokožky cez folikuly na povrch kože. Keď sa tieto folikuly zablokujú, rastú pupienky a pod pokožkou sa hromadí olej. Kožné bunky, kožný maz a vlasy sa môžu spojiť do jednej zátky. Táto zátka je infikovaná baktériami a vedie k opuchu.

Propionibacterium acnes (P. acnes) je názov baktérie, ktorá žije na koži a prispieva k infekcii pupienkov.

Hormonálne faktory

Akné vyvoláva celý rad faktorov, ale predpokladá sa, že hlavnou príčinou je zvýšenie hladiny androgénov. Androgén je typ hormónu, ktorého hladiny stúpajú, keď sa začína dospievanie. U žien sa premieňa na estrogén.

Rastúce hladiny androgénu spôsobujú rast olejových žliaz pod kožou. Zväčšená žľaza produkuje viac mazu. Nadmerné množstvo mazu môže rozložiť bunkové steny v póroch a spôsobiť rast baktérií.

Ďalšie možné spúšťače a najčastejšie problémy pri akné

Niektoré štúdie naznačujú, že genetické faktory môžu zvyšovať riziko.

Medzi ďalšie príčiny patrí:

 • niektoré lieky, ktoré obsahujú androgén a lítium
 • mastná kozmetika
 • hormonálne zmeny
 • emočný stres
 • menštruácia

Prírodné spôsoby liečby akné

Naneste jablčný ocot

Jablčný ocot sa vyrába kvasením jablčného muštu alebo nefiltrovanej šťavy z lisovaných jabĺk. Rovnako ako iné octy, aj tento je známy svojou schopnosťou bojovať proti mnohým druhom baktérií a plesní.

Jablčný ocot obsahuje organické kyseliny, ako je kyselina citrónová, o ktorých sa zistilo, že zabíjajú P. acnes. Výskum ukázal, že kyselina jantárová, ďalšia organická kyselina, potláča zápal spôsobený P. acnes, ktorý môže zabrániť zjazveniu (3).

Kyselina mliečna, ďalšia kyselina v jablčnom octe, môže tiež zlepšiť vzhľad jaziev po tomto ochorení.

Ako sa používa

 1. Zmiešajte 1 diel jablčného octu a 3 diely vody (na citlivú pokožku použite viac vody).
 2. Po vyčistení zmes jemne naneste na pokožku pomocou vaty.
 3. Nechajte 5 – 20 sekúnd pôsobiť, opláchnite vodou a osušte.
 4. Podľa potreby tento postup opakujte 1–2 krát denne.

Vezmite si doplnok zinku

Zinok je základná živina, ktorá je dôležitá pre rast buniek, produkciu hormónov, metabolizmus a imunitné funkcie.

Je to relatívne dobre študovaný v porovnaní s inými prírodnými spôsobmi liečby akné. Výskum naznačuje, že ľudia s akné majú tendenciu mať nižšiu hladinu zinku v krvi ako ľudia s čistou pokožkou (4).

Napríklad v prehľade z roku 2014 sa zistilo, že zinok je účinnejší pri liečbe závažného a zápalového akné ako pri liečbe stredne ťažkého akné (5).

Optimálna dávka zinku pre akné nebola stanovená, ale niekoľko starších štúdií pozorovalo výrazné zníženie akné pri použití 30–45 mg elementárneho zinku denne. Odporúčaná bezpečná horná hranica zinku je 40 mg denne, takže je pravdepodobne najlepšie toto množstvo neprekročiť, pokiaľ nie ste pod dohľadom lekára.

Ak užijete príliš veľa zinku, môže to mať nepriaznivé účinky vrátane bolesti žalúdka a podráždenia čriev.

Je tiež dôležité poznamenať, že sa ukázalo, že nanášanie zinku na pokožku nie je účinné. Môže to byť spôsobené tým, že zinok sa účinne neabsorbuje cez pokožku.

Vytvorte si masku z medu a škorice

Med a škorica majú schopnosť bojovať proti baktériám a znižovať zápal, čo sú dva faktory, ktoré spôsobujú akné.

Štúdia z roku 2017 zistila, že kombinácia extraktu z medu a škoricovej kôry mala antibakteriálne účinky proti P. acnes (6).

