• Doprava zadarmo nad 40 €

Ashwagandha na posilnenie imunity

Ashwagandha na posilnenie imunity: môže ochrániť aj pred rezistentnými baktériami

Ashwagandha na posilnenie imunity: môže ochrániť aj pred rezistentnými baktériami

Ashwagandha na posilnenie imunity: môže ochrániť aj pred rezistentnými baktériami 1024 683 SuperGreens®

Všeobecná popularita ashwagandhy má rôzne dôvody. Rozsiahle terapeutické vlastnosti tejto rastliny už dávno rozpoznala a využíva ajurvédska medicína, dokonca na ňu upriamil svoju pozornosť aj vedecký svet. Jej účinnosť potvrdzuje niekoľko klinických výskumov, takže sa vynára aj nasledovná otázka: Zvyšuje ashwagandha imunitu? Nakoľko ide o silný adaptogén, vďaka tomu zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu, a posilnením imunity aj voči ochoreniam. Ashwagandha disponuje významnými antioxidačnými vlastnosťami, čím chráni pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Ashwagandha na posilnenie imunity teda dokáže omnoho viac, ako priemerná liečivá rastlina, a jej účinky sú priam neskutočné.

Predbežné štúdie zistili, že ashwagandha na posilnenie imunity (Withania somnifera, indický ženšen, bobule snov) obsahuje rôzne fytochemické zlúčeniny, ktoré vykazujú rôzne terapeutické účinky s nízkou, alebo žiadnou súvisiacou toxicitou. Tieto výsledky sú mimoriadne povzbudivé. Znamená to, že túto superpotravinu je potrebné dôkladnejšie študovať a preskúmať jej potenciálne terapeutické vlastnosti.

Withania somnifera obsahuje množstvo užitočných zlúčenín, ktoré zvyšujú imunitnú odolnosť organizmu. Withanolidy, ktoré obsahuje, disponujú antimikrobiálnymi, protinádorovými a imunomodulačnými vlastnosťami, okrem toho obsahuje aj antioxidačné flavonoidy, glutation-reduktázu, katalázu a superoxiddismutázu. Zahŕňa tiež aminokyseliny, ako je tryptofán, lignany, triesloviny (taníny), triterpény a neurotransmitery. Witasomín je látka zvyšujúca chuť do jedla, zlepšuje metabolizmus, upokojuje, vo vyššej dávke pôsobí ako sedatívum. Prostredníctvom rastlinných steroidov zmierňuje stres.

 

Má imunomodulačný účinok

Podľa štúdií, ktoré boli vykonávané na ľuďoch, Withania somnifera prispieva k zvýšeniu počtu prirodzených zabíjačských (NK) buniek. Antioxidanty a withanolidy, ktoré sa nachádzajú v ashwagandhe, hrajú významnú úlohu pri podpore fungovania imunitného systému. Jedna štúdia skúmala účinky Withania somnifera vo vzťahu so štyrmi druhmi imunobuniek s cieľom určenia imunologického mechanizmu. Päť účastníkov konzumovalo 6 ml extraktu z koreňa ashwagandhy dvakrát denne počas 96 hodín, po uplynutí ktorých bola pozorovaná aktivácia zabíjačských buniek. Okrem toho, že aktivovala ich činnosť, sa zvýšili aj priemerné hodnoty expresie všetkých meraných typov receptorov oproti hodnotám meraným na začiatku. To naznačuje, že vo vzorke došlo k významnej zmene v aktivácii imunobuniek. V tejto súvislosti sú však potrebné ďalšie štúdie a výskumy.

 

Štúdie preukázali, že stres môže dramaticky znížiť úspešnosť boja proti infekciám. Nakoľko je to adaptogénna liečivá rastlina, jednou z najdôležitejších vlastností indického ženšenu je zmiernenie stresu. Ashwagandha na posilnenie imunity môže prostredníctvom svojich biologicky aktívnych withanoidových zlúčenín zmeniť stresovú reakciu organizmu. V prípade aplikácie tejto liečivej rastliny u ľudí bolo v štúdií pozorované významné zníženie symptómov spojených so stresom aj s úzkostnými poruchami, čoho výsledkom bol silnejší imunitný systém.

Rastlina pomáha znižovať zápal tak, že znižuje množstvo C-reaktívneho proteínu (CRP) v organizme. Vedci v rámci jednej kontrolovanej štúdie zistili, že skupina, ktorá užívala 250 mg štandardizovaného extraktu z ashwagandhy denne, mala v priemere zníženú hladinu CRP o 36 percent. Naproti tomu v skupine, ktorá dostávala placebo, bol tento výsledok iba 6 percent. Vzhľadom na to že indický ženšen má silné protizápalové účinky, jeho konzumácia je veľmi užitočná v prípade bolestivých stavov, ako je napríklad artritída. Zmiernenie chronického zápalu podporuje efektívne fungovanie imunitného systému tak, že zlepšuje účinnosť zabíjačských buniek. Tieto bunky sú súčasťou vrodeného imunitného systému a hrajú rozhodujúcu úlohu pri ochrane tak pred nádormi, ako aj vírusmi. V dôsledku poškodenia spôsobeného voľnými radikálmi môže vzniknúť mnoho druhov rakoviny, avšak vplyvom konzumácie tejto liečivej rastliny sú rakovinové bunky menej odolné voči apoptóze (bunkovej smrti).

 

Antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky

V prípade infekcií a takých abnormálnych procesoch, pri ktorých sa patogény cez črevnú stenu (syndróm presakujúceho čreva) dostanú do krvi (čo môže viesť k autoimunitným ochoreniam), bojuje táto liečivá rastlina proti tomuto škodlivému zápalu a môže obnoviť fungovanie imunitného systému. Z nej získaný extrakt je schopný zabrániť rastu hubových plesní a disponuje aj antibakteriálnymi vlastnosťami. Použitím tohto výťažku boli dosiahnuté úspechy v prípade tuberkulózy, infekcie salmonelou a baktérií Staphylococcus aureus rezistentných na meticilín (MRSA).

