• Doprava zadarmo nad 40 €

Kolagén črevá

Kolagén a črevá? Áno, je prospešný pre zdravie čriev

Kolagén a črevá? Áno, je prospešný pre zdravie čriev

Kolagén a črevá? Áno, je prospešný pre zdravie čriev 1024 683 SuperGreens®

Keď hovoríme o kolagéne, väčšina ľudí by ho stotožnila so starostlivosťou o pleť, ale mladšie vyzerajúca pokožka je iba začiatkom výhod kolagénu. Môže tiež hrať dôležitú úlohu pri budovaní a udržiavaní zdravého spojivového tkaniva v celom Vašom tráviacom trakte( žalúdok, črevá a orgány).

Udržiavanie silného tráviaceho traktu a sliznice žalúdka je mimoriadne dôležité pre prevenciu stavu známeho ako „deravé črevo“. K vytečeniu čreva dochádza, ak dôjde k poškodeniu bariérovej výstelky Vášho čreva. Tento stav môže dovoliť časticiam jedla a odpadu preniknúť do krvného obehu a spôsobiť zápal. Vytekajúce črevo môže spôsobiť nadúvanie, plynatosť, kŕče v žalúdku, syndróm dráždivého čreva (IBS), ako aj citlivosť na potraviny, ktoré sú na báze pšenice, majú vysoký obsah cukru a obsahujú lepok.

Potraviny, o ktorých je známe, že vyvolávajú tento stav čriev, sú:
 • Výrobky na báze pšenice
 • Zrná obsahujúce lepok
 • Spracované mäso
 • Pečivo
 • Občerstvenie
 • Nezdravé jedlo
 • Mliečne výrobky
 • Rafinované oleje
 • Umelé sladidlá
 • Omáčky
 • Nápoje

Kolagén je prospešný pre zdravie čriev, pretože obsahuje veľké množstvo aminokyselín glycínu, glutamínu a prolínu, ktoré môžu byť prospešné pre črevný trakt a žalúdok.

Niekoľko jednoduchých spôsobov, ako pridať viac kolagénu do Vašej stravy, je:

Kostný vývar – Kostný vývar sa vyrába dusením kostí, aby sa extrahovala chuť a prospešné živiny kostnej drene. Nie je to len vynikajúci zdroj kolagénu, ale aj dobre chutí a je ľahké ho pridať do Vašej stravy prostredníctvom polievok a dusených pokrmov.

Želatína v prášku – želatína je varená forma kolagénu. Použitím práškovej želatíny ako čaju alebo pridaním do polievok, prívarkov a vývarov môžete rýchlo zvýšiť spotrebu kolagénu.

Doplnky s kolagénovými peptidmi – Kolagénové peptidy sú jednoduchým spôsobom, ako získať túto dôležitú aminokyselinu. Väčšina značiek je rozdelená tak, aby boli ľahko stráviteľné a absorbovateľné.

Aj keď je deravé črevo rozšírenejšie u osôb s chronickými ochoreniami, ako sú celiakia a diabetes 1. typu, hlavný zdroj deravého čreva zostáva záhadou. Preto sa jeho liečba môže líšiť. Väčšina lekárov odporúča zaradiť do svojho životného štýlu zdravšie menu. Navrhujú zaradiť do stravy viac zeleniny, ovocia, bezlepkových obilnín, zdravých tukov, rýb, chudého mäsa, vajíčok a jogurtov.

Čo je to kolagén?

Ako vidíte vyššie, jedným z faktorov, ktoré majú vplyv na deravé črevo, a ktoré majú rozhodne veľký vplyv, je strava. Koniec koncov, naše jedlo ide priamo do našich čriev!

Niekomu sa to môže zdať zbytočné. Ale je to tiež skvelá správa pre ľudí s týmito problémami. Stačí trochu upraviť stravu a problémy by sa mohli vytratiť.

S ohľadom na to boli niektoré doplnky skúmané viac ako ostatné kvôli aplikácii na lekárske ochorenia, ako je toto. Dva z týchto doplnkov sú probiotiká a kolagén pre syndróm vytečeného čreva. Pretože veľa ľudí vie, že probiotiká môžu obnoviť zdravé baktérie v našich črevách, dnes sa zameriame na to, čo je to a prečo by ste ho mali začať pridávať do zdravej stravy pre črevá- nedostatok kolagénu.

Kolagén je najrozšírenejším zdrojom bielkovín, ktoré naše telo produkuje prirodzene.

Kolagén je považovaný za komplexný proteín, pretože ho tvorí 19 rôznych aminokyselín. Niektoré z nich sú neesenciálne, zatiaľ čo iné sú esenciálne aminokyseliny. Aj keď s väčšinou našich živín sa spoliehame na jedlo, naše telo produkuje neesenciálne aminokyseliny, ktoré pomáhajú našim prirodzeným funkciám.

