• Doprava zadarmo nad 40 €

proti chrápaniu

Čo najlepšie zaberá proti chrápaniu?

Čo najlepšie zaberá proti chrápaniu?

Čo najlepšie zaberá proti chrápaniu? 1024 683 SuperGreens®

Mnohí z nás ani len netušia, že príčinou neutíchajúcej únavy môže byť aj chrápanie. Prvotnou zdravotnou komplikáciou však nie je iba chronická nevyspatosť, ktorá napomáha aj zníženiu obranyschopnosti organizmu, ale aj zhoršenie kvality života. Okrem toho, pokojne sa vyspať vedľa človeka, ktorý chrápe, je priam nemožné. Rovnako to môže mať za následok zhoršenie vzťahov medzi partnermi, pokiaľ sa pre tento dôvod rozhodli spať v oddelených spálňach. No nie iba z týchto dôvodov je potrebné konať proti chrápaniu, ale aj preto, lebo môže mať za následok vznik vážnych ochorení.

Chrápanie je na jednej strane nepríjemné, na druhej strane ukrýva celý rad zdravotných rizík. Kvalita života u človeka, ktorý chrápe, sa zhoršuje, pretože jeho následkom možu vzniknúť zdravotné ťažkosti, ako napríklad bolesti hlavy, migréna, vysoký krvný tlak, mozgová príhoda, ba čo viac, môže sa znížiť aj libido. Prečítajte si, ako možno konať proti chrápaniu.

Aké sú príčiny chrápania?

Chrápanie môže mať mnoho príčin, ako napríklad anatómia ústnej dutiny a nosových dutín, konzumácia alkoholu, alergia, prechladnutie, alebo nadváha. Ako sa z plytkého spánku dostávame do hlbokého, svaly jazyka a hrdla sa uvoľňujú, dýchacie cesty sa zúžia a mäkké tkanivá začnú rezonovať v dôsledku prúdenia vzduchu. Chrápanie sa častejšie prejavuje u tých, ktorí zaspávajú, alebo spia na chrbte.

Nadváha zvyšuje množstvo tuku v okolí krku, doslova stláča a zužuje oblasť hrdla. No ale aj chudí ľudia chrápu a naopak, mnoho obéznych vôbec nie. U detí je chrápanie často spôsobené obštrukčným spánkovým apnoe, resp. zväčšenými mandľami. V prípade takýchto detí môže nedostatok spánku viesť k nepozornosti, hyperaktivite, ospalosti, alebo iným problémom so správaním.

Alergie postihujúce hlavne dýchacie cesty, v prvom rade senná nádcha, môžu spôsobiť upchatie nosa a dýchavičnosť a zužujú dýchacie cesty. V prípade fajčiarov môže dôjsť k zhrubnutiu slizníc dýchacích ciest, čo vyvoláva podobné príznaky. Slabý svalový tonus môže byť spôsobený aj užívaním určitých liekov, najmä liekov na spanie, sedatív a liekov na uvoľnenie svalstva.

Chrápanie môžu vyvolať aj poruchy, ako sú napríklad vybočenie nosovej priehradky, nosové polypy, zväčšené nosové a krčné, ako aj nádory. Zriedkavo, ale môže sa vyskytnúť aj dedičná príčina.

Dlhšie pretrvávajúce chrápanie je varovným signálom syndrómu spánkového apnoe. Je to typ poruchy spánku, pri ktorej môže vynechať dýchanie za jednu noc hoci aj stokrát, ale človek si to ráno nepamätá.

Vo vyššom veku sa znižuje svalový tonus vrátane svalov horných dýchacích ciest. Mäkké podnebie v ústnej dutine sa stáva citlivejším na vibrácie. Vibrovanie mäkkých tkanív vrátane čapíku, počujeme ako chrápanie.

Roztoče sa môžu nebadane hromadiť vo vankúšoch a spôsobovať alergické reakcie, ktoré taktiež môžu viesť k chrápaniu.

Pred spaním je dobré vyhýbať sa ťažkým jedlám. Konzumácia jedál v neskorých večerných hodinách podporuje chrápanie, pretože tráviaci proces uvoľňuje aj svaly hrdla a jazyka. Pokiaľ však predsa len potrebujeme jesť pred spaním, vyhnime sa mliečnym výrobkom s vysokým obsahom tuku, ako je napríklad zmrzlina.

 

Poškodzuje zdravie

Vedci oddelenia otolaryngológie, chirurgie hlavy a krku v nemocnici Henryho Forda v Detroite našli dôkaz na to, že chrápanie môže zvýšiť riziko problémov krčnej tepny(latinsky: arteria carotis). Môže sa tak stať z toho dôvodu, že vibrovanie sprevádzané chrápaním poškodzuje aj tepny okolo krku. Chrápanie spôsobuje dočasný nedostatok kyslíka, ktorý zvyšuje vašu frekvenciu pulzu, zvyšuje krvný tlak, čo poškodzuje obehový systém a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku mŕtvice a infarktu. Ospalosť pociťovaná v priebehu dňa vedie k celkovej únave, ťažkostiam s koncentráciou, ktoré úzko súvisia s s rizikom úrazov. Nedostatočná koncentrácia, ospalosť počas dňa prekáža človeku aj v práci a pri štúdiu. Chrápanie môže spôsobiť nemalý konflikt vo vzťahu, môže narušiť emocionálnu a sexuálnu intimitu. Podľa odborníkov chrápanie je jednou z hlavných príčin rozvodu.

