• Doprava zadarmo nad 40 €

Lymfedém- K lymfedému dochádza, keď sa vytvorí blokáda v lymfatickom systéme, ktorý je súčasťou imunitného systému, a bráni tak správnemu odtoku lymfatickej tekutiny

Lymfedém – príčiny, príznaky, liečba

Lymfedém – príčiny, príznaky, liečba

Lymfedém – príčiny, príznaky, liečba 1024 683 SuperGreens®

Lymfedém sa týka opuchov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v jednej z Vašich rúk alebo nôh. Niekedy opuchnú obe ruky alebo obe nohy.

Je najčastejšie spôsobený odstránením alebo poškodením lymfatických uzlín ako súčasť liečby rakoviny. Vyplýva to z blokády Vášho lymfatického systému, ktorý je súčasťou vášho imunitného systému. Blokovanie zabráni dobrému odtoku lymfatickej tekutiny a nahromadenie tekutiny vedie k opuchu.

Aj keď v súčasnosti neexistuje žiadny liek na lymfedém, je možné ho zvládnuť včasnou diagnostikou a starostlivou starostlivosťou o postihnutú končatinu.

Čo je to lymfatický systém?

Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému Vášho tela. Je to sieť lymfatických uzlín, kanálikov alebo ciev a orgánov, ktoré spolupracujú na zhromažďovaní a prenose čírej lymfatickej tekutiny cez tkanivá do krvi. Je to podobné, ako keď žily zhromažďujú krv zo vzdialených častí tela (ako sú ruky a paže) a prenášajú ju späť do srdca.

Lymfatická tekutina cirkuluje telom a obsahuje bielkoviny, soli a vodu, ako aj biele krvinky, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii.

Lymfatické cievy majú jednosmerné ventily, ktoré pracujú so svalmi tela a pomáhajú tak pri presúvaní tekutiny cez telo a pri regulácii prietoku.

Lymfatické uzliny sú malé fazuľové žľazy pozdĺž lymfatických ciev, ktoré pomáhajú filtrovať cudzie látky, ako sú nádorové bunky a infekcie. Nachádzajú sa v mnohých častiach tela vrátane krku, podpazušia, hrudníka, brucha a slabín.

Mandle, hltanová mandľa, slezina a týmus(Detská žľaza) sú súčasťou lymfatického systému.

Ako začína lymfedém?

U ľudí s rakovinou môže byť tvorba lymfatickej tekutiny spôsobená:

 • Chirurgický zákrok proti rakovine, najmä ak sú odstránené lymfatické uzliny
 • Radiačná terapia, ktorá môže poškodiť blízke tkanivo, ktoré môže zahŕňať lymfatické uzliny alebo lymfatické cievy
 • Infekcie, ktoré poškodzujú okolité tkanivo alebo spôsobujú zjazvenie
 • Ďalšie zdravotné ťažkosti, ako sú srdcové alebo cievne choroby, artritída a ekzémy
 • Génové zmeny alebo mutácie, ktoré sa týkajú lymfatického systému
 • Zranenie alebo trauma v určitej oblasti tela

Čo je vlastne lymfedém?

Lymfedém je zdravotný stav bežne spôsobený poškodením alebo odstránením lymfatických uzlín ako súčasť liečby rakoviny, ako je rádioterapia alebo chirurgický zákrok. Aj keď je lymfedém najčastejšie spôsobený liečbou rakoviny, nemusí sa objaviť skôr ako mesiace alebo dokonca roky po počiatočnej liečbe.

Zatiaľ čo chirurgické zákroky a ožarovanie sú sekundárne príčiny lymfedému, niektoré zriedkavé stavy môžu spôsobiť primárny lymfedém. Tieto stavy zahŕňajú Milroyovu chorobu, Meigeovu chorobu a lymfedém s neskorým nástupom. Všetky zahŕňajú dedičný stav, ktorý vedie ku komplikáciám s vývojom lymfatických ciev v tele.

