• Doprava zadarmo nad 40 €

maska na vlasy

Šampón a maska na vlasy – ktoré pomôžu poškodeným vlasom?

Šampón a maska na vlasy – ktoré pomôžu poškodeným vlasom?

Šampón a maska na vlasy – ktoré pomôžu poškodeným vlasom? 1024 683 SuperGreens®

Teplo, slnko a najmä veľa vody. Toto všetko a ešte viac musia znášať naše vlasy počas leta. Aj keď patrí leto medzi najobľúbenejšie ročné obdobia, pre vlasy to môže byť náročné. Ako si ošetrovať vlasy, aby leto prežili v zdraví? Pomôže maska na vlasy? Alebo je nutné ich ostrihať?

Počas pobytu na slnku by ste nemali myslieť len na starostlivosť o telo. Je dôležité myslieť aj na vlasy. Pred letnou dovolenkou by ste mali napríklad navštíviť svojho kaderníka, ktorý vás zbaví rozštiepených končekov a ideálne sa s ním aj poraďte, akú vlasovú kozmetiku odporúča používať počas pobytu na slnku.

Aké má slnko účinky na vlasy

 • UV žiarenie je tak silné, že môže preniknúť až do vlasovej kutikuly a spôsobiť škody ako suchosť a krehkosť.
 • UV zasahuje pokožku hlavy a spôsobuje stratu pigmentácie a degradáciu bielkovin, čo môže spôsobiť vážne poškodenie vlasov.
 • Teplo z letného slnka môže z vlasov odobrať lesk. Stáva sa to kvôli vysokej vlhkosti. Tá sa môže usadzovať na vlasoch, zaťažovať ich, čo má za následok poškodenie vlasov.
 • Pot a prach, ktorým leto praje, zvyšujú problémy s vlasmi, ako sú lupiny, rozštiepené končeky, krepovitosť a zvýšené vypadávanie vlasov.
 • Dlhý pobyt na slnku nám môže privodiť úpal. Vlasy pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením a slnečným žiarením. Avšak nadmerné žiarenie nakoniec privodzuje poškodenie vlasových korienkov. 
 • Počas leta si vlasy umývame viac ako počas chladnejšieho obdobia. To vedie k častejšiemu umývaniu a sušeniu.
 • UV lúče ovplyvňujú melanín vo vlasoch. Zatiaľ čo tmavé vlasy by mohli zosvetliť len minimálne, svetlejšie odtiene majú tendenciu viac blednúť kvôli feomelanínu.
 • Ak sa vám zdá, že máte vlasy neustále mastné, môže to byť aj z dôvodu nadmerného potenia a opaľovacích krémov v blízkosti vlasových línií.

Tipy na starostlivosť o vlasy počas leta

Predtým, ako siahnete po všetkých možných druhoch kozmetiky, je dôležité určiť typ vaše vlasovej pokožky a typ vlasov. 

 1. Typ pokožky hlavy – mastný, suchý, so sklonom k lupinám, zmiešaný typ, alebo iné.
 2. Typ vlasov – rovné, kučeravé, vlnité, farbené, žehlené, iné typy vlasov.

1. Vyberte si správny šampón

Správna voľba šampónu je dôležitá a v letnom období to platí dvojnásobne, pretože si vlasy umývame častejšie. 

Ak máte tendenciu umývať si vlasy každý deň, existujú šampóny, ktoré sú na takéto časté umývanie určené. Majú menej chemikálií. Denné umývanie by však mali robiť len tí, ktorí sú vystavení celodennému pobytu v teple, či kvôli športu.

Ak si vlasy umývate každý druhý deň, alebo každé 2 – 3 dni, mali by ste siahnuť po zvlhčujúcom šampóne pre suché vlasy a normálne vlasy.

Nikto však nepozná vaše vlasy lepšie ako vy, preto ak by vám niektorý šampón nevyhovoval, siahnite po alternatíve. 

Nechcete žiadny z kupovaných šampónov a trápia vás oslabené vlasy? Vyskúšajte si urobiť svoj vlastný šampón doma. Na výrobu budete potrebovať:

 • 2 vajcia
 • 3 kávové lyžičky sódy bikarbóny 
 • 2 polievkové lyžice oleja

Vajíčka vyšľahajte dopenista a následne pridajte zvyšné ingrediencie. Domáci šampón je na svete, zostáva ho už len vyskúšať.

Ak máte problém s rýchlym mastením vlasov, vhodný môže byť aj suchý šampón. Za pár sekúnd budete mať vlasy akoby čerstvo po umytí.

2. Maska na vlasy

Keďže slnko vaše vlasy vysušuje, musíte im pomôcť navrátiť vlhkosť pomocou masky na vlasy, či kondicionéra. Zaobstarajte si takú masku na vlasy, ktorá vyhovuje vášmu typu a textúre vlasov a dodá im hydratáciu. Podobne, ako je to pri šampóne, aj maska na vlasy sa dá vyrobiť v pohodlí domova. Budú vám stačiť bežné ingrediencie, ktoré určite nájdete aj u vás doma. 

 • Maska na suché a poškodené vlasy

Vajcia a majonéza obsahujú bielkoviny potrebné pre zdravie vlasov. Vajcia obsahujú aj ďalšie vitamíny, minerály a mastné kyseliny, ktoré napomáhajú ich rastu. Proteín v týchto zložkách môže dopomôcť aj k bohatšej hrive.

