• Doprava zadarmo nad 40 €

riasa spirulina

Riasa spirulina: 13 zázračných účinkov

Riasa spirulina: 13 zázračných účinkov

Riasa spirulina: 13 zázračných účinkov 1024 683 SuperGreens®

Riasa spirulina patrí medzi najpopulárnejšie doplnky stravy na svete. Je bohatým zdrojom rôznych minerálnych látok a antioxidačných vitamínov, ktoré môžu byť prospešné pre ľudský organizmus a mozog. Obsahuje všetky nevyhnutné aminokyseliny, zatiaľ čo vďaka svojím zložkám disponuje silnými protizápalovými vlastnosťami. Jedna z najvýživnejších potravín, ktorú osoby preferujúce zdravý životný štýl nazývajú aj zelený zázrak.

Riasa spirulina (spirulina platensis) získala oprávnene pomenovanie superpotravina. Obľúbili si ju už aj starí Aztékovia, ale opäť sa stala obľúbenou, keď NASA navrhla, aby ju kozmonauti konzumovali ako súčasť svojej stravy práve kvôli rozmanitosti a množstvu živín. V Japonsku sa používa na liečebné účely, využívajúc skutočnosť, že jej konzumácia zvyšuje kondíciu, a okrem iného má priaznivé účinky na duševné zdravie.

Existuje morská riasa spirulina a sladkovodná riasa spirulina. Táto riasa, žijúca v sladkých vodách a v mori, je druhom siníc, ktoré sa často označujú ako modrozelené riasy a sú neuveriteľne zdravé. Môže zlepšiť hladinu lipidov v krvi, zabraňovať oxidačným procesom, znižovať krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Rovnako ako rastliny, aj sinice (cyanobaktérie pozn.) produkujú organické látky vďaka fotosyntéze. I napriek tomu, že ide o jednobunkovú riasu, jej účinky na ochranu zdravia sú mimoriadne pestré. Tým, že posilňuje imunitný systém, môže chrániť pred mnohými ochoreniami.

 

Čo obsahuje?

Má vysoký obsah vláknin a bielkovín, je bohatý na esenciálne mastné kyseliny a vitamíny, resp. disponuje aj veľkým množstvom chlorofylu. V porovnaní napríklad s vajíčkami je kvalita bielkovín v spiruline mimoriadne dobrá. Spirulina obsahuje všetky nevyhnutné esenciálne aminokyseliny a jeho hlavná aktívna zložka sa nazýva fykocyanín, ktorý riase dodáva jedinečnú modrozelenú farbu. Konzumácia tejto superpotraviny pomáha uspokojiť dennú potrebu železa u človeka. Ďalej v sebe ukrýva vitamíny skupiny B, vitamíny A a B, vitamín D a vitamín K. Okrem vitamínov minerálov, ako sú horčík, draslík a mangán, obsahuje aj v malom množstve takmer všetky ostatné živiny, ktoré ľudský organizmus potrebuje. Jedna polievková lyžica z nej má 20 kalórií, obsahuje 1,7 gramu stráviteľných uhľohydrátov (sacharidov) a sotva jeden gram tuku, vrátane omega-6 a omega-3 mastných kyselín. Obsah cysteínu zohráva úlohu v prevencii a liečbe žalúdočných vredov. Preto je možné spirulinu použiť ako súčasť stravy v prípade, pokiaľ pacient trpí premnožením huby Candida albicans v črevnom systéme. Táto odroda rias je veľmi silná prírodná baktericídna a fungicídna látka (je schopná zahubiť baktérie a huby).

Existuje niekoľko ovplyvňujúcich faktorov spojených so zvýšeným rizikom srdcových ochorení. Ako sa ukázalo, spirulina má na niektoré z nich veľmi pozitívny vplyv. Veľmi dobre čistí krv, odstraňuje z organizmu ťažké kovy a karcinogénne dioxíny (látky spôsobujúce rakovinu). Účinky tejto superpotraviny na zdravie a prevenciu chorôb sa však týmto ešte zďaleka nekončia.

 

 1. Môže normalizovať hladinu krvného tuku

Táto mikroriasa môže znížiť celkovú hladinu cholesterolu, množstvo LDL cholesterolu (zlého) a triglyceridov v krvi, zatiaľ čo môže zvýšiť hladinu HDL cholesterolu. V rámci jednej štúdie za účasti 25 respondentov trpiacich cukrovkou 2. typu, kedy konzumovali respondenti 2 gramy spiruliny denne, zistili, že tieto markery sa výrazne zlepšili. Nadmerné množstvo telesného tuku predurčuje oxidatívne poškodenie. Toto sa nazýva peroxidácia lipidov a je nebezpečná preto, lebo ide o kľúčový činiteľ mnohých závažných ochorení. Je zaujímavé, že antioxidanty, ktoré sú v spiruline obsiahnuté, sú obzvlášť účinné v prípade znižovania peroxidácie lipidov. V štúdii, do ktorej sa zapojilo 37 osôb trpiacich cukrovkou 2. typu, konzumácia 8 gramov spiruliny denne významne znížila mieru oxidatívneho poškodenia a zároveň zvýšila hladinu antioxidačných enzýmov v krvi.