Keď sme však chorí alebo jeme nezdravú výživu, veci sa rozchádzajú a naše telá už nie sú schopné primerane sa regulovať. Keď sa to stane, musíme získať dokonca aj neesenciálne aminokyseliny z vonkajších zdrojov.

Kolagén tiež tvorí 90% nášho spojivového tkaniva a kostnej hmoty a asi 70% našej pokožky(kolagén typu I,II,III). Ako sa však blížime k polovici dvadsiatky, naša prirodzená produkcia tejto životne dôležitej živiny sa začína spomaľovať. Preto si začíname všímať veci ako vrásky, bolesti kĺbov, žalúdočné problémy a ďalšie.

Doplnenie kolagénovým proteínom nám pomôže nielen udržať dobrú hladinu kolagénu v našom tele, ale môže dokonca zvýšiť produkciu našich prírodných aminokyselín, ktoré pomáhajú pri raste a zdraví našej pokožky, kostí a tkanív.

Použitie hydrolyzovaného kolagénu na zvýšenie absorpcie

Keď užívate kolagén v doplnkovej forme ako výživový doplnok, mal by byť hydrolyzovaný, aby sa dosiahla optimálna absorpcia.

Keď je kolagén v celej svojej prirodzenej forme, pozostáva z pomerne veľkých molekúl, ktorým v najlepšom prípade trvá, kým sa naše telo rozloží a využije. V najhoršom prípade sa nemusí vôbec vstrebať. Hydrolyzácia je teda proces využívajúci ovocné enzýmy na odbúranie veľkosti molekúl kolagénu, aby sme si mohli byť istejšií, že ich telá rýchlo absorbujú a distribuujú na miesta v núdzi.

5 výhod kolagénu pre syndróm vytekajúceho čreva= Kolagén a črevá

Aktuálny kolagén sa už stal obľúbeným doplnkom krásy proti starnutiu a ukazuje sa viac aj ako práškový doplnok pre zdravie pokožky a športový výkon.

Ako však môže pomôcť nášmu gastrointestinálnemu traktu?

 1. Kolagén môže opraviť žalúdočnú a črevnú výstelku

Jednou z najväčších výhod doplnkov kolagénu je obsah aminokyselín.

Niektoré aminokyseliny, ako napríklad glycín a prolín, majú schopnosť posilňovať a dokonca liečiť tkanivá v našom tele. Tieto dve aminokyseliny sú zhodou okolností dve z primárnych aminokyselín, z ktorých pozostáva kolagén. To je jeden z dôvodov, prečo sa používa v lekárskej oblasti na pooperačné hojenie.

Keď dôjde k poškodeniu črevnej výstelky, tieto aminokyseliny posilňujú prirodzenú schopnosť nášho tela opravovať sa. Kolagénový proteín by mohol zvýšiť našu produkciu nových buniek hladkého svalstva, ktoré začnú liečiť sliznicu žalúdka a čriev. Tieto nové bunky hladkého svalstva môžu zabrániť úniku toxínov a iných častíc do Vášho krvného obehu.

Aminokyselina glycín tiež pomáha Vášmu telu vytvárať glutatión. Je to dôležitý antioxidant, ktorý pomáha chrániť Vaše bunky. Kolagén je zaneprázdnený pomáhaním vytvárať nové bunky, ale tiež pomáha zachovať ostatné. To udrží Vaše črevo zdravé a zároveň pracuje na uzdravení.

Keď už Vaše telo dokáže zahojiť poškodenie čreva, začne byť syndróm deravého čreva oveľa lepšie zvládnuteľný.

 1. Kolagén by mohol zabrániť črevným zápalom

Podobne ako schopnosť opravovať, komplexný rad aminokyselín obsahujúcich kolagén môže pomôcť predchádzať aj črevným zápalom. Glutamín je hviezdna aminokyselina v schopnosti kolagénu bojovať proti netesnostiam spôsobujúcim zápal čriev. Zameriava sa na zápal spojený s otváraním tesných spojov v dôsledku oxidačného stresu v čreve.

Tiež bolo navrhnuté, že glutamín Vám pomôže zmierniť túžbu po veciach, ako je cukor a alkohol. Ak ste venovali pozornosť vyššie uvedenému zoznamu, už viete, že obidva sú spúšťačmi symptómov vytekajúceho čreva.

