• Doprava zadarmo nad 40 €

jedlá na zvýšenie výkonu

Jedlá na zvýšenie výkonu: najlepšie sú superpotraviny!

Jedlá na zvýšenie výkonu: najlepšie sú superpotraviny!

Jedlá na zvýšenie výkonu: najlepšie sú superpotraviny! 1024 574 SuperGreens®

Športujete závodne a pociťujete únavu už po krátkom čase, alebo chcete iba zvýšiť svoju výdrž? Máte záujem o zvýšenie športovej výkonnosti? Vykonávate intelektuálnu termínovanú prácu, avšak už v poludňajších hodinách je pre vás ťažké sústrediť sa na úlohu? Prípadne vás trápi každodenné vyčerpanie? Zavolajte na pomoc superpotraviny, ktoré patria medzi najlepšie jedlá na zvýšenie výkonu.

Superpotraviny bohaté na živiny môžu poskytnúť pomoc pri mnohých problémoch. Majú vynikajúce zdravie chrániace vlastnosti a dajú sa použiť nespočetnými spôsobmi. Môžu sa použiť aj vtedy, pokiaľ chcete zvýšiť svoju únosnosť, nech už je reč o fyzickej alebo duševnej činnosti. Dohliadajte na svoju stravu, keď je vaším cieľom zvýšenie výkonu, a zaraďte do jedálnička zdravé jedlá na zvýšenie výkonu.

Zdravé riešenie pre každého

Určite sa už aj vám stalo, že vás práca úplne pohltila natoľko, že ste sa snažili udržať nad hladinou pomocou kávy a energetických nápojov. Ani jeden z týchto však dlhodobo nie je zdravý, obzvlášť čo sa energetických nápojov týka. Pokiaľ aspoň trochu dohliadate na svoje zdravie a je pre vás dôležitá strava bohatá na živiny, najlepšou voľbou môžu byť superjedlá. Tie vynikajú aj pri zvyšovaní výkonu (hoci aj športový výkon), zaradiť ich do jedálnička je pomerne ľahké a ich chuť si tiež obľúbite. Dobrá správa pre lenivých je, že mnohé z nich je možné konzumovať vo forme prášku, čo znamená, že ich môžete primiešať do koktejlov, smoothies, müsli, polievok a prívarkov, alebo dokonca do cesta na koláče a zákusky.

Zdravou alternatívou kávy je energizujúca matcha latte a mozog stimulujúci latte prášok s príchuťou kurkumy. Môžu sa piť studené, alebo horúce, obidva nápoje sú skvelými náhradami čiernej kávy a nielenže osviežujú, ale tiež posilňujú imunitný systém. Látky na zvýšenie výkonu svoje účinky naplno rozvinú.  Zoznam obsahujúci jedlá na zvýšenie výkonu je bohatý, vyberajte si podľa chuti.

Optimalizácia výkonu rastlinnou stravou

Veľkú odozvu mala skutočnosť, keď odborníci na výživu oznámili, že nadišiel čas na reformu stravy športovcov. Vyšlo totiž najavo, že niektoré z jedál, ktoré konzumujú, majú nepriaznivý vplyv na športové výkony. Po reforme stravovacích návykov sa výkony mnohých začali prudko zvyšovať, pričom športovci pociťovali zvýšenú pohodu a vyššiu výdrž. Základom reformy bolo, že významnú časť potravín živočíšneho pôvodu odborníci nahradili rastliny s vysokým obsahom bielkovín. Konali tak preto, lebo zelenina a ovocie bohaté na flavonoidy a antioxidanty, a olejnaté semená bohaté na prospešné mastné kyseliny a bielkoviny, sú oveľa ľahšie stráviteľné ako živočíšne mäso a mliečne výrobky.

Rastlinné bielkoviny sú tiež schopné pomáhať pri fungovaní svalov, podporovať rast svalov a poskytovať energiu počas vyčerpávajúce fyzickej, alebo duševnej činnosti, ale vďaka tomu, že čas trávenia bielkovín nie je dlhý, nebudeme pociťovať počas trávenia úbytok energie a sily. Dobre zostavená rastlinná, ktorej súčasťou sú aj jedlá na zvýšenie výkonu, vám uľahčí prácu, ak je vaším cieľom všeobecné zlepšenie výkonu.

Koreň maca

Koreň maca, príbuzný reďkovke, je jedným z najlepších prírodných zvyšovačov výkonu. I napriek tomu nie je potrebné hľadieť ako na zázračný prípravok, pretože jeho tajomstvo zvyšovania energie je nesmierne jednoduché. Bielkoviny, minerálne látky a vitamíny v koreňoch rastliny tvoria zmes, ktorá umožňuje veľmi rýchly rast hladiny energie v organizme, zároveň však táto energia navyše nevydrží iba krátky čas. Bio Maca prášok z koreňov rastliny je možné vynikajúco prepašovať do rôznych pokrmov, nápojov a koktejlov, má vysokú výživovú hodnotu, a preto je aj pre oslabený organizmus veľmi prospešný. Obsahuje 60 % uhľohydrátov, 10 % vlákniny a ďalších 10 % obsahuje proteíny.