 1. Ako silný antioxidant môže zmierňovať zápal

Oxidatívne poškodenie môže nielen poškodiť DNA a bunky, ale môže spôsobiť aj chronický zápal, prispievajúc tak k vzniku rakoviny a iných chorôb. Hlavnou aktívnou zložkou riasy je už spomínaný fykocyanín, ktorý je schopný bojovať proti škodlivým voľným radikálom a zabrániť produkcii zápalových signálnych molekúl, čím zabezpečuje skutočne pôsobivé protizápalové účinky.

 1. Môže pôsobiť ako prírodný imunomodulátor

Spirulina riasa sa považuje za skutočného priateľa imunitného systému, pretože zvyšuje činnosť imunobuniek, tzv. prirodzených zabíjačských buniek. Výskum na zvieratách a ľuďoch preukázal, že tento účinok môže pomôcť spomaliť rast nádoru, resp. zlepšiť odolnosť voči ochoreniam.

 1. Môže disponovať protirakovinovými vlastnosťami

Niektoré dôkazy naznačujú, že spirulina má protirakovinové vlastnosti. Jej účinky na rakovinu ústnej dutiny – alebo rakovinu ústnej dutiny – boli študované obzvlášť komplexne. Jedna štúdia sa zamerala na 87 Indov s rakovinovou léziou nazývanou fibróza ústnej sliznice. U tých osôb, ktoré užívali 1 gram spiruliny denne po dobu jedného roka, došlo u 45% z nich k ústupu lézií. Naproti tomu v kontrolnej skupine iba u 7%. Následne, keď tieto osoby prestali užívať spirulinu, takmer u polovici z nich sa v nasledujúcom roku vyskytli lézie.

 1. Môže znižovať krvný tlak

Vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou mnohých závažných kardiovaskulárnych chorôb, vrátane srdcového infarktu, mŕtvice a chronických ochorení obličiek. Užívaním 4,5 gramu riasy denne môže znížiť krvný tlak u jedincov s normálnou hladinou krvného tlaku. Predpokladá sa, že je to spôsobené zvýšenou tvorbou oxidu dusnatého, ktorý pomáha krvným cievam uvoľniť a rozširovať sa.

 1. Môže zmierniť príznaky alergickej nádchy

Bio spirulina je tiež veľmi účinná pri zmierňovaní príznakov alergickej nádchy (rhinitis alergica). V rámci štúdie, do ktorej sa zapojilo 127 osôb trpiacich alergickou nádchou, sa zistilo, že 2 gramy riasy denne dramaticky znížili príznaky, ako sú tečúci nos, kýchanie, upchatie nosa a svrbenie.

 1. Môže byť účinná proti anémii

Existuje mnoho foriem anémie, z ktorých najbežnejšiu predstavuje pokles hemoglobínu, alebo červených krviniek v krvi. U osôb starších ako 40 rokov, u ktorých sa anémia objavila v anamnéze, sa v rámci jednej štúdie zvýšil obsah hemoglobínu v červených krvinkách  a zlepšili sa imunitné funkcie vďaka doplnkom stravy s obsahom spiruliny. V tejto súvislosti sú však ešte potrebné ďalšie výskumy.

 1. Môže zlepšiť svalovú silu a kondíciu

Oxidačný stres spôsobený cvičením je hlavnou príčinou svalovej únavy. Niektoré rastlinné potraviny disponujú antioxidačnými vlastnosťami, následne preto môžu pomáhať športovcom a fyzicky aktívnym ľuďom minimalizovať toto poškodenie. Niektoré štúdie poukazujú na vlastnosti riasy posilňujúce svaly a kondíciu.

 1. Môže pomôcť normalizovať hladinu cukru v krvi

Pokusy na zvieratách spájajú spirulinu s významným poklesom hladiny cukru v krvi. V niektorých prípadoch doslova prekonala obľúbené lieky určené na liečbu cukrovky, napríklad metformin. Existujú určité dôkazy, že môže byť účinná aj čo sa týka ľudí. V jednej štúdii, ktorá prebiehala osem týždňov a do ktorej boli zapojené dve osoby trpiace cukrovkou 2. typu, bolo výsledkom užívania 2 gramov spiruliny denne výrazné zníženie hladiny cukru v krvi. Táto štúdia však bola krátka a zúčastnilo sa jej malé množstvo respondentov, takže je dôležité urobiť ďalšie.

