• Doprava zadarmo nad 40 €

Kozinec blanitý proti stresu

Kozinec Blanitý a iné bylinky proti stresu

Kozinec Blanitý a iné bylinky proti stresu

Kozinec Blanitý a iné bylinky proti stresu 1024 668 SuperGreens®

Ľudia v našej modernej dobe sú pod veľkým tlakom. A hoci je pre ľudské telo prirodzené, že uvoľňuje hormón kortizol v reakcii na stres, zvýšené hladiny kortizolu spôsobujú, že žijeme v ustavičnom stave boja alebo úteku.

Stres je prirodzená obrana tela pred predátormi a nebezpečenstvom. Spôsobuje zaplavenie tela hormónmi, ktoré pripravujú jeho systémy na vyhýbanie sa nebezpečenstvu alebo na konfrontáciu s ním. Ľudia to bežne označujú ako mechanizmus boja alebo úteku.

Keď ľudia čelia výzve alebo hrozbe, majú čiastočne fyzickú reakciu. Telo aktivuje zdroje, ktoré pomáhajú ľuďom buď zostať a čeliť výzve, alebo sa dostať do bezpečia čo najrýchlejšie.

Reakcia na stres

Telo produkuje väčšie množstvo chemikálií kortizolu, epinefrínu a noradrenalínu. Tieto spúšťajú nasledujúce fyzické reakcie:

  • zvýšený krvný tlak
  • zvýšená pripravenosť svalov
  • potenie
  • bdelosť

Všetky tieto faktory zlepšujú schopnosť človeka reagovať na potenciálne nebezpečnú alebo náročnú situáciu. Noradrenalín a epinefrín tiež spôsobujú rýchlejší srdcový rytmus.

Faktory prostredia, ktoré vyvolávajú túto reakciu, sa nazývajú stresory. Príklady zahŕňajú zvuky, agresívne správanie, uháňajúce auto, strašidelné chvíle vo filmoch alebo dokonca vychádzky na prvé rande. Pocity stresu majú tendenciu narastať spolu s počtom stresorov.

Chronický stres môže mať negatívny vplyv na naše telá, najmä na naše nadobličky a štítnu žľazu. Stres navyše súvisí aj so zvýšeným rizikom astmy, cukrovky, depresií, obezity, srdcových chorôb, Alzheimerovej choroby a gastrointestinálnych problémov.

Bylinky

Ľudia už tisíce rokov používajú na boj proti stresu adaptogénové byliny – skupinu liečivých rastlín, o ktorých je známe, že pomáhajú vyvážiť, obnovovať a chrániť telo – a ich výsledky nie sú ničím pôsobivým. Výskum ukazuje, že adaptogény môžu pomôcť nášmu telu zotaviť sa z chronického stresu a zlepšiť zdravotné poruchy súvisiace so stresom; vyrovnať hladinu kortizolu; budovať svalovú hmotu, silu a vytrvalosť; a posilňujú imunitný systém.

Nasledujúce byliny adaptogény sú jednou z najlepších prírodných možností riešenia zdravotných problémov súvisiacich so stresom. Ešte lepšie je, že majú aj ďalšie superschopnosti, ktoré Vám pomôžu určiť, ktorá z nich najlepšie vyhovuje Vašim jedinečným potrebám.

Ashwagandha

Pilotná štúdia zverejnená tento rok v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine ukázala, ako môže Ashwagandha pomôcť pacientom so subklinickou hypotyreózou. Týmto pacientom bola diagnostikovaná porucha štítnej žľazy, ale nevykazovali žiadne zjavné príznaky nedostatku štítnej žľazy. V priebehu ôsmich týždňov dostávala liečená skupina 600 miligramov extraktu z koreňa denne a kontrolná skupina dostávala škrob ako placebo. Vedci zistili, že Ashwagandha významne zlepšila hladinu sérového hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) a hladiny tyroxínu (T4) v porovnaní s placebom, čo odhalilo schopnosť byliny zlepšovať hypotyreózu.

Táto bylina je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí majú okrem stresu a úzkosti aj hypotyreózu. Ukázalo sa tiež, že suplementácia Ashwagandhy zvyšuje hladinu testosterónu u mužov, ktorí podstupujú liečenie neplodnosti.

Svätá Bazalka

V ajurvédskej medicíne sa Svätá Bazalka (tiež známa ako tulsi) často označuje ako „neporovnateľná“, „materská medicína prírody“ a „kráľovná bylín“. Medzi výhody tejto adaptogénnej byliny bohaté na antioxidanty patrí zlepšenie nespavosti, zmiernenie zažívacích ťažkostí a zmiernenie bolesti hlavy. Svätá bazalka tiež obsahuje účinnú látku zvanú eugenol, o ktorej sa preukázalo, že vďaka svojej antimikrobiálnej povahe zlepšuje zdravie chrupu a stav pokožky, ako je akné.

