• Doprava zadarmo nad 40 €

kolagén vlasy

Kolagén a jeho zázračné účinky na vlasy

Kolagén a jeho zázračné účinky na vlasy

Kolagén a jeho zázračné účinky na vlasy 992 558 SuperGreens®

Čo je to kolagén a aké sú jeho účinky na naše vlasy?

Určite ste už počuli o proteíne s názvom kolagén. Za posledný rok alebo dva prudko vzrástla popularita a zvedavosť okolo kolagénu. Chcete vedieť, čo sa skrýva za týmto unikátnym proteínom? Radi vám ho bližšie predstavíme a poukážeme na jeho priaznivé účinky na vlasy.

Rovnako ako mnoho populárnych tém týkajúcich sa výživy, aj pri kolagéne je ťažké vytrhnúť fakty z fikcie, najmä v dnešnom svete plnom informácií. Ale pochopenie základov tohto stavebného proteínu vášho tela je dobré miesto pre začiatok.

Rozoberieme úplne základy kolagénu: čo to je, čo robí vo vašom tele, čo môžete urobiť, aby ste z neho vytvorili (alebo získali) viac a ako ho začať dopĺňať.

Čo je to kolagén?

Kolagén je jedným z najrozšírenejších proteínov v ľudskom tele. V skutočnosti tvorí asi jednu tretinu celkových bielkovín vášho tela a nachádza sa vo vašich spojivových tkanivách vrátane kostí a chrupaviek, ale tiež vo vašich očiach a krvných cievach. Je to zlúčenina, ktorá sa vo veľkej miere nachádza v spojivových tkanivách – vrátane kože, väzov a šliach – a je údajne silná ako oceľ. Ako starneme, naša schopnosť produkovať kolagén klesá, čo vedie k vráskam a strate pružnosti pokožky a strate vlasov.

Existuje 28 rôznych druhov kolagénu, každý pomenovaný rímskymi číslicami. Funkciou, ktorá spája týchto 28 rôznych látok, je štruktúra trojzávitnicových skrutiek ich molekúl. Podľa toho, na aký typ kolagénu sa pozeráte, môže táto štruktúra tvoriť až 96 percent (v kolagéne typu I) alebo až 10 percent (v kolagéne typu XII). Aj keď sa táto skutočnosť môže zdať trochu viac ako potrebujete vedieť, práve táto štruktúra robí kolagén jedinečným a je pozoruhodným natoľko, že ho vedci nazývajú „elegantným“.

Kde sa tento proteín nachádza?

Kolagén nie je pre ľudí jedinečný. Je to najbežnejší proteín medzi všetkými zvieraťami, a preto drvivá väčšina doplnkov kolagénu, ktoré sú prístupné, pochádza zo zvierat. Veľa kolagénov označených ako vegánske alebo vegetariánske v skutočnosti kolagén neobsahujú. Zvyčajne obsahujú rastlinné zložky a často sa inzerujú ako látky na tvorbu kolagénu, pretože zdanlivo podporujú prirodzenú produkciu kolagénu v tele.

Možnosti výživy pre výrobu kolagénu

Existujú dve hlavné množnosti k prirodzenému získaniu kolagénu formou stravy: niektoré potraviny obsahujú kolagén a iné môžu pomôcť telu zvýšiť jeho vlastnú produkciu.

Vitamín C vyniká ako jeden zo široko skúmaných promótorov syntézy kolagénu. Pre začiatok je vitamín C pokožkou potrebný na produkciu kolagénu. Takže je to ono. A ako sa dá očakávať, široká škála výrobkov starostlivosti o pleť a vlasy sa môže pochváliť vitamínom C ako kľúčovou ingredienciou. V mnohých štúdiách sa preukázalo, že pridávanie potravín s vysokým obsahom vitamínu C do vašej stravy (čítajte: ovocie a zelenina) pozitívne narába so zdravím vlasov a pokožky. Štúdie na zvieratách preukázali, že vitamín C podporuje syntézu kolagénu a obmedzený počet štúdií na ľuďoch naznačuje že suplementácia vitamínu C môže mať pozitívny vplyv na čas zotavenia po poraneniach pohybového aparátu.

Spôsoby doplňovania kolagénu

Možností je veľa. Existujú kolagénové peptidy (alias hydrolyzovaný kolagén), ako aj rôzne smoothies s obsahom kolagénu, či doplnky stravy a vitamíny. Aj keď existujú možnosti tabliet, hydrolyzované kolagénové doplnky sa najčastejšie dodávajú vo forme prášku. Môžu byť ochutené alebo neochutené.

Vedľajšie účinky kolagénu

Rovnako ako čokoľvek, čo požijete, je dobré vedieť, aké potenciálne negatívne následky môžu mať kolagénové doplnky na vaše telo.

Skontrolujte balenie a uistite sa, že neobsahujú žiadne alergény, ktorých sa musíte obávať. Ak ste alergický na niektorý z typických zdrojov kolagénu – ako je hovädzí dobytok, ryby alebo hydina – pred pridaním doplnkov kolagénu do vašej stravy by ste mali byť obzvlášť opatrní a uistiť sa, že konkrétny doplnok, ktorý si vyberiete, nepochádza z niečoho, čo vám spôsobí alergickú reakciu.

Ak si nie ste istí začatím doplnkového režimu a potenciálnymi účinkami na zdravie, ktoré by pre vás mohli mať, poraďte sa so svojím lekárom o svojich plánoch používať kolagén. A samozrejme, mali by ste vždy povedať svojmu lekárovi, aké doplnky užívate – najmä ak užívate aj lieky na predpis – pretože niektoré doplnky s obahom kolagénu interagujú s liekmi.

