• Doprava zadarmo nad 40 €

kŕčové žily

Zbohom kŕčové žily! Vyliečte sa silou prírody

Zbohom kŕčové žily! Vyliečte sa silou prírody

Zbohom kŕčové žily! Vyliečte sa silou prírody 1024 576 SuperGreens®

Trápia vás kŕčové žily, ktoré sú navyše aj estetickým problémom? Nedostatočná funkcia cievnych chlopní môže mať vážne následky, nečakajte kým vznikne veľký problém, radšej konajte proti nim! Hlasujte za prírodné riešenia a získajte späť zdravie nôh.

Ako konať, keď nás trápia kŕčové žily – lat. varixy? Pokiaľ si aj vy kladiete túto otázku, je dobré vedieť, že krv, stagnujúca v žilách môže spôsobiť vážne problémy, preto je dôležité čo najskôr začať s liečbou rozšírených žíl, predchádzať zhoršeniu stavu. Najlepšie je konať proti kŕčovým žilám už pri prvých, miernejších príznakoch, aby neskoršie bolesti kŕčových žíl zbytočne neznepríjemňovali naše dni.

Vznik kŕčových žíl

Predovšetkým si ujasnime, že kŕčové žily nie sú ochorenie, ale názov ciev – žíl, ktoré prepravujú krv smerom k srdcu. Ochorenie týchto ciev nazývame ochorením kŕčových žíl, teda vo všeobecnosti je názov ochorenia “kŕčové žily” nesprávny.

V normálnom prípade prúdi žilová krv smerom ku srdcu, a svaly na lýtkach podporujú tento proces ako pumpa. Aby sa zabránilo spätnému toku opotrebovanej krvi, nasýtenej oxidom uhličitým, preberajú za to zodpovednosť cievne chlopne, ktoré sú ako malé brány. Pokiaľ sú tieto brány oslabené a nezatvárajú sa dostatočne, krv v žilách nie je schopná prúdiť naspäť ku srdcu, ich steny sa postupne oslabujú, stávajú sa vinutými a krv sa začína v nich zhromažďovať, stagnovať.

K tomuto stavu prispieva mnoho faktorov a ani náš moderný svet neprospieva zdraviu našich ciev. V dnešnej dobe je už veľa ľudí s nadváhou, fajčiarov a s nedostatkom pohybu, čím ďalej, tým viac ľudí vykonáva sedavé zamestnanie, zvyšuje sa počet pacientov s tráviacimi ťažkosťami s následkom zápchy, kedy je práve nadmerné úsilie vynaložené pri vyprázdňovaní dôvodom na vznik kŕčových žíl. Samozrejme, nemožno obviňovať každého za vznik ochorenia. V dôsledku hormonálnych zmien v období gravidity, vplyvom prírastku hmotnosti, váhy dieťaťa, vzniká v spodnej časti tela zvýšený tlak, ktorý znamená nadmernú záťaž pre žily.

Vznik rozšírených kŕčových žíl môže mať genetický pôvod (vrodená slabosť cievnych stien), môže byť spôsobený niektorými liekmi, spôsobujúcimi zrážanie krvi, ale aj hormonálna antikoncepcia môže urýchliť vznik ochorenia ciev.

Pokiaľ aj vy patríte medzi tých, ktorí sú nútení dlhšiu dobu sedieť, alebo nemáte pravidelný pohyb, z dôvodu udržiavania nôh dlhodobo v jednej polohe sa s veľkou pravdepodobnosťou vyššie uvedené ochorenie prejaví u vás. Takéto žily nie sú iba neestetické, ale v prípade absencie liečby môžu spôsobiť trombózu. Tento stav môže v krajných prípadoch spôsobiť aj úmrtie, preto je potrebné ho brať skutočne vážne. Kúsky zrazenej krvi, ktoré sa oddelia od trombusu (krvnej zrazeniny) sa pomocou krvného obehu dostávajú najskôr do srdca, odtiaľ do pľúc. Pokiaľ sa v tejto oblasti “zaseknú”, zúžia, resp. upchajú cievy, čo má za následok vznik embólie.

Príznaky kŕčových žíl

Nejedna rozšírená žila môže dosahovať priemer ceruzky, ktorá sa následne vyduje na povrch pokožky. Tento stav nazývame varikozita hlavných žíl, a v podstate v každom prípade so sebou prináša zdravotné ťažkosti, ktoré sú nasledovné:
– opuchy nôh v oblasti kotníka a lýtka,

– pocit ťažkých nôh,

– pálivý, napínavý, svrbivý pocit,

– rýchla únava nôh,

– svalové kŕče počas nočného spánku,

– sfarbenie pokožky,

– vred (vplyvom stagnácie krvi v žilách, pokožka trpí nedostatkom kyslíka).