K lymfedému dochádza, keď sa vytvorí blokáda v lymfatickom systéme, ktorý je súčasťou imunitného systému, a bráni tak správnemu odtoku lymfatickej tekutiny. Keďže nemá kam ísť, začne sa hromadiť lymfatická tekutina a spôsobovať opuchy(opuchnuté nohy a ruky). Tento opuch sa môže pohybovať od miernych, sotva znateľných zmien veľkosti končatiny po intenzívne opuchnutie, ktoré sťažuje jej použitie.

Nasledujúce príznaky sú silnými znakmi lymfedému:

 • Opuch: Opuch spôsobený lymfedémom zvyčajne postihuje časť alebo celú ruku alebo nohu vrátane prstov na rukách alebo nohách.
 • Fibróza: Lymfedém môže viesť k fibróze, čo je stvrdnutie a zhrubnutie kože.
 • Nepohodlie: Medzi lymfedém často patria pocity ťažkosti alebo zovretia spolu s bolesťou alebo nepríjemným pocitom.
 • Obmedzená flexibilita: Z dôvodu opuchu a pocitu ťažkosti môže lymfedém obmedziť normálny rozsah pohybu.
 • Infekcie: Lymfedém sa môže vyskytnúť s opakujúcimi sa infekciami.

Aj keď v súčasnosti neexistuje žiadny liek na tento problém, včasná diagnóza dokáže tieto príznaky celkom dobre zvládnuť a znížiť škody na postihnutých končatinách.

Tipy na diétu na zlepšenie príznakov lymfedému

Dodržiavanie zdravej výživy môže pomôcť zmierniť príznaky lymfedému, pretože zvýšené množstvo tuku sťažuje lymfatickému systému správny odtok tekutin. Osoby s lymfedémom môžu jesť, aby ho vyhladovali, a to konzumáciou potravín, ktoré bojujú proti lymfedému aj rakovine, spolu s vyhýbaním sa potravinám, ktoré prispievajú k prejavom príznakov.

Ďalej uvádzame päť tipov na stravu, ktoré Vám pomôžu vyhladovať lymfedém a zmierniť jeho príznaky:

 1. Vyhýbajte sa alkoholu, kofeínu a diuretikám

Pomáha pitná voda pri lymfedémoch? Absolútne! Pretože telo je náchylnejšie zadržiavať prebytočnú tekutinu, keď sa cíti dehydrované, je pitie dostatočného množstva vody obzvlášť dôležité pre ľudí s lymfedémom, aby si udržali zdravú tekutinu a chemickú rovnováhu. Pacienti s lymfedémom by mali byť samozrejme opatrní, aby nepili príliš veľa vody, ktorá môže preťažiť organizmus a zhoršiť opuch.

Tí, ktorí majú lymfedém, by si mali dať pozor na nápoje, ktoré obsahujú alkohol a kofeín, ktoré môžu prispievať k dehydratácii. Z tohto dôvodu sa káva a táto choroba nemiešajú dobre.

Aj keď je pitie dostatočného množstva vody pre ľudí s lymfedémom nevyhnutné, je potrebné sa vyhnúť diuretikám – tiež známym ako pilulky na vodu. Aj keď diuretiká môžu mať krátkodobé pozitívne účinky odstránením obsahu vody v opuchu, užívanie diuretík môže dlhodobo zhoršiť príznaky lymfedému, pretože dehydratačný účinok diuretík zanecháva vyššiu koncentráciu bielkovinovej hmoty v lymfatickej tekutine, ktorá odvádza viac vody do opuchnutej oblasťi, akonáhle diuretikum zmizne.

 1. Udržujte bielkoviny v strave

Bielkoviny sú nevyhnutné pre udržanie tela zdravého a plne funkčného. Ak neprijímate dostatok bielkovín, z krvi Vám môže unikať tekutina do tkanív, čím sa zhorší. Z tohto dôvodu by ste mali do svojej bežnej stravy zapracovať zdravé bielkoviny zo semien, orechov, vajec, strukovín, rýb, hydiny a tofu.

