• Superpotraviny sú najlepším zdrojom vitamínov

granátové jablko

Granátové jablko a jeho vplyv na zdravie

Granátové jablko a jeho vplyv na zdravie

Granátové jablko a jeho vplyv na zdravie 1024 683 SuperGreens®

Granátové jablko je jedno z najzdravších ovocí na našej planéte. Je zdrojom vitamínov, antioxidantov a dokáže telu priniesť množstvo benefitov, od znižovania zápalov, až po redukciu brušného tuku. Zistite odkiaľ pochádza, aké sú jeho nutričné hodnoty a v akých prípadoch pomôže.

Čo je granátové jablko?

Granátové jablko, alebo aj Granátovník púnsky, je ovocie z listnatého keru z čeľaďe Lythraceae, ktorých výška je 5 – 10 metrov. Ovocie rastie na severnej pologuli od októbra do februára a na južnej medzi marcom až májom. Hojne sa pestuje na celom blízkom východe a na Kaukaze, v severnej a tropickej Afrike, na indickom subkontinente, v strednej Ázii, v suchších častiach juhovýchodnej Ázie a v oblasti Stredozemného mora.

Názov je odvodený zo stredovekej latinčiny, kde “pōmum” znamená jablko a “grānātum” je v preklade granát. 

Povrch plodu tvorí hrubá šupka červenej farby. Vo vnútri sa nachádza hubovitá časť, ku ktorej sú pripojené semená. Tie obsahujú sladkú šťavu a ich počet sa pohybuje od 200 až do 1 400 v jednom jablku. Veľkosť jablka je medzi citrónom a grapefruitom a jeho priemer je 5 – 12 cm. Toto červené ovocie sa nemusí konzumovať len čerstvé, ale dá sa použiť aj pri pečení, na varenie, prípravu drinkov, do smoothies či alkoholických nápojov. 

História granátového jablka

Granátové jablko pochádza z oblasti súčasného Iránu, alebo severnej Indie. Udomácniť sa mohlo už v piatom tisícročí pred naším letopočtom, pretože bolo jedným z prvých ovocných stromov, ktoré sa udomácnilo v Ázii, Európe aj Afrike. Ovocie sa používalo na mnoho spôsobov, podobne ako je tomu dnes. Bolo spomínané v egyptskej mytológii a umení, chválené v Starom zákone Biblie a v babylonskom Talmude a bolo taktiež nosené púštnymi karavanmi kvôli šťave na uhasenie smädu. Ovocie totiž obsahuje viac ako 70 % vody.

V USA v Kalifornii sa v 20. rokoch pestovalo veľa tohto ovocia, dokonca na viac ako 800 hektároch, no produkcia klesla z dôvodu nedostatku dopytu v 30. rokoch. V roku 1960 sa však dopyt opäť zvýšil a začala sa preto aj nová výsadba stromov.

V starodávnom ajurvédskom systéme tradičnej medicíny je často popisované ako ingrediencia na liečbu.

Vitamíny a minerály

Granátové jablká sú zdrojom vitamínu C, B9 a K, železa a minerálov vápnika. Konzumácia jedného granátového jablka vám dá približne 28 mg vitamínu C, čo je takmer 50 % denného odporúčaného príjmu. Okrem toho prijmete 666 mg draslíka, čo činí 19 % denného príjmu. Draslík je veľmi dôležitý minerál, ktorý pomáha nervom a srdcu zostať silnými. Konzumáciou tak dostanete dostatok tohto kľúčového minerálu.

Nižšie na obrázku si môžete pozrieť nutričné hodnoty čerstvého granátového jablka na 100 g. 

Granátové jablko - nutričné hodnoty

Zdroj

Účinky na organizmus

V minulosti sa jedlo hlavne pre jeho zdravé účinky. Dnes sa granátové jablko teší popularite a je súčasťou zdravej výživy či už v surovej forme, alebo aj vo forme výživového doplnku. Poďme sa spolu pozrieť, koľko zdravotných výhod nám dokáže priniesť:

1. Antioxidant

Žiarivú farbu majú semienka v jablku z polyfenolov, čo sú chemikálie. Tie sú silnými antioxidantmi. Šťava z granátového jablka má trikrát viac antioxidantov ako napríklad zelený čaj. Antioxidanty odstraňujú voľné radikály, chránia bunky pred poškodením a zmierňujú zápaly.

2. Zdroj vitamínu C

Ako sme aj spomenuli vyššie, nápoje z jablka obsahujú viac ako 40 % dennej potreby.

3. Prevencia rakoviny

Hoci tieto štúdie zatiaľ len prebiehajú, vedci sa domnievajú, že by ovocie mohlo mať silu vplývať aj na rast buniek rakoviny prostaty. Každopádne pridanie granátového jablka do stravy aj takto chorého človeka ublížiť nemôže.

