• Doprava zadarmo nad 40 €

doplnenie vitamínov

Doplnenie vitamínov proti jarnej únave a pre silný imunitný systém

Doplnenie vitamínov proti jarnej únave a pre silný imunitný systém

Doplnenie vitamínov proti jarnej únave a pre silný imunitný systém 1024 653 SuperGreens®

Snažíte sa o všeobecnú pohodu, ale nejako sa vám nedarí? Niet divu, pretože náš organizmus na jar spotrebúva svoje posledné rezervy. Z tohto dôvodu je nevyhnutné doplnenie vitamínov na konci zimy, pomocou ktorého je možné jarnú únavu rýchlo odstrániť, ba čo viac, dokonca možno týmto spôsobom zabrániť aj sezónnym chorobám.

Žiadny problém, pokiaľ sa to doteraz nepodarilo, doplnenie vitamínov pomáha dostať sa opäť do formy. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí sa domnievajú, že je zbytočné vynaložiť mimoriadne úsilie, pretože čoskoro aj tak príde dobré počasie, kedy konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia odstráni nedostatok vitamínov. Lenže v období infekčných ochorení má náš organizmus obrovskú potrebu zabrániť tomu, aby nás z dôvodu vyčerpaných zásob živín dobehli ochorenia, takže nemôžeme čakať na príchod sezóny jednotlivých druhov zeleniny a ovocia. Nie je však vôbec jedno, či tak konáme pomocou syntetických vitamínov, alebo konzumáciou takých superpotravín, ktoré tento proces urýchľujú.

Mali by sme užívať vitamíny, alebo nie?

Vitamíny sú také organické zlúčeniny, ktoré sú v malom množstve nevyhnutné pre udržanie života. Väčšina vitamínov by mala pochádzať z potravy. Užívanie rôznych vitamínov a doplnkov výživy však môže mať významné zdravotné výhody, najmä v období sezónnych ochorení. Avšak tí, ktorí ich užívajú doslova ako protiváhu v prípade zlých stravovacích návykov, konajú zle, pretože môžu zvýšiť riziko prípadných zdravotných problémov. Vedci dospeli k záveru, že multivitamíny neznižujú riziko ochorení srdca, rakoviny, kognitívneho poklesu (ako je napríklad strata pamäti a spomalené myslenie), alebo predčasného úmrtia. Dodali tiež, že počas predchádzajúcich štúdií, obzvlášť v prípade veľkých dávok, doplnky s obsahom vitamínu E a beta-karoténu sa ukázali ako škodlivé.

V prípade niektorých osôb sa užívanie doplnkov výživy, ktoré obsahujú vitamíny, môže považovať za užitočné. Čo sa týka toho, že užívanie vitamínov a minerálnych látok by robilo osoby so všeobecne dobrým zdravotným stavom ešte zdravšími, existujú iba obmedzené výskumné dôkazy. V skutočnosti niektoré výskumy naznačujú, že určité doplnky by mohli byť dokonca škodlivé.

Odborníci na výživu odporúčajú ako zdroj vitamínov v prvom rade potraviny, pretože tieto obsahujú minerálne látky, ako aj také prírodné bioaktívne zlúčeniny a vlákniny, z ktorých väčšinu spomínané vitamínové prípravky neobsahujú. Na druhej strane, pokiaľ robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme konzumovali zdravé jedlá, no z niektorých vitamínov ešte stále pociťujeme nedostatok, môžu doplnky výživy pomôcť. Obzvlášť dôležité je doplnenie vitamínov pre fajčiarov, pretože v ich prípade je potreba antioxidačných vitamínov omnoho väčšia. Doplnenie vitamínov a minerálov v starobe je úplne iný problém, pretože v pokročilom veku má organizmus odlišné potreby. Pre staršie osoby je napríklad nevyhnutné užívanie vitamínov, ktoré spomaľujú mentálny pokles, medzi ktoré patria najmä vitamíny skupiny B.

Ktoré sú príznaky nedostatku vitamínov?