Ingrediencie

 • ¼ šálky bieleho jogurtu
 • ¼ šálky majonézy
 • 1 vaječný bielok

Všetky ingrediencie zmiešajte a natrite rovnomerne na vlasy po celej dĺžke. Pomôcť pri nanášaní môže hrebeň so širokými zubami. Stačí teda masku ľahko natrieť na vrch hlavy a potom už len niekoľko krát prejsť hrebeňom. Masku nechajte na vlasoch pôsobiť 30 minút a potom ich opláchnite vodou. 

 • Maska na vlasy pre navrátenie výživy a lesku

Olivový olej pomáha zabrániť vypadávaniu vlasov a predchádzať poškodeniu. Vaječný žĺtok zase vlasy vyživuje a podporuje rast vlasov. 

Ingrediencie

 • 1 šálka majonézy
 • ½ šálky olivového oleja
 • 3 vaječné žĺtka

Všetky suroviny zmiešajte a naneste na vlasy, najmä končeky. Zabaľte vlasy do uteráka a nechajte takto pôsobiť približne 20 minút. Následne masku z vlasov umyte čistou vodou.

 • Maska na vlasy po poškodení slnkom

Ak sú vaše vlasy po pobyte na slnku zničené, vyskúšajte aj nasledovné tipy. 

  • Aloe Vera – Aloe pomáha znižovať vypadávanie vlasov a stimuluje ich rast. Chráni vlasy aj pred UV žiarením. Vyskúšajte zmiešať trochu dužiny z aloe s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a naneste to na vlasy. Po 15 minútach umyte. 
  • Banán – Banány dodávajú vlasom pevnosť, lesk a dodávajú im prirodzenú pružnosť. Vďaka tomu ich chránia pred zlomením a rozštiepenými končekmi. Vyskúšajte banán roztlačiť a pridajte doň lyžicu medu. Je to jednoduchý a rýchly trik na poškodené vlasy. 
  • Pivo – Pivo obsahuje fenolové zlúčeniny, ktoré majú antioxidačné vlastnosti. Tieto antioxidanty pomáhajú zachytávať voľné radikály, čím znižujú oxidačné poškodenie vlasov. Vyskúšajte si opláchnuť vlasy pivom hneď po tom, čo si ich umyjete šampónom. 

Ako pomáhajú vlasom bežné suroviny?

 1. Banány a olivový olej vlasy vyživujú
 2. Vajcia doplňujú bielkoviny stratené v dôsledku poškodenia slnkom
 3. Med vlasy zvlhčuje
 4. Majonéza pôsobí ako prírodný kondicionér
 5. Pivo a ocot dodajú lesk
 6. Aloe vera a jahody pomáhajú suchým a poškodeným vlasom

3. Ďalšie rady, ako vlasom počas leta pomáhať

Šampón a maska na vlasy sú síce dôležité prvky v starostlivosti o vlasy, sú však aj ďalšie spôsoby, ako môžete vlasom pomôcť.

Vyhýbajte sa teplu

Vlasy majú dosť tepla od slnka, preto sa skúste aspoň počas leta vyhýbať fénu. Vlasy si radšej umyte o pol hodinu skôr, aby mali dostatok času na prirodzené sušenie. Vyhýbajte sa taktiež žehleniu vlasov, natáčaniu a vlasovej kozmetike, ktorá by mohla vlasy zbytočne zaťažiť. 

Pravidelne ich strihajte

Končeky vlasov sa počas leta opotrebúvajú ešte viac, než v zime a často to vedie k rozštiepeným končekom. Leto je ideálny čas na nový strih vlasov, alebo len jemné podstrihnutie. 

Farbené vlasy si vyžadujú viac starostlivosti

Ak si vlasy farbíte, počas leta im venujte ešte viac starostlivost. Našťastie existujú doplnky na starostlivosť, ktoré sú extra určené pre farbené vlasy. 

Používajte ochranu pred slnkom

Najlepším spôsobom, ako môžete vlasy počas pobytu na slnku ochrániť, je šatka, či klobúk. Ak vám pokrývka hlavy nevyhovuje, použite aspoň kondicionér s SPF. 

Pite dostatok tekutín

Môžete robiť pre svoje vlasy čokoľvek, no ak prijímate málo tekutín, nedosiahnete nič. Pitný režim je dôležitý a najlepšie je, ak vsadíte na na čistú, neperlivú vodu. 

Majte krásne a zdravé vlasy s našimi tipmi

Udržať si v lete zdravé vlasy môže byť náročné, ale so správnou starostlivosťou, to nemusí byť nemožné. Či už máte dlhé alebo krátke vlasy, znalosť typu pokožky a vlasov vám pomôže nájsť tie správne produkty. Nech už máte typ akýkoľvek, všetky typy vlasov si zaslúžia starostlivosť. Ak stále neviete, kde so starostlivosťou o vlasy začať, navštívte svojho kaderníka, ktorý vám určite s radosťou poradí 🙂 

Zdroje:

https://upliftprovisionsco.com/blogs/news/7-tips-for-achieving-healthy-hair-in-the-summer
https://www.collegefashion.net/beauty-and-hair/summer-hair-tips/