Účinky kolagénu na pokožku a vlasy

Krásne vlasy sú nemysliteľnou fanáziou bez  vplyvu kolagénu. Tento štrukturálny proteín dodáva vlasom pevnosť a pridáva na ich hrubosti. Ak sa vlasy stenšujú či zjemňujú, môžu vám pomôcť doplnky ako kolagénový prášok alebo kolagénové kapsuly.

Po druhej dekáde života klesá produkcia kolagénu neúprosne z kopca. Hlavným dôvodom, prečo to tak je, sú takzvané rastové faktory, ktoré v priebehu času čoraz viac stagnujú. Kvalita prirodzeného kolagénu sa preto zmenšuje a vtedy vám dokáže pomôcť už len dopĺňanie kolagénu formou stravy alebo konzumovať výživové doplnky.

Mnoho ľudí berie kolagén ako súčasť svojho denného výživového režimu. Mnoho pozitívnych účinkov sa pripisuje kolagénu, od silnejších, pružnejších kĺbov po sviežejšiu a hladšiu pokožku. Známou výhodou pre kolagénové doplnky je, že môžu vylepšiť vaše vlasy, urobiť ich hustejšími, silnejšími a lesklejšími.

Existujú dôkazy podporujúce použitie kolagénu? Pomáha kolagén naozaj na rast vlasov ?

Existuje niekoľko faktov založených na domnienke, že kolagén skutočne môže pomôcť vašim vlasom rásť silnejšie a silnejšie – najmä doplnky s obsahom kolagénového peptidu. Tu je niekoľko dôvodov, prečo vyskúšať prášok na báze kolagénového peptidu pre vaše vlasy.

Aminokyseliny

Keď skonzumujete kolagén, vaše telo rozdelí tento cenný proteín na aminokyseliny. Tieto aminokyseliny vaše telo potom používa na výrobu nových bielkovín, ktoré sa stanú súčasťou štruktúry vášho tela. Aminokyseliny vyrobené z kolagénu sa používajú na výrobu mnohých rôznych druhov bielkovín, nielen väčšieho množstva kolagénu. Jedným z proteínov, z ktorého sa rozkladaný kolagén vyrába, je keratín, látka tvoriaca vaše vlasy a nechty. Primárna aminokyselina potrebná na výrobu keratínu sa nazýva prolín, látka, ktorá sa nachádza v hojnom množstve v kolagéne.

Zdravie vlasových folikulov

Možno už poznáte pojem voľných radikálov, zlúčenín produkovaných v tele, ktoré môžu poškodiť vaše bunky. Ak je to tak, už viete, že antioxidanty môžu tieto voľné radikály vyčistiť a zabrániť tak ich poškodeniu. Čo by ste možno nevedeli, je to, že voľné radikály môžu poškodiť bunky, ktoré z vás vytvárajú folikuly. Niektoré štúdie preukázali, že kolagén môže fungovať ako silný antioxidant. Tento efekt je zvlášť výrazný pri testoch, pri ktorých sa použil kolagén z morských zdrojov. To je ďalší faktor, ktorý z neho robí potenciálne vynikajúcu potravinu pre vlasy.

Zachovanie farby vlasov

Šedivosť je prirodzený proces, ktorý sa stane každému z nás. Šedivé vlasy môžu pôsobiť očarujúco a príťažlivo. Ak to však nepotrebujete, nie je potrebné akceptovať šedivenie. Šedivenie nastáva, keď bunky, ktoré produkujú melanín (látka zodpovedná za vašu farbu vlasov), začnú zlyhávať a odumierať. Jedným z dôvodov je to, že bunky produkujúce pigment sú vystavené útokom voľných radikálov, ako je uvedené vyššie. Na šedivení sa podieľajú rôzne faktory, pričom výživa je len jedným z nich, ale antioxidačná sila kolagénu by mohla pomôcť vašim vlasom rásť s neporušením vašej prirodzenej farby.

Silnejšie a hustejšie vlasy

Existuje veľa vecí, ktoré môžu spôsobiť, že vaše vlasy začnú rednúť. Stres, nedostatok hormónov, choroby a nesprávna výživa môžu spôsobiť, že vaše vlasy rednú. Všetky tieto faktory môžu spôsobiť, že vlasové folikuly budú nečinné a nakoniec v podstate “zahynú”. Pomôcť tu môžu silné antioxidačné účinky kolagénu, ktoré chránia vaše folikuly pred poškodením a pomáhajú vlasom rásť stále.

Ktoré kolagénové doplnky sú dobré pre vlasy?

Jedným dôležitým bodom, na ktorý treba pamätať, je výber doplnku kolagénu. Otázka „Pomáha kolagén vlasom?“ Sa stáva irelevantnou, ak nemáte kvalitný doplnok s vysokým obsahom kolagénových peptidov – najmä PO a OG dipeptidov. Vysoko koncentrovaný výživový doplnok kolagénu je perfektnou voľbou, pretože jeho vyššia koncentrovanosť vám dáva širšie a rýchlejšie výsledky. Používa kľúčové dipeptidy, ktoré sú rozhodujúce pre zdravé vlasy, pokožku a nechty.

Je kolagén vhodný pre vlasy? Fungujú kolagénové peptidy na rast vlasov? Aj keď zatiaľ nie je veľa štúdií o účinku kolagénu na rast vlasov, zopár sa ich však nájde a taktiež existuje množstvo neoficiálnych dôkazov. Vzhľadom na to, že kolagén môže mať ďalší pozitívny vplyv na telo, vlasy či pokožku, užívanie doplnkov kolagénu sa javí ako dobrý nápad pre mnohých ľudí.