• Doprava zadarmo nad 40 €

ko môžete zlepšiť svoj imunitný systém - ako na posilnenie imunity ? Celkovo váš imunitný systém robí pozoruhodnú prácu pri obrane proti mikroorganizmom spôsobujúcim choroby. Ale niekedy zlyhá: Baktérie úspešne napadnú a spôsobia, že ochoriete. Je možné do tohto procesu zasiahnuť a posilniť svoj imunitný systém? Čo keby ste zlepšili svoj jedálniček? Užívate určité vitamíny alebo bylinné prípravky - prírodné posilnovace imunity?Keď sa imunitný systém dostane do kontaktu s patogénom, spustí imunitnú odpoveď. Imunitný systém uvoľňuje protilátky, ktoré sa viažu na antigény na patogénoch a zabíjajú ich. posilnenie imunity Urobiť ďalšie zmeny životného štýlu v nádeji, že vytvoríte takmer dokonalú imunitnú odpoveď?

Posilnenie imunity – ako posilniť zdravie

Posilnenie imunity – ako posilniť zdravie

Posilnenie imunity – ako posilniť zdravie 1000 667 SuperGreens®

Ako môžete zlepšiť svoj imunitný systém – ako na posilnenie imunity ? Celkovo váš imunitný systém robí pozoruhodnú prácu pri obrane proti mikroorganizmom spôsobujúcim choroby. Ale niekedy zlyhá: Baktérie úspešne napadnú a spôsobia, že ochoriete. Je možné do tohto procesu zasiahnuť a posilniť svoj imunitný systém? Čo keby ste zlepšili svoj jedálniček? Užívate určité vitamíny alebo bylinné prípravky – prírodné posilnenie imunity? Urobiť ďalšie zmeny životného štýlu v nádeji, že vytvoríte takmer dokonalú imunitnú odpoveď?

Silný imunitný systém pomáha udržiavať človeka zdravým. Môžu špecifické potraviny posilniť imunitný systém?

Imunitný systém pozostáva z orgánov, buniek, tkanív a bielkovín. Tieto spoločne vykonávajú telesné procesy, ktoré bojujú proti patogénom, ktorými sú vírusy, baktérie a cudzie telesá, ktoré spôsobujú infekciu alebo ochorenie.

Keď sa imunitný systém dostane do kontaktu s patogénom, spustí imunitnú odpoveď. Imunitný systém uvoľňuje protilátky, ktoré sa viažu na antigény na patogénoch a zabíjajú ich.

Začlenenie špecifických potravín do stravy môže posilniť imunitnú odpoveď človeka.

  • Cesnak: Allicín, zlúčenina v cesnaku, je dobre známy pre svoju schopnosť posilniť imunitný systém. Najväčší úžitok prináša konzumácia polovice surového strúčika cesnaku denne. Ak nemôžete jesť surový cesnak, ďalšia najlepšia vec je upiecť ho.
  • Prebiotiká: Silné črevné baktérie nás chránia pred infekciou. Udržujte tieto baktérie zdravé pomocou týchto látok, ktoré obsahujú vlákninu, konkrétne inulínovú vlákninu. Výbornými zdrojmi prebiotík sú zelené banány alebo plantajny a špargľa.
  • Potraviny bohaté na vitamín C: Je známe, že vitamín C posilňuje imunitu. Jedna štúdia zistila, že starší dospelí, ktorí jedli kiwi každý deň po dobu jedného mesiaca, výrazne znížili závažnosť a trvanie symptómov infekcie horných dýchacích ciest. “Ľudia často siahajú po pomarančovom džúse, aby získali vitamín C, ale šťava obsahuje veľa cukru. Je lepšie získať vitamín C z pomarančov, brokolice, kiwi alebo cantaloupe.”
  • Antioxidanty: Stres môže viesť k zníženiu imunity a spôsobiť, že budete náchylnejší na choroby. Farebné ovocie a zelenina vrátane bobúľ, mrkvy a špenátu obsahujú antioxidanty, ktoré vás chránia pred oxidačným stresom, čo sa premieta do silnejšieho imunitného systému. Známe sú tiež raslinky kozinec blanitý a ashwagandha na posilnenie.

