• Doprava zadarmo nad 40 €

Depresia je stav duševného zdravia, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. Aj keď sa depresia zvyčajne lieči liekmi a terapiou, niektorí ľudia môžu chcieť vyskúšať iné bezpečné metódy, ako sú diétne úpravy alebo doplnky, aby znížili svoje príznaky.

Depresia – ochorenie našej nálady

Depresia – ochorenie našej nálady

Depresia – ochorenie našej nálady 1 1 SuperGreens®

Depresia a jej najlepšia liečba sa môže líšiť v závislosti od anamnézy osoby a závažnosti symptómov. Pre niektorých ľudí, najmä tých s miernou depresiou, môžu niektoré bylinky a doplnky buď doplniť alebo nahradiť tradičné liečebné metódy, ako sú antidepresíva a terapia. Ale alternatívne možnosti liečby nie sú najvhodnejšie pre každého s depresiou. Tu je to, čo potrebujete vedieť o bylinkách a doplnkoch, ktoré môžu zlepšiť náladu, o možných vedľajších účinkoch týchto liekov a o tom, kedy a ako ich používať.

Najprv sa porozprávajte so svojím lekárom

Ak si myslíte, že môžete mať depresiu, mali by ste sa najskôr poradiť s odborníkom na duševné zdravie, ako je psychiater, alebo sa obrátiť na svojho poskytovateľa primárnej starostlivosti. Lekár môže zhodnotiť vaše príznaky a diskutovať o možnostiach liečby, od doplnkov, ktoré môžu pomôcť zvládnuť vašu náladu až po zmeny životného štýlu alebo lieky.

Depresia

Depresia je vážna porucha nálady s príznakmi, ktoré siahajú od miernych až po oslabujúce a potenciálne život ohrozujúce. Niektorí ľudia sa snažia zvládnuť depresiu bylinnými liekmi, a nie liekmi, ktoré im predpíše lekár.

Príznaky depresie

Príznaky depresie zahŕňajú:

  • pocity smútku alebo beznádeje
  • frustrácia a podráždenosť
  • strata záujmu o koníčky alebo činnosti, ktoré zvyčajne poskytujú potešenie
  • problémy so spánkom, či už príliš veľa spánku alebo nespavosť
  • únava
  • zmeny chuti do jedla
  • problémy s koncentráciou
  • myšlienky na smrť alebo samovraždu
  • fyzické príznaky vrátane bolesti hlavy a chrbta

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je tiež známy ako Hypericum perforatum. Táto rastlina je bežnou bylinnou liečbou duševného zdravia už stovky rokov. Ľudia však musia byť opatrní, ak sa rozhodli vyskúšať to ako potenciálnu liečbu depresie.

Systematický prehľad z roku 2016 zistil, že ľubovník bodkovaný bol pri liečbe miernej až stredne ťažkej depresie účinnejší ako placebo a fungoval takmer rovnako dobre ako antidepresíva.

Tento prehľad vhodných štúdií však nenašiel výskum o dlhodobých účinkoch ľubovníka bodkovaného na ťažkú depresiu.

Autori tiež odporučili opatrnosť pred akceptovaním výsledkov vo veľkom, pretože bylina má nepriaznivé účinky, ktoré mnohé štúdie nezohľadnili.

Harmanček

Štúdia z roku 2012 skúmala údaje o harmančeku, ktorý pochádza z rastliny Matricaria recutita, a jeho úlohe pri zvládaní depresie a úzkosti.

Výsledky ukazujú, že harmanček priniesol výraznejšiu úľavu od symptómov depresie ako placebo. Na potvrdenie zdravotných výhod harmančeka pri liečbe symptómov depresie sú však potrebné ďalšie štúdie.

Levanduľa

Levanduľový olej je obľúbeným esenciálnym olejom. Ľudia zvyčajne používajú levanduľový olej na relaxáciu a zníženie úzkosti a porúch nálady.

Prehľad rôznych štúdií z roku 2013 naznačil, že levanduľa môže mať významný potenciál pri znižovaní úzkosti a zlepšovaní spánku

Omega-3 mastné kyseliny kyseliny

Omega-3 tuky sú esenciálne tuky, čo znamená, že ich musíte prijímať zo stravy. Niektoré štúdie ukazujú, že doplnky omega-3 môžu pomôcť pri liečbe depresie.

