• Doprava zadarmo nad 40 €

autoimunitné ochorenie

Čo je autoimunitné ochorenie?

Čo je autoimunitné ochorenie?

Čo je autoimunitné ochorenie? 1024 682 SuperGreens®

Autoimunitné ochorenie je stav, pri ktorom Váš imunitný systém omylom napadne Vaše telo.

Imunitný systém sa bežne chráni pred choroboplodnými zárodkami, ako sú baktérie a vírusy. Keď zacíti týchto zahraničných útočníkov, vyšle na ne armádu bojových buniek. Imunitný systém zvyčajne rozozná rozdiel medzi cudzími bunkami a Vašimi vlastnými bunkami.

Pri autoimunitnom ochorení imunitný systém považuje časť Vášho tela, ako sú kĺby alebo koža, za cudziu. Uvoľňuje proteíny nazývané autoprotilátky, ktoré napádajú zdravé bunky.

Niektoré autoimunitné ochorenia sa zameriavajú iba na jeden orgán. Diabetes 1. typu poškodzuje pankreas. Ďalšie autoimunitné ochorenie, ako napríklad systémový lupus erythematosus (SLE), postihujú celé telo.

Prečo imunitný systém útočí na telo?

Lekári nevedia presne, čo spôsobuje zlyhanie imunitného systému. Niektorí ľudia však majú väčšiu pravdepodobnosť autoimunitného ochorenia než ostatní. Podľa štúdie z roku 2014 dostávajú ženy autoimunitné ochorenie v pomere asi 2: 1 v porovnaní s mužmi – 6,4 percenta žien vs. 2,7 percenta mužov. Ochorenie sa často začína v plodnom veku ženy (vo veku 15 až 44 rokov).

Niektoré autoimunitné ochorenia sú bežnejšie v určitých etnických skupinách. Lupus napríklad postihuje viac afroamerických a hispánskych ľudí ako belochov. Niektoré autoimunitné ochorenia, ako je skleróza multiplex a lupus, sa vyskytujú v rodinách. Nie každý člen rodiny bude mať nevyhnutne rovnakú chorobu, ale zdedí náchylnosť k autoimunitnému stavu.

Pretože výskyt autoimunitných chorôb stúpa, vedci sa domnievajú, že môžu byť zapojené aj faktory životného prostredia, ako sú infekcie a expozícia chemikáliám alebo rozpúšťadlám.

„Západná diéta“ je ďalším predpokladaným rizikovým faktorom vzniku autoimunitného ochorenia. Konzumácia potravín s vysokým obsahom tukov, cukrov a vysoko spracovaných potravín je spojená so zápalom, ktorý môže vyvolať imunitnú odpoveď. To sa však nepreukázalo.

Štúdia z roku 2015 sa zamerala na inú teóriu nazývanú hygienická hypotéza. Vďaka očkovacím látkam a antiseptikám nie sú deti dnes vystavené toľkým choroboplodným zárodkom ako v minulosti. Nedostatok expozície môže spôsobiť, že ich imunitný systém bude náchylný k nadmernej reakcii na neškodné látky.

11 bežných autoimunitných chorôb

Existuje viac ako 80 rôznych autoimunitných chorôb. Tu je 11 najbežnejších.

Diabetes 1. typu

Pankreas produkuje hormón inzulín, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Pri diabete mellitus imunitný systém útočí a ničí bunky pankreasu produkujúce inzulín.

Vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k poškodeniu ciev, ako aj orgánov, ako sú srdce, obličky, oči a nervy.

Reumatoidná artritída (RA)

Pri reumatoidnej artritíde (RA) imunitný systém útočí na kĺby. Tento záchvat spôsobuje sčervenanie, teplo, bolestivosť a stuhnutosť kĺbov.

Na rozdiel od artrózy, ktorá bežne postihuje ľudí vo vyššom veku, sa RA môže začať prejavovať už vo veku 30 rokov alebo skôr.

Psoriáza/psoriatická artritída

Kožné bunky normálne rastú a potom sa zhodia, keď už nie sú potrebné. Psoriáza spôsobuje, že kožné bunky sa množia príliš rýchlo. Extra bunky sa hromadia a vytvárajú zapálené červené škvrny, zvyčajne so strieborno-bielymi šupinami plaku na koži.

Až u 30 percent ľudí so psoriázou sa tiež prejavuje opuch, stuhnutosť a bolesť kĺbov. Táto forma ochorenia sa nazýva psoriatická artritída.

Roztrúsená skleróza

Roztrúsená skleróza (MS) poškodzuje myelínový plášť, ochranný povlak, ktorý obklopuje nervové bunky, vo Vašom centrálnom nervovom systéme. Poškodenie myelínového obalu spomaľuje prenos správ medzi Vašim mozgom a miechou do a zo zvyšku tela.

Toto poškodenie môže viesť k príznakom ako necitlivosť, slabosť, problémy s rovnováhou a problémy s chôdzou. Ochorenie má niekoľko foriem, ktoré postupujú rôznym tempom. Podľa štúdie z roku 2012 asi 50 percent ľudí s MS potrebuje pomoc pri chôdzi do 15 rokov od začiatku ochorenia.