 1. Kolagén poskytuje štruktúru a podporu pre Váš gastrointestinálny systém

Kolagén je základným doplnkom podpory, štruktúry a regulácie produkcie telesných tkanív. Patria sem orgány v našom tráviacom systéme. Viete, všetky naše tráviace orgány sú postihnuté deravým črevom. Akonáhle sú naše črevá ohrozené, naše ostatné orgány musia zachytiť časť extra stresu, ktorý na svoje telo kladieme.

Takže tak, ako sa nové bunky hladkého svalstva pustia do liečenia a opravy črevnej výstelky, aminokyseliny tiež pomáhajú udržiavať zdravé ostatné naše orgány.

Kolagén môže sám pomôcť vyliečiť netesné črevné symptómy, ale môže tiež poskytnúť potrebnú podporu, ktorú v núdzi potrebuje celý náš tráviaci systém. Pridaná podpora dáva nášmu telu čas a zdroje, ktoré potrebujeme na to, aby sme si veci vyjasnili a vrátili sa do starých koľají.

 1. Kolagén môže zlepšiť absorpciu živín

Jedna vec, ktorá má problém so syndrómom deravého čreva, je snaha nahradiť stratu živín. Pretože sa otvárajú naše spojenia čriev, nechávame uniknúť toxíny a častice jedla, ale nechávame tiež uniknúť cenné živiny cez našu črevnú výstelku.

Kolagén je hydrofilná molekula. To znamená, že je príťažlivý pre vodu a kyslé molekuly. Keď teda kolagén prijmeme, prichytí sa k vode a našej žalúdočnej kyseline. Kolagén, ktorý sa obklopuje týmito molekulami, pomáha rozkladať potraviny, ktoré jeme. Pohybom v našom gastrointestinálnom trakte a zadržiavaním vody sa obsah môže pohybovať plynulejšie a rýchlejšie.

Výsledkom tohto procesu je efektívnejšie trávenie. A keď dokážeme stráviť naše jedlo efektívnejšie, stratí sa pri prechode črevami menej častíc. Keď sa stratí menej častíc, menej má šancu preniknúť do nášho krvného obehu.

 1. Kolagén môže zvýšiť produkciu aminokyselín

Ako sa naša produkcia kolagénu v dvadsiatich rokoch znižuje, klesá aj určitá produkcia neesenciálnych aminokyselín. To znamená, že aj keď ich môžeme vyrábať prirodzene, nie vždy ich vyrobíme toľko, koľko potrebujeme.

Kolagénový proteín má pôsobivý profil aminokyselín 19 rôznych typov. Zavádzaním väčšieho množstva aminokyselín do nášho tela sa náš tráviaci systém stáva oveľa zdravším. Čím je naše telo zdravšie, tým lepšie začne fungovať. To všetko znamená, že keď zlepšujeme svoje zdravie kolagénom, naše telá začnú čerpať svoju prirodzenú produkciu aminokyselín, aby nás udržali zdravé.

Kedy užívať tekutý kolagén pre zdravie čriev

Tekutý kolagénový proteín je veľmi ľahké začleniť do Vašej stravy a je bezpečné ho užívať ako denný doplnok. To je skvelé dlhodobé riešenie na liečbu chronických ochorení, ako je choroby čriev.

Užívanie liekov na predpis často pomáha iba vtedy, keď ich užívate. Kolagén však funguje každý deň, a to nielen na liečbu symptómov poškodeného čreva, ale aj na to, aby sa vaše telo uzdravilo zvnútra. Vedzte, že môže chvíľu trvať, kým sa Vaše zásoby kolagénu nahromadia vo Vašom tele a začnú pozitívne pôsobiť. Buďte teda trpezliví a držte sa toho!

Doteraz neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, ktoré by nám poskytli návrh, kedy je najlepšou dennou dobou užívať kolagén ako doplnok.

Niektorí ľudia to radšej užívajú na prázdny žalúdok ráno, zatiaľ čo iní prisahajú, že si to dajú pred spaním. Pretože je tekutý kolagén kompletný proteín, nie je potrebné ho prijímať s ďalším zdrojom bielkovín alebo inými spárovanými potravinami. Takže rozhodnutie je nakoniec na Vás!

Najlepšia vec, ktorú musíte urobiť, je nájsť si každý deň dennú dobu, kedy si budete pamätať, aby ste prijali svoj kolagénový proteín. Položte balíček vedľa kávovaru alebo ho dajte na poličku vo svojej kúpeľni. Sú malé, bez neporiadku a ich viditeľnosť Vám pomôže udržať si prehľad.

Zdroje:

https://kalumibeauty.com/blogs/in-the-glow/will-collagen-resolve-stomach-issues-and-help-gut-health

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464620305028

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566836/

 • Hydrolyzovaný rybí kolagén 10000 mg bez cukru