• Doprava zadarmo nad 40 €

kolagén

Kolagén: funkcie a účinky

Kolagén: funkcie a účinky

Kolagén: funkcie a účinky 1024 1024 SuperGreens®

V súvislosti s výrazom kolagén mnohých napadajú rôzne prípravky pre starostlivosť o pleť, pre napnutie pokožky. Táto bielkovina sa však nachádza okrem pokožky aj vo vlasoch, v stenách krvných ciev, v šľachách, očnej rohovke, a hoci je to neuveriteľné, aj v zuboch. Ide o hlavnú zložku spojivového tkaniva a s vekom sa jeho produkcia znižuje, čo má za výsledok mnoho negatívnych následkov. Napríklad bolesti kĺbov, nakoľko ide jednu zo základných stavebných zložiek chrupavky

Kolagén – čo to vlastne je?

Kolagén sa dá považovať za istý druh „lepidla“. Jedná sa o neuveriteľne dôležitú bielkovinu. Drží pokope tkanivá a kosti. Doteraz bolo identifikovaných 28 druhov kolagénu. Typy I., II. a III. sú najviac rozšíreným druhom v ľudskom tele, predstavujú 80 – 90 % celkového množstva látky zvanej kolagén. 

 • Typ I: najrozšírenejší a zrejme zo všetkých najviac používaný v ľudskom tele. Skladá sa z eozinofilných vlákien. Tvoria časti tela vrátane šliach, väzov, orgánov a kože. Pomáha formovať kosti, čím napomáha pohybovému aparátu a je prítomná aj v gastrointestinálnom trakte. Je veľmi dôležitý pre hojenie poranení, dodáva pokožke pružnú a elastickú kvalitu a drží pohromade tkanivo, aby sa neroztrhla.
 • Typ II: primárne pomáha budovať chrupavku, ktorá sa nachádza v spojivových tkanivách. Zdravie našich kĺbov závisí od chrupavky, ktorú vyrába kolagén typu 2, a preto je prospešné pri prevencii bolesti kĺbov alebo rôznych prejavov artritídy spojenej s vekom užívanie kolagénu.
 • Typ III: pomáha dodať pokožke pružnosť a pevnosť. Tvorí tiež krvné cievy a tkanivo v srdci. Z týchto dôvodov je nedostatok kolagénu typu 3 spájaný s vyšším rizikom prasknutia ciev a dokonca s predčasným úmrtím.
 • Typ IV: má dôležitú úlohu pri tvorbe bazálnej vrstvy, ktorá sa nachádza v endotelových bunkách. Tvoria tkanivo obklopujúce orgány, svaly a tuk. Bazálna vrstva je potrebná pre rôzne funkcie nervov. Lemujú väčšinu našich tráviacich orgánov a dýchacích ciest.
 • Typ V: je potrebný na tvorbu povrchu buniek, ako aj vlasových prameňov a tkanív nachádzajúcich sa v placentách žien.
 • Typ X: tento pomáha pri novej tvorbe kostí a formovaní kĺbovej chrupavky. Podieľa sa na procese endochondrálnej osifikácie, pri ktorej sa u cicavcov vytvára kostné tkanivo.

Obsahuje aminokyseliny

Často sa označuje za komplexný proteín, pretože obsahuje až 19 rôznych aminokyselín. Medzi tie, čo sa v ňom nachádzajú, patria hlavne:

 • Prolín: tvorí takmer 15 % kolagénu. S glycínom zohrávajú hlavnú rolu pri zabezpečovaní hladkého chodu tela. Pomáha chrániť celistvosť ciev, zlepšovať vitalitu kĺbov a má viaceré kardiovaskulárne výhody.
 • Glycín: Asi tretina bielkovín nachádzajúcich sa v kolagéne je glycín. Aj keď je to z hľadiska veľkosti najmenšia aminokyselina, má veľké účinky. Aby sme zaistili správne fungovanie našich buniek, pomáha budovať zdravé vlákna DNA. Je to tiež jedna z troch aminokyselín, ktoré tvoria kreatín, ktorý podporuje zdravý rast svalov a zvyšuje produkciu energie počas cvičenia.
 • Glutamín: Považuje sa za jednu z najdôležitejších a najhojnejších aminokyselín v tele, vytvára sa v našich svaloch a tiež sa získava z potravín. Glutamín má výhody v prevencii úzkosti, napätia, porúch spánku, nespavosti, nesústredenia, zlého zdravia tráviaceho systému, oslabeného imunitného systému a nízkej energie. Podľa správy z časopisu American Journal of Clinical Nutrition sa preukázalo, že má pozitívne účinky na produkciu rastového hormónu, ktoré môžu zlepšiť aspekty duševného zdravia, ako napríklad pomoc pri uvoľňovaní GABA, ktorá zvyšuje pocity vnútorného pokoja. Dusík, ktorý vo vysokých množstvách vytvára glutamín, tiež pomáha pri hojení rán a predchádza úbytku svalov a bolestiam kĺbov.
 • Arginín: (bežne nazývaný L-arginín) sa v tele rozkladá na oxid dusnatý, ktorý je dôležitou zlúčeninou pre zdravie tepien a srdca. Bolo tiež preukázané, že zlepšuje obeh, pomáha posilňovať imunitný systém a má pozitívny vplyv na mužské libido.

