• Doprava zadarmo nad 40 €

Jesenné posilnenie imunity

Jesenné posilnenie imunity silou prírody

Jesenné posilnenie imunity silou prírody

Jesenné posilnenie imunity silou prírody 1024 662 SuperGreens®

Nádcha, chrípka, vyčerpávajúca únava a skleslosť, počas jesenných a zimných mesiacov mnohých trápia vymenované stavy, pritom s veľkou pravdepodobnosťou je možné sa im vyhnúť! Vyslovene na toto je vhodné jesenné posilnenie imunity, ktoré tiež prispieva k tomu, aby sme sa týchto stavov nadobro zbavili.

I napriek tomu, že jeseň v sebe ukrýva mnoho krás, je známa ako sezóna prechladnutí a chrípky. Ako sa dni postupne skracujú, tak máme sklon mať zlú náladu a pociťovať únavu a vyčerpanosť viac, ako inokedy. Chladné a sychravé počasie tieto pocity ešte viac znásobuje. Našťastie, je mnoho spôsobov, ako sa ubrániť útočiacim vírusom a ako si udržať zdravie počas chladných mesiacov. Jesenné posilnenie imunity je najlepším spôsobom, ako sa vymenovaným problémom vyhnúť. 

Ako starneme, imunitný systém slabne

Imunitný systém je nevyhnutný pre udržanie zdravia, ba čo viac, nepreháňame ak tvrdíme, že v skutočnosti by sme bez neho neprežili. V záujme ochrany nášho organizmu pracuje neúnavne po celý rok a bojuje proti akýmkoľvek vírusom a baktériám, s ktorými prichádzame do styku. Pokročilým vekom však imunitná odpoveď organizmu slabne, čo vedie k častejším infekciám a rakovine. Nakoľko sa v rozvinutých krajinách zvýšila priemerná dĺžka života, zvýšil sa aj výskyt chorobných (patologických) stavov súvisiacich s vekom. Niektorí vedci zistili, že toto zvýšené riziko je spojené s poklesom počtu T buniek, možno preto, že tzv. detská (týmusová) žľaza produkuje menej T buniek, nakoľko sa vekom atrofuje (zmenší sa, scvrkne sa). Či pokles funkcie žliaz skutočne vysvetľuje pokles T buniek, alebo či v ňom zohrávajú úlohu iné príčiny, nie je zatiaľ celkom jasné. Isté však je, že medzi stravou a imunitou starších osôb existuje istá súvislosť. Forma podvýživy, ktorá je prekvapivo častá dokonca aj v bohatých krajinách, sa nazýva podvýživa mikroživín. V tomto prípade trpí organizmus nedostatkom niektorých základných vitamínov a stopových prvkov. Starší osoby majú spravidla tendenciu jesť menej a často je ich strava menej rozmanitá. Toto platí žiaľ aj pre mladšiu vekovú skupinu.

 

Čo znamená zvýšenie imunity?

 

Počasie v jesenných a zimných mesiacoch je čoraz chladnejšie a sychravejšie mesiace sú pre imunitný systém všeobecne viac zaťažujúce, pretože je prítomných viac patogénov. V tomto období teda potrebuje podporu. Je však nevyhnutné pochopiť, čo vlastne znamená zvýšenie imunity. Nemôžeme donútiť organizmus, aby produkoval viac imunobuniek, namiesto toho sa musíme sústrediť na to, aby tie bunky, ktoré sú v organizme prítomné, fungovali čo najlepšie. Aj keď to závisí od viacerých faktorov, do veľkej miery je možné tento cieľ dosiahnuť správnou výživou. Strava môže totiž vo veľkej miery ovplyvniť naše zdravie a celkovú pohodu, a rovnako sa môže podieľať na prevencii vzniku mnohých ochorení.

 

Aké jedlá sa odporúča konzumovať v záujme posilnenia imunity na jeseň?

 

V záujme celkového vzpruženia oslabeného imunitného systému v jesennom období je potrebné organizmu dodať špeciálne živiny. Odporúča sa konzumovať také superpotraviny, ktoré zvyšujú prirodzenú obranyschopnosť, ako aj rastlinné živiny disponujúce antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami (ako sú napr. cesnak, zázvor, kurkuma). Ich kombinácia zaručuje, že sa primerane vyzbrojíme proti prípadnému útoku patogénov.