Systémový lupus erythematosus 

Napriek tomu, že lekári v 18. storočí prvýkrát opísali lupus ako kožné ochorenie kvôli vyrážke, ktorú bežne spôsobuje, a ktorá je najbežnejšia, v skutočnosti postihuje mnoho orgánov vrátane kĺbov, obličiek, mozgu a srdca.

Bolesť kĺbov, únava a vyrážky patria k najčastejším príznakom.

Zápalové ochorenie čriev

Zápalové ochorenie čriev (IBD) je termín používaný na opis stavov, ktoré spôsobujú zápal výstelky črevnej steny. Každý typ IBD postihuje inú časť GI traktu.

Crohnova choroba môže zapáliť akúkoľvek časť GI traktu, od úst po konečník.

Ulcerózna kolitída postihuje iba výstelku hrubého čreva (hrubého čreva) a konečník.

Addisonova choroba

Addisonova choroba postihuje nadobličky, ktoré produkujú hormóny kortizol a aldosterón, ako aj androgénne hormóny. Príliš málo kortizolu môže ovplyvniť spôsob, akým telo používa a ukladá sacharidy a cukor (glukózu). Nedostatok aldosterónu povedie k strate sodíka a prebytku draslíka v krvnom obehu.

Medzi príznaky patrí slabosť, únava, strata hmotnosti a nízka hladina cukru v krvi.

Gravesova choroba

Gravesova choroba napáda štítnu žľazu na krku, čo spôsobuje, že produkuje príliš veľa svojich hormónov. Hormóny štítnej žľazy kontrolujú spotrebu energie v tele, známu ako metabolizmus.

Príliš veľa týchto hormónov zrýchľuje činnosti Vášho tela a spôsobuje príznaky ako nervozita, zrýchlený tep, intolerancia na teplo a chudnutie.

Jedným z potenciálnych symptómov tejto choroby sú vypuklé oči, nazývané exoftalmus. Podľa štúdie z roku 1993, môže sa to vyskytnúť ako súčasť takzvanej Gravesovej oftalmopatie, ktorá sa vyskytuje u približne 30 percent tých, ktorí majú Gravesovu chorobu.

Sjögrenov syndróm

Tento stav napáda žľazy, ktoré zabezpečujú lubrikáciu očí a úst. Charakteristickými príznakmi Sjögrenovho syndrómu sú suché oči a sucho v ústach, ale môže tiež postihnúť kĺby alebo pokožku.

Hashimotova tyroiditída

Pri Hashimotovej tyroiditíde sa produkcia hormónov štítnej žľazy spomaľuje na nedostatok. Príznaky zahŕňajú priberanie na váhe, citlivosť na chlad, únavu, vypadávanie vlasov a opuch štítnej žľazy (struma).

Celiakia

Ľudia s celiakiou nemôžu jesť potraviny obsahujúce lepok, bielkoviny nachádzajúce sa v pšenici, raži a iných obilných výrobkoch. Keď je lepok v tenkom čreve, imunitný systém napadne túto časť gastrointestinálneho traktu a spôsobí zápal.

Štúdia z roku 2015 uvádza, že celiakia postihuje približne 1 percento ľudí v USA. Väčší počet ľudí uviedlo citlivosť na lepok, ktorá síce nie je autoimunitným ochorením, ale môže mať podobné príznaky ako hnačka a bolesť brucha.

Konvenčná liečba autoimunitných porúch

V súčasnej dobe majú lieky na predpis pri autoimunitných ochoreniach za cieľ spoločne „vypnúť“ imunitný systém. Imunosupresíva sú synteticky vytvorené protilátky, ktoré napádajú autoimunitné protilátky. Imunosupresívne lieky môžu spôsobiť mnoho potenciálnych vedľajších účinkov. Tieto lieky môžu spôsobiť, že niekto bude náchylnejší na infekciu a môže viesť k rozvoju rakoviny.

Na zníženie zápalu je možné použiť aj ďalšie prístupy:

Strava bohatá na živiny: plnohodnotná strava bez spracovaných potravín prirodzene zníži zápal.

Cvičenie: aktívny pohyb zvyšuje cirkuláciu protizápalových cytokínov z kostrových svalov.

Dostatočný spánok: Vaše telo prirodzene zníži zápal, kým zavriete oči.

Bylinná medicína: kurkuma, zázvor, škorica, žihľava a rôzne liečivé huby môžu pomôcť zmierniť zápaly v celom tele.

Probiotiká a prebiotiká: tieto doplnky podporujú zdravé baktérie v čreve, ktoré znižujú zápal a podporujú zdravú imunitnú odpoveď.

Alternatívna medicína

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma je kvitnúca rastlina, ktorá je v tesnom spojení so zázvorom. Rovnako ako zázvor, je to koreň rastliny, ktorý je najviac cenený ako na varenie, tak na liečenie. Tento hustý, pomarančový koreň ponúka všeliek pre zdravie od úľavy od sennej nádchy až po zníženie hladiny cholesterolu. Kurkumín obsiahnutý v kurkume je obzvlášť prospešný pri zmierňovaní zápalu, ktorý zmierňuje bolesť a nepohodlie mnohých typov autoimunitných porúch.

