• Doprava zadarmo nad 40 €

kolagen na vrasky a plet

Kolagén – zbohom vrásky

Kolagén – zbohom vrásky

Kolagén – zbohom vrásky 1024 683 SuperGreens®

Čím viac rokov máme, tým lepšie by sme sa mali starať o naše telo. S vekom prichádzajú aj určité zmeny na našom tele. Okrem iného, sa nám mení pleť a na nej vidno pribúdajúce roky. Ak chcete vývoj vrások spomaliť a krásnu bezchybnú pokožku si udržať čo najdlhšie, bez výživových doplnkov, ako je kolagén, sa nezaobídete. 

Čo je to kolagén?

Kolagén (Collagen) je jednou z bielkovín, ktorá sa nachádza v ľudskom tele. Práve kolagén udržuje pokožku peknú a zabraňuje vzniku vrások. Okrem toho sa stará aj o hojenie kože v prípade poranení, o kĺbové tkanivo medzi kosťami a svalmi, o vlasy, nechty, zuby a je vhodný aj pre normálnu funkciu chrupaviek. Ľudské telo túto bielkovinu produkuje prirodzene, ale so stúpajúcim vekom jeho produkcia klesá, čo spôsobuje naše starnutie. Čím menej kolagénu máme, tým je naša pleť menej elastická a tvoria sa nám vrásky.

Kolagén tvorí až 25 % z celkovej váhy proteínov v ľudskom tele. Niet sa preto čo čudovať, že je to proteín s najvyšším podielom. Približne 75 % našej pokožky je tvorenej z kolagénu a celkovo približne 30 % ľudského tela je vytvoreného týmto proteínom. Jednoducho povedané, kolagén je neoddeliteľnou súčasťou nášho organizmu.

Keďže je proteínový kolagén zodpovedný za štruktúru rôznych orgánov, nemáme v tele len jeden druh. Máme dokonca až 16 druhov kolagénu. Hlavnými typmi sú tieto štyri:

 • Typ I – Kolagén typu jeden, ktorý predstavuje približne 90 % kolagénu v našom tele sa stará o kosti, šľachy a väzivá.
 • Typ II – Kolagén typu dva sa nachádza v elastickej chrupavke a stará sa o zdravie kĺbov.
 • Typ III – Kolagén typu tri sa stará o svaly a tepny.
 • Typ IV – Kolagén štvrtého typu sa stará o našu pokožku. 

Ako sa tvoria vrásky

S poklesom kolagénu v tele, klesá aj prirodzené množstvo tuku vo vrstvách pleti. V pokožke tak zostáva nevyplnený priestor a práve v týchto miestach pokožka poklesne. V tomto mieste sa vytvoria akási ryha – čo je vlastne vráska a to je spôsobené nedostatkom kolagénu. Miesto na našej tvári, kde bola kedysi pokožka pevná a hladká, sa obsadí vráskami a sebavedomie nejednej ženy s počtom vrások klesá.. 

Okrem poklesu kolagénu, je za tvorbu vrások zodpovedný aj náš životný štýl, genetika a nedostatok výživy. Hoci genetiku si nevyberáme, životný štýl a výživu ovplyvniť môžeme. Ak chcete udržať vašu pleť čo najdlhšie krásnu, vyhnite sa:

 • fajčeniu,
 • častému opaľovaniu,
 • extrémnemu chudnutiu alebo priberaniu,
 • strave s vysokým obsahom spracovaných potravín.

Ako odvrátiť vznik vrások?

Kolagén na vrásky

Tvorba kolagénu sa začína znižovať okolo 25 roku života a s pribúdajúcim vekom sa jeho úbytok ešte zrýchľuje. Slabšiu produkciu je možné badať už v 30tke. Približne v 40tke produkuje náš organizmus už len polovicu kolagénu, čo potrebujeme. Určite ste už počuli aj o tom, že čím ste starší, tým horšie sa hoja rany. 

Zabrániť vzniku všetkých vrások zatiaľ nedokážeme. Čo nám budúcnosť prinesie, ešte netušíme. V súčasnej dobe však môžeme tento problém riešiť kolagénovými doplnkami stravy a spomaliť tak prejavy starnutia. Na použitie kolagénu proti starnutiu bol skúmaný najmä kolagén tripeptid. Ten nám môže pomôcť odvrátiť vývoj vrások a vyplniť pokožku. Tým, že by sme užívali tento výživový doplnok, by sme síce nenapravili všetko, ale môže to byť skvelým preventívnym opatrením, ktoré zabráni ochabovaniu pokožky.