Určité zmeny stravovania môžu byť obzvlášť prospešné počas jesenných a zimných mesiacov. Vitamíny fantastickým spôsobom posilňujú imunitný systém a rôzne rastliny sú plné antioxidantov. Čučoriedky, kiwi, pomaranče, červená kalifornská paprika, brokolica, sladké zemiaky a špenát sú obzvlášť dobré na podporu imunitného systému a zvyšovanie jeho účinnosti. Okrem toho máme na výber veľké množstvo sezónneho ovocia a zeleniny. Či máme na mysli jablká, hrušky, tekvice na pečenie, alebo hrozno, všetky do jedného slúžia nášmu zdraviu. Súčasné vedecké dôkazy naznačujú, že ovocie a zelenina zohrávajú ochrannú úlohu, čo sa týka koronárnych tepien a mozgovej porážky týka.

 

Odporúčané superpotraviny

Nezabudnime ani na superpotraviny. Ich výhodou je, že obsahujú živiny nepostrádateľné pre organizmus vo veľkom množstve. Z týchto získané extrakty (výťažky) obsahujú v koncentrovanej forme rôzne prospešné zložky: vitamíny, minerálne látky, antioxidanty, vlákniny a iné rastlinné zlúčeniny.

Riasy

Riasy chlorella a spirulina sú vhodné v prípade prevencie proti mnohým ochoreniam. Okrem významného obsahu živín sú bohaté na zdraviu prospešné účinné látky a podporujú rozmnožovanie probiotických baktérií. Spirulina je schopná zahubiť vírusy, baktérie a plesne, zatiaľ čo chlorella zvyšuje hladinu energie a stimuluje produkciu červených krviniek. Upravenie krvného obehu tak, aby sa krv a dôležité živiny dostali do všetkých buniek, je tiež dôležité pre zvýšenie obranyschopnosti organizmu. Časť týchto prísad je možné vložiť hoci aj do raňajkového koktejlu, alebo iných jedál, no rovnak je možné ich užívať aj vo forme kapsúl, alebo prášku. Riasa spirulina kapsule chránia pred vírusovými ochoreniami a vďaka obsahu fykobilínu majú protizápalové účinky.

Cvikla a kurkuma

Ak však predsa len ochorieme, môže sa cvikla použiť na zmiernenie horúčky a proti bolesti. Je bohatá na vitamíny A, B a C, vďaka čomu vynikajúco posilňuje imunitu. Kurkumín obsiahnutý v kurkume disponuje v skutočnosti protizápalovými, antioxidačnými, antibakteriálnymi a antiparazitnými účinkami. Je kurkuma antivírusová? Vedci z Wuhan University of Engineering in China zistili, že kurkumín, prírodná zlúčenina nachádzajúca sa v kurkume, má antivírusové účinky a môže byť schopný bojovať proti niektorým vírusom. Bio produkty majú vyšší obsah živín a menej toxických látok, ak môžeme, mali by sme sa rozhodnúť pre tieto.

 

Aké potraviny pomáhajú bojovať proti vírusom?

Päť najdôležitejších potravín proti chrípke:

  1. Surový cesnak je silný antivírusový a antibakteriálny prostriedok, ktorý môže zahubiť vírus chrípky
  2. Konzumácia surovej cibule môže byť rovnako účinná ako cesnak
  3. Tmavé bobuľovité ovocie
  4. Domáca slepačia polievka
  5. Koreniny

 

Podľa štúdií cesnak výrazne pomáha posilňovať imunitný systém a znižuje počet dní postihnutých prechladnutím, alebo chrípkou o 61 percent.

Vitamín A je ďalšou zázračnou živinou pre imunitný systém. Hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky, primárnej bariéry organizmu, to znamená, že ostáva nepriepustnou pre baktérie, vírusy a iné patogény. Konzumácia sladkých zemiakov, mrkvy a tekvice je skvelá na doplnenie potrieb vitamínu A v organizme.