Vrelo odporúčame prírodné kozmetické a zubné výrobky, ktoré obsahujú Svätú Bazalku (tulsi). Táto bylinka je tiež skvelá do čaju, aby upokojila Váš systém po namáhavom dni alebo poskytla úľavu, keď Vás bolí hlava. Je to terapeutická voľba na podporu trávenia a dobrého spánku.

Astragalus alebo Kozinec Blanitý proti stresu

Existuje viac ako 2 000 druhov Astragalus, ale iba dva sa používajú v lekárstve: Astragalus membranaceus a Astragalus mongholicus. Rovnako ako väčšina adaptogénov, má Kozinec dlhú históriu použitia v tradičnej čínskej medicíne a je známy tým, že posilňuje imunitný systém a bojuje proti chorobám. Výskum dokonca ukazuje, ako suplementácia koreňa Astragalus membranaceus zlepšuje imunitu a zároveň zvyšuje antioxidačnú kapacitu.

Už viac ako 3 000 rokov podporuje astragalus, tradičná čínska bylina, množstvo prirodzených systémov tela. Koreň astragalus sa extrahuje, aby sa vyrobili rôzne druhy doplnkov, ako sú sirupy, kapsuly, prášky a čaje, ktoré by mohli pomôcť vylepšiť vašu wellness rutinu na rôznych frontoch.

Vyskúšajte týchto päť výhod užívania doplnku Astragalus.

Podporte svoju imunitnú obranu. Astragalus je najlepšie známy tým, že poskytuje imunitnú podporu tým, že podporuje normálnu hladinu určitých imunitných buniek-odolnosť organismu proti nepriaznivým vplyvom, zvyšuje ich odozvu a pomáha im optimálne fungovať. Vďaka tomu je tento koreň obzvlášť obľúbeným doplnkom počas zimných a jesenných mesiacov. Astragalus sa v skutočnosti často používa na prevenciu prechladnutia a infekcií horných dýchacích ciest.

Získajte úľavu od alergie. Ak vezmeme do úvahy, ako môže astragalus pomôcť podporiť silný imunitný systém, tie isté vlastnosti môžu tiež pomôcť v boji proti príznakom sennej nádchy, ako sú kýchanie, nádcha a svrbenie očí.

Lepšie zvládajte stres a zlepšujte spánok. Ako adaptogén pomáha astragalus telu bojovať proti fyzickému, psychickému alebo emocionálnemu stresu. A samozrejme, keď lepšie zvládate stres, je oveľa pravdepodobnejšie, že si budete užívať pokojný a zdravý spánok a dobré spánkové návyky sú základom zdravia a pohody.

Zlepšite funkciu a zdravie obličiek. Okrem toho, že pomáha predchádzať infekciám, astragalus sa používa na zlepšenie prietoku krvi a zníženie abnormálnych hladín bielkovín v moči, čo môže byť znakom toho, že obličky nepracujú normálne.

Pomôžte podporiť srdce. U ľudí s určitými srdcovými stavmi sa astragalus používa na zlepšenie funkcie tohto orgánu na uvoľnenie krvných ciev a zvýšenie množstva čerpanej krvi.

Ak ste niekto, kto veľmi často ochorie, Kozinec blanitý môže byť Vašou najlepšou voľbou pre adaptogén. Je to skvelá voľba pre každého, kto sa snaží posilniť svoju imunitnú funkciu a tlmiť vplyv stresu.

Kozinec blanitý proti stresu, Alzheimerovej chorobe, nespavosti- Pozrime sa na túto bylinku ešte detailnejšie

Kozinec Blanitý je bylina, ktorá je dobre známa pre svoje výhody zvyšujúce imunitu. Jeden z odborníkov na konferencii Immune Defense Summit, zdieľa, že je jeho obľúbenou bylinou na ochranu imunitného systému.

„Vieme, že imunitný systém hrá úlohu pri úzkosti a depresii. Som si istý, že ste už počuli výraz psychoneuroimunológia: štúdium interakcie medzi psychologickými procesmi a nervovým a imunitným systémom ľudského tela. Išiel som teda hľadať, či táto bylina má nejaké dôkazy na zníženie úzkosti a nebol som sklamaný.“

Je povzbudzujúce objaviť najnovší výskum, ktorý podporuje jeho výhody pri znižovaní úzkosti a ponúka neuroochranu. V štúdii Alzheimerovej choroby na zvieratách zverejnenej v roku 2016 sa ukázalo, že perorálne podanie Allium hirtifolium a Astragalus hamosus znížilo úzkostné správanie./1/

Potenciálne neuroprotektívne vlastnosti Allium hirtifolium a Astragalus hamosus ako bylinných liekov, ktoré by mohli hrať úlohu pri podpore zdravého starnutia a považovať ich za užitočných kandidátov pri znižovaní symptómov spojených s Alzheimerovou chorobou.

