• Doprava zadarmo nad 40 €

Fucoxanthin

Fucoxanthin – liečivá riasa

Fucoxanthin – liečivá riasa

Fucoxanthin – liečivá riasa 1024 694 SuperGreens®

V prírode okolo nás sa ukrýva veľa liečivých rastlín, o účinkoch ktorých ešte nevieme. Fucoxanthin k takým našťastie nepatrí, pretože už do dnes sa vykonalo viacero štúdií a čoraz viac sa odkrývajú jeho liečivé účinky. 

Čo je to

Fucoxanthin je prírodná látka, ktorá pochádza z hnedých morských rias, ako sú Kombu (Laminaria japonica), Wakame (Undaria pinnatifida) a Hijiki (Hijikia fusiformis). Je to karotenoid, teda rastlinný pigment s antioxidačnými účinkami.

V súčasnej dobe sa predáva vo forme doplnkov výživy a teda jeho suplementácia je vďaka o veľa jednoduchšia, akoby ste ho museli prijať len z rias. Po užitý sa metabolizuje tráviacimi enzýmami a vstrebáva sa v črevách. Niektoré výskumy naznačujú, že jeho vstrebávanie sa líši v absorpcii v závislosti od iných zložiek potravy. Napríklad by konzumácia fucoxanthinu s rybím olejom mohla zvýšiť jeho absorpciu, vďaka čomu by sme dostali živín do organizmu ešte viac. Je podobný Astaxanthinu v tom, že neovplyvňuje stav vitamínu A.

Konzumácia morských rias je typická hlavne pre východné krajiny, ako Čína a Japonsko. Tieto kultúry konzumujú morské riasy a plody takmer každodenne a používajú ich často aj ako bylinné lieky. 

Zloženie

Morské riasy sú bohatým zdrojom viacerých vitamínov, medzi ktoré patrí vitamín E, K, B12, riboflavín, niacín, tiamín a folát. Sú tiež zdrojom vlákniny majú nízky obsah tuku.

Zdravotné benefity

Fucoxanthin sa označuje za prírodný liek na mnohé choroby, od cukrovky až po problémy s nadváhou. Klinických štúdií je zatiaľ málo, ale výsledky niektorých sú naozaj veľmi sľubné.

Odstraňuje brušný tuk

Podľa štúdie z roku 2015 vykazuje nádej v liečbe a prevencii obezity vďaka účinkom na brušný tuk. Môže totiž inhibovať hromadenie brušného tuku a tuku v pečeni. Existujú dôkazy, že ovplyvňuje hladinu leptínu v tele, čo je hormón nevyhnutný na kontrolu hladu v tele. Pri chudnutí tak môže byť dobrým pomocníkom.

Diabetes

Štúdia vykonaná japonskými vedcami na zvieratách zistila, že dokáže pomôcť pri liečbe cukrovky. Testy boli na myšiach a preukázali, že reguluje hladinu cukru v krvi a tiež lieči inzulínovú rezistenciu.

Rakovina

V predbežných štúdiách vedci zistili, že by mohol mať aj protirakovinové vlastnosti. Jeden z výskumov zistil, že liečba fucoxanthinom môže pomôcť zabrániť šíreniu niektorých buniek rakoviny prsníka. Zdá sa, že rakovinu čiastočne potláča indukciou apoptózy, čo je typ programovanej bunkovej smrti nevyhnutnej na zastavenia množenia rakovinových buniek. Pôsobí aj ako antiangiogénne činidlo, teda typ látky, ktorá zastavuje rast nových krvných ciev.

Antioxidačný účinok

Antioxidačné schopnosti morských rias sú všeobecne známe. Fucoxanthin zlepšuje kapacitu krvných sérových hladín u cicavcov. Je neobvyklý v tom, že namiesto protónu daruje elektrón reaktívnym formám kyslíka.

Dá sa použiť aj ako lokálna ochrana pred UV poškodením. Skúšalo sa to na bezsrstých myšiach. Účinkovať by mohol aj proti starnutiu pokožky spôsobeným voľnými radikálmi.

Vedľajšie účinky

Nakoľko doteraz vykonaných štúdií a testov na ľuďoch je málo, vie sa len málo o bezpečnosti dlhodobého a pravidelného používania produktov s obsaom fucoxanthinu a taktiež o tom, ako by mohol interagovať s inými liekmi. Keďže je tento produkt z morských rias, mohol by zvýšiť v tele hladinu jódu a jeho nadmerný príjem by mohol viesť k otrave jódom a tým narušiť funkcie štítnej žľazy. Riasy by tiež mohli obsahovať ťažké kovy, ako arzén, kadmium a olovo, či ďalšie kontaminanty.

Záver

Fucoxantín je bioaktívna zlúčenina nachádzajúca sa v jednom z najplodnejších a najudržateľnejších organizmov na planéte, na riase. Pre prebádanie všetkých jej zdravotných účinkov je dôležité vykonať aj ďalšie rozsiahlejšie štúdie, pretože liečebných vlastností môže ukrývať ešte omnoho viac.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4461761/#B29/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210606/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24146106/