Zaujímavé je, že tiež obsahuje rastlinný tuk s odhadovaným obsahom lipidov približne 2%. Vzhľadom na vyššie uvedené vlastnosti sa jeho konzumácia odporúča v záujme zvýšenia výkonu pre športovcov, alebo kulturistov, alebo pre tých, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú prácu, aby sa zlepšila ich výdrž. Ba čo viac, aminokyseliny a bielkoviny koreňa matcha podporujú rast svalovej hmoty. Hoci koreň maca môžete konzumovať aj v surovom stave, je ťažké sa k nemu dostať. Omnoho jednoduchším spôsobom je uprednostniť jeho práškovú verziu, z ktorej postačí konzumovať 1-2 polievkové lyžice denne.

Chia semienka

Jedným z najviac energizujúcich superpotravín sú chia semienka podobné maku. Môžeme smelo povedať, že ide o skutočnú energetickú podporu pre organizmu, priam vyniká, pokiaľ máme na mysli zvýšenie výkonu prírodným spôsobom. Ide o koncentrovanú superpotravinu, ktorá obsahuje pozoruhodné množstvo bielkovín, vlákniny, uhľohydrátov a omega-3 mastných kyselín. Aby sme boli presní: dvadsať percent chia semienok tvoria bielkoviny, takže ich môžeme použiť aj na prípravu energetického nápoja. Omega-3 mastné kyseliny chránia zdravie srdca a znižujú zápaly.

Okrem toho semienka obsahujú tiež veľa výživných látok, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí, napríklad vápnik, fosfor a horčík. Okrem toho, že účinne znižujú hladinu cholesterolu, semienka chia sú vynikajúce pre rast svalstva. Sú schopné absorbovať veľké množstvo vody, vďaka svojim vlákninám poskytujú rýchly pocit sýtosti, udržujú hladinu krvného cukru a podporujú chudnutie. Je neuveriteľne ľahké začleniť ich do stravy, pretože samotné semená sú veľmi chutné a môžu sa pridať takmer k čomukoľvek. Stačí primiešať 1 – 2 čajové lyžičky prášku z bio chia semienok do 300 ml rastlinného mlieka bez laktózy, ochutiť ho trochou ovocia a môžete sa pustiť do tréningu.

Ashwagandha

Existuje taká liečivá rastlina, ktorej silu v Indii prirovnávajú k sile koňa, a preto aj jej meno je príznačné. Takto po vzore koňa, čiže „ashwa“, dostala meno ashwagandha (indický ženšen). Dar prírody pre ľudstvo, liečivá rastliny, ktorá obsahuje jedinečné rastlinné zlúčeniny. Rastlina je adaptogénna, čo znamená, že pomáha zvyšovať odolnosť voči stresu. Ashwagandha tiež ponúka organizmu ďalšie výhody: zvyšuje koncentráciu, energiu a vytrvalosť bez kofeínu. Pomáha vyrovnať sa s každodennými duševnými a fyzickými výzvami a zároveň podporuje zdravú činnosť pamäte. Ukázalo sa, že ashwagandha u mužov zvyšuje rast svalovej hmoty, znižuje telesný tuk a silu. Ashwagandha sa v ajurvédskej medicíne tradične používa na stimuláciu pamäti a predpokladá sa, že táto liečivá rastlina pomáha udržiavať duševnú a fyzickú mladosť. Okrem protizápalových účinkov môže zlepšiť zdravie srdca znížovaním hladiny cholesterolu a triglyceridov. Podľa výskumov podporuje antioxidačnú aktivitu, ktorá chráni nervové bunky pred škodlivými voľnými radikálmi.

Výživové doplnky s obsahom ashwagandhy môžu zlepšiť činnosť mozgu, pamäť, časovú odozvu a schopnosť vykonávať úlohy. Môžu zmierňovať úzkosť a stres, pomáhať v boji proti depresii, zvyšovať mužskú plodnosť a hladiny testosterónu. I napriek tomu, že je ashwagandha pre väčšinu ľudí bezpečná, niektorí pacienti ju môžu konzumovať, iba pokiaľ to povolí ich ošetrujúci lekár. Štandardizovaný extrakt (výťažok) koreňa sa zvyčajne užíva raz, alebo dvakrát denne v 450 – 500 mg kapsulách, zatiaľ čo z bio ashwagandha prášku sa odporúča denne konzumovať 2 až 3 gramy.

Pamätajte, že nech už jete čokoľvek, vaša strava nie je zárukou úspechu! Okrem toho, že budete konzumovať jedlá na zvýšenie výkonu, stanovte si jasné ciele a určite si poradie ich dôležitosti. Naplánujte si stretnutia dobre. Komunikujte lepšie. Najskôr vykonajte ťažké úlohy. Nestrácajte pozornosť. Buďte si vedomí svojich silných a slabých stránok. Nezabudnite na svoje limity, aby ste splnili svoje ciele.

Zdroje:

ttps://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-maca.html

https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-ashwagandha-benefits#9

https://www.magazin-zivotny-styl.com/zdravy-zivotny-styl/sportova-vyziva

  • Bio Ashwagandha prášok

  • Bio Maca prášok