Produkcia kolagénu v tele

Aj ľudské telo produkuje kolagén. Problém však nastáva približne po 25 roku života, kedy jeho produkcia začne klesať. Hoci je vek hlavnou príčinou poklesu tvorby, svoju rolu v tom hrajú aj ďalšie faktory, a to spôsob života a genetika. Genetika je niečo, s čím sa už narodíme a teda ju ovplyvniť nevieme. Na druhej strane životný štýl ovplyvniť vieme. Ak si chceme produkciu kolagénu udržiavať, mali by sme zmeniť tieto činnosti:

 • Cukor zabraňuje jeho tvorbe. Minimalizujme konzumáciu pridaného bieleho cukru, rafinovaných uhľohydrátov a pozor aj na sladidlá.
 • Ultrafialové žiarenie – v určitej miere znižuje tvorbu kolagénu. Vyhýbajme sa preto nadmernému opaľovaniu.
 • Fajčenie – obmedzuje tvorbu kolagénu. Spomaľuje sa hojenie rán a vytvárajú sa vrásky.
 • Odpočinok a stres – regenerácia organizmu je dôležitá nielen na jeho tvorbu.
 • Stravovanie a výživa – je dôležité zamerať sa na zdravú stravu, vitamíny a minerály.

Niektoré autoimunitné anomálie, ako je lupus, môžu tiež poškodzovať kolagén.

Na druhej strane môžeme tvorbu kolagénu aj podporiť. Kolagén, ako taký, začína ako prokolagén. Organizmus kombináciou dvoch aminokyselín (glycín a prolín) produkuje prokolagén. K tomuto procesu je potrebný aj vitamín C. Mali by sme dbať na tieto živiny:

 • Vitamín C: vo veľkom množstve ho nájdeme v citrusových plodoch, v paprike a v ďalšej rôznej zelenine a v ovocí.
 • Prolín: je prítomný vo vaječnom bielku, pšeničných klíčkoch, v mliečnych produktoch, v kapuste, v špargli a v hubách.
 • Glycín: je prítomný v bravčovej a hydinovej koži, v želatíne, ale obsahujú ho aj potraviny s obsahom bielkovín.
 • Meď: nachádza sa vo vnútornostiach, sezamových semienkach, kakaovom prášku, kešu orieškoch a v šošovici.
 • Chlorofyl: môžeme ho nájsť v špenáte, v kelovej kapuste, švajčiarkom mangolde a v inej zelenolistej zelenine. Niektoré štúdie dokázali, že množstvo prekurzoru kolagénu sa zvyšuje konzumácia chlorofylu.
 • Síra: napomáha syntetizácii kolagénu, obsahuje ju napr. cesnak.

Kolagénové peptidy

Tieto peptidy obsahujú rovnakú sadu aminokyselín a výživných látok ako kolagén, prešli však procesom nazývaným hydrolýza, aby sa rozdelili na kratšie reťazce bielkovín.

Hydrolyzovaný kolagén sa dá nielen rozpustiť v horúcej alebo studenej vode, ale zároveň sa aj oveľa ľahšie rozkladá a trávi. Má tiež vysokú biologickú dostupnosť a môže sa ľahšie vstrebávať do krvi ako bežné kolagénové proteíny, čo dáva väčší zmysel, pokiaľ sa jedná o výživu. Najlepšie zo všetkého je, že sa môže pochváliť rovnakými výhodami kolagénových peptidov ako kolagénový proteín, čo znamená, že je schopný pomôcť zlepšiť pokožku a vlasy, zredukovať vrásky, zmierniť bolesť kĺbov a optimalizovať črevá.

Pôsobenie na ľudské telo

Kĺby, kosti

Stará sa predovšetkým o pružnosť a tá sa týka aj spojivových tkanív – väzy, šľachy, chrupavky, kosti a kĺby. Toto pôsobenie je dôležité nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

Pleť a pokožka

Zvyšovanie hladiny kolagénu môže pomôcť pleti vyzerať viac pevnejšie, zvýšiť hladkosť a pomôcť bunkám pokožky sa normálne obnovovať a opravovať. Medzi výhody kolagénu patrí aj redukcia celulitídy a strií. Keď pokožka stratí svoju pružnosť v dôsledku zníženého množstva kolagénu, dôjde k ďalšiemu vedľajšiemu účinku: viditeľnejšej celulitíde. Pretože je vaša pokožka teraz tenšia, celulitída sa stáva viditeľnejšou. Pokožka bude vďaka kolagénu pružná a krásna.

Lepší spánok

Aminokyselina arginín podporuje kvalitu spánku, Namiesto tabletky na spanie si tak môžete dať kolagénový prášok.

Podpora mozgu

Zúčastňuje sa aj na funkciách mozgu. Nachádza sa v neurónoch a bojuje proti oxidácii. Veľký nedostatok kolagénu by mohol spôsobiť až spontánnu bunkovú smrť.