Na potrebu doplnenia vitamínov môže poukazovať množstvo konkrétnych signálov, z ktorých môžeme odvodiť, ktoré vitamíny nášmu organizmu chýbajú. Pri nedostatku najdôležitejších vitamínov možno očakávať prejav nasledujúcich príznakov:

Nedostatok vitamínu A sa prejaví suchou, popraskanou, zvráskavenou pokožkou, pomalým hojením rán, zhoršeným zrakom, zvýšeným vypadávaním vlasov a zvýšeným výskytom infekčných ochorení. Konzumujme pistácie, mrkvu, pečeň, mliečne výrobky. To je najjednoduchší spôsob, ako doplniť vitamín A.

Nedostatok vitamínu B môže mať za následok pretrvávajúcu únavu, poruchy spánku a letargiu, ale môže tiež spôsobiť tráviace ťažkosti. Konzumáciou olejnatých semien, mliečnych výrobkov a celozrnného obilia sa vitamín B môže vrátiť na správnu úroveň.

Málo vitamínu C a iné nízke hladiny vitamínov

V prípade nízkeho príjmu vitamínu C sú najčastejšími príznakmi únava, nevoľnosť, pretrvávajúca bolesť kĺbov a problémy prejavujúce sa následkom oslabeného imunitného systému. Vitamín C dodáva organizmu energiu rýchlo, nakoľko prispieva k bežným procesom produkcie energie. Medzi jeho ďalšie výhody patrí rýchlejšia liečba a prevencia rakoviny. Vitamín C je jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré môžeme do našej stravy pridať v záujme žiarivej pokožky, pretože pomáha stimulovať produkciu kolagénu. Prírodný vitamín C môžeme získať pomerne ľahko, avšak by sme museli skonzumovať veľké množstvo k tomu, aby sme napríklad pomarančom, alebo zelenou paprikou pokryli zvýšené potreby vitamínu organizmu v záujme prekonania infekcií. Avšak, vitamín C nám môže výrazne uľahčiť prácu.

V prípade nedostatku vitamínu D môžeme pociťovať únavu podráždenosť. Vzhľadom na to, sa  v pokožke produkuje vplyvom slnečného žiarenia, jarné slnečné lúče pomáhajú zvyšovať jeho hladinu. Konzumáciou morských rýb, mlieka a vajec, pečene a hovädzieho mäsa môžeme zabrániť jeho nedostatku, alebo ho nahradiť.

Pokiaľ nemáme dostatok vitamínu E, jedným z následkov tohto stavu je nedostatočné fungovanie imunitného systému. Pokožka sa stáva vysušenou, krvný tlak sa môže zvýšiť a môže dôjsť ku vzniku rôznych zápalov. V takom prípade môžu pomôcť rôzne rastlinné oleje, olejnaté semená, celozrnné obilniny, navyše vajcia, morské ryby a špenát sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu E.

V mnohých prípadoch možno nízke hladiny vitamínu K vysledovať až k narušenej rovnováhe črevnej flóry. V prípade jeho nedostatku sa môže prejaviť krvácanie z ďasien, krvácania z nosa a v prípade zranení nastáva zrážanie krvi až po dlhšej dobe, pretože vitamín K zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Vzhľadom na to, že väčšina vitamínu je produkovaná probiotickými baktériami, doplnenie je možné vyriešiť predovšetkým užívaním probiotík.

Aké vitamíny a doplnky výživy možno užívať spolu?

Existujú také vitamíny a doplnky výživy, ktoré vzájomne pomáhajú, resp. zabraňujú vstrebávaniu. Najdôležitejšie sú nasledovné:

  • Odporúča sa železo + vitamín C

  • Odporúča sa vitamín D + vápnik

  • Odporúča sa vitamín B12 + foláty

  • Odporúča sa vitamín D + omega 3 mastné kyseliny

  • Neodporúča sa vzájomné užívanie železa + vápnika

Je potrebné užívať multivitamíny každý deň?

Multivitamíny sú dnes už dostupné v mnohých formách, ako sú napríklad tablety, kapsule, žuvačky, prášky a tekutiny (sirupy). Väčšinu multivitamínov je potrebné užívať raz alebo dvakrát denne. Bezpodmienečne je potrebné prečítať si štítok a postupovať podľa odporúčaných dávkovacích pokynov.

