• Doprava zadarmo nad 40 €

alaoe vera

Liečivá rastlina tisícich tvárí: takto pomáha Aloe vera

Liečivá rastlina tisícich tvárí: takto pomáha Aloe vera

Liečivá rastlina tisícich tvárí: takto pomáha Aloe vera 600 400 SuperGreens®

Aloe Vera je polotropická rastlina. Pôvodne pochádza zo suchých klimatických oblastí južnej Afriky, no v súčasnosti sa pestuje aj na pobreží Stredozemného mora, v mnohých oblastiach Spojených štátov a tiež na juhoamerickom kontinente.
Všeobecne je známych približne 400 druhov aloe vera. Liečivé účinky má však len niekoľko z nich. Najvhodnejší pre ľudskú konzumáciu a najrozšírenejší je druh Aloe Barbadensis Miller, nazývaný aj Lekárske aloe. Oblasti jeho využitia sú takmer nevyčísliteľné. Dôvodom toho je, že sa využíva takmer každá časť tejto výnimočnej rastliny. Ve si len pomyslime na spodné prádlo, posteľnú bielizeň, či nealkoholické nápoje s obsahom aloe vera!

Priehľadná gélová tekutina, ktorá sa nachádza v listoch obsahuje aloín s miernym preháňacím a emetickým účinkom (na vyvolanie zvracania). Aloín našiel svojej uplatnenie vo farmaceutickom priemysle a rovnako sa z neho vyrába sa aj univerzálny čistiaci prostriedok.
Gél ukrytý v listoch tejto rastliny má protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti.

Najznámejšie vlastnosti:

  • Zvyšuje imunitu.
   Rastlina obsahuje viac ako 240 druhov aktívnych zložiek, vrátane enzýmov, vitamínov a stopových prvkov. Vysoký obsah vitamínu C napomáha správnemu fungovaniu imunitného systému, čím prispieva k zníženiu únavy a vyčerpanosti.
   Vďaka svojmu významnému obsahu minerálnych látok si preto vyslúžila svoje nenahraditeľné miesto aj na zozname superpotravín.
  • Odkysľuje.
   Jedným z módnych trendov nášho každodenného života je téma “alkalizácia“. Medzi príčiny prekyslenia nášho organizmu patrí zvýšená miera stresu, nadmerná spotreba kyslých potravín a nevhodný životný štýl s nedostatkom pohybu. Príznakmi nesprávneho životného štýlu môžu byť: zvýšený výtok z nosa, nadúvanie, chronická únava, suchá pokožka s vyrážkami, či dokonca syndróm dráždivého čreva.
   Prekyslenie organizmu charakterizujú aj ochorenia obličiek a žlčníka, srdcovo-cievne ochorenia, deformácie kĺbov a zápaly. Spojitosť s týmto javom môžu vykazovať aj niektoré nádorové ochorenia. Stav prekyslenia organizmu (pH nad 7,45) pretrvávajúci dlhšiu dobu môže spôsobiť spôsobiť silné svalové kŕče. V takom prípade sa odporúča alkalizujúca kúra, ktorej jednou zo zložiek je nápoj z Aloe vera.
  • Napomáha tráveniu.
   Jednou z najrozšírenejších oblastí aplikácie gélu Aloe vera je tráviaci a črevný systém. Štúdie preukázali, že vďaka vysokému podielu vlákniny môže byť účinná pri liečbe zápalových ochorení gastrointestinálneho traktu. Účinné zložky Aloe vera vytvárajú na črevnej sliznici ochranný povlak, čím zabraňujú hromadeniu jedovatých látok a pomáhajú obnoviť rovnováhu črevnej flóry. Môže byť nápomocná aj pri odstránení zápchy, pretože na rozdiel od preháňadiel dokáže odstrániť škodlivé usadeniny z čriev šetrným spôsobom.
 • Ochrana proti patogénom.
  Pre svoje protiplesňové , antibakteriálne a antivírusové vlastnosti sa nápoj z Aloe vera stal účinným prírodným prostriedkom aj v boji proti infekciám.
  Disponuje významným obsahom vitamínov A, B, C, E ako aj množstvom antioxidantov, ktoré poskytujú efektívnu pomoc proti nezvaným votrelcom.

Použitie zvonka

Vo forme gélu sa používa na zmiernenie bolestí kĺbov a reumatických bolestí, je užitočná aj pri liečbe rôznych alergických reakcií.
Pomáha hojiť popáleniny, v prípade rezných rán a odrenín zastavuje krvácanie a urýchľuje regeneráciu kože. Nájdeme ju aj v mnohých kozmetických výrobkoch.

Nezabúdajme na dostatok tekutín

 

Zdroje:
https://supergreens.eu/superpotraviny-blog/aloe-vera-rastlina-zdravie-zvonka-i-zvnutra
https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28781531