• Doprava zadarmo nad 40 €

Keratín je typ proteínu, ktorý tvorí vaše vlasy, pokožku a nechty. Keratín možno nájsť aj vo vašich vnútorných orgánoch a žľazách. Je to ochranný proteín, menej náchylný na poškriabanie alebo roztrhnutie ako iné typy buniek, ktoré vaše telo produkuje. Možno ho získať z peria, rohov a vlny rôznych zvierat a použiť ho ako prísadu do vlasovej kozmetiky. Keďže keratín je štrukturálnym stavebným kameňom vašich vlasov. Niektorí ľudia veria, že keratínové doplnky, produkty a kúry môžu pomôcť posilniť vaše vlasy a urobiť ich zdravším.Keďže keratín je štrukturálnym stavebným kameňom vašich vlasov, niektorí ľudia veria, že keratínové doplnky, produkty a kúry môžu pomôcť posilniť vaše vlasy a urobiť ich zdravším.

Keratín a jeho účinky

Keratín a jeho účinky

Keratín a jeho účinky 1000 563 SuperGreens®

Keratín je typ proteínu, ktorý tvorí vaše vlasy, pokožku a nechty. Keratín možno nájsť aj vo vašich vnútorných orgánoch a žľazách. Je to ochranný proteín, menej náchylný na poškriabanie alebo roztrhnutie ako iné typy buniek, ktoré vaše telo produkuje.

Možno ho získať z peria, rohov a vlny rôznych zvierat a použiť ho ako prísadu do vlasovej kozmetiky. Keďže keratín je štrukturálnym stavebným kameňom vašich vlasov. Niektorí ľudia veria, že keratínové doplnky, produkty a kúry môžu pomôcť posilniť vaše vlasy a urobiť ich zdravším.

Výhody a výsledky

Ľudia, ktorí používajú keratín na vlasy, uvádzajú, že ich vlasy sú vďaka tomu hladšie a ľahšie upraviteľné. Účinky sa značne líšia v závislosti od toho, či sú vaše vlasy zdravé, aká je prirodzená hrúbka vašich vlasov a akú keratínovú kúru používate. Keratín funguje tak, že vyhladzuje bunky, ktoré sa prekrývajú a vytvárajú pramene vlasov. Vrstvy buniek, nazývané vlasová kutikula, teoreticky absorbujú keratín, výsledkom čoho sú vlasy, ktoré vyzerajú plné a lesklé. O používaní keratínu sa tiež tvrdí, že kučeravé vlasy sú menej krepovité , ľahšie sa upravujú a vyzerajú rovnejšie.

Keratín: Metódy a použitia

Salónne keratínové kúry

Táto časovo náročná metóda použitia keratínu, ktorá sa niekedy nazýva brazílska keratínová kúra, zahŕňa niekoľko krokov. Najprv sa na vlasy nanesie krém, ktorý obsahuje formaldehyd, a potom sa vlasy vyfúkajú a narovnajú v salóne. Akonáhle je liečba aplikovaná, dostanete pokyn, aby ste si udržali vlasy suché niekoľko dní. Keď navštívite salón, aby ste si nechali vymyť chemikálie, aplikuje sa ďalšie ošetrenie, aby sa „nastavil“ efekt vyrovnávania. Táto liečba by mala pôsobiť 12 týždňov.

Keratín = Keratínové séra, šampóny a kondicionéry

Keratínové séra, šampóny a kondicionéry nemôžu mať rovnaké nároky ako keratínové ošetrenie v salóne. Tvrdí sa, že robia vlasy odolnejšími voči poškodeniu a opravujú vlasy, ktoré boli vysušené teplom a farbením vlasov. Na identifikáciu týchto produktov hľadajte slová „keratín hydrolyzáty“ v zozname zložiek. Výskumníci v roku 2013 dospeli k záveru, že aktívne zložky keratínu sú sľubnou zložkou pre ľudí, ktorí chcú pevnejšie vlasy.

Keratínové doplnky

Keratínové doplnky na predaj nájdete takmer v každom obchode so zdravou výživou. Keratínové doplnky sa dodávajú vo forme prášku a kapsúl. Keratínové doplnky nie sú bez rizík. Pri nadmernom používaní môžu spôsobiť, že sa vo vašom tele nahromadí príliš veľa bielkovín.

Keratínové vlasové doplnky sú požívateľnou tabletkovou verziou známej a milovanej kúry na vyrovnávanie vlasov, ktorá je určená na uhladenie a lesk kučeravých vlasov. Podporujú však keratínové vlasové doplnky zdravé vlasy a aké sú riziká keratínových vlasových doplnkov?

Čo robí keratín?

Keratín je proteínová zložka nachádzajúca sa vo vlasových prameňoch. Lokálne keratínové kúry(brazílsky keratín) alebo keratínové vlasové doplnky sú určené na výživu a posilnenie vlasových prameňov proteínmi. V skutočnosti keratínové kúry na rast vlasov často zahŕňajú formaldehyd, ktorý môže byť pre pramene veľmi škodlivý a môže byť škodlivou chemikáliou, ktorá môže u niektorých jedincov spôsobiť nežiaduce reakcie a podľa niektorých odborníkov môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť rakovinu. Nielen to, ale keratínové proteínové ošetrenia zahŕňajú vysokoteplotnú žehličku na vyhladenie vlasovej kutikuly a odstránenie krepovatenia. Používanie vysokoteplotných stylingových nástrojov plus formaldehyd v keratínových doplnkoch môže spôsobiť vypadávanie vlasov a suché, krehké a poškodené vlasy, nehovoriac o potenciálnych rizikách pre vaše zdravie.

