• Doprava zadarmo nad 40 €

Prečo je chlorella riasa dokonalou potravinou?

Prečo je chlorella riasa dokonalou potravinou?

Prečo je chlorella riasa dokonalou potravinou? 600 400 SuperGreens®

Existuje veľmi málo zložitejších zdrojov živín, než je chlorella riasa, ktorú môžeme pokojne nazývať dokonalou potravinou, alebo inak superpotravinou. V tejto jednobunkovej alge guľatého tvaru, zelenej farby sa nachádza takmer všetko, čo náš organizmus potrebuje pre udržanie zdravia.

Hoci chlorella riasa je drobučká, ale zato zdravá, veď napriek svojim mikroskopickým rozmerom je to superpotravina s mimoriadnymi liečivými účinkami. Je to vynikajúci posilňovač imunity. Účinne podporuje detoxikačné funkcie organizmu. Je to výborný alkalizátor, a jej pravidelnou konzumáciou môžeme prispieť k prevencii srdcových a cievnych ochorení, respektíve môže byť prospešná aj pri prevencii a liečbe rakoviny.

Zložky, ktoré sa navzájom podporujú

Šesťdesiat percent chlorelly tvorí bielkovina, čo je mimoriadne vysoká hodnota, 100 gramov chlorelly pokryje celodennú potrebu organizmu. Nie je teda náhodou, že obsahuje všetky esenciálne (tie organizmus nie je schopný produkovať) aminokyseliny, a aj ostatné aminokyseliny. Obsahuje veľké množstvo enzýmov, ako aj vitamínov: 100 gramov sušenej chlorelly obsahuje desaťnásobok potrebnej dennej dávky vitamínu A. Viac ako dvojnásobok vitamínu B2, približne 120 percent vitamínu B1 a B3. Nachádzajú sa v nej tiež vitamíny C, E, B5, B6. Okrem toho obsahuje približne osemnásobok odporúčanej dennej dávky železa, päťnásobok zinku, takmer 80 percent fosforu a horčíka. Obsahuje pozoruhodné antioxidačné činidlá, betakaroténu obsahuje desaťkrát toľko, ako mrkva. Chlorella má ešte aj ďalšiu špičkovú vlastnosť, totiž neexistuje žiadny iný živý organizmus, ktorý by obsahoval viac chlorofylu ako chlorella.

Naštartuje imunitný systém

Existuje viacero potravín na podporu imunitného systému, medzi nimi však vyniká chlorella riasa, a to tým, že obranyschopnosť nášho organizmu podporuje z viacerých strán. K tomuto pôsobeniu prispieva jej extrémne vysoký obsah vitamínu A, vitamínu B2, respektíve vitamínov C a E, ktoré sú zároveň dobrými antioxidantmi. Pomáhajú neutralizovať rakovinové bunky, voľné radikály, ktoré spôsobujú srdcové a cievne choroby, zápaly, poškodzujú DNA, čím urýchľujú starnutie. Také isté vlastnosti majú aj karotinoidy a zinok, ktoré sú v chlorelle tiež bohato zastúpené, kým jej iné zložky urýchľujú liečenie zápalov a infekcií, respektíve prispievajú k ich prevencii.

Vlastnosti chlorelly, ktoré posilňujú imunitný systém, potvrdzujú aj výsledky výskumov juhokórejskej Univerzity Yonsei. V rámci tohto výskumu podávali po dobu 8 týždňov denne 5 gramov chlorelly riasa, respektíve placebo zdravým osobám rozdeleným do dvoch skupín. Bolo pritom preukázané, že v organizme tých, ktorí dostávali chlorellu, aktivita prirodzených zabíjačských buniek (bunky natural killer) sa zvýšila o 10 percent. Tiež sa zvýšila hladina IFN-gama, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri imunitných reakciách na vírusové a bakteriálne infekcie, ako aj hladina IL-1-beta, ktorá pomáha zdolávať zápalové procesy. Výskumníci pritom pripomínajú, že prieskum robili s Kórejčanmi.

Protinádorové pôsobenie

Tým, že chlorella riasa dokáže neutralizovať premnožené voľné radikály a zlepšovať účinnosť zabíjačských buniek, môže byť našim spojencom aj v boji proti nádorom. Jej zložky môžu spomaľovať rozvoj rakoviny, prispievať k tomu, aby v rakovinových bunkách prebehla apoptóza, čiže programované odumieranie buniek. Bránia vytvoreniu zápalových procesov na pozadí nádorov, a podporujú tiež odstraňovanie toxických látok, ktoré tiež môžu súvisieť s rakovinou. Chlorella riasa môže byť účinná pri „ženských rakovinách“, rakovine prostaty a hrubého čreva, respektíve prispieva k prevencii týchto chorôb. Nato našli dôkazy slovenskí vedci, ktorí pokusmi in vivo a in vitro preukázali ako prví, že chlorella môže byť nápomocná pri liečení rakoviny prsníka.

Detoxikuje a alkalizuje

Ťažké kovy, ktoré sa dostávajú do organizmu, sa časom môžu stať príčinou vážnych problémov, ochorení. Nemusíme sa toho ale natoľko obávať, ak pravidelne konzumujeme chlorellu, ktorá je – hlavne vďaka jej vysokému obsahu chlorofylu – jedným z najlepších detoxikantov: pomáha odstraňovať z črevného traktu škodliviny, normalizuje funkciu pečene a obličiek, pričom prispieva aj k ich čisteniu. Zvyšuje zásobovanie orgánov kyslíkom, jej vlákniny a v nich prítomné enzýmy zlepšujú látkovú výmenu. Ich pomocou sa zlepšuje trávenie a optimalizuje sa peristaltika čriev. Vlákniny okrem toho dobre poslúžia aj pri znižovaní vysokého krvného tlaku a hladiny cholesterolu. Jej vlastnosť chrániť srdce a cievy potvrdzuje aj to, že odstraňuje povlaky z vnútorných stien ciev.

A to ešte nie je všetko: chlorella riasa môže plniť dôležitú úlohu pri zachovaní rovnováhy črevnej flóry, respektíve v prípade potreby pri jej náprave.
Nezabúdajme, že črevná flóra hrubého čreva bezprostredne ovplyvňuje funkciu imunitného systému. Jej probiotické baktérie produkujú tráviace enzýmy, vitamíny, a tiež bránia rozmnožovaniu mikroorganizmov, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia. Chlorella riasa je zároveň aj vynikajúcim alkalizátorom, pozitívne ovplyvňuje kyselinovo-alkalickú rovnováhu organizmu. Ak ju zaradíme do nášho každodenného jedálnička, môže odstrániť aj vážnejšie prekyslenie organizmu. Zvonka ju môžeme použiť na ošetrenie menších či väčších rán, prípadne vredov. Ďalším jej pôsobením je, že upokojuje nervy a zmierňuje stresové stavy.

Pomáha kontrolovať našu telesnú váhu

Nakoľko stimuluje látkovú výmenu a trávenie, ako aj upravuje črevnú flóru, chlorella riasa môže byť užitočným doplnkom aj pri odtučňovacích kúrach. Navyše reguluje aj hladinu cukru v krvi, zlepšuje metabolizmus tukov. Táto posledná jej vlastnosť nás dostáva bližšie k dosiahnutiu plochého brucha.