• Doprava zadarmo nad 40 €

maca

Liečivé účinky Maca

Liečivé účinky Maca

Liečivé účinky Maca 1024 683 SuperGreens®

Ak sa vám v poslednom období dostal do uší názov rastliny Maca, je to tým, že už niekoľko rokov jej popularita prudko narastá. Táto superpotravina sa v niektorých častiach sveta používa celé storočia. Poznáte všetky jej benefity?

Čo je Maca?

Maca peruánska, je u nás známa aj pod menom Žerucha peruánska. V latinčine ju nájdeme ako Lepidium meyenii a niekedy sa označuje za peruánsky ženšen. Táto rastlina rastie na vysokých náhorných plošinách Ánd v Peru vo veľmi vysokých nadmorských výškach, nad 4 000 metrov. Je to koreňová zelenina, ktorá sa pestuje už viac ako 3 000 rokov. 

Je to zmiešaná, krížená zelenina a je príbuzná dobre známej brokolice, karfiolu, kapusty a kelu. Používa sa ako bežná ingrediencia v peruánskej kuchyni. Jedlám dodáva zemitú príchuť. Koreň sa navyše dá pomlieť a prášok sa dá využiť do smoothies. Hlavnou časťou je koreň, ktorý rastie pod zemou. Maca nemá len jednu farbu, existuje od bielej až po čiernu.

Okrem kulinárskeho použitia má aj niekoľko zdraviu prospešných výhod. Zvyčajne sa na tento účel konzumuje v práškovej forme, ale dá sa zakúpiť aj v kapsulách či ako tekutý extrakt. Z medicínskeho hľadiska sa využíva najmä ako pomoc na hormóny, konkrétne na podporu ich normálnej tvorby. Ohľadne liečivých účinkov stále prebiehajú výskumy. 

Čo obsahuje?

Ide o veľmi výživnú zeleninu. Prášok z koreňa Maca je zdrojom niekoľkých dôležitých vitamínov a minerálov. Z pohľadu nutričných hodnôt má:

  • 60 – 75 % sacharidov (nízke sacharidy sú vhodné napríklad pri diéte), 
  • 10 – 14 % bielkovín (proteíny sú dôležité pri chudnutí aj naberaní svalovej hmoty), 
  • 8,5 % vlákniny (zlepšuje trávenie),
  • 2,2 % tuku.

Okrem toho je zdrojom vitamínu C a nájdeme tu aj vitamín B6. Minerály má meď, vápnik, zinok, horčík, železo, draslík, mangán a aminokyseliny. Ďalej obsahuje rôzne rastlinné zlúčeniny, napríklad glukozinoláty a polyfenoly.

Zdravé účinky

Existuje celý rad potenciálnych výhod, ktoré by mohol koreň Maca priniesť. Patria tu:

1. Podporuje libido

Znížená sexuálna túžba je častým problémom dospelých. Z toho dôvodu často siahajú po bylinkách a rastlinách, pretože prirodzene libido zvyšujú. To, že Maca môže v tomto smere pomôcť, dokazuje aj výskum z roku 2002

Ďalším dôkazom o fungovaní je aj výskum z roku 2010, ktorý zhrnul štyri klinické štúdie s celkovo 131 účastníkmi. Výsledkom bolo, že maca zlepšila sexuálnu túžbu po najmenej šiestich týždňoch používania.

Jedna z novších štúdií, z roku 2015 sa zamerala na ženy, ktoré užívali Macu 2x denne počas 12 týždňov. Zistilo sa, že užívanie pomohlo pri sexuálnej dysfunkcii ženám užívajúcich antidepresíva. Výsledok následne ďalšie 2 štúdie potvrdili, no v ďalších dvoch sa tieto výsledky vôbec nepreukázali.

2. Podporuje plodnosť

Pokiaľ ide o mužskú plodnosť, je dôležitá kvalita a množstvo spermií. Aj v tomto smere by mohla pomôcť. Podľa jednej štúdie existujú dôkazy o tom, že zvyšuje kvalitu spermií u plodných aj neplodných mužov. Na jasné dokázanie je však potrebné ďalšie skúamanie.

3. Zmiernenie príznakov menopauzy

Menopauza je definovaná ako obdobie v živote ženy, keď sa jej menštruácia natrvalo zastaví. Prirodzený pokles estrogénu, ku ktorému dôjde počas tejto doby, môže spôsobiť veľký počet nepríjemných príznakov. Patria sem návaly horúčavy, zmeny nálady, problémy so spánkom a podráždenosť. Počas výskumu výskumu účinkov Maca na ženách v menopauze sa zistilo, že pomáha zmierniť príznaky vrátane návalov horúčav a upravuje spánok.

Uskutočnila sa aj ďalšia štúdia na zvieratách a tá naznačuje, že by mohol koreň pomôcť chrániť zdravie kosti. Pri ženách je totiž vyššie riziko osteoporózy po menopauze.