Menšie rozšírené cievy – metličky (metličky vznikajú na nohách, na nose, vyzerajú ako pavučina) spôsobujú problémy zriedka, ide skôr o estetický problém. Retikulárne varixy – kŕčové žily s priemerom niekoľko milimetrov, ktoré často súvisia s varikozitou hlavných žíl, ktoré prenikajú cez pokožku, ale nie sú vypuklé, spôsobujú bolesti tiež iba zriedka.

Prevencia a liečba kŕčových žíl

Rovnako, ako u iných ochorení, aj v prípade kŕčových žíl platí, že predchádzať je jednoduchšie, ako liečiť. Pokiaľ sa vyhneme vyvolávajúcim príčinám, alebo proti nim podnikneme kroky, naisto si vieme udržať zdravie nôh.

Neprepadnime inaktivite, už aj malý pohyb môže prispieť k zlepšeniu krvného obehu.

Pokiaľ vykonávame sedavé zamestnanie, minimálne každú hodinu sa postavme a rozhýbme končatiny.

Nestojme dlhší čas na jednom mieste, pokiaľ je to predsa len potrebné, majme oblečené pružné (kompresné) ponožky, alebo pančuchy.

Snažme sa dosiahnuť ideálnu hmotnosť, konzumujme jedlá s vysokým obsahom vlákniny, takto môžeme zabrániť zápche, kedy vplyvom namáhania pri vyprázdňovaní môže vzniknúť kŕčová žila.

Dnes sú už v lekárňach dostupné rôzne prípravky na úpravu krvného obehu, krémy, gély, avšak neočakávajme zázrak. Chladia, zmierňujú bolesť, v prípade povrchových kŕčový žíl skutočne môžu pomáhať.

Pri problémových, väčších kŕčových žilách sa odporúča vnútrožilová liečba, resp. operácia žíl. V prvom prípade sa pracuje vo vnútri žily, napríklad laserom, alebo do žily podanou chemickou látkou spôsobujúcou zlepenie žíl. Dnes už existuje aj “lepenie žíl”, kedy je použitá látka na lepenie tkanív, aplikovaná chirurgii, ktorá úplne uzavrie rozšírenú žilu. Táto žila je následne chirurgickou cestou, pomocou drobných rezov, odstránená v celej dĺžke.

Liečivé rastliny proti kŕčovým žilám

Na liečbu kŕčových žíl sa používajú aj tzv. venoaktívne lieky, ako Venoflavin. Medzi ich zložkami sa nachádzajú aj také účinné látky, ako napr. resveratrol, diosmín a hesperidín, získané z citrusových plodov, zo semien a šupky červeného hrozna, z yzopu, ako aj z ďateliny. Resveratrol zabraňuje chorobnému rozšíreniu cievnych stien, hesperidín zase podporuje cirkuláciu krvi v končatinách. Diosmín je účinný v prípade pocitu ťažkých nôh, resp. vredov, avšak všetky tri zložky s antioxidačným účinkom disponuje celou radou ďalších účinkov pri ochrane zdravia.
Pagaštan konský, listnatec pichľavý, mäta a pupočník ázijský zmierňujú stagnáciu v žilách, posilňujú steny ciev a pomáhajú v liečbe obehových ťažkostí. Súhrn týchto liečivých rastlín pomáha pri liečbe žilových kŕčov a svrbeniu pokožky, zmierňuje zápal, podporuje imunitný systém, zabezpečuje postupné odbúranie krvných zrazenín, má prospešné účinky na lymfatický systém a zmierňuje opuchy končatín.

Užívanie niektorých druhov vitamínov môže tiež pomôcť proti ochoreniu kŕčových žíl. Vitamín C posilňuje steny ciev, upravuje krvný obeh, kým vitamín E podporuje zásobovanie srdca kyslíkom.

Podľa možnosti sa rozhodnime pre taký prípravok, ktorý obsahuje všetky vyššie vymenované zložky.

Zdroje:

http://herbar.albumy.biz/pagastan-konsky/

https://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A4ta_pieporn%C3%A1

 

  • -20% lymph aktív 2.0

    Lymph Aktív 2.0

  • -28% sada pekné nohy

    Sada Pekné nohy

  • -20% venoflavin

    Venoflavin