Z čoho sú keratínové doplnky na vlasy vyrobené?

Keratínové vlasové doplnky sú vo všeobecnosti zmesou rozpustného keratínu ( cynatín HNS), ako sú bylinky alebo nutriceutiká , ktoré vyživujú vlasy. Keratínové vlasové volumizéry môžu tiež obsahovať kolagén, o ktorom sa tvrdí, že zvyšuje elasticitu a silu vlasov. Niektoré klinické štúdie ukázali, že doplnenie keratínu počas 3 mesiacov môže znížiť vypadávanie vlasov a podporiť silu vlasov. Keratínové vlasové doplnky sú však menej bežným a menej známym doplnkom proti vypadávaniu vlasov . Je potrebné vykonať ďalší výskum o krátkodobých a dlhodobých účinkoch konzumácie keratínu na rast vlasov.

Rizikové faktory: Keratínové vlasové doplnky a predávkovanie keratínom v tele

Ako pri každom požívaní, aj vlasové doplnky s keratínom by sa mali používať s mierou a len podľa pokynov na etikete. Ak máte otázku, či sú pre vás keratínové doplnky vhodné, poraďte sa so svojím lekárom.

Proteinúria
Pretože keratín je proteín, užívanie keratínových vlasových doplnkov môže viesť k prebytku bielkovín v tele, čo je stav nazývaný proteinúria. Najmä proteinúria sa týka nadmerného množstva bielkovín v moči. Nadbytok bielkovín v tele môže preťažiť obličky, keď sa ich snažia metabolizovať. A časom si táto práca navyše vyberie svoju daň na obličkách. Podľa Medical Center University of Maryland to môže dokonca viesť k renálnej insuficiencii . Ľuďom s týmto ochorením sa odporúča obmedziť príjem bielkovín. Ak sa renálna insuficiencia nelieči, môže viesť k úplnému zlyhaniu obličiek.

Hyperkeratóza
Keď telo vytvára príliš veľa keratínu alebo prijíma príliš veľa keratínu, je to známe ako stav nazývaný hyperkeratóza. Hyperkeratóza sa môže prejaviť ako drsná, hrubá, suchá pokožka alebo vytvára hrubú štruktúru vlasov. Existuje minimálny výskum, ktorý ukazuje účinky prebytočného keratínu z doplnkov. Ak začnete užívať keratínové vlasové doplnky a máte podozrenie, že máte príznaky hyperkeratózy, prestaňte ich používať a poraďte sa s lekárom.

Užívanie biotínových doplnkov

Biotín je vitamín B-komplex dôležitý v mnohých telesných procesoch. Ľudia s nedostatkom biotínu často trpia vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov a suchou pokožkou. Biotín je vo vode rozpustný vitamínový komplex. To znamená, že vaše telo neukladá jeho nadmerné množstvo, takže predávkovanie je nepravdepodobné. Je tiež dostupný vo väčšine drogérií.

Existujú určité dôkazy, že biotín môže pomôcť podporiť rast vlasov. Väčšina výskumov však dokazuje súvislosť medzi nedostatkom biotínu a iba vypadávaním vlasov. Bez ohľadu na to je nepravdepodobné, že by doplnenie stravy biotínom na rast vlasov malo negatívne účinky.

Dostatok železa

Výskum naznačuje súvislosť medzi vypadávaním vlasov a nedostatkom železa. Pre ľudí s vypadávaním vlasov môže byť prospešné vyšetrenie na nedostatok železa. Ak existuje nedostatok, náprava problému môže zvýšiť rast vlasov.

Kolagén

Podobne ako keratín, aj kolagén je prirodzene sa vyskytujúci štrukturálny proteín, ktorý dodáva pokožke hladký a plný vzhľad. A keď produkcia vekom klesá, začnú sa tvoriť vrásky.

Je teda dopĺňanie fontánou mladosti? Jedna malá štúdia financovaná priemyslom ukázala, že ženy, ktoré užívali ampulky obsahujúce 2,5 gramu kolagénových peptidov počas 12 týždňov, mali zlepšenú hydratáciu pokožky, pružnosť, drsnosť a hustotu.

Najlepšie vitamíny pre rast vlasov

1) Vitamín E (tokoferol) zlepšuje prekrvenie pokožky hlavy a funguje ako stimulant imunitného systému. Keďže rast vlasov je priamo spojený s blahom imunitného systému, je to životne dôležitý doplnok na rast vlasov.

2) Vitamín B2 (riboflavín) je jedným z najlepších vitamínov pre rast vlasov vďaka jeho mnohým základným funkciám v tele. Okrem mnohých vecí je riboflavín spojený s rastom a bunkovým dýchaním, ale funguje aj ako katalyzátor vitamínu B6.

3) Vitamín B5 (kyselina pantoténová) údajne zabraňuje šediveniu vlasov, a preto je označovaný za jeden z mnohých doplnkov na rast vlasov.

4) Vitamín B6 (pyridoxín) je viazaný na hormonálnu rovnováhu. Nedostatky môžu viesť k depresii a stresu, čo môže následne spôsobiť vypadávanie vlasov.

5) Vitamín B9 (kyselina listová) je potrebný pre rast buniek a pomáha zlepšovať duševné zdravie.

6) Vitamín B12 ( kyanokobamín ) pomáha produkovať červené krvinky a súvisí s úrovňou energie a zároveň stimuluje chuť do jedla a rast.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3621039/

https://www.viviscal.com/hair-care/best-hair-growth-supplements

http://umm.edu/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19727438

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962205047456

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/