 

Osamelým ľuďom môže trvať istý čas, kým si uvedomia tento problém, pretože z ich okolia neprichádza žiadna spätná väzba ohľadom chrápania. Primárny príznak chrápania nie je možné si pomýliť s ničím: časté hlasné, drsné, alebo chrapľavé zvuky, ktoré vydávame počas spánku. Medzi ďalšie príznaky môžu patriť bolesti v hrdle, alebo sucho v ústach po prebudení. Pokiaľ si všimneme niektorý z týchto príznakov, môžeme trpieť syndrómom spánkového apnoe. Varovným signálom je aj neutíchajúca ospalosť počas dňa. Stáva sa dokonca aj to, že sa doslova prebudíme na vlastné chrápanie.

10 tipov, ako sa zbaviť chrápania

Aby sme predišli chrápaniu, konajme nasledovne:

  • Pokiaľ nás trápi obezita, schudnime, udržujme si optimálnu váhu 
  • Zmena polohy spánku – spime na boku
  • Zdvihnime pozíciu hlavy pri spánku (vankúš, polohovateľná posteľ)
  • Použime pomôcky proti chrápaniu (náplasť na roztváranie nosných ciest), alebo prírodné prípravky
  • Liečme upchatie nosa, posilujme svoje dýchanie
  • Obmedzme, alebo vynechajme konzumáciu alkoholu a sedatív
  • Odvyknime si od fajčenia
  • Dôležitá je aj spánková hygiena (dĺžka spánku, teplota v miestnosti, vetranie)
  • Pokúsme sa dýchať nosom
  • Pokiaľ nič nepomáha, navštívme lekára

 

Cesnak je jedna z najúžasnejších liečivých rastlín a účinne čistí dýchací systém. Zabraňuje hromadeniu hlienu v nosových cestách a zmierňuje chrápanie.

Hoci niektorými zmenami v životnom štýle je možné dosiahnuť zlepšenie, niekedy môže priniesť výsledky iba profesionálna liečba. V prípade obštrukčnej spánkovej apnoe je možné úspešne použiť takzvané CPAP zariadenie, hoci ide o relatívne drahý úkon. CPAP udržuje zatvárajúci sa hltan otvorený, čím zabezpečuje normálny prívod vzduchu. Nakoľko je potrebné počas spánku nosiť kyslíkovú masku, nie pre každého je to pohodlné riešenie.

V súčasnosti je k dispozícii veľký výber, pokiaľ hľadáme najlepšie prípravky proti chrápaniu: okrem vyššie spomenutej náplasti sú tu aj nasledovné možnosti: náramok proti chrápaniu, vankúš proti chrápaniu, maska proti chrápaniu. Cviky proti chrápaniu sú zamerané na precvičenie svalov hltanu, avšak nie sú účinné u každého. Oplatí sa však vyskúšať aj toto riešenie. K dispozícii je tiež sprej, alebo rôzne kvapky proti chrápaniu, ktorých aplikácia uľahčuje prúdenie vzduchu v nosohltane a horných dýchacích cestách. Na trhu sú dostupné aj voľnopredajné lieky proti chrápaniu, no ich účinnosť je diskutabilná. 

Vdychovanie čistého vlhkého vzduchu je dôležitým krokom k zmierneniu tohto problému. Prístroje na čistenie vzduchu môžu pomôcť v prípade alergie, sennej nádchy, alergii na prach, ďalej v prípade suchého podnebia, alebo v tých domácnostiach, kde sa fajčí.

Vyplachovanie nosových ciest odstraňuje alergény a dráždivé látky, odstraňuje prebytočný hlien a zmierňuje zápal nosa. Na takýto výplach sa spravidla používa špeciálna, pre tento cieľ navrhnutá kanvička.

Niekedy môže pomôcť iba chirurgický zákrok. Sem možno zaradiť laserové operácie hltanu, nosných alebo krčných mandlí. Taktiež môže byť potrebné odstrániť zakrivenie nosovej priehradky, nosové polypy, zmenšenie čapíku jazyka, alebo zmenšenie veľkosť mäkkého podnebia.

Mnohé osoby, ktorých partneri chrápu, si jednoducho zaobstarajú štuple do uší proti chrápaniu, ale osvedčené babské rady proti chrápaniu tiež nie sú na zahodenie. Je už iba na nás, či s tým niečo urobíme, alebo si jednoducho zvykneme na tie nepríjemné, nervy drásajúce zvuky z vedľajšej postele. 

 

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/snoring

https://www.healthline.com/health/snoring#complications

https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-stop-snoring

https://www.healthline.com/health-news/snoring-at-risk-carotid-artery-013113

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694