Štúdia uskutočnená na 136 ľuďoch s akné zistila, že aplikácia medu na pokožku po použití antibakteriálneho mydla nebola pri liečbe akné účinnejšia ako samotné použitie mydla (7). Aj keď protizápalové a antibakteriálne vlastnosti medu a škorice môžu akné znižovať, je potrebný ďalší výskum.

Ošetrenie akné olejom z čajovníka- Tea tree oil

Čajovníkový olej je éterický olej, ktorý sa extrahuje z listov rastliny Melaleuca alternifolia, malého stromu pochádzajúceho z Austrálie.Je dobre známy pre svoju schopnosť bojovať proti baktériám a znižovať zápal kože.

Niekoľko štúdií navyše zistilo, že aplikácia oleja z čajovníkového oleja na pokožku môže znížiť výskyt akné (8).Ďalšia malá štúdia zistila, že v porovnaní s benzoylperoxidom mali účastníci používajúci olej z masti z čajovníkového oleja na akné menej suchú pokožku a podráždenie. Tiež sa cítili spokojnejší s liečením (9).

Vzhľadom na to, že lokálne a perorálne antibiotiká môžu pri dlhodobom používaní na akné spôsobiť bakteriálnu rezistenciu, môže byť čajovníkový olej účinnou náhradou.

Olej z čajovníkového oleja je veľmi účinný, preto ho pred aplikáciou na pokožku vždy rozrieďte.

Hydratujte pomocou Aloe vera

Aloe vera je tropická rastlina, ktorej listy vytvárajú číry gél. Gél sa často pridáva do pleťových vôd, krémov, mastí a mydiel.

Bežne sa používa na ošetrenie odrenín, vyrážok, popálenín a iných kožných ochorení. Po aplikácii na pokožku môže gél z aloe vera pomôcť pri hojení rán, liečbe popálenín a boji proti zápalom.

Aloe vera obsahuje kyselinu salicylovú a síru, ktoré sa obe vo veľkej miere používajú pri liečbe akné. Výskum zistil, že aplikácia kyseliny salicylovej na pokožku zmierňuje výskyt akné.(10)

Niekoľko štúdií tiež naznačilo, že gél z aloe vera v kombinácii s inými látkami, ako je tretinoínový krém alebo čajovníkový olej, môže zlepšiť akné (11).

Ako sa používa

 • Lyžicou vyškrabte gél z rastliny aloe.
 • Gél nanášajte priamo na čistú pokožku ako zvlhčovač.
 • Opakujte 1-2 krát denne alebo podľa želania.
 • Gél z Aloe vera si môžete kúpiť aj v obchode, ubezpečte sa však, že je to čisté aloe bez akýchkoľvek prísad.

Dodržujte diétu s nízkym glykemickým indexom

O vzťahu medzi stravou a akné sa diskutuje už roky. Výskum naznačuje, že s akné môžu súvisieť aj stravovacie faktory, ako je inzulín a glykemický index (12).

Glykemický index potraviny (GI) je mierou toho, ako rýchlo zvyšuje Vašu hladinu cukru v krvi. Konzumácia potravín s vysokým GI spôsobuje prudký nárast inzulínu, ktorý pravdepodobne zvyšuje produkciu kožného mazu. Výsledkom je, že potraviny s vysokým GI môžu priamo ovplyvniť vývoj a závažnosť akné.

Medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom patria spracované potraviny, ako napríklad:

 • biely chlieb
 • sladké nealkoholické nápoje
 • koláče
 • šišky
 • pečivo
 • cukríky
 • sladké cereálne raňajky

Medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom patria:

 • ovocie
 • zeleninu
 • strukoviny
 • orechy
 • celé alebo minimálne spracované zrná

V jednej štúdii dodržiavalo 66 ľudí buď normálnu alebo nízko glykemickú stravu. Po 2 týždňoch mali jedinci konzumujúci nízko glykemickú stravu nižšie hladiny inzulínu podobného rastového faktora-1 (IGF-1), čo je hormón podieľajúci sa na vývoji akné (13).

Ďalšia štúdia so 64 ľuďmi zistila, že osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým akné konzumovali stravu s väčším počtom sacharidov a vyššou glykemickou záťažou ako osoby bez akné (14).

Tieto malé štúdie naznačujú, že nízko glykemická strava by mohla pomôcť tým, ktorí majú pleť náchylnú na akné. Potrebné sú ďalšie väčšie a dlhšie štúdie

Znížte stres pre zlepšenie akné

Súvislosť medzi stresom a akné nie je úplne pochopená. Hormóny uvoľňované v období stresu môžu zvýšiť produkciu kožného mazu a zápal, čo to ešte zhorší.