Zázvor a posilnenie imunity

Ľudia používajú zázvor v rôznych jedlách a dezertoch, ako aj v čajoch.

Podľa výskumov má zázvor protizápalové a antioxidačné vlastnosti a pravdepodobne ponúka zdravotné výhody. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdilo, či môže alebo nemôže účinne predchádzať chorobám.

Čučoriedky

Čučoriedky obsahujú typ flavonoidu nazývaného antokyanín, ktorý má antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém človeka. Štúdia z roku 2016 poznamenala, že flavonoidy hrajú zásadnú úlohu v imunitnom obrannom systéme dýchacích ciest.

Vedci zistili, že ľudia, ktorí jedli potraviny bohaté na flavonoidy, mali menšiu pravdepodobnosť, že dostanú infekciu horných dýchacích ciest alebo prechladnutie, ako tí, ktorí ich nejedli.

Tmavá čokoláda

Horká čokoláda obsahuje antioxidant nazývaný teobromín , ktorý môže pomôcť posilniť imunitný systém tým, že chráni bunky tela pred voľnými radikálmi.

Voľné radikály sú molekuly, ktoré telo produkuje pri rozklade potravy alebo pri kontakte so škodlivinami. Voľné radikály môžu poškodiť bunky tela a môžu prispievať k chorobám.

Napriek potenciálnym výhodám má tmavá čokoláda vysoký obsah kalórií a nasýtených tukov, preto je dôležité jesť ju s mierou.

Kurkuma

Kurkuma je žlté korenie, ktoré veľa ľudí používa pri varení. Je prítomná aj v niektorých alternatívnych liekoch. Konzumácia kurkumy môže zlepšiť imunitnú odpoveď človeka – prírodné zlepšenie imunity . Je to kvôli vlastnostiam kurkumínu, zlúčeniny v kurkume.

Podľa hodnotenia z roku 2017 má kurkumín antioxidačné a protizápalové účinky.

Mastné ryby

Losos, tuniak, sardinky a iné mastné ryby sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín .

Podľa správy z roku 2014 môže dlhodobý príjem omega-3 mastných kyselín znížiť riziko reumatoidnej artritídy (RA).

RA je chronický autoimunitný stav, ktorý sa vyskytuje, keď imunitný systém omylom napadne zdravú časť tela.

Brokolica

Brokolica je ďalším zdrojom vitamínu C. Obsahuje tiež silné antioxidanty, ako je sulforafan. Z týchto dôvodov je dobrým výberom zeleniny pravidelne jesť na podporu zdravia imunitného systému.

Zlepšenie životného štýlu

Život v neustálom strese, dokonca aj v nízkom, ktorý pokračuje deň čo deň, spôsobuje, že telo produkuje príliš veľa kortizolu, stresového hormónu. V priebehu času zvýšený kortizol znižuje vašu odolnosť proti infekcii a prispieva k zlému spánku a vyššiemu krvnému tlaku.

Ochráňte sa pred stresom a posilnite svoj imunitný systém niekoľkými úpravami životného štýlu:

  • Spánok: Áno, ľahšie sa to povie, ako urobí (najmä ak trpíte nespavosťou). Ale tu je dohoda – potrebujete sedem až osem hodín kvalitného spánku každú noc, aby ste sa vyhli infekcii. Uprednostnite spánok. Ak potrebujete pomoc, vyberte si osvedčenú techniku známu ako kognitívna behaviorálna terapia nespavosti alebo CBT-I.Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste našli renomovaného terapeuta alebo si stiahnite aplikáciu CBT-I.”
  • Meditácia: Dokonca aj päť minút denne riadenej meditácie alebo len pokojné sedenie a sústredenie sa na svoj dych môže zmeniť. Meditácia znižuje vašu srdcovú frekvenciu a krvný tlak a znižuje úzkosť. Navyše je to upokojujúce. Nie je teda prekvapujúce, že vám pomáha aj spať.
  • Cvičenie: „Cvičenie zvyšuje vašu odolnosť, takže môžete bojovať proti infekcii. Naše telá fungujú lepšie, keď sme každý deň fyzicky aktívni. Odporúča sa cvičiť aspoň 10 minút denne, ideálne 30 minút, a cvičiť kombináciu kardio a silového tréningu.

Postoj je všetko

Pozitívne myslenie je životne dôležité pre zdravie a pohodu. Výskumy ukazujú, že pozitívne myšlienky znižujú stres a zápaly a zvyšujú odolnosť voči infekciám – zatiaľ čo negatívne emócie môžu spôsobiť, že budete náchylnejší na prechladnutie a chrípku – aké jednoduché.

Prestať fajčiť

Fajčenie môže spôsobiť, že telo bude menej úspešné v boji proti chorobám. Fajčenie zvyšuje riziko problémov s imunitným systémom vrátane reumatoidnej artritídy.

Vyhnite sa príliš veľkému množstvu alkoholu

V priebehu času môže nadmerné užívanie alkoholu oslabiť imunitný systém.

Stres a imunitné funkcie

Moderná medicína začala oceniť úzko prepojený vzťah mysle a tela. Široká škála chorôb, vrátane žalúdočnej nevoľnosti, žihľavky a dokonca srdcových chorôb, je spojená s účinkami emočného stresu. Napriek problémom vedci aktívne študujú vzťah medzi stresom a imunitnými funkciami .

Po prvé, stres je ťažké definovať. To, čo sa môže javiť ako stresujúca situácia pre jedného človeka, pre druhého nie je. Keď sú ľudia vystavení situáciám, ktoré považujú za stresujúce, je pre nich ťažké zmerať, koľko stresu cítia, a pre vedca je ťažké vedieť, či je subjektívny dojem človeka o množstve stresu presný. Vedec môže merať iba veci, ktoré môžu odrážať stres, ako napríklad počet úderov srdca za minútu, ale takéto merania môžu odrážať aj iné faktory.

Väčšina vedcov, ktorí študujú vzťah stresu a imunitnej funkcie, však neskúma náhly, krátkodobý stresor; skôr sa pokúšajú študovať stálejšie a častejšie stresory známe ako chronický stres, ako napríklad stres spôsobený vzťahmi s rodinou, priateľmi a spolupracovníkmi, alebo trvalé výzvy na dobrý výkon v práci. Niektorí vedci skúmajú, či si neustály stres nevyberá daň na imunitnom systéme. Na odpoveď si ešte počkáme – ale už teraz vieme, že menej stresu = zdravší život.

Zhrnutie

Vychutnanie si potravín na uvedených v tomto článku môže posilniť imunitný systém ľudí a zlepšiť ich schopnosť bojovať proti infekciám.

To znamená, že je dôležité si uvedomiť, že imunitný systém je zložitý. Zdravá a vyvážená strava je len jedným zo spôsobov, ako podporiť imunitu.

Je tiež dôležité mať na pamäti ďalšie faktory životného štýlu, ktoré môžu ovplyvniť zdravie imunitného systému, ako je cvičenie a nefajčenie.

Každý, kto má časté prechladnutia alebo iné ochorenia a má obavy o svoj imunitný systém, by sa mal poradiť s lekárom.

Zdroje:

https://www.ncb i.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3928210/
https://ard.bmj.com/content/73/11/1949
https://www.ncbi.nlm.nih. gov/pmc/articles/PMC5664031/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3866734/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4335269/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257669/
https://academic.oup.com/ biohorizons/article/doi/10.1093/biohorizons/hzs004/220345
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23830380
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC48
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5394769/