 

Používanie rôznych rastlín ako imunomodulátorov je stále v štádiu vývoja, withania však môže byť potenciálnym kandidátom. Ani v súvislosti s ashwagandhou, ani v súvislosti so žiadnou inou liečbou nebolo doteraz preukázané, že by mohli byť vhodné na prevenciu, alebo liečbu ochorenia COVID-19. Podľa indickej vlády je však Withania somnifera dostatočne sľubná na to, aby sa uskutočnila celonárodná štúdia v súvislosti s jej účinkom proti koronavírusu. Toľko je však isté, vzhľadom na to že osoby trpiace kardiovaskulárnymi ochoreniami sú nepretržite vystavené zvýšenému riziku infekcie, môže indický ženšen poskytovať istý druh ochrany pred koronavírusom tým, že udržuje zdravie kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

 

Ďalšie zdravotné výhody

 

Okrem toho, že pôsobí ako prvoradý posilňovač imunity prostredníctvom svojej antioxidačnej aktivity, má priaznivý vplyv aj na krvný tlak. Najmä ak možno hypertenziu spojiť so stresom. Nakoľko znižuje krvný tlak, chráni pred srdcovými ochoreniami, v prvom rade vtedy, keď je riziko ich prepuknutia vyššie v dôsledku stresu. Ďalším argumentom v prospech ashwagandhy je boj za dlhší život a proti srdcovým ochoreniam: jeho použitie môže znížiť hladinu cholesterolu v organizme.

V rámci jednej štúdie v súvislosti s touto rastlinou bolo zistené, že znižuje hladinu krvného cukru v organizme s rovnakou účinnosťou, ako liek na tento účel. Vysoká hladina cukru v krvi je rizikovým faktorom, ktorý môže nakoniec viesť k prepuknutiu cukrovky 2. typu. V jednej štúdii spomínaná rastlina nepriamo zvyšovala aktivitu štítnej žľazy, čo spôsobilo, že štítna žľaza produkovala viac hormónov (najmä voľnej frakcie T4). Vďaka tomuto efektu môže byť táto ázijská liečivá rastlina veľmi sľubným doplnkom pre osoby trpiace zníženou funkciou štítnej žľazy. V tejto súvislosti je však ešte potrebné uskutočniť ďalšie výskumy, aby mohla byť súčasťou terapie, alebo liečby.

Hovorovo nazývané bobule snov sa v ajurvédskej medicíne už dlho používajú ako prostriedok proti nespavosti. Môžeme ashwagandhu užívať pred spaním? Moderná veda potvrdila to, čo rôzne kultúry sveta poznajú už po celé stáročia: ashwagandha môže pomáhať v záujme pokojného spánku zmiernením stresu a celkovým pocitom uvoľnenia.

Často sa vynára otázka, môže ashwagandha spôsobiť pribúdanie hmotnosti? Pokiaľ ashwagandhu užívame pre iné účely, napríklad na zmiernenie úzkosti, nie je veľa dôkazov o tom, že sa vyskytol vedľajší účinok vo forme priberania. Ba čo viac, položme si tiež otázku: Je ashwagandha dobrá na odstránenie brušného tuku? Ashwagandha je plná antioxidantov, ktoré sú nevyhnutné pre chudnutie a všeobecný pocit pohody. Tieto antioxidanty urýchľujú metabolizmus, zmierňujú zápal, a tým pomáhajú spaľovať tuky hromadené v organizme. Ďalšia dôležitá a častá otázka je: Ako dlho trvá, kým ashwagandha prejaví svoje účinky? Pokiaľ sa ashwagandha aplikuje v rámci zdravého životného štýlu, priaznivé účinky na organizmus sa môžu prejaviť v priebehu dvoch týždňov. Závisí to od kvality doplnku výživy, ktorý prináša najväčšiu zmenu. V záujme dosiahnutia čo najlepšieho účinku je potrebný vysoký, širokospektrálny koncentrát.

 

Môžeme ashwagandhu užívať denne?

 

Táto liečivá rastlina sa zvyčajne používa sušená, vo forme prášku alebo kapsuly. Jednotlivé dávky sa líšia v závislosti od zdravotného stavu jednotlivca, ale ukazuje sa, že podávanie 250 – 500 mg denne po dobu najmenej jedného mesiaca by malo byť účinné. 

 

Môže byť ashwagandha škodlivá v prípade autoimunitných ochorení?

V prípade autoimunitných ochorení je charakteristické, že sa organizmus otočí sám proti sebe. Nakoľko bolo v prípade ashwagandhy preukázané, že zvyšuje imunitnú odpoveď, odporúča sa osobám trpiacim týmto zdravotným problémom vyhnúť sa spomínanému rastlinnému doplnku. Rovnako sa neodporúča súbežné užívanie prípravku so sedatívami a liekmi na spanie, pretože môže zvýšiť ich účinok. Nemožno ju užívať spolu s imunosupresívami (liekmi oslabujúcimi imunitný systém), pretože môže znížiť ich účinnosť. I napriek mnohým priaznivým výhodám obsahuje imunitu posilňujúca ashwagandha zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť potrat, predčasný pôrod, alebo kontrakcie maternice, preto sa prípravok neodporúča ženám v období gravidity a rovnako je vhodné sa mu vyhýbať aj počas doby dojčenia.

 

Zdroje: 

https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3336880/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19388865/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10956379/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11194174/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=ashwagandha
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1537189106000747
https://opencommons.uconn.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1021&context=som_articles