• Doprava zadarmo nad 40 €

prírodné posilňovače imunity

Najlepšie prírodné posilňovače imunity

Najlepšie prírodné posilňovače imunity

Najlepšie prírodné posilňovače imunity 1024 683 SuperGreens®

Imunitný systém vykonáva pozoruhodnú prácu, aby nás ochránil pred mikroorganizmami, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia. Niekedy však zlyhá a vďaka niektorým patogénom sa nám podarí predsa len ochorieť. Je možné do tohto procesu zasiahnuť a posilniť imunitný systém? Pomocou určitých zmien v stravovaní môžeme urobiť veľa pre dosiahnutie takmer dokonalej imuno-reakcie. Ukážeme vám, ktoré sú najúčinnejšie prírodné posilňovače imunity.

V záujme ochrany pred ochoreniami máme k dispozícii prírodné posilňovače imunity v hojnom počte. Konzumácia určitých potravín môže pomôcť v prípade posilnenie imunitného systému a udržania jeho efektívny. Pokiaľ hľadáme riešenie v prípade predchádzania nachladnutia a chrípky, a chceme sa vyhnúť vírusom, musíme v prvom rade prehodnotiť našu stravu.

Čo oslabuje imunitný systém?

Narastajúcim vekom schopnosť nášho tela vyvolať imuno-reakciu klesá, čo prispieva k vzniku infekcií a rakoviny. Zatiaľ čo niektorí ľudia starnú v plnom zdraví, na základe záverov mnohých štúdií v porovnaní s mladšími ľuďmi starší ľudia sú s väčšou pravdepodobnosťou náchylnejší na infekcie,  a čo je dôležitejšie, pravdepodobne aj zomrú ich následkom. Infekcie dýchacích ciest, chrípka, najmä zápal pľúc, sú jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete u osôb starších ako 65 rokov. Nikto nevie s istotou, prečo sa to deje, avšak podľa pozorovaní niektorých vedcov, toto zvýšené riziko súvisí so znížením T-buniek, ktorých produkcia je v kostnej dreni znížená.

Zdá sa, že existuje istá súvislosť medzi výživou a imunitou u starších ľudí. Určitá forma podvýživy je prekvapivo bežná, dokonca aj v ekonomicky prosperujúcich krajinách. Ide to nedostatok mikroživín, kedy prijímame malé množstvo základných vitamínov a stopových prvkov. Tento problém sa, samozrejme, môže vyskytnúť vo všetkých vekových kategóriách. Vedci už dávno uznali, že ľudia žijúci v chudobnejších podmienkach, trpiaci podvýživou, sú náchylnejší na infekčné ochorenia. Existujú dôkazy na to, že nedostatok rôznych mikroživín, ako je napríklad zinok, selén, železo, meď, kyselina listová a vitamíny A, B6, C a E, menia imuno-reakciu u zvierat. Pokiaľ zistíme, že naša strava neposkytuje všetky mikroživiny, pretože nemáme v obľube zeleninu, užívanie doplnkov výživy môže mať okrem potenciálnych priaznivých účinkoch na imunitný systém, aj ďalšie zdravotné prínosy.

Moderná medicína rozpoznala úzke spojenie medzi mysľou a telom. Emocionálny stres je spojený s celým radom porúch, vrátane tráviacich ťažkostí, žihľavky a dokonca ochorení srdca. I napriek výzvam vedci aktívne študujú súvislosť medzi stresom a imuno-funkciami. Čo môže znamenať  stresujúcu situáciu pre jednu osobu, nemusí to tak u druhej. Väčšina vedcov, ktorí sa venujú skúmaniu vzťahu medzi stresom a imuno-funkciami, neskúma účinky náhleho, krátkodobého stresu, skôr účinky trvalého a častého stresu. Takzvaným chronickým stresom nazývame stav, ktorý je spôsobený vzťahmi s rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi, alebo pretrvávajúcimi výzvami. Vedci ešte stále skúmajú, či pretrvávajúce napätie ovplyvňuje imunitný systém, a i napriek nevyhnutným ťažkostiam pri skúmaní súvislosti medzi stresom a imunitou, dosiahli značný pokrok.

Keď je zima, je náš imunitný systém bezbranný?

Snáď každý z nás už počul od svojej matky, aby sme mali na sebe bundu, inak prechladneme. Majú však naše mamičky skutočne pravdu? Vedci, ktorí tento problém skúmajú, sa nateraz domnievajú, že pokiaľ sme vystavení iba miernemu chladu, nezvyšuje našu náchylnosť na infekciu. Väčšina odborníkov v oblasti zdravotníctva sa zhoduje v tom, že príčinou zimnej chrípkovej sezóny nie je to, že sa ľudia pohybujú v chlade vonku, ale to, že trávia omnoho viac času vnútri, v interiéroch, uzavretí s inými ľuďmi, ktorí môžu prenášať svoje baktérie.

Ktoré sú znaky oslabeného imunitného systému?

Medzi ďalšie príznaky slabého imunitného systému patria:

 • Autoimunitné poruchy

 • Zápal vnútorných orgánov.

 • Poruchy krvi, alebo iné poruchy, ako napríklad anémia

 • Tráviace ťažkosti, vrátane nechutenstva, hnačky a kŕčov v bruchu

 • Spomalený rast a vývoj dojčiat a detí

Čo je príčinou nedostatku IgG (imunoglobulínu)?