4. Zlepšenie nálady

Obsahuje flavonoidy, o ktorých sa predpokladá, že zlepšujú náladu a znižujú úzkosť. Štúdia na 14 ženách zistila, že maca môže znižovať pocity úzkosti a depresie. S Maca je možná dokonca aj detoxikácia a mohla by podporovať aj chudnutie.

5. Zvyšovanie energie a lepšia regenerácia

Prášok z koreňa patrí medzi obľúbené doplnky stravy medzi kulturistami a športovcami. Pomáha naberať svalovú hmotu, zvyšovať silu a energiu a týmto všetkým zlepšovať celkový výkon pri cvičení. Štúdie na zvieratách naznačujú, že zvyšuje aj vytrvalostný výkon. 

Jedna malá štúdia na ôsmich cyklistoch zistila, že vďaka tomuto suplementu zlepšili čas, ktorý im trvalo absolvovanie 40 km dlhej jazdy na bicykli po 14 dňoch užívania extraktu.

V tejto oblasti sú zatiaľ výskumy malé, alebo nedostatočné a preto si musíme počkať na väčšie výskumy s jasnými závermi.

6. Chráni pokožku

Našu pokožku musíme pred UV žiarením chrániť, aby sa nepoškodila a nespálila. V priebehu času UV žiarenie spôsobuje vrásky a zvyšuje riziko rakoviny kože. Starostlivosť je teda na mieste.

Podľa štúdie, aplikácia extraktu Maca v koncentrovanej forme priamo na pokožku dokáže pomôcť chrániť pred ultrafialovým svetlom ako kozmetika. Ochranný účinok sa pripisuje polyfenolovým antioxidantom a glukozinolátom. Je však dôležité poznamenať, že extrakt by sa nemal používať ako náhrada za klasické krémy na opaľovanie.

7. Zlepšuje pamäť

Koreň z Maca by mohol zlepšovať aj funkciu mozgu. Kedysi ho totiž používali domorodci v Peru na zlepšenie výkonu učenia svojich detí.

V jednej štúdii na hlodavcoch sa zamerali aj na tento účinok. Zistili, že užívanie zlepšilo pamäť hlodavcov, ktoré mali poruchu pamäti.

8. Má potenciál znížiť veľkosť prostaty

Prostata je žľaza, ktorú majú iba muži. Zväčšenie prostaty, známe tiež ako benígna hyperplázia prostaty, je bežné najmä u starších. Väčšia prostata spôsobuje problémy s močením, pretože obklopuje močové cesty, teda trubicu, cez ktorú sa vylučuje moč z tela, čo je pre mužov nepríjemné.

Niekoľko štúdií zistilo, že červená maca zmenšuje veľkosť prostaty. Účinok zrejme spôsobuje vysoký obsah glukozinolátov. Tie sa spájajú aj so zníženým rizikom rakoviny prostaty.

9. Ochrana proti vysokému krvnému tlaku

Je možné, že Maca pomáha zlepšiť krvný tlak. Podľa štúdie z roku 2015 už 3,3 g Macy denne počas 12 týždňov znižuje tlak u postmenopauzálnych žien.

Ako sa Maca užíva

Maca sa ľahko začleňuje do stravy. Dá sa užívať ako doplnok v podobe tablety či kapsúl, alebo si ju môžete pridať namletú do smoothies, vody, ovsených vločiek, do pečiva, alebo si z nej môžete vyrobiť tyčinky a pečivo.

Optimálna denná dávka na lekárske použitie zatiaľ stanovená nebola. V štúdiách sa avšak zväčša dávkovanie pohybuje od 1,5 – 5 g denne. 

Vedľajšie účinky

Maca v súčasnosti nemá žiadne pozorované riziká na telo a je nepravdepodobné, že by spôsobovala vedľajšie účinky, ak ju budete brať podľa odporúčaného dávkovania. Ako sa hovorí, všetko treba užívať s mierou a platí to aj v tomto prípade.

Ľudia, ktorí majú problémy so štítnou žľazou by sa kvôli účinku na hormóny mali vyhnúť konzumácii produktov. 

Keďže doteraz vykonané štúdie boli vykonané na dospelých, prípadne na zvieratách, produkty nemusia byť vhodné pre deti. Pozorne si vždy prečítajte popis dávkovania.

Tak ako aj pri iných doplnkoch výživy je vhodné sa vopred poradiť so svojím lekárom.

Záver

Maca má veľký potenciál na zlepšovanie kvality nášho života. Zdravie máte len jedno a vitalitu je potrebné udržiavať čo najlepšiu. Dôležitá je v tomto smere kvalitná výživa. Maca vám vie pomáhať pri rôznych zdravotných problémoch. Vedci ale musia vykonať viac rozsiahlych štúdií na ľuďoch, aby sme mohli s istotou povedať, aké silné účinky má.

Ak vás tento článok zaujal, na našom blogu nájdete aj ďalšie zaujímavé články. Napríklad ako si udržať zdravé kĺby, pleť, nechty či vlasy.

  • Bio Maca prášok