V praxi sa často používajú kolagénové injekcie, ktoré sa používajú napríklad na vyplnenie pier. Kolagénové tabletky majú však širšie využitie a nepôsobia len na lokálne miesto ako injekcia. Keďže tabletka prejde tráviacim traktom, dostanú sa živiny do krvného obehu a telo si samo vyberie, kde kolagén použije. Tabletky kolagénu sa využívajú najmä na zlepšenie pleti a spomalenie tvorby vrások.

Morský hydrolyzovaný kolagén

V súčasnosti je zrejme najpopulárnejší morský kolagén. Je to čistý prírodný produkt a je extrahovaný z kostí, plutiev, kože a šupín morských rýb. Môžete ho nájsť aj pod názvom rybí kolagén. Má veľmi dobrú biologickú dostupnosť, vďaka čomu sa v ľudskom tele veľmi rýchlo vstrebáva. Ak sa rozhodnete pre kvalitný hydrolyzovaný kolagén, môžete zabiť niekoľko múch jednou ranou. Tento kolagén pomôže zdraviu, funguje ako kĺbová výživa, regeneruje kosti, a viditeľne zlepšuje stav pleti, vlasov a nechtov. Účinne bojuje proti starnutiu a podporuje činnosť svalstva. Tento morský kolagén vo forme peptidu, obsahuje dokonca aj aminokyseliny. Kvalitný morský kolagén dokáže pomôcť aj starším ľuďom. Vďaka kolagénu sa udržia v lepšej kondícii, čo im pomôže najmä v bežnom živote. Okrem rybieho, môžete vyskúšať aj hovädzí kolagén v prášku, ktorý má rovnako mnoho skvelých účinkov na zdravie.

Okrem toho, že nám môže pomôcť pri vráskach na tvári, pomôcť nám môže aj so striami, ktoré vznikajú napríklad pri tehotenstve. Naša pokožka bez dostatku kolagénu nie je dosť pružná a pri tehotensve sa pokožka veľmi napína, čo môže mať za následok trhanie a vznik jaziev. Starostlivosť o telo, je v tomto čase veľmi dôležitá.

Tieto prípravky nie sú určené len pre starších ľudí, ale niektoré prípravky sú určené aj pre deti. Kúpou vhodných prípravkov môžete urobiť ešte viac pre zdravie detí. Vždy si vopred prečítajte informácie o danom produkte aby ste zistili, ktorý je pre vás a pre vaše deti ten pravý.

Dôkazy, že je pre nás prospešný

Vedci v roku 2015 pracovali na štúdii, ktorej výsledkom bolo, že kolagén ako výživový doplnok môže zlepšiť hydratáciu pokožky a jeho potenciálom je taktiež zlepšenie znakov starnutia.

Ďalšia štúdia skúmala pružnosť pokožky po 20tke. Výskum prebiehal v roku 2014, ktorého sa zúčastnili ženy vo veku 35 – 55 rokov. Niektoré z žien užívali placebo, iné výživový doplnok kolagénu pre účely výskumu každý deň počas ôsmich týždňov. Na konci výskumu mali tie ženy, ktoré neužívali placebo, elasticitu pleti lepšiu. 

V roku 2019 prebiehala štúdia pod názvom A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density, v ktorej ženy užívali kolagén ako doplnok stravy. Podľa údajov z výskumu vyplynulo, že po užívaní sa vzhľad ich pokožky a celková jej pružnosť zlepšili. Zistilo sa aj to, že kolagén sa môže použiť aj na konkrétne ošetrenie na časti pleti za účelom minimalizácie vrások. Ukázalo sa teda, že tento produkt môže byť tá pravá výživa, pre opravu nedostatkov.

Záver

Ani tá najlepšia kozmetika nezakryje všetky nedokonalosti. Preto ak vás trápia problémy s pleťou, alebo iný z vyššie spomínaných problémov, skúste siahnuť po kolagéne. Aby mal na vaše telo účinky, je potrebné ho brať dlhodobo, ideálne viac ako 3 mesiace. Výhodou kolagénu pre je totiž aj to, že nie je návykový a teda nemusíte sa báť, že ak ho vyskúšate, telo si naň zvykne.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-tighten-skin-on-face#why-skin-sags
https://www.healthline.com/nutrition/collagen
https://www.verywellhealth.com/collagen-supplements-for-skin-89940
https://www.nytimes.com/2019/11/09/style/self-care/collagen-benefits.html

 • Hydrolyzovaný rybí kolagén 10000 mg

 • Kolagén tablety s kyselinou hyalurónovou

 • Hair Skin Nails vitamin

  Vitamín s kolagénom pre vlasy, pokožku a nechty