Infekcie, ktoré najčastejšie postihujú ľudí s nedostatkom IgG, sú infekcie dýchacích ciest, tráviaceho traktu, horných dýchacích ciest a uší.

Čo spôsobuje nízku hladinu imunoglobulínu?

Nízka hladina imunoglobulínu znamená, že imunitný systém nefunguje tak dobre, ako by mal. Tento stav môžu spôsobovať lieky, oslabujúce imunitný systém, ako napríklad steroidy, a môže byť aj jedným z dôsledkov cukrovky.

Aké jedlá oslabujú imunitný systém?

Štúdie preukázali, že zvýšený príjem cukru oslabuje imunitný systém a pravdepodobnosť, že ochorieme je vyššia.

Potraviny a nápoje, ktoré ohrozujú imunitný systém:

 • Sýtené nápoje

 • Spracované jedlá

 • Potraviny a nápoje s vysokým obsahom cukru

 • Rafinované uhľohydráty

 • Alkoholické nápoje

Ako je možné rýchlo zvýšiť fungovanie imunitného systému?

1. Nefajčime

2. Dodržujme takú stravu, ktorá v sebe zahŕňa veľa ovocia a zeleniny

3. Pravidelne cvičme

4. Udržujme si zdravú hmotnosť

5. Pokiaľ konzumujeme alkohol, tak iba s mierou

6. Doprajme si dostatočný spánok

7. Podniknime kroky v záujme zabránenia infekciám, napríklad častým umývaním rúk, dôkladným prevarením mäsa

8. Pokúsme sa minimalizovať stres

Ktoré sú najlepšie prírodné posilňovače imunity?

Naplánujte si stravu pomocou 15 silných imunitu posilňujúcich jedál. Väčšina ľudí siahne po vitamíne C, keď prechladne, najmä po citrusových plodoch. Pokiaľ sa domnievame, že citrusové ovocie, alebo akékoľvek iné ovocie, či zelenina, ho obsahuje najviac, premyslime si to ešte raz, pretože červená paprika je – čo sa obsahu vitamínu C týka – na prvom mieste.

Nasledovný zoznam obsahuje najlepšie potraviny stimulujúce imunitu:

1. Brokolica

2. Cesnak

3. Zázvor

4. Špenát

5. Jogurt

6. Mandle

7. Kurkuma

8. Zelený čaj

9. Papaya

10. Kiwi

11. Hydina

12. Slnečnicové semená

12. Ustrice

Spôsoby posilnenia imunity

Rastlinné živiny medu sú zodpovedné za jeho antioxidačné vlastnosti, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Predpokladá sa, že to je dôvod, prečo má med imunitu posilňujúce a protirakovinové účinky. Nesprávne spracovanie medu zničí tieto hodnotné živiny.

Čo sa vajíčok týka, mnohí ich považujú za škodlivé pre zdravie z dôvodu vysokého obsahu cholesterolu v žĺtku. Vajcia sú však bohatým zdrojom bielkovín, ktoré môžu pomôcť predchádzať problémom spojeným s imunitným systémom. Vaječný žĺtok tiež obsahuje zinok a selén, ktoré prispievajú k posilneniu imunitného systému.

V rámci prevencie možno užívať aj echinaceu, koloidné striebro, zázvor, bobule bazy, koreň astragalus a ženšen.

Konzumácia koreňa astragalusu je vhodná na posilnenie imunitného systému. Jedna z vynikajúcich liečivých rastlín čínskej medicíny disponuje protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami.

Početné štúdie informovali o výhodách nočného spánku a nemeckí vedci sa domnievajú, že uspokojivý spánok zlepšuje imunobunky, nazývané T-bunky, ktoré dokážu bojovať proti infekciám, zabíjajú vírusy a iné patogény.

Ktoré sú najlepšie doplnky výživa na zvýšenie imunity? Aké posilňovače imunity užívať?

4 vitamíny, ktoré sú najlepšie na posilnenie imunity:

 • Vitamín C a vitamín D sú najlepšie prírodné posilňovače imunity. Ich nedostatok spôsobuje náchylnosť na ochorenia.

 • Vitamín B6 je nevyhnutný na podporu biochemických reakcií imunitného systému.

 • Vitamín E je silný antioxidant, ktorý pomáha organizmu v boji s infekciou.

Odporúča sa konzumácia nasledovných: kolostrum – mledzivo, rakytník, propolis, grécky horský čaj, kvapky z grapefruitových jadierok, resp. také superpotraviny, ako napríklad bio cviklový prášok, bio kučeravý kel prášok a zelený jačmeň v prášku. Vynikajúco môže poslúžiť aj ženšen, bobule bazy, echinacea a koloidné striebro.

Imunitný účinok rôznych liečivých húb je všeobecne známy. Medzi nimi vyniká trsovnica lupeňovitá, lesklokôrovka obyčajná a shiitake. Všetky tri huby možno nájsť v prípravku Fachet Vital Defense basic.

V prípade prechladnutia, nádchy a chrípky, resp. v rámci prevencie proti týmto ochoreniam, sú pre- a probiotiká nevyhnutné.

Superum C obsahuje prírodný vitamín C, preto sa na rozdiel od syntetického vitamínu C vstrebáva omnoho efektívnejšie a je jedným z najlepších, pokiaľ ide o prírodné posilňovače imunity.

Zdroje:

https://www.detoxikacia-organizmu.com/

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/foods-that-boost-the-immune-system

https://www.healthline.com/health-news/how-sleep-bolsters-your-immune-system

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system