• Doprava zadarmo nad 40 €

Kyselina hyalurónová a jej prekvapivé účinky: nielen pokožku skrášľuje

Kyselina hyalurónová a jej prekvapivé účinky: nielen pokožku skrášľuje

Kyselina hyalurónová a jej prekvapivé účinky: nielen pokožku skrášľuje 1024 683 SuperGreens®

Kyselina hyalurónová je známa predovšetkým svojimi priaznivými účinkami na pokožku. Ľudské telo obsahuje približne 15 gramov kyseliny hyalurónovej. Zmierňuje suchosť pokožky, zosvetľuje jemné línie a vrásky, spomaľuje ich tvorbu a urýchľuje hojenie rán. Môže pomôcť zmierniť bolesti u pacientov trpiacich artritídou, takže jej úloha a uplatnenie je naozaj široké. Nájdu sa aj takí, ktorí ju užívajú ako doplnok výživy, ale používajú ho do rôznych pleťových sér, krémov, očných kvapiek a injekcií do kĺbov.

Kyselina hyalurónová (hyaluronát) je hustá, lepkavá látka, ktorú organizmus prirodzene produkuje. Ide o glykozaminoglykán, ktorý tvoria molekuly glukózy s dlhým reťazcom, a ktorý je schopný viazať vodu. V najväčšom množstve je prítomný v pokožke, spojivových tkanivách a v očiach. Okrem toho, že viaže vodu, slúži ako tzv. mazivo vo svaloch a kĺboch. Funguje ako istý druh zvlhčovača, pomáha udržiavať molekuly vody na povrchu pokožky, aby ostala krásna a hydratovaná. V mnohých oblastiach otolaryngológie kyselinu využívajú na liečbu degeneratívnych lézií kĺbov, resp. liečbu zápalu parodontu.

 

Vedecky dokázané účinky

Aké má kyselina hyalurónová účinky? Užívanie kyseliny hyalurónovej má mnoho, vedecky dokázaných výhod. Okrem toho, že podporuje udržanie zdravšej a pružnejšej pokožky, urýchľuje hojenie rán, zmierňuje bolesti kĺbov a príznaky kyselinového refluxu. Často sa používa na zmiernenie syndrómu tzv. suchých očí, má priaznivý vplyv na zdravie kostí a môže vynikajúco poslúžiť aj v prípade liečby intersticiálnej cystitídy, známej tiež ako syndróm bolestivého močového mechúra. Považuje sa za opodstatnené domnievať sa, že perorálne podávaná kyselina hyalurónová sa vstrebáva v tráviacom systéme a dostane sa do správnych spojivových tkanív. Existujú tiež dôkazy, že môže mať biologické účinky bez toho, aby sa vstrebala.

 

Lieči pokožku

Výživové doplnky s obsahom kyseliny hyalurónovej môžu prispievať k zvýšeniu obsahu vlhkosti v pokožke. Lokálne ošetrenie môže zmierniť začervenanie pokožky a dermatitídu, zatiaľ čo prostredníctvom injekcií použitých ako výplň sa pokožka stáva pevnejšou a plnšou. Koncentrácia kyseliny hyalurónovej v pokožke sa prirodzene zvyšuje, pokiaľ je poranená, a ranu je potrebné liečiť. Reguluje rozsah zápalu a „signalizuje“ organizmu, aby vytvoril viac ciev prekrvujúcich pokožku. V súvislosti s priamou aplikáciou na rany sa ukázalo, že zmenšuje veľkosť rany a zmierňuje bolesť s ňou súvisiacou. Kyselina hyalurónová má tiež antibakteriálne vlastnosti, takže môže znížiť riziko infekcie, ak sa aplikuje priamo na otvorenú ranu. Rovnako je užitočná v boji proti ochoreniam ďasien, pretože rovnako ako pokožka, urýchľuje hojenie ďasien po chirurgickom zákroku a eliminuje vredy.

 

Chráni kĺby

Tzv. mazaním kĺbov je menšia pravdepodobnosť, že sa kosti budú o seba trieť a spôsobovať tak nepríjemné bolesti. Doplnky stravy s obsahom kyseliny hyalurónovej sú preto veľmi užitočné v prípade osôb trpiacich osteoartrózou, to znamená degeneratívnymi zmenami kĺbov. Ukázalo sa, že užívanie 80 – 200 miligramov denne po dobu najmenej dvoch mesiacov významne znižuje bolesti kolien u pacientov s osteoartrózou, najmä vo vekovej skupine od 40 do 70 rokov. Ako účinkuje kyselina hyalurónová na kĺby? Je možné ju aplikovať v záujme zmiernenia bolesti aj priamo do kĺbov vo forme injekcií. Niektoré výskumy naznačujú, že spojenie perorálnych doplnkov stravy s obsahom kyseliny hyalurónovej s injekciami môže pomôcť zvýšiť analgetický účinok.

 

Zmierňuje príznaky kyselinového refluxu

V prípade kyselinového refluxu prúdi obsah žalúdka späť do hrdla, spôsobujúc tak bolesť a poškodenie sliznice pažeráka. Kyselina hyalurónová môže pomôcť upokojiť epitelovú vrstvu pažeráka a urýchliť proces jej obnovy. Jedna štúdia in vitro ukázala, že aplikácia zmesi kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu na tkanivo hrdla poškodené kyselinou prispela k rýchlejšej regenerácii. Rovnako sa potvrdilo, že súbežné podávanie zmesi s liekmi na potlačenie kyseliny (antacidmi) znížilo príznaky refluxu o 60 percent, ako antacidum podávané samotne. Výskumy v tejto oblasti sú ešte stále relatívne nové, preto je potrebných viacerých výskumov. Napriek tomu sú však tieto výsledky sľubné.

