• Doprava zadarmo nad 40 €

Bezlaktózové mlieko: je zdravšie, ak si vyberieme také, ktoré je rastlinného pôvodu

Bezlaktózové mlieko: je zdravšie, ak si vyberieme také, ktoré je rastlinného pôvodu

Bezlaktózové mlieko: je zdravšie, ak si vyberieme také, ktoré je rastlinného pôvodu 600 400 SuperGreens®

O bezlaktózovom mlieku si ľudia väčšinou myslia, že naozaj neobsahuje laktózu, hoci z neho mliečny cukor neodstránia, iba ho upravujú pridaním enzýmu laktáza tak, aby ho mohli konzumovať aj tí, čo trpia laktózovou intoleranciou. Bezlaktózové mlieko však má aj zdravšiu alternatívu, ktorá sa vyrába z rastlín.

Z existencie bezlaktózového mlieka mnohí majú radosť, nakoľko takto sa mlieka a mliečnych dobrôt nemusia zriekať ani tí, ktorých organizmus produkuje iba malé, alebo žiadne množstvo enzýmov odbúravajúcich laktózu. Hoci v črevnom systéme človeka je bakteriálna flóra v detskom veku prítomná (veď aj materské mlieko obsahuje mliečny cukor). V dospelosti väčšina ľudí stráca schopnosť stráviť mliečny cukor. Pravdaže, to ešte neznamená, že po požití kravského mlieka sa im automaticky nafúkne brucho, dostanú hnačku alebo im bude nevoľno, či budú mať kŕče v bruchu, nakoľko organizmus túto chybu „veľmi múdro“ napraví. Baktérie črevnej flóry sa totiž časom dokážu prispôsobiť a pomôcť, aby človeka s deficitom potrebných enzýmov zbavili kvasiaceho mlieka.

Je, alebo nie je bezlaktózové mlieko zdravé?

Tvrdenie, že bezlaktózové kravské mlieko je zdavšie, ako normálne mlieko, je mylné. Jeho obsah tukov nie je o nič nižší, naviac tak isto sa v ňom nachádzajú tie antibiotiká škodlivé pre zdravie, respektíve hormóny, ktoré sa dojniciam podávajú. Týmto zvieratám často podávajú krmivá ošetrené pesticídmi. Navyše ich chovajú v neľudských veľkopriemyselných podmienkach. Nakoľko bezlaktózové kravské mlieko kvôli jeho vysokej cene si mnohí môžu kúpiť iba príležitostne, dlhšie ostávajú na policiach, preto výrobcovia ich ultra-pasterizujú. Ošetrením pri vysokej teplote sa v mlieku veľká časť vitamínov zničí, tie potom doplňujú syntetickými vitamínmi.

Riešením je rastlinné mlieko

K zdravému mlieku bez laktózy a cholesterolu sa môžeme dostať aj prípravou rastlinného mlieka. Čoraz väčšej popularite sa tešia rastlinné mlieka vyrobené z mandlí, kešu-orieškov, kokosu, ryže, sóje, prípadne z ovsa, lieskových orieškov, gaštanov, konopných semien, a to nie iba v okruhu vegánov. Oddaní zástancovia zdravého životného štýlu ich tak isto obľubujú, ba si ich aj sami pripravujú. Nakoľko dnes sú už k dispozícii každému dostupné prístroje na prípravu rastlinného mlieka. Prirodzene, aj bez takéhoto prístroja si môžeme doma rastlinné mlieko vyrobiť. Surovinu pre výrobu takéhoto mlieka/semená je treba namočiť do väčšieho množstva vody a potom ako z neho túto vodu zlejeme, spolu s čerstvou vodou vložiť do mixéra. Po niekoľkominútovom mixovaní precedíme cez jemné sitko a máme hotové rastlinné mlieko, ktoré môžeme konzumovať aj so semienkami chia, bobuľami acai. Doba namáčania jednotlivých druhov semien je odlišná, oplatí sa o nich informovať vopred.

Ktoré načo používame?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pre varenie je medzi bezlaktózovými rastlinnými mliekami najlepšou náhradou kravského mlieka sójové mlieko, ktoré má vysoký obsah vápnika a draslíka, nakoľko obsahuje podobné množstvo tukov a bielkovín. Kokosové mlieko je veľmi bohaté na prírodné tuky. Používa sa do kokteilov, je zložkou mnohých ázijských jedál, podobne ako napríklad aj kari korenie. Ovsené mlieko obsahuje veľké množstvo uhľohydrátov a bielkovín. Vďaka obsahu vláknin vyvoláva pocit plnosti, preto je ideálne aj pri odtučňovacej diéte.

Najľahšie a najlepšie stráviteľným rastlinným mliekom je ryžové mlieko. Je to dokonalý nápoj pre odtučňovaciu diétu. Prakticky neobsahuje žiadne tuky, ani bielkoviny, kvôli čomu sa ale menej hodí do varenia. Avšak do mixérov, k príprave osviežujúcich nápojov to môže byť výborná voľba.
Mandľové a gaštanové mlieko sa pre jeho sladkú chuť používa najmä pri príprave dezertov. Ale je dobrým základom aj pre mixované nápoje, pričom ním môžeme poliať aj naše ranné müsli , obilné vločky.

Zdroj:
https://www.finedininglovers.com/stories/vegetable-milk/
https://steptohealth.com/5-best-vegetable-milk/
http://food.ndtv.com/health/vegetable-milk-for-lactose-intolerance-694499