 1. Môže chrániť zdravie čriev

I napriek tomu, že štúdie na ľuďoch sú ešte potrebné, experimenty na zvieratách ukazujú, že spirulina má priaznivý účinok na črevá, ba čo viac, v skutočnosti vďaka štruktúre svojej bunkovej steny je ľahko stráviteľná. Jedna štúdia z roku 2017, vykonaná na starších myšiach, naznačuje, že môže pomôcť udržať zdravie črevných baktérií počas procesu starnutia.

 1. Môže podporovať chudnutie

Užívanie spiruliny podporuje fungovanie metabolizmu. V dôsledku rýchlejšieho metabolizmu môže mať človek, okrem zvýšenia počtu spálených kalórií za deň, aj pocit, akoby mal viac energie, čo môže byť pomocou pri chudnutí. Riasy sú vysoko výživné a nízkokalorické jedlo. Jej začlenenie do stravy môže pomôcť schudnúť bez toho, aby vznikol nedostatok živín. Výsledky jednej double-blind (dvojito zaslepenej), placebom kontrolovanej štúdie z roku 2016 naznačujú, že podporuje úbytok hmotnosti. V rámci štúdie došlo u ľudí s nadváhou, ktorí pravidelne konzumovali spirulinu po dobu 3 mesiacov, k zlepšeniu indexu telesnej hmotnosti (BMI).

 1. Vykazuje antitoxické účinky (detoxikuje)

V niektorých častiach sveta sú ľudia vystavení riziku otravy v dôsledku kontaminovanej pitnej vody a iných zdrojov znečistenia. Skoré výskumy naznačujú, že spirulina môže ponúknuť spôsob liečby takejto otravy. V rámci revízie z roku 2016 sa zistilo, že spirulina má antitoxické vlastnosti, ktoré môžu vyvážiť účinky toxických látok postihujúce organizmus, vrátane arzénu, fluóru, železa a ortuti. Podľa autorov revízie môže byť tento druh riasy užitočnou látkou popri klinickej liečbe otravy.

 1. Môže zohrávať úlohu pri podpore duševnej pohody

Článok z roku 2018 zdôrazňuje potenciálnu úlohu spiruliny pri liečbe porúch nálady. Podľa tejto teórie je spirulina bohatým zdrojom tryptofánu. Tryptofán je aminokyselina, ktorá podporuje produkciu serotonínu. Určité stavy duševného zdravia, ako sú napríklad depresie a úzkosť, môže znížiť hladinu serotonínu. Užívanie doplnkov stravy s obsahom tryptofánu v záujme udržania zdravej hladiny serotonínu môže hrať úlohu pri podpore duševnej pohody. Skutočná úloha spiruliny v tejto súvislosti ešte nie je úplne objasnená.

Kto by nemal užívať spirulinu?

Aj keď sa všeobecne považuje za bezpečnú, môže mať spirulina nežiadúce účinky a nevýhody, najmä čo sa týka osôb s určitými zdravotnými problémami. Nakoľko spirulina podporuje imunitný systém, môže zhoršiť niektoré autoimunitné ochorenia (napr. lupus, skleróza multiplex, reumatoidná artritída). Má antikoagulačný účinok, to znamená, že môže riediť krv a predĺžiť čas jej zrážania. Neodporúča sa užívať pre tehotné a dojčiace ženy. Pre tých, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, alebo trpia poruchami krvácania, pre tých môže byť jej použitie nebezpečné.

 

Aké sú vedľajšie účinky spiruliny?

Môže mať spirulina účinky aj negatívne? Medzi menšie vedľajšie účinky spiruliny patrí nevoľnosť, nespavosť a bolesť hlavy. Na rozdiel od toho je tento doplnok stravy všeobecne považovaný za bezpečný a väčšina ľudí nepociťuje vedľajšie účinky. Spirulina môže byť kontaminovaná škodlivými zlúčeninami, môže riediť krv a zhoršiť autoimunitné stavy. Zriedka, ale môže spôsobiť alergickú reakciu. Riasy obsahujú fenylalanín, zlúčeninu, ktorej by sa ľudia postihnutí fenylketonúriou (PKU), zriedkavým dedičným stavom, mali prísne vyhýbať.

 

Ako sa dá riasa spirulina použiť?

Riasa spirulina je dostupná vo forme tabliet, alebo prášku. Vo forme prášku sa môže pridávať do kokteilov, ovocných alebo zeleninových štiav a môže sa pridať do šalátov, alebo polievok. Rovnako sa môže užívať vo forme kapsúl a tabliet.

Aké si vyžadujú tabletky spirulina dávkovanie? Tento výživový doplnok sa užíva podľa pokynov jednotlivých výrobcov, ktoré sú uvedené na obale produktov.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulina

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12639401/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907180/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19299804/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8584455/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4320919/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19298191/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18343939/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12639401/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19432881/

https://science.naturalnews.com/2008/2414835_A_randomized_study_to_establish_the_effects_of_spirulina_in.html

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2015.1077464

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4012879/