Podporuje hojenie žalúdka

Vďaka svojmu zloženiu podporuje liečenie syndrómu priepustného čreva.

Revitalizuje vlasy, nechty a zuby

Kolagénový proteín je stavebnou jednotkou vašich nechtov, vlasov a zubov. Pridanie kolagénu do stravovacieho režimu môže pomôcť udržať vaše nechty silné a pravdepodobne zvrátiť príznaky vypadávania vlasov.

Zdroje kolagénu

 • Potraviny – Pokiaľ ide o príjem kolagénu, ktorý získavame zo stravy, sú to hlavne potraviny s vysokým obsahom proteínov. Medzi najlepšie potraviny ako zdroj kolagénu patrí:
  • Hovädzie mäso 
  • Kuracie mäso
  • Ryby
  • Vajcia
 • Doplnky výživy – Pokiaľ ide o výber doplnku kolagénu, mali by ste zvážiť, ktorá forma je pre vás najlepšia, napríklad prášok alebo kapsuly, a tiež to, ktoré typy kolagénu budú najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Zatiaľ čo niektoré doplnky môžu obsahovať iba jeden alebo dva typy kolagénu, iné kolagénové výrobky môžu ponúkať zmes niekoľkých rôznych druhov. Vyskúšať môžete napríklad aj kolagénový nápoj. Ak často cestujete, nápoje sú pre vás ideálne riešenie. Medzi doplnkami nájdete hovädzí, rybí a aj morský kolagén.
 • Kozmetické výrobky – na trhu sú dostupné rôzne druhy krémov s obsahom kolagénu, ktorých aplikácia je veľmi jednoduchá. Kozmetika s kolagénom je drahšia než tá bežná.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčané dávkovanie podľa dostupných výskumov:

 • V prípade vráskavej pokožky sa po 8 až 12 týždňoch ukázala ako výhodná 2,5 g zmes I. a II. typu.
 • Pri bolestiach kĺbov môže zmierniť túto bolesť 40 mg kolagénu typu II denne, po dobu pol roka, alebo 2 gramy hydrolyzovaného kolagénového prášku typu II. po dobu 10 týždňov.
 • Výskumy zamerané na kosti sú obmedzené, ale 5 gramov hydrolyzovaného kolagénu, pochádzajúceho z hovädzieho dobytka podporilo rast hustoty kostí po 1 roku (v tomto prípade sa jedná iba o jeden výskum).
 • Pri tvorbe svalstva môže 15 gramov, užitých do 1 hodiny po tréningu zameranom na odpor, pomôcť pri raste svalstva, hoci iné zdroje bielkovín majú pravdepodobne rovnaký účinok. Vhodný je teda aj pre športovcov.

Kolagénové peptidy v práškovej forme sa môžu ľahko začleniť do stravy. Peptidová forma sa nestáva gélovitou, takže je možné ju primiešať do smoothie, polievok, alebo pekárenských výrobkov bez toho, aby to ovplyvnilo ich konzistenciu. Dávky v rozpätí od 40 mg do 15 gramov sú potenciálne účinné a majú minimálne vedľajšie účinky.

Príjem kolagénov je dôležitý aj pre tehotné a dojčiace ženy a aj pre deti. Pred kúpou sa poraďte s lekárom.

Vedľajšie účinky

Akékoľvek vedľajšie účinky na organizmus sú veľmi zriedkavé. Väčšina ľudí, u ktorých sa nepriaznivé účinky prejavili buď prekročila odporúčané dávkovanie, alebo mala alergiu. Ak by sa u vás počas užívania výživových doplnkov prejavili nežiadúce účinky, kontaktujte svojho lekára. 

Využitie kolagénu v estetickej medicíne

V estetickej medicíne je v prípade vyplnenia vrások okrem kyseliny hyalurónovej populárne aj použitie kolagénových injekcií, pretože ich pichnutie dodáva pokožke mladistvý vzhľad. Spomínané injekcie sa môžu vstreknúť do vrások, pod jazvy a do pier na zvýšenie objemu. Štúdia, vykonaná v roku 2005 zistila, že pozitívne výsledky sa udržali po prvej injekcii približne 9 mesiacov, po druhej injekcii približne 12 mesiacov a po tretej injekcii dokonca až 18 mesiacov. Účinok injekcií je okamžitý, hoci na konečný výsledok je potrebné čakať niekedy aj mesiace.

Na ošetrenie sa používa čistý kolagén pochádzajúci z dobytka, ktorý môže u niektorých pacientov vyvolať alergickú reakciu. Preto je obzvlášť dôležitý v prvom rade kožný test, pretože ako všetko, aj kolagén, by mohol v určitej miere ublížiť.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/collagen
https://www.healthline.com/nutrition/do-collagen-supplements-work
https://www.healthline.com/health/collagen-injections#where-to-use
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kolag%C3%A9n
https://draxe.com/nutrition/what-is-collagen/
https://www.webmd.com/beauty/news/20210331/collagen-can-it-really-help-with-skin-and-joints