Analýza randomizovaných kontrolných štúdií z roku 2020 zahŕňajúcich 638 žien zistila, že doplnky omega-3 mastných kyselín výrazne zlepšili symptómy depresie u tehotných žien a žien po pôrode. ( 1 ).

Ďalší prehľad 26 štúdií zahŕňajúcich 2 160 účastníkov zistil, že doplnky omega-3 majú celkovo pozitívny vplyv na liečbu symptómov depresie.

Vitamín D

Vitamín D je kritická živina, ktorá hrá vo vašom tele množstvo základných úloh. Bohužiaľ, veľa ľudí nemá dostatočné hladiny vitamínu D, vrátane ľudí s depresiou.

Výskum ukazuje, že ľudia s depresiou majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať nízky alebo deficit vitamínu D. Tí, ktorí trpia týmto ochorením, majú tendenciu mať nižšie hladiny vitamínu D ako bežná populácia a ľudia s najnižšími hladinami majú tendenciu mať najvýznamnejšie depresívne symptómy. ( 2 ).

Vitamín D môže bojovať proti depresii prostredníctvom niekoľkých mechanizmov, vrátane zníženia zápalu, regulácie nálady a ochrany pred neurokognitívnou dysfunkciou (3).

Prehľad štyroch randomizovaných kontrolovaných štúdií z roku 2019 zistil, že doplnky vitamínu D viedli ku klinickým výhodám u ľudí s veľkou depresiou (4).

Horčík

Horčík je dôležitý minerál, ktorý môže prospieť ľuďom s depresiou. Nedostatok horčíka je bežný u ľudí s depresiou a výskum ukazuje, že jeho doplnenie môže znížiť symptómy depresie (5).

Randomizovaná štúdia na 126 ľuďoch s miernou až stredne ťažkou depresiou zistila, že užívanie 248 mg horčíka denne počas 6 týždňov výrazne zlepšilo symptómy depresie v porovnaní s placebom (6).

Ashwagandha

·        Znižuje úzkosť

Okrem odbúrania stresu ashwagandha tiež upokojuje vašu myseľ. V štúdii publikovanej v PLOS One vedci zistili, že ashwagandha je bezpečnou možnosťou na zmiernenie a zníženie úzkosti. Ak ste niekto, kto je neustále pod tlakom, potom vás ashwagandha určite môže zachrániť!

·        Zlepšuje kvalitu spánku

Keď ste príliš vystresovaní, váš spánkový cyklus a jeho kvalita sa narušia. Ashwagandha môže navodiť spánok tým, že pomáha uvoľňovať stresové hormóny. Okrem toho vedci z Inštitútu spánku na univerzite v Tsukube v Japonsku zistili, že ashwagandha má aktívnu zložku, ktorá môže pomôcť v boji proti nespavosti. Najlepšia časť? Nemá žiadne vedľajšie účinky!

·        Bojuje s depresiou

Depresia je vážny stav duševného zdravia a ak si myslíte, že vám môžu pomôcť iba farmaceutické lieky, mýlite sa. Môžete dôverovať ashwagandhe, že vám pomôže vyrovnať sa s depresiou bez akýchkoľvek vedľajších účinkov!

Zhrnutie

Depresia je stav duševného zdravia, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. Aj keď sa depresia zvyčajne lieči liekmi a terapiou, niektorí ľudia môžu chcieť vyskúšať iné bezpečné metódy, ako sú diétne úpravy alebo doplnky, aby znížili svoje príznaky.

Doplnky v tomto článku boli skúmané z hľadiska ich potenciálu znižovať symptómy depresie a môžu byť vhodné pre niektorých ľudí s depresiou. Na vyvodenie solídnych záverov o ich účinku na depresiu je však potrebný ďalší výskum.

Je nevyhnutné prediskutovať akýkoľvek doplnok so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečný a vyhovuje vašim potrebám.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22894890

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

https://www.nimh.nih.gov/health/statistics/major-depression.shtml

https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481805/