• Doprava zadarmo nad 40 €

astragalus na srdce

Astragalus na srdce

Astragalus na srdce

Astragalus na srdce 1024 683 SuperGreens®

Astragalus je liečivá bylina pôvodom z Číny. V týchto končinách sa používa na liečenie rôznych chorôb, okrem iného tu používajú aj Astragalus na srdce. Zistite, ako dokáže pomôcť aj vášmu telu.

Čo je to

Astragalus je bôbovitá rastlina s mnohými pomenovaniami. Nájdeme ju aj pod názvami ako:

  • kozinec blanitý,
  • mongolské mlieko,
  • Bei Qi,
  • čínsky Astragalus,
  • Huang Qi,
  • sladké drievko a mnoho ďalších.

Je to bylina, z ktorej koreňa sa vyrába liek. Používa sa už dlhé roky na rôzne druhy chorôb, no dodnes nie je dostatok vedeckých dôkazov, na ktoré všetky choroby je účinná.

Lieky sa vyrábajú vo forme tabliet či kapsúl a užívajú sa ústami. Týmito liekmi sa dá liečiť bežné prechladnutie, infekcie horných dýchacích ciest, sezónne alergie, HIV / AIDS a posilňuje sa nimi imunitný systém. Používajú sa taktiež na syndróm chronickej únavy, ochorenie obličiek, cukrovku a vysoký krvný tlak. Pomôcť by mal tiež pri angíne astme, nepravidelnej menštruácii a na zlepšovanie športového výkonu. 

Kozinec blanitý sa bežne používa v kombinácii s inými bylinami, napríklad s Ligustrum lucidum na orálnu liečbu rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a rakoviny pľúc.

Hlavnými oblasťami výskumu potenciálnych prínosov, ktorými sa výskumníci zaoberajú, sú Astragalus na srdce a jeho vitalita a v oblasti onkológie.

Existuje viacero rôznych druhov astragalu. Niektoré obsahujú toxín swainsonín a sú spájané s otravami hospodárskych zvierat. Niektoré z týchto druhov zahŕňajú Astragalus lentiginosus, Astragalus mollissimus a iné. Tieto druhy sa však zvyčajne nenachádzajú v doplnkoch výživy používaných ľuďmi. Doplnky obsahujú väčšinou len Astragalus membranaceus

Pôvod byliny Astragalus

Kozinec blanitý je základnou bylinou v tradičnej čínskej medicíne už stovky rokov. V ich medicíne je zahrnutý na podporu Wei Qi (Chi) a používajú ho ako štít, teda na podporu obranného mechanizmu proti zhubným ochoreniam. Byliny dorastajú do výšky približne 1 metra a sú pôvodom zo severských provincií Číny, no pestujú sa aj v Kórei a Japonsku. Rastliny majú rúrkovité žltkasté kvety a malé listy. Ako liečivo sa používa najmä koreň.

Používajú ho aj v receptoch na polievky, ktoré sa používajú na rekonvalescenciu a všeobecné posilnenie imunitného systému

V Číne sa hovorí, že tonizuje slezinu a preto sa používa na únavu spojenú so zníženou chuťou do jedla. 

Čo obsahuje?

Medzi zlúčeniny identifikované v byline patria polysacharidy, saponíny, flavonoidy, izoflavonoidy, steroly, aminokyseliny (vrátane kyseliny gama aminomaslovej), prachové oleje a ďalšie minerálne prvky, ako sú zinok, železo, meď, mangán, vanád a cín.

Astragalus na srdce

Niekoľko štúdií naznačuje, že Astragalus môže byť bylinou vhodnou pre srdce, pretože je bohatý na antioxidanty. Môže taktiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Astragalus sa podáva injekčne do žily pri bolestiach na hrudníku, pri srdcovom zlyhaní, srdcových infarktoch a infekciách. 

Ranné štúdie naznačujú, že užívanie 20 g astragalu v tabletách trikrát denne počas 2 týždňov môže zlepšiť srdcové funkcie u ľudí s bolesťami na hrudníku. 

Srdcové zlyhanie

Predpokladá sa, že rozširuje cievy a zvyšuje množstvo čerpanej krvi zo srdca. 