Aby ste udržali rovnováhu tekutín v tele, mali by ste každý deň konzumovať dostatok bielkovín. Odporúčané množstvo dennej bielkoviny v potrave je 56 gramov pre mužov a 46 gramov pre ženy. Dávajte pozor, aby ste nekonzumovali nadmerné množstvo bielkovín, ktoré môžu preťažiť obličky a spôsobiť ďalšie problémy so zadržiavaním tekutín.
 1. Znížte príjem solí

Konzumácia veľkého množstva sodíka často spôsobuje zadržiavanie vody v tele. To znamená, že čím viac soli zjete, tým viac tekutín Vaše telo pojme, čo môže zhoršiť už existujúce príznaky lymfedému.

Pretože soľ sa najčastejšie nachádza v priemyselných potravinách, môžete denný príjem sodíka obmedziť vyhýbaním sa konzervám, nakladaným potravinám, mrazeným a krabicovým jedlám, slaným koreninám, sušenému mäsu a rýchlemu jedlu. Určite si pozorne prečítajte štítky s výživou, aby ste sa vyhli prebytočnému sodíku.

 1. Začleňte do stravy viac celých potravín

Celé potraviny sú najlepším typom potravín, ktoré sa dajú jesť osobám s lymfedémom, pretože nie sú spracované. Na rozdiel od celých jedál, pripravené jedlá zvyčajne obsahujú pridaný cukor, sóju, soľ, nezdravé tuky a ďalšie neprirodzené prísady.

Pre tých, ktorí nemôžu jesť tuhé celé jedlá, je alternatívou odšťavovanie. Odšťavovanie sa však neodporúča, ak môžete jesť tuhú stravu, pretože procesom odšťavovania sa rozkladá vláknina, ktorá je cenným prínosom pre zdravie celých jedál. Ovocné šťavy môžu zvýšiť hladinu glukózy v krvi rýchlejšie ako celé ovocie.

 1. Obmedzte niektoré potraviny

Spolu so začlenením celých potravín do vašej stravy by ste sa mali pokúsiť vylúčiť z potravy aj ďalšie potraviny. Niektoré potraviny môžu zhoršiť príznaky lymfedému z dôvodu spôsobu ich spracovania a prísad alebo vysokého obsahu solí, ktoré obsahujú. Medzi tieto potraviny patria pridané cukry – konkrétne fruktóza – rafinované zrná, chemicky upravené tuky a väčšina živočíšnych a mliečnych výrobkov.

Prevencia ochorenia

Ľudia, ktorí podstúpili chirurgický zákrok na odstránenie lymf. uzlín v podpazuší, by si mali byť vedomí tých činností, ktoré na postihnutú ruku vyvíjajú príliš veľký tlak. Ochranné opatrenia na zabránenie úrazu a infekcie zahŕňajú:

 • Dodržiavanie správnej hygieny
 • Denne čistite pokožku postihnutej ruky a nanášajte pleťovú vodu. Pri sušení ruky buďte jemní, ale dôkladní.
 • Starostlivo sa starajte o nechty a vyhýbajte sa strihaniu kožičiek.
 • Všetky rezy očistite mydlom a vodou a potom naneste antibakteriálnu masť a sterilný obväz.
 • Zostať fit
 • Pravidelne cvičte na zlepšenie odtoku, najskôr sa však poraďte so svojím lekárom alebo fyzioterapeutom.
 • Jedzte vyváženú stravu s nízkym obsahom sodíka.
 • Ak je to možné, držte ruku vo vyvýšenej polohe.
 • Pri každodenných činnostiach buďte opatrní
 • Chráňte prsty pred vpichmi ihly a ostrými predmetmi. Pri šití použite náprstok.
 • Vyhnite sa prudkým a opakujúcim sa pohybom proti odporu, ako je drhnutie, ťahanie alebo tlačenie, s postihnutou rukou.
 • Zabráňte spáleniu a ďalšiemu popáleniu postihnutej ruky.
 • Pri holení podpazušia používajte elektrický holiaci strojček.
 • Nosenie správneho oblečenia
 • Pri práci na záhrade a pri používaní silných domácich čistiacich prostriedkov používajte rukavice.
 • Nenoste nočné košele alebo odev s elastickými manžetami.
 • Kabelku alebo ťažké obaly noste v nedotknutej ruke.
 • Okamžite informujte svojho lekára o akýchkoľvek príznakoch infekcie, ako sú začervenanie, bolesť, horúčava, zvýšené opuchy alebo horúčka.

