• Doprava zadarmo nad 40 €

masticha

Masticha – liečivá živica

Masticha – liečivá živica

Masticha – liečivá živica 1024 660 SuperGreens®

Masticha sa používa dlhé roky na črevné a žalúdočné vredy, na problémy tráviaceho traktu, problémy s dýchaním, pálenie záhy, bolesti svalov a iné zdravotné problémy. Jej využitie ľudia našli dokonca aj v potravinárskom a nápojovom priemysle. Zistite viac o výhodách tohto zázračného lieku z Grécka.

Čo je Masticha

Masticha – Pistacia lentiscus je živica, ktorá pochádza zo stromu mastichovníka. Strom rastie na gréckom ostrove Chios. Nájsť ju môžeme aj pod názvom Mastix, či slzy Chiosu. Na ostrove sa získava tradičným spôsobom a tvorí dôležitú časť hospodárskeho života. Táto šťava vyteká priamo zo stromu a na slnku získava žltkastú farbu.

Živica sa používa už po stáročia na zlepšenie trávenia, orálneho zdravia a zdravia pečene. Obsahuje antioxidanty, ktoré údajne podporujú jej terapeutické vlastnosti. 

Masticha a jej história

Masticha má za sebou dlhú históriu. Až do dnešných časov každú jeseň v mastichových dedinách v Chiose vidieť ženy, ako sedia na lavičkách pred husto zaplnenými kamennými domami a plnia úlohu, ktorá je neoddeliteľne spojená so životom na južných svahoch ostrova. Tieto ženy čistia mastichu získanú zo stromov a takto to je už od stredoveku.

Počas čistiaceho procesu sa vytvárajú silné priateľské putá, pretože ženy sa sťahujú z domu do domu a navzájom si pomáhajú. Ide o naozaj detailnú a namáhavú prácu, pretože každú “slzu” živice je potrebné čistiť jednotlivo a ručne.

Chioská masticha a jej história má viac ako 700 rokov

Prvý údaj pochádza z roku 1304, kedy bola výroba systematizovaná pod vládou Genoese. Domorodým Chiotom poskytli ochranu pred pirátmi výmenou za monopol a obchod so živicou. Husto zaľudnené dediny boli obohnané hradbami s bránami, ktoré sa otvárali ráno, aby mohli dedinčania vyraziť do polí a v noci sa opäť zavreli. 

V strede každej dediny stála kamenná veža, ktorá bola centrálnym skladom mastichy a hlavnou administratívnou budovou. Základnými výrobnými jednotkami boli domy samotných dedinčanov. Na prízemí chovali zvieratá, ktoré slúžili najmä na dopravu. Na poschodí sa odohrával rodinný život a na streche sa sušilo obilie a iné poľnohospodárske produkty. 

V 16. storočí prešiel Chios pod osmanskú kontrolu. Noví vládcovia držali monopol na obchod až do roku 1840, keď bolo Chiotom dovolené predávať živicu, pričom Osmani vyberali z obchodu daň.
19. storočie bolo veľmi ťažkým obdobím, pretože hodnota mastichy klesla a ohrozila priemysel. Výsledkom bolo, že v roku 1938 bolo založené združenie pestovateľov, aby sa združovali zdroje. Dodnes je to jediný orgán, ktorý riadi obchod Chioskej mastichy.

V roku 1960 bol vytvorený nový výrobok na báze mastichovej živice, ktorý poznáme dodnes a je to žuvačka.

Múzeum mastichy v Chiose

Na ostrove Chios nájdeme v súčasnej dobe dokonca aj múzeum mastichy. Ponúka jedinečný pohľad do jej histórie. Hneď na začiatku múzea vás pohltí aróma živice a môžete počuť pestovateľku, ako spieva pieseň Schiniatikos – pieseň venovanú náročnej práci pri zbere.

V múzeu môžete vidieť nástroje, s ktorými sa masticha obrába a pestuje, tradičné šaty, videá a fotografie od pestovateľov z dôb minulých. Múzeum je rozdelené na 3 časti, pričom v posledná je venovaná modernej histórii pestovania. 

Pestovanie

Spôsob výroby sa od stredoveku menil len málo. Aj to je dôvod, prečo znalosti o pestovaní zaradilo UNESCO v roku 2014 do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. 

Na zber hodnotnej živice pestovatelia odrezávajú kôru stromu v presne určených časoch a pomocou špeciálnej metódy. Strom na to zareaguje a produkuje živicu v snahe uzdraviť ranu. Výsledkom sú tieto “slzy”, ktoré sa zberajú skoro ráno v chlade, kým ich slnko neobmäkčí. Produkt sa potom transportuje do dediny, kde sa spracováva a čistí.

Na čo sa Masticha používa?

Ľudia používajú mastichovú gumu z rôznych dôvodov. Aktuálne sa používa až v 4 oblastiach, ktorými sú:

  • Medicína, 
  • Dentálna hygiena, 
  • Gastronómia, 
  • Kozmetika.

Aj napriek tomu, že vykonaných štúdií o jej liečivých účinkoch je zatiaľ málo, je sľubným liekom na liečbu tráviacich a orálnych ochorení. Jeho antioxidačné účinky môžu byť prospešné aj pri stavoch, ako sú srdcové choroby a rakovina. 

Helicobacter pylori

V malej štúdii z roku 2010 sa zistilo, že môže zabíjať baktérie Helikobakter pylori. Vedci zistili, že 19 z 52 účastníkov sa úspešne podarilo odstrániť infekciu po dvojtýždňovom žuvaní žuvačky z mastichy. Účastníci štúdie, ktorí okrem toho brali aj antibiotiká, zaznamenali najvyššiu úspešnosť. H. pylori je črevná baktéria súvisiaca s vredmi. Stala sa odolnou voči antibiotikám, ale zdá sa, že mastichová guma by mohla priniesť novú nádej pre pacientov.

Liečba vredov

Infekcie H.pylori môžu spôsobiť peptické vredy. Jeden starší výskum naznačuje, že antibakteriálne vlastnosti mastichy, by mohli