Rebríček (Achillea millefolium)

Rebríček je bežná kvitnúca rastlina. Podľa legendy nosil Achilles túto bylinu so sebou do boja na zapálené rany. Rastie hojne po celom svete a v posledných storočiach sa používa na liečbu mnohých chorôb. Flavonoidy nachádzajúce sa v rebríčku sa skúmajú z hľadiska ich účinnosti pri liečbe chorôb, ako je epilepsia, roztrúsená skleróza a mŕtvica, je však potrebný ďalší prieskum.

Bylinné lieky sú úžasným a prírodným spôsobom, ako liečiť všetky druhy zdravotných problémov, ale výskum je zásadný, aby sa predišlo zvýšeniu Vašej záťaže. Napriek tomu, že mnohé bylinky sú bezpečným doplnkom alebo alternatívou k moderným liekom, nie vždy to tak je. Aj keď je tento zoznam dobrým východiskovým bodom, pred akýmikoľvek zásadnými zmenami vo Vašej diéte alebo liekoch by ste sa mali vždy poradiť s odborníkom.

Astragalus (Astragalus membranaceus)

Aj keď má Astragalus vlastnosti stimulujúce imunitu ako ostatné tu citované bylinky, štúdie tiež ukazujú, že môže pomôcť pri znižovaní precitlivenosti na imunitu. Niektorí jedinci môžu nájsť úľavu pridaním tejto bylinky do svojho jedálnička, zatiaľ čo u iných môžu vyvolať reakciu. Obráťte sa na svojho bylinkára alebo lekára, či Vám táto bylinka škodí alebo pomôže.

Zázvor

Zázvor je známy svojimi protizápalovými a antioxidačnými účinkami, vďaka čomu je obľúbeným bylinným doplnkom na liečbu zápalových ochorení.

A podľa štúdie vedenej spoločnosťou Michigan Medicine publikovanej v JCI Insight je hlavná bioaktívna zlúčenina koreňa zázvoru, 6-gingerol, terapeutická v boji proti mechanizmu, ktorý poháňa určité autoimunitné ochorenia u myší. Vedci sa konkrétne zaoberali lupusom, ochorením, ktoré napáda vlastný imunitný systém tela, a s ním často súvisiacim stavom antifosfolipidového syndrómu, ktorý spôsobuje krvné zrazeniny, pretože oba spôsobujú rozsiahly zápal a nadčasové poškodenie orgánov.

Masticha – môže pomôcť zmierniť príznaky zápalového ochorenia čriev (IBD)

Výskum uvedený v prehľade z roku 2015 naznačuje, že masticová guma môže pomôcť zmierniť príznaky Crohnovej choroby, ktorá je bežnou formou IBD.

V jednej malej štúdii ľudia, ktorí štyri týždne užívali masticovú gumu, zaznamenali výrazný pokles závažnosti ich zápalových symptómov. Vedci tiež zistili znížené hladiny IL-6 a C-reaktívneho proteínu, ktoré sú znakmi zápalu.

Na pochopenie presných mechanizmov, v ktorých mastická guma funguje, sú potrebné rozsiahlejšie štúdie. Je potrebný ďalší výskum, ktorý sa zameriava na používanie mastichovej gumy na liečbu Crohnovej choroby a iných foriem IBD.

Ako používať: Užívajte 2,2 gramu (g) ​​práškového tmelu rozdeleného do 6 dávok po celý deň. Pokračujte v používaní štyri týždne.

Serrazimes: Podporuje zdravie imunitného systému

Proteo-Serrase pôsobí systémovo na udržanie zdravých reakcií imunitného systému prostredníctvom schopnosti rozkladať sekréty imunitných buniek na báze bielkovín a uľahčovať elimináciu.

Podporuje vaskulárne zdravie: serrazimes podporuje vaskulárne zdravie podporou vlastných prirodzených procesov tela na odvodnenie aj opravu.

Konope získava na popularite každý deň- pre autoimunitné ochorenie!

Táto kontroverzná rastlina, ktorú mnohí stále spájajú s nelegálnymi látkami, nesie skutočný poklad látok, ktoré majú upokojujúci účinok na rôzne problémy. Čoraz populárnejší je aj v oblasti medicínskych použití. Početné klinické štúdie a vedecké práce uviedli pozitívne výsledky v terapiách zahŕňajúcich kanabisovú živicu.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568997212000225?via%3Dihub

https://www.dovepress.com/the-hygiene-hypothesis-current-perspectives-and-future-therapies-peer-reviewed-fulltext-article-ITT

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3351877/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1311781/

https://bigthink.com/surprising-science/ginger-treats-autoimmune-diseases

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367210

  • EliXir

    EliXir

  • masticha kapsule 100

    Masticha kapsule 100%, 90 ks