• Doprava zadarmo nad 40 €

Zdravie srdca- Srdce bije asi 2,5 miliárdkrát za priemernú dobu života a tlačí do každej časti tela milióny galónov krvi. Tento stály tok nesie so sebou kyslík, energiu, hormóny, ďalšie zlúčeniny a množstvo základných buniek.

Zdravie srdca a Astaxanthin

Zdravie srdca a Astaxanthin

Zdravie srdca a Astaxanthin 1024 768 SuperGreens®

Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí mužov i žien na celom svete. Podniknite dnes kroky na zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb ako napriklád infarkt./1/

Ako prevenciu ochorenia môžete:

 • Jedzte zdravo
 • Buďte aktívni
 • Zostaňte na zdravej váhe
 • Prestaňte fajčiť a vyhýbajte sa pasívnemu fajčeniu
 • Ovládajte svoj cholesterol a krvný tlak
 • Alkohol pite iba s mierou
 • Zvládajte stres.

Viete, že pohyb a správna strava môžu udržiavať Vaše srdiečko zdravé? Čo však môžete urobiť pre to, aby bolo srdce stále silné? Kardiotorakálny chirurg, MUDr. Gillinov, tu odporúča päť kľúčových rad, ktoré by ste mali robiť, aby Vám fungovalo čo najefektívnejšie.

Päť kľúčových rád 

 1. Jedzte zdravé tuky, NIE trans-tuky. V strave potrebujeme tuky, vrátane nasýtených a polynenasýtených a nenasýtených tukov. Jeden tuk nepotrebujeme, je to trans-tuk, o ktorom je známe, že zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb alebo mozgovej mŕtvice po celý život. Je to preto, že trans-tuky upchávajú tepny zvyšovaním zlej hladiny cholesterolu (LDL) a znižovaním dobrej hladiny cholesterolu (HDL). Ich vylúčením z potravy zlepšujete prietok krvi v tele. Takže, čo sú to trans-tuky? Sú to priemyselne vyrábané tuky, ktoré sa často používajú napríklad ako balené pečivo, ľahké jedlá, margaríny a vyprážané rýchle jedlá.
 2. Dodržiavajte správnu zubnú hygienu, najmä používajte zubnú niť. Zdravé zuby sú dobrým údajom o celkovom zdraví vrátane zdravého srdiečka, pretože tí, ktorí majú periodontálne (ďasnové) choroby, majú často rovnaké rizikové faktory pre srdcové choroby. Štúdie týkajúce sa tejto problematiky pokračujú, ale veľa z nich ukázalo, že baktérie v ústach, ktoré sa podieľajú na vývoji ochorenia ďasien, by sa mohli presunúť do krvi.
 3. Doprajte si dostatok spánku. Spánok je nevyhnutnou súčasťou udržania zdravia. Ak nemáte dostatok spánku, môžete mať vyššií risk kardiovaskulárnych chorôb bez ohľadu na Váš vek alebo iné zdravotné návyky. Jedna štúdia zameraná na 3 000 dospelých vo veku nad 45 rokov zistila, že u toho, kto spal menej ako šesť hodín za noc, bola asi dvakrát vyššia pravdepodobnosť mozgovej príhody alebo infarktu ako u ľudí, ktorí spali šesť až osem hodín za noc./6/
 4. Neseďte príliš dlho naraz. V posledných rokoch výskum naznačuje, že dlhodobé sedenie je zdraviu škodlivé. Pri pohľade na kombinované výsledky niekoľkých pozorovacích štúdií, tie zahŕňali takmer 800 000 ľudí, vedci zistili, že u tých sediacich najviac, došlo k súvisiacemu zvýšeniu kardiovaskulárnych príhod o 147 percent a k úmrtiu spôsobenému týmito udalosťami o 90 percent.
 5. Vyvarujte sa pasívneho fajčenia ako mor. Možnosťvzniku srdcových chorôb je asi o 25 až 30 percent vyššie u ľudí, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu doma alebo v práci. Podľa American Heart Association predstavuje vystavenie tabakovému dymu každý rok asi 34 000 predčasných úmrtí na srdcové choroby a 7 300 úmrtí na rakovinu pľúc./7/

Ako sa stravovať pre zdravie srdca/5/

 • Jedzte ovocie a zeleninu. Denne jedzte rôzne druhy ovocia a zeleniny. Obzvlášť výživné je tmavozelené, sýtooranžové a žlté ovocie a zelenina. Príklady zahŕňajú špenát, mrkvu, broskyne a bobule.
 • Každý deň jedzte rôzne obilné výrobky. Zahrňte celozrnné potraviny, ktoré majú veľa vlákniny a živín. Medzi príklady celých zŕn patrí ovos, celozrnný chlieb a hnedá ryža.
 • Jedzte ryby najmenej dvakrát týždenne. Pre srdiecko sú najlepšie mastné ryby, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Medzi tieto ryby patria losos, makrela, pstruh jazerný, sleď a sardinky.
 • Obmedzte nasýtené tuky a cholesterol. Ak chcete obmedziť nasýtené tuky a cholesterol, pokúste sa zvoliť nasledujúce potraviny:
 1. Chudé mäso a alternatívy mäsa ako fazuľa alebo tofu
 2. Ryby, zelenina, fazuľa a orechy
 3. Beztukové a nízkotučné mliečne výrobky
 4. Polynenasýtené alebo mononenasýtené tuky, ktorými sa nahradia nasýtené tuky, napr. maslo. Nenasýtené zdravé tuky- olivový, repkový, kukuričný a slnečnicový olej, sú súčasťou zdravej výživy. Ale všetky tuky majú vysoký obsah kalórií, takže sledujte veľkosť porcie.
 • Obmedzte soľ (sodík). Pre zdravé srdce je najlepšie menej soli. To je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí sú ohrození alebo už majú vysoký krvný tlak. Pokúste sa obmedziť množstvo sodíka, tak že konzumujete, menej ako 2 300 miligramov (mg) denne. To môže pomáha na zníženie krvného tlaku a zdravé srdce. Vyberte si a pripravujte jedlá s nízkym alebo žiadnym obsahom soli.
 • Jedzte iba toľko kalórií, koľko potrebujete na udržanie zdravej hmotnosti. Ak chcete schudnúť, zvýšte svoju aktivitu tak, aby ste spálili viac kalórií, ako zjete.
 • Ak pijete alkohol, pite s mierou. Príjem alkoholu obmedzte na 2 nápoje denne pre mužov a 1 nápoj denne pre ženy.
 • Obmedzte pridaný cukor. Obmedzte nápoje a jedlá s prídavkom cukru./2/

Doplnky stravy

Rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami nie je jediná vec z oceánu, ktorá môže zlepšiť niečo v ľudskom tele. Astaxanthin je karotenoidový pigment, ktorý sa okrem iných morských tvorov vyskytuje aj v pstruhoch, mikroriasach, kvasniciach a krevetách. Najčastejšie sa vyskytuje u tichomorského lososa a kde dáva tejto rybe ružovú farbu.

Tentoantioxidant má veľa zdravotných výhod. Pomáha so zdravšou pokožkou, vytrvalosťou, bolesťami kĺbov a môže mať dokonca budúcnosť v liečbe rakoviny a pre zdravie srdca.

Astaxanthin: silný antioxidant

Silnou novinkou, ktorá priťahuje veľký záujem je Astaxanthin, prirodzene sa vyskytujúci karotenoid (organický pigment) pochádzajúci z mikrorias Haematococcus pluvialis.  Je v prírode produkovaný mikroskopickými riasami ako obranný mechanizmus proti nepriaznivým podmienkam prostredia. Pre ľudí je astaxantín cenným doplnkom výživy./3/

Vďaka svojim jedinečným chemickým vlastnostiam sa Astaxanthin považuje za jeden z najsilnejších známych prírodných antioxidantov. Je 6000-krát silnejší ako vitamín C, 100-krát silnejší ako vitamín E a päťkrát silnejší ako betakarotén.

Antioxidanty ako Astaxanthin pomáhajú pôsobiť proti škodlivým účinkom reaktívnych foriem kyslíka a podporujú zdravú oxidačnú rovnováhu. Zjednodušene povedané, je to molekula dostatočne stabilná na to, aby darovala elektrón reaktívnej forme kyslíka a neutralizovala ho, čím sa zníži jeho kapacita poškodenia. Vďaka svojej schopnosti pomáha astaxantín hrať dôležitú úlohu pri podpore kardiovaskulárneho zdravia a života.
.Existuje čoraz viac vedeckých dôkazov podporujúcich výhody Astaxanthinu pre zdravie srdca vrátane zníženého oxidačného stresu a zápalu, zlepšeného lipidového profilu a lepšieho prekrvenia.

Globálne riziko kardiovaskulárnych chorôb

Kardiovaskulárne choroby sa stali jedným z hlavných zdravotných problémov na celom svete. Poruchy srdca, krvného tlaku a krvných ciev si každý rok vyžiadajú životy 17,7 milióna ľudí, čo predstavuje ohromujúcich 31% všetkých úmrtí na celom svete. Predpokladá sa, že do roku 2030 tento počet dosiahne 23,3 milióna v dôsledku starnutia populácie a nezdravého životného štýlu./4/

Ukázalo sa, že suplementácia astaxantínom podporuje zdravú oxidačnú rovnováhu v skupinách so zvýšeným rizikom kardio chorôb. Napríklad štúdia z roku 2014 s postmenopauzálnymi ženami dospela k záveru, že tejto skupine by mohlo prospieť doplnenie Astaxanthinu. Výskum navyše preukázal výhody Astaxantínu v boji proti oxidačnému stresu vyvolanému obezitou u mladých dospelých s nadváhou a u žien so zvýšenou záťažou oxidačným stresom. V štúdiách in vitro aj na zvieratách sa ukázalo, že redukuje markery zápalu.

Zvýšené hladiny LDL („zlého“) cholesterolu v kombinácii s nízkymi hladinami HDL („dobrého“) cholesterolu zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorob. Napríklad výskum ukazuje, že oxidácia LDL v krvi má významnú úlohu pri vývoji ateroskleróza.Existuje solídny vedecký základ podporujúci prípad Astaxantínu ako účinnej zložky doplnkov na zdravie srdca. Štúdie naďalej nepretržite poukazujú na pozitívne výsledky schopnosti  znižovať oxidačné poškodenie a zápal a tiež poskytovať ďalšie zdravotné výhody pre srdce, ako je zlepšenie prietoku krvi a liečba srdcového svalu.

Okrem toho je bezpečný, prírodný a dá sa vyrobiť udržateľným spôsobom, čo zvyšuje jeho príťažlivosť pre spotrebiteľov na celom svete.

Záverom

Srdce bije asi 2,5 miliárdkrát za priemernú dobu života a tlačí do každej časti tela milióny galónov krvi. Tento stály tok nesie so sebou kyslík, energiu, hormóny, ďalšie zlúčeniny a množstvo základných buniek. Taktiež odvádza odpadové produkty látkovej výmeny. Keď sa srdce zastaví, základné funkcie zlyhajú, niektoré takmer okamžite.

Vzhľadom na nekonečné pracovné vyťaženie srdca je zázrak, že podáva tak dobré výsledky, tak dlho a toľko ľuďom. Môže však zlyhať aj v dôsledku nesprávnej stravy a nedostatku pohybu, fajčenia, infekcie, nešťastných génov a ďalších vecí.
Aj keď s pribúdajúcimi rokmi u mnohých ľudí vzniká určitá forma kardiovaskulárnych chorôb (všeobecný pojem pre všetky choroby postihujúce srdce a cievy), nie je to nevyhnutné. Zdravý životný štýl, najmä ak sa začína v mladom veku, vedie k prevencii srdcovo-cievnych chorôb. Zmeny životného štýlu a lieky môžu potlačiť trendy poškodzujúce srdce, ako je vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol v zárodku skôr, ako dôjde k ich poškodeniu. A rôzne lieky, operácie a prístroje môžu pomôcť srdcu, ak dôjde k jeho poškodeniu.

Zdroje:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23257320/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19704096/
 3. https://www.crnusa.org/newsroom/dietary-supplement-usage-increases-says-new-survey
 4. https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1096/fasebj.27.1_supplement.638.7
 5. American Heart Association (2006). Diet and lifestyle recommendations revision 2006. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16785338/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2845795/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC487731/
 • -20% astaxanthin

  Astaxanthin kapsule