Liečivé byliny

Niektoré liečivé rastliny  môžu pomôcť znížiť opuchy a zabrániť ich opätovnému vytvoreniu. Rastliny, ktoré obsahuje aj náš produkt Lymph aktív.

Žihľava dvojdomá

Žihľava pomáha podporovať obličky a pečeň vylučovaním odpadu – detoxikuje. Ako ju používať: Žihľavový čaj je energický, takže cez ranné dopoludnie Vám môže pomôcť naštartovať deň. Listy môžete tiež zapariť a pridať do šalátu, alebo ich prevariť a pridať do zeleninového vývaru na peknú ľahkú polievku.

Brezové listy

Breza je známa svojimi detoxikačnými a dekongestujúcimi vlastnosťami. Vďaka bohatému zloženiu listov brezy v draselných soliach pomáha znižovať zadržiavanie tekutín, opuchy a má močopudné vlastnosti. Okrem toho posilňuje trávenie, detoxikuje organizmus a odbúrava lymfy.

Chlpánik obyčajný

Má silne diuretické vlastnosti, pomáha pri vykašliavaní a tonizuje. Jeho účinné látky podporujú funkciu obličiek, môže sa používať v prípade porúch zadržiavania tekutín, opuchnutých nôh vplyvom nahromadenej vody. Za zmienku tiež stoja jeho antibiotické a detoxikačné účinky.

Lymfedém a cvičenie

Niekoľko výskumných štúdií zistilo, že program postupného zvyšovania cvičenia pod dohľadom certifikovaného terapeuta pre lymfedémy – to znamená, že začínate jemne a časom sa zintenzívňujete pomaly – pravdepodobne nezvýši riziko lymfedému.

Dr. Schmitz a jej tím uskutočnili Skúšku fyzickej aktivity a lymfedému alebo PAL, ktorá hrala kľúčovú úlohu pri prekonávaní obmedzujúcich limitov aktivity u ľudí s rizikom tohto ochorenia. Do štúdie bolo zaradených 154 žien s rizikom lymfedému súvisiaceho s rakovinou prsníka a bolo im priradených buď program pomalého progresívneho silového tréningu, ktorý začínal s veľmi ľahkými váhami, alebo bez cvičenia. Medzi ženami, ktoré si nechali odstrániť päť alebo viac lymfatických uzlín, bol rozdiel v silovom cvičení: 7% v intervenčnej skupine zaznamenalo výskyt lymfedému oproti 22% v skupine bez cvičenia.

Navrhovanie cvičebného plánu

Spravidla cvičebný plán pre každého, kto je ohrozený alebo má diagnostikovaný lymfedém, zahrnuje kombináciu:

 • flexibilita a naťahovacie cvičenia
 • silový tréning
 • aeróbne cvičenie, ktoré využíva hornú časť tela, pomáha pri chudnutí a podporuje hlboké dýchanie, čo zase pomáha pri pohybe lymfy
Záver

Liečba lymfedému závisí od závažnosti a rozsahu stavu. Prevencia a kontrola lymfedému majú pri tomto ochorení dôležitú úlohu, pretože neexistuje žiadny liek. Jednou z najnovších terapií je prístrojová lymfodrenáž (presoterapia)

Cvičenie. Cvičenie pomáha obnoviť pružnosť a silu a zlepšuje odvodnenie, odstraňuje ťažké nohy a bolesti končatín. Konkrétne cvičenia odporučí Váš lekár alebo fyzioterapeut.

Obväz. Nosenie prispôsobeného kompresného puzdra alebo elastického obväzu môže pomôcť zabrániť hromadeniu tekutiny.

Strava. Dôležitou súčasťou liečby je vyvážená strava a kontrola telesnej hmotnosti.

Zdroje

https://www.breastcancer.org/research-news/20101208

https://postacutemedical.com/company/company-updates/can-dieting-improve-lymphedema-symptoms

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537239/

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-lymphedema

https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/diseases-conditions/lymphedema

 • lymph aktív 2.0

  Lymph Aktív 2.0

 • -15% sada pekné nohy

  Sada Pekné nohy

 • Venoflavin

Napísala Andrea K. dňa 28/04/2021