 

Hydratuje oči

Zo siedmich dospelých osôb v staršom veku trpí príznakmi suchého oka v dôsledku zníženej tvorby sĺz približne jeden. Vzhľadom na to, že kyselina hyalurónová vynikajúco viaže vlhkosť, často sa používa na odstránenie tohto problému, dokonca existujú aj kontaktné šošovky obsahujúce kyselinu hyalurónovú. I napriek tomu, že sa preukázalo, že jej aplikácia priamo do oka znižuje jeho suchosť a zlepšuje celkové zdravie očí, nie je jasné, či majú perorálne doplnky rovnaký účinok.

 

Prospieva kostiam

Dve štúdie preukázali, že doplnky stravy s obsahom kyseliny hyalurónovej môžu pomôcť znížiť rýchlosť úbytku kostnej hmoty u potkanov, u ktorých sa prejavila osteopénia. Toto je počiatočné štádium úbytku kostnej hmoty, ktoré predchádza osteoporóze. Okrem toho môžu tieto doplnky stavy zvyšovať aktivitu osteoblastov zodpovedných za tvorbu nového kostného tkaniva. I napriek tomu, že ich vplyv na zdravie ľudských kostí ešte nebol preštudovaný, ranné štúdie vykonávané v skúmavkách na zvieratách sú povzbudivé.

 

Regeneruje močový mechúr

Zhruba 3 až 6 percent žien trpí stavom nazývaným syndróm bolestivého močového mechúra. Táto porucha spôsobuje bolesti a citlivosť brucha, ako aj silné a časté nutkanie na močenie. Dôvody nie sú známe. Ukázalo sa, že číra kyselina hyalurónová zmierňuje bolesti súvisiace s týmto stavom, pokiaľ sa aplikuje priamo do močového mechúra pomocou katétra. Nie je celkom jasné, prečo pomáha zmierniť tieto príznaky, avšak vedci predpokladajú, že podporuje obnovu poškodenia tkaniva močového mechúra.

 

Ktorá kyselina hyalurónová je najlepšia?

V prípade kúpy kozmetických prípravkov je potrebné si vybrať také séra, ktoré sú pripravené z prírodnej kyseliny hyalurónovej a vitamínu C, bez dráždivých prísad, ako sú napríklad alkohol, sírany a parabény. Rovnako treba skontrolovať, či je na štítku daného produktu uvedená jeho molekulová hmotnosť. Podľa jednej skoršej štúdie kyseliny hyalurónové s nižšou molekulovou hmotnosťou môžu ľahšie preniknúť do pokožky. V plastickej chirurgii sa napríklad často aplikuje kvalitná kyselina hyaluronová do pier.

 

K tomu, aby bola kyselina hyalurónová maximálne využitá ako zložka účinná proti starnutiu, používajme ju vo forme séra (kyselina hyaluronová sérum) alebo kvapiek. Nanesme ju na vlhkú pokožku a následne na pokožku nanesme hydratačný krém. Toto uzavrie vlhkosť. Pokiaľ sa rozhodneme pre kapsule s kyselinou hyalurónovou, rovnako je potrebné dohliadať na kvalitu.

 

Kolagén alebo kyselina hyalurónová?

Mnohokrát sa vynára otázka, čo je lepšie: kyselina hyalurónová, alebo kolagén? Kolagén a kyselina hyalurónová sú kľúčovými zložkami, základnými stavebnými prvkami zdravej a mladistvej pokožky (rovnako ako kĺbov). Ide o silné duo, ktorého zložky sa navzájom podporujú, ale aj individuálne disponujú mnohými výhodami. Kolagén posilňuje pokožku, zatiaľ čo kyselina hyalurónová ju vyživuje a hydratuje. A kde všade sa nachádza? Obsahujú ju šľachy, kosti a chrupavky živočíšneho pôvodu, zatiaľ čo kyselina hyalurónová používaná ako liek sa získava z kohútieho hrebeňa. Môže sa vyrábať bakteriálnou fermentáciou, existuje aj rastlinná verzia. V druhom prípade sa fermentácia uskutočňuje na živnej pôde na báze rastlín.

 

Existujú vedľajšie účinky?

V prípade perorálneho podávania je mimoriadne bezpečná, vo veľmi zriedkavých prípadoch môže vyvolať alergické reakcie. Existujú tiež určité dôkazy o tom, že sú rakovinové bunky citlivé na kyselinu hyalurónovú a užívanie doplnkov stravy s jej obsahom môže mať za následok rýchlejší rast týchto buniek. Preto sa osobám trpiacim rakovinou, alebo osobám, ktoré sú v rizikovej skupine na základe anamnézy, všeobecne odporúča aby sa vyvarovali užívaniu kyseliny hyalurónovej v tabletkách a tekutej kyseliny hyalurónovej (kyselina hyalurónová na pitie).

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/hyaluronic-acid-benefits#section1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26978861/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10328647/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23226979/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3387832/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15573687/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16032779/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18564137/