Najlepším zdrojom vitamínov sú superpotraviny

Väčšina vitamínov sa dokonale vstrebáva iba v tom prípade, pokiaľ sa užijú v prirodzenej forme, práve preto sa pokúsme v rámci doplnenia vitamínov viac zamerať skôr na zmeny v stravovacích návykov, v rámci ktorých je možné konzumovať množstvo mimoriadne výživných superpotravín. Tieto sú dostupné aj vo forme prášku, čo značne uľahčuje ich konzumáciu. Vzhľadom na to, že obsahujú vysoké percento vitamínov a stopových prvkov, superpotraviny dodávajú nášmu organizmu energiu, takže pocity únavy a malátnosti sa stanú v krátkom čase minulosťou. Pokiaľ ich aplikujeme správne, spustia sa v našom organizme aj procesy čistenia a hojenia (liečby). Môžeme sa zbaviť toxických látok, ktoré sa nahromadili počas zimy, ale napomáhajú nielen detoxikácii, ale výrazne podporujú aj obnovu buniek. Všetky prospešné vlastnosti superpotravín sú prítomné v koncentrovanej forme v melivách (práškoch) a extraktoch, majú vysoký obsah antioxidantov, navyše sú bohaté na aminokyseliny a nenasýtené tuky.

Konkrétne superpotraviny

Bio Maca prášok povzbudzuje, dodáva energiu a odstraňuje únavu. Obsahuje veľké množstvo vitamínov B, C a D, udržuje vysokú hladinu energie, jeho užívaním sa budeme sa cítiť životaschopnejšími a sviežejšie. Výrazne zlepšuje fyzickú a duševnú výkonnosť.

Pšeničná tráva v prášku má vysoký obsah antioxidantov, vitamínu A, C a E, ako aj obsahu komplexu vitamínov skupiny B. Zabraňuje množeniu baktérií.

Riasa chlorella posilňuje imunitný systém, obsahuje beta-karotén, vitamín C a vitamíny skupiny B. Pomáha napraviť rovnováhu črevnej flóry a podporuje množenie prospešných probiotických baktérií. Táto vlastnosť je mimoriadne dôležitá, pretože takmer 70 percent imunobuniek sa nachádza v črevnom systéme a probiotické baktérie syntetizujú imunolátky.

Konopná múka okrem iného obsahujú vitamíny B,C,D a E. Jeho účinné látky rozpúšťajú katar (hlieny), zmierňujú kašeľ a tieto semienka sú tiež bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Sú mimoriadne bohaté na vlákninu, čím poskytujú ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Grécky horský čaj je jedna z najlepších liečivých rastlín, čo sa týka posilnenia imunity. Vďaka rastlinným zlúčeninám je účinná proti vírusom a baktériám, preto je možné jeho konzumáciou predísť chrípke a prechladnutiu.

V každom prípade je potrebné spomenúť aj liečivé huby, pretože ide o najlepšie prírodné posilňovače imunity.

Rovnako, ako trsovnica lupeňovitá, alebo lesklokôrovka obyčajná a shiitake, doslova nakopnú imunitný systém. Sú plné liečivých antioxidantov a zlúčenín účinných v boji proti zápalom, ktoré zabraňujú vzniku infekcií. Fungujú ako prírodné obranné komponenty a účinne sa podieľajú v boji proti rakovine, vírusom a zápalom.

Samozrejme, existuje ešte celý rad superjedál, ktoré stimulujú imunitu, takže si s veľkou pravdepodobnosťou každý nájde medzi nimi to, čo mu najviac vyhovuje. Oplatí sa experimentovať, vyskúšať ich a v záujme zdravia niekoľko z nich jednoducho zaradiť do každodennej stravy.

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/vitamins-and-supplements/the-benefits-of-vitamin-supplements

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18160753

https://www.health.harvard.edu/vitamins-and-supplements/the-benefits-of-vitamin-supplements

https://www.medicalnewstoday.com/articles/195878

  • Superum C, prírodný vitamín C