4. Ochrana proti Alzheimerovej chorobe

Vysoká koncentrácia antioxidantov by mohla zastaviť vývoj Alzheimera a ochrániť pamäť.

5. Pomáha na trávenie

Predpokladá sa, že šťava môže potlačiť zápal v čreve a tým zlepšiť trávenie. Ovocie by tak mohlo byť vhodné pre ľudí s Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou a inými zápalovými ochoreniami čriev.

6. Pôsobí protizápalovo

Vďaka antioxidantom ide o silný protizápalový prostriedok. Môže pomáhať znižovať zápal v tele, zabrániť oxidačnému stresu a poškodeniu.

7. Na artritídu

Flavonoidy, ktoré jablko obsahuje, môžu pomôcť blokovať zápal, ktorý prispieva k artróze a poškodeniu chrupavky. 

8. Na choroby srdca

Štúdia, ktorá bola publikovaná v roku 2013 preukázala, že nápoj upravuje prietok krvi a zabraňuje tuhnutiu a zahusteniu tepien. Vie tiež spomaliť rast povlaku a hromadenie cholesterolu v tepnách. Ak však máte s krvným tlakom a cholesterolom dlhodobé problémy a užívate lieky, granátové jablko by mohlo negatívne reagovať na niektoré druhy liekov. Predtým, ako si doprajete medicínske účinky, sa najskôr poraďte so svojím lekárom. 

9. Upravuje krvný tlak

Pitie šťavy každý deň má schopnosť znižovať systolický krvný tlak. Tento prehľad štúdií uviedol, že pre zdravé srdce by bolo prospešné každodenné pridávanie granátového jablka.

10. Pôsobí antivírusovo

Vďaka vitamínu C a E sa zlepšuje imunita a tým aj schopnosť brániť sa voči chorobám a bojovať s infekciami. 

11. Bohatý zdroj vitamínov

Okrem obsahu vitamínov C a E, obsahuje aj iné živiny. Sú to foláty, draslík a vitamín K. Ak sa rozhodnete granátové jablko zaradiť do stravy kvôli jeho zdravému zloženiu, v prípade doplnkov výživy sa uistite, či ide o kvalitné zloženie.

12. Lepší pamäť

Denné konzumovanie podľa štúdie z roku 2013 zlepšuje učenie a aj pamäť.

13. Zlepšuje sexuálnu výkonnosť a plodnosť

Antioxidanty a schopnosť ovplyvňovať oxidačný stres je skvelá schopnosť pri zlepšovaní potencie a plodnosti. Ukázalo sa, že oxidačný stres spôsobuje dysfunkciu spermií a znižuje plodnosť u žien.

14. Podporuje vytrvalosť a športový výkon

Dokáže znížiť bolestivosť a zlepšovať zotavenie. Znižuje aj oxidačné poškodenie spôsobené cvičením.

15. Pomáha pri cukrovke

Granátové jablko sa tradične používalo ako liek na cukrovku na Blízkom východe a v Indii. Aj keď sa ešte veľa nevie o účinkoch granátového jablka na cukrovku, môže to pomôcť znížiť inzulínovú rezistenciu a znížiť hladinu cukru v krvi.

Zničte brušný tuk s granátovým jablkom

Okrem už spomínaných 15-tich výhod, je tu aj ďalšia skvelá schopnosť granátového jablka. Je schopné totiž pomôcť schudnúť z brucha a ostatných partií tela. Ako pomôže granátové jablko pri chudnutí?

  1. Redukuje brušný tuk: Blokuje triglyceridy, druh tuku, ktorý sa dostáva do krvi, a zvyšuje riziko srdcových chorôb. Útokom na tento tuk skôr, ako sa bude môcť uložiť vo vašom tele tiež zabráni tomu, aby sa prejavil ako brušný tuk.
  2. Má vysoký obsah vlákniny: Potraviny s vysokým obsahom vlákniny dodajú dlhší pocit sýtosti, čo pomôže obmedziť chute a prejedanie sa.
  3. Čistí organizmus: Pomáha vyčistiť váš organizmus od škodlivých toxínov a zvyšuje energetickú výkonnosť. Zvýšenie energie prispieva k zaisteniu toho, že budete dodržiavať svoj cvičebný plán.

Kúpili ste si granátové jablko? Viete ako ho očistiť?

Čistiť čerstvé granátové jablko je niekedy naozaj boj. Ak neviete, či to robíte správne, skúste si pozrieť toto krátke video, ktoré vám ukáže, ako na to.

  • Extrakt z granátového jablka