• Doprava zadarmo nad 40 €

Zázračný prášok z hroznových jadierok: všestranná superpotravina

Zázračný prášok z hroznových jadierok: všestranná superpotravina

Zázračný prášok z hroznových jadierok: všestranná superpotravina 600 399 SuperGreens®

Priaznivé účinky hroznových jadierok na naše zdravie sa aj medzi superpotravinami považujú za vysoko účinné. Napomáhajú prevencii a liečbe mnohých ochorení, najefektívnejší spôsob ako ich užívať je vo forme prášku.

Keď hovoríme o hrozne, okamžite nás napadne jeho skvelá chuť a aróma. To, že je mimoriadne zdravé vedia mnohí z nás, málo je však tých, ktorí vedia aj to, že aktívne zložky tohto ovocia sú koncentrované v jeho jadierkach. Hroznové jadierka sú teda najcennejšou časťou rastliny, nie je však jedno, akým spôsobom sa dostanú do nášho organizmu. K tomu, aby sa jeho všetky účinné zložky naplno využili, ich nestačí len rozžuť. Práve preto sa odporúča užívanie prášku z hroznových jadierok, ktoré je možné mnohostranne využiť. Z prášku sa oproti rozžutým jadierkam uvoľňuje oveľa viac účinných látok, ktoré dokáže organizmus vo väčšej miere využiť. A to nie je všetko: k tomu, aby sme dokázali skutočne využiť všetky účinky hroznových jadierok, by sme hrozno museli konzumovať v obrovskom množstve, kým vo forme prášku postačí denne už aj niekoľko lyžičiek.

Môžeme konzumovať nielen samotné ovocie

Ako sme už naznačili, chuť rozžutých surových hroznových jadierok nie je vôbec lahodná a náš organizmu z nich nedokáže vstrebať jeho cenné zložky. Oproti tomu, chuť prášku z hroznových jadierok pripomína chuť ovocia a zmiešaný s vodou alebo s jogurtom získava príjemnú príchuť. Použitie mletého prášku z hroznových jadierok je mimoriadne mnohoraké. Môžeme ho pridať do kokteilu, pripraviť si z neho smoothie, dokonca sa využíva aj ako prísada do koláčov.

Nevyhnutné zložky

Hroznové jadierka obsahujú veľké množstvo vitamínov A, B, E a C, stopových prvkov, minerálov, fosforu, jódu, vápnika, draslíka, horčíka a železa. Najdôležitejšiu úlohu však zohrávajú jeho polyfenoly, v prvom rade oligomérne proantokyanídy (OPC) a resveratrol, ktoré sú mimoriadne silnými antioxidantmi. Zvláštnu pozornosť si zasluhuje aj skutočnosť, že hroznové jadierka sú aj bohatým prírodným zdrojom kyseliny alfa-linolénovej a omega 3 mastných kyselín.

Mimoriadny antioxidačný účinok

Môžeme s určitosťou povedať, že hroznové jadierka predstavujú pravú zásobáreň antioxidantov nielen pre ich bohatý obsah, ale predovšetkým rozmanitosťou ich antioxidačných účinných látok. Medzi najvýznamnejšie z nich patria oligomérne proantokyanídy (OPC), predstavujúce dvadsaťkrát silnejší antioxidant ako vitamín C, a resveratrol, ktorý napomáha spomaľovaniu procesu starnutia, zlepšuje funkciu mozgu a podporuje srdcovo-cievny systém.
Táto rôznorodosť sa prejavuje aj pri jeho zdraviu prospešných účinkoch. Vďaka čomu v porovnaní s inými potravinami s antioxidačným účinkom dokážu hroznové jadierka pomôcť pri prevencii a liečbe mnohých ťažkostí.
Neutralizujú voľné radikály produkované v tele, čím výrazne znižujú riziko vzniku rakoviny, zápalu a cievnych ochorení a zabraňujú predčasnému starnutiu buniek. Výsledkom predčasného starnutia buniek je zvráskavenie pokožky, ktorému môžeme predísť aj pravidelnou konzumáciou hroznových jadierok. Antioxidanty zároveň zlepšujú aj funkciu imunitného systému. To je dôvod, prečo hroznové jadierka dokážu predchádzať infekciám a napomáhať ich liečbe.

Chráni srdce

Jeho antioxidačné účinné látky, predovšetkým resveratrol, znižujú hladinu cholesterolu, posilňujú steny ciev, zabraňujú zápalu a prispievajú k prevencii ochorení obehového ústrojenstva. No nielen preto hroznové jadierka chránia srdce. Obsahujú totiž aj významné množstvo omega-3 mastných kyselín a kyselinu alfa-linolénovú (túto aminokyselinu organizmus nie je schopný produkovať), ktoré znižujú riziko vzniku aterosklerózy, hypertenzie, srdcového infarktu, srdcovej porážky a ochorení koronárnych ciev. Kyselina alfa-linolénová je tiež nevyhnutná pre správny vývoj buniek.
Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že počas doby 6 týždňov užívania kúry extraktu z hroznových jadierok došlo u pacientov s prehypertenziou (120-139 mmHg) k zníženiu krvného tlaku. Pacienti zároveň spozorovali aj zlepšenie hladiny inzulínu nalačno a citlivosti na inzulín.

Pomáha pri prevencii rakoviny

Spomínali sme, že antioxidačné zložky hroznových jadierok pomáhajú aj v boji proti malígnym nádorom. Môžu totiž nielen znížiť riziko vzniku rakoviny, ale dokonca aj zlepšiť šance jej liečby. Výskumníci University od Colorado testovaním na zvieratách potvrdili, že hroznové jadierka výrazne redukujú rozmer rakovinového nádoru hrubého čreva. V ďalšom výskume Univerzity Zhejiang v Číne sa zistilo, že resveratrol nachádzajúci sa v hroznových jadierkach prispieva k prevencii karcinómu žalúdka.
Podľa ďaľšieho výskumu University od Colorado sa extrakt hroznových jadierok ukázal účinný aj v humánnej medicíne, v prípade rakoviny prostaty a to tým, že zabíja rakovinotvorné bunky.

Pomáha pri chudnutí a cukrovke – diabete

Konzumácia hroznových jadierok sa odporúča je pre osoby trpiace nadváhou a diabetikov, predovšetkým pre svoj obsah OPC. Oligomerické proantokyanidy totiž urýchľujú metabolizmus a spaľovanie tukov, ako aj proces odbúravania glukózy.

Ešte viac priaznivých účinkov

Na hroznové jadierka sa môžeme spoľahnúť aj vtedy, keď sa nám postupom času zhorší zrak, či v prípade zápalu zlatej žily. Zlepšujú fyzickú a psychickú kondíciu, zvyšujú okysličenie buniek a zmierňujú príznaky Alzheimerovej choroby. Ďalej prispievajú k detoxikácii organizmu a znižujú mieru poškodenia pokožky vplyvom nadmerného slnenia. Tí, ktorí hroznové jadierka konzumujú pravidelne (denne) sú zriedkavejšie chorí a rýchlejšie sa vyliečia.

Upozornenie: Konzumácia hroznových jadierok sa neodporúča pre osoby, ktoré užívajú lieky proti zrážanlivosti krvi.

Odborná literatúra:
https://theconsciouslife.com/foods/grapeseed-oil-04517.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419835
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4205418
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568249
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217504
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20623546