Pretože Kozinec Blanitý je adaptogén, je jednou z mnohých bylín, ktoré sa dajú použiť na podporu HPA, čím pomáhajú znižovať vysoký kortizol(pôsobí proti stresu), a tým aj úzkosť pomocou iného mechanizmu. /2/

Úzkosť a chronický stres môžu mať nepriaznivé účinky na naše zdravie. Preto ich treba udržiavať na uzde. Astragalus pomáha znižovať hladinu stresu a podporuje mier a upokojenie v našej mysli a tele. Tí, ktorí trpia zmenami nálady a neustálym nervovým napätím, môžu ťažiť z tejto starodávnej byliny.

Nespavosť, poruchy spánku a prerušovaný spánkok sa dajú vyliečiť pravidelnou konzumáciou koreňa Kozinec blanitý. Tento koreň môže zlepšením celkového zdravia, metabolizmu a hormonálnej rovnováhy pomôcť pri zabezpečovaní pokojného spánku.

Zmena životného štýlu

Aj keď sú bylinky neuveriteľným spojencom na vyrovnávanie stresu, sú v ideálnom prípade len čerešničkou na torte dobre zaoblenej torty so životným štýlom. Vytvorenie zdravých zmien v našom každodennom životnom štýle by malo byť jadrom každej holistickej stresovej terapie.

Na našu schopnosť zvládať a spracovávať stres má vplyv množstvo faktorov, medzi ktoré patrí strava, spánok, cvičenie a priateľstvo. Ak chcete svoju bylinkovú medicínu obohatiť o úpravu životného štýlu, vyskúšajte nižšie uvedené jednoduché návrhy a začnite vytvárať osobný plán na vyrovnávanie stresu vo svojom živote.

  • Jedzte stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály
  • Denne zvyšujte srdcový rytmus
  • Skúste meditácie
  • Denník / kreslenie Vašich myšlienok, pocitov, snov a úvah
  • Cvičenie vďačnosti: napíšte alebo povedzte tri veci, za ktoré ste vďační za každý deň

Venujte sa aspoň jednej činnosti, ktorá Vám prinesie radosť a zvýši pohodu (choďte na prechádzku, zavolajte priateľovi, urobte si šálku čaju, choďte von na záhradu atď.)

Nech vás tieto rastliny držia a podporujú vás!

Zhrnutie-Na čo sa liek Kozinec Blanity používa?

Astragalus je prírodný doplnok výživy, ktorý sa používa pri rôznych zdravotných stavoch. Používa sa napríklad na liečbu prechladnutia, infekcií horných dýchacích ciest, fibromyalgie a cukrovky. Niektorí zástancovia astragalu ho používajú pre možné srdcové výhody. Tvrdia, že môže chrániť pred srdcovými chorobami. Používa sa tiež na zlepšenie celkovej slabosti.

Navrhovatelia tiež tvrdia, že Kozinec Blanitý pôsobí proti stresu, stimuluje slezinu, pečeň, pľúca, obehový a močový systém. Používa sa tiež na liečbu artrózy, astmy a nervových stavov, ako aj na zníženie hladiny cukru v krvi a tlaku.

Existujú však obmedzené dôkazy preukazujúce jeho účinnosť.

Existujú vedľajšie účinky lieku Astragalu?

Astragalus sa zvyčajne užíva v kombinácii s inými bylinnými doplnkami. Pri správnom použití sa  javí ako veľmi bezpečný a má málo vedľajších účinkov. Veľmi vysoké dávky môžu potlačiť imunitný systém. Preto by ste sa mali vyhnúť užívaniu Astragalu, ak užívate lieky na potlačenie imunity.

Tehotné alebo dojčiace ženy by nemali používať koreň astragalus. Ak máte ochorenie imunitného systému, ako je roztrúsená skleróza, lupus, reumatoidná artritída alebo iné autoimunitné ochorenie, nemali by ste používať koreň astragalus.

Rovnako ako u každého bylinného doplnku, predtým, ako začnete užívať koreň astragalus, vždy sa obráťte na svojho lekára. Doplnky nie sú náhrada pestré stravy

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18492147/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829155/

http://www.indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:rjpp&volume=2&issue=2&article=001

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0377840112000922

http://www.rjpharmacognosy.ir/article_33354.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26345889/