Stres môže tiež pôsobiť na črevné baktérie a spôsobiť zápal v tele, ktorý by mohol súvisieť s týmto problémom. Stres navyše môže spomaliť hojenie rán, čo môže spomaliť opravu lézií.

Viaceré štúdie zistili súvislosť medzi stresom a akné(15).

Jedna štúdia s 80 účastníkmi nezistila žiadnu súvislosť medzi intenzitou stresu a akné. Poznamenal však, že závažnosť akné môže súvisieť so schopnosťou ľudí vyrovnať sa so stresom (16).

Určité relaxačné a stresové kúry by mohli zlepšiť tento stav, je však potrebné vykonať ďalší výskum.

Ako znížiť stres

 • viac sa vyspite
 • venovajte sa fyzickej aktivite alebo športu
 • cvičte jogu
 • meditovajte
 • zhlboka sa nadýchnite- je vhodne použiť oleje ako citrónová tráva a levanduľa pri hlbokom dychani
 • vyskúšajte doplnky ako Kozinec, Mučenka a Ashwagandha

Tipy na prevenciu a starostlivosť pri akné

Tu je niekoľko rád, ako sa starať o pokožku, ktorá má akné alebo je na ňu náchylná.

 • Umyte si tvár nie viac ako dvakrát každý deň teplou vodou a jemným mydlom vyrobeným špeciálne na akné. Problematickú pleť v puberte treba čistiť častejšie.
 • Nedrhnite ani nevytláčajte pupienky, pretože to môže tlačiť infekciu ďalej hlbšie, čo spôsobí väčšie blokovanie, opuch a začervenanie.
 • Vyvarujte sa praskaniu pupienkov, pretože to zvyšuje pravdepodobnosť jaziev.
 • Špecialista môže liečiť pupienok, ktorý si vyžaduje rýchle odstránenie z kozmetických dôvodov.
 • Nedotýkajte sa tváre- pokožke a tvári to neprospieva.
 • Pri rozhovore držte telefón od tváre, pretože pravdepodobne obsahuje kožný maz a zvyšky pokožky.
 • Často si umývajte ruky, najmä pred nanášaním krémov, krémov alebo make-upu.
 • Okuliare pravidelne čistite, pretože zhromažďujú maz a zvyšky pokožky.
 • Ak je akné na chrbte, ramenách alebo hrudníku, skúste nosiť voľné oblečenie, aby pokožka dýchala. Nepoužívajte tesné odevy, ako sú čelenky, čiapky a šály, alebo ich pravidelne perte, ak sú používané.
 • Vyberte si make-up pre citlivú pokožku a vyhýbajte sa produktom na báze oleja. Pred spánkom sa odlíčte- použite čistiaci gél alebo vodu alebo iné prípravky na čistenie pleti. Vhodné sú aj kozmetika na pleť ako krém, peeling, maska alebo pleťová voda.
 • Pri holení používajte elektrický holiaci strojček alebo ostré holiace strojčeky. Pred použitím krému na holenie zjemnite pokožku a fúzy teplou mydlovou vodou.
 • Udržujte vlasy čisté, pretože zhromažďujú kožný maz a zvyšky pokožky. Vyhýbajte sa mastným vlasovým produktom, ako sú napríklad tie, ktoré obsahujú kakaové maslo.
 • Vyhýbajte sa nadmernému slnečnému žiareniu, pretože by to mohlo spôsobiť, že pokožka bude produkovať viac mazu. Niekoľko liekov na akné zvyšuje riziko spálenia.
 • Vyvarujte sa úzkosti a stresu, pretože to môže zvýšiť produkciu kortizolu a adrenalínu, ktoré zhoršujú akné.
 • Snažte sa byť v teplom a vlhkom podnebí chladný a suchý, aby ste sa nepotili.

Akné je častým problémom. Môže to spôsobiť vážne rozpaky, ale liečba akné je k dispozícii a je v mnohých prípadoch účinná.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4769025/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352241017300257

https://www.niams.nih.gov/news_and_events/spotlight_on_research/2007/gene_array_acne.asp

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3888247/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23826827/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25120566/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5489923/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26832428/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6298394/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31012999/

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD011368/full

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23336746/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29691143/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28606553/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30406964/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4969476/