Zaujímavou otázkou je, či zvyšuje jablko imunitu? Jablká sú skvelým zdrojom vlákniny a prírodného cukru, ale to už vieme. To, čo možno neviem, je to, že jablková šupka obsahuje kvercetín, taký rastlinný pigmentový flavonoid, ktorý podporuje imunitný systém a zmierňuje zápaly. Nie nadarmo sa vraví, denne jedno jablko a lekára nemusíme navštíviť!

 

Čo ešte môžeme urobiť?

Stres môže ovplyvňovať emócie, myseľ, správanie a fungovanie nášho tela vrátane imunitného systému. Stresová reakcia potláča aj imunitný systém, zvyšuje náchylnosť na prechladnutie a iné ochorenia, preto musíme používať techniky ako napríklad meditácia, dychové cvičenia, alebo jóga. Ukázalo sa, že smiech zvyšuje srdcovú frekvenciu a zmierňuje stres.

Spánok je najlepší spôsob samoliečby. Pokiaľ nebudeme mať dostatok spánku, následky ponesie náš imunitný systém. Počas spánku totiž imunitný systém produkuje antitelieska a cytokíny proti baktériám a vírusom. Kapsule Relaxin Night & Day obsahujú zložky liečivých rastlín, ktoré sú vhodné na liečbu problémov, ako sú poruchy spánku a úzkosť.

Fajčenie a konzumácia alkoholu sú jednou z najhorších vecí, ktoré môžeme urobiť pre oslabenie imunitného systému. Oboje podporuje vznik zápalu, zvyšujú čas liečby, čo sťažuje organizmu prekonať príznaky prechladnutia a chrípky ťažšie.

Minimalizujeme príjem rafinovaných uhľohydrátov a bielej múky, ktoré narúšajú fungovanie imunitného systému.

Pitná voda môže posilniť imunitný systém, napadlo by vás to? Voda podporuje prenos kyslíka do buniek tela, v prípade, že pijete väčšie množstvo vody, môže zabrániť stavu, kedy sa toxické látky nahromadia a negatívne vplývajú na imunitný systém.

Dôležitosť pohybu nemožno dostatočne zdôrazniť. Pravidelné, mierne cvičenie prospieva nielen krvnému obehu, ale posilňuje aj imunitný systém. Príliš častý tréning a málo odpočinku má však opačný efekt.

Snažme sa podľa možnosti vyhnúť užívaniu antibiotík, pokiaľ ich skutočne k liečbe nepotrebujeme. Ak je ich užívanie naozaj potrebné, môžete konzumáciou a pôsobením probiotických potravín zabrániť škodlivým účinkom antibiotík na črevnú flóru.

 

Ktoré doplnky výživy sú odporúčané?

 

V záujme toho, aby sme dostali do organizmu dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok, oplatí sa konzumovať doplnky výživy. Vitamín C je pre imunitný systém životne dôležitý, rovnako ako aj vitamín D. Ten zmierňuje depresiu a je nevyhnutný pre ochranu imunity. Následkom jeho nedostatku nebudú prirodzené zabíjačské bunky imunitného systému schopné reagovať a bojovať proti infekciám. Spomínaný vitamín C neutralizuje škodlivé voľné radikály, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia, a je jedným z najlepších liekov proti jesennej únave. Zvyšuje produkciu bielych krviniek, nazývaných lymfocyty a fagocyty, ktoré pomáhajú chrániť organizmus pred infekciami. Mali by sme užívať vitamín C každý deň? Pre dospelých je odporúčané denné množstvo vitamínu C 65 až 90 miligramov denne, kým horná hranica je 2 000. I napriek tomu, že príliš veľké množstvo vitamínu C pravdepodobne nie je škodlivé, veľké dávky môžu spôsobiť hnačky a nevoľnosť.

 

Zinok podporuje fungovanie imunitného systému a zvyšuje počet antiteliesok. Horčík, draslík a vápnik pomáhajú predchádzať únave, zatiaľ čo probiotické doplnky výživy obsahujúce prospešné baktérie znižujú výskyt respiračných a gastrointestinálnych infekcií.

 

Zdroje: 

https://www.cdc.gov/pcd/issues/2014/13_0390.htm
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11138444/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22280901/
https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/relaxation-techniques-breath-control-helps-quell-errant-stress-response
https://www.umms.org/coronavirus/what-to-know/managing-medical-conditions/healthy-habits/boost-immune-system

  • Superum C, prírodný vitamín C