V klinickej štúdii dali výskumníci pacientom so srdcovým zlyhaním 2,25 gramu Astragalu 2x denne počas dvoch týždňov. Popri tom dostávali aj konvenčnú liečbu. U tejto skupiny sa spozorovalo zlepšenie srdcových funkcií v porovnaní s tými, ktorí dostali len samotnú štandardnú liečbu. 

Myokarditída

Niektoré štúdie naznačujú, že Astragalus môže znižovať príznaky myokarditídy, teda zápalu srdcového svalu srdca. 

Stres

Veľa stresu a úzkosť má na srdce veľmi nepriaznivé účinky. Preto by sme mali takéto stavy udržiavať na uzde a čo najviac sa vyhýbať situáciám, ktoré nám ich spôsobujú. Astragalus pomáha znižovať hladinu stresu a podporuje upokojenie mysle. 

Imunita

Každá choroba srdce oslabuje a preto by sme mali imunitu posilňovať. Rastlina dokáže chrániť imunitný systém pred vonkajšími vplyvmi. Má prirodzené antibiotické vlastnosti, takže môže zvyšovať odolnosť voči vírusovým infekciám. 

 

Astragalus má potenciál zlepšovať činnosť srdca a pomáhať pri rôznych druhoch srdcových chorôb, no tieto účinky je potrebné podporiť ešte ďalšími štúdiami. 

Aké ďalšie zdravé účinky prináša?

Okrem benefitov, ktoré prináša srdcu, sú tu aj ďalšie oblasti, kde by nám mohol byť prospešný. Medzi výhody patrí aj nasledovné:

Funkcia obličiek

Môže podporovať funkcie obličiek zlepšením prietoku krvi. Skúmaním sa zistilo, že zlepšuje proteinúriu, čo je stav, kedy sa v moči nachádza abnormálne množstvo bielkovín, čím sa poškodzujú obličky. 

Cukrovka

Účinné látky v koreni astragalusu by mohli pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u jedincov s cukrovkou 2. typu. V Číne je Astragalus najčastejšie predpisovaný ako pomoc na liečbu cukrovky.

Chemoterapia

Chemoterapia so sebou prináša veľa negatívnych vedľajších účinkov. Podľa niektorých zistení by mohol pomôcť Astragalus s ich znižovaním. V jednej štúdii sa zistilo, že podanie extraktu znížilo prejav nevoľnosti o 36 %, zvracanie o 50 % a hnačku o 59 %.

Vedľajšie účinky a interagovanie s inými liekmi

Väčšina ľudí toleruje bylinu Astragalus veľmi dobre. V štúdiách však bolo pár prípadov, kedy pozorované subjekty hlásili aj menšie vedľajšie účinky, ako sú vyrážky, svrbenie, nádchu, nevoľnosť a hnačku. 

V prípade, že sa prijíma do tela intravenózne, teda cez žilu, môže so sebou priniesť aj vážnejšie vedľajšie účinky, akú nepravidelný srdcový rytmus. 

Aj keď je pre väčšinu z nás bezpečný, nemali by ho užívať:

  • Tehotné a dojčiace ženy – pretože neexistuje dostatok výskumov na preukázanie bezpečnosti počas tehotenstva a dojčenia.
  • Jednotlivci s autoimunitnými ochoreniami – pretože môže zvýšiť aktivitu imunitného systému.
  • Ľudia užívajúci imunosupresívne lieky – je tu možnosť znižovania účinkov imunosupresívnych liekov.

Astragalus môže mať tiež účinky na hladinu cukru v krvi a krvný tlak. Preto používajte túto bylinu opatrne, ak máte cukrovku, alebo problémy s krvným tlakom.

Dávkovanie

Typické odporúčania dávkovania sú v rozmedzí 2 – 6 g práškového koreňa denne. Je však dôležité si predtým, ako doplnok užijete, prečítať si príbalový leták. Množstvo liečivej látky môže byť totiž v rôznych doplnkoch rôzne. Iné je ak užívate tekutý extrakt a iné môže byť v prípade tabliet. Ak si užívaním nie ste istý, poraďte sa so svojím lekárom. 

Zdroje:

https://www.gaiaherbs.com/blogs/herbs/astragalus
https://www.drugs.com/npp/astragalus.html
https://food.ndtv.com/health/8-incredible-benefits-of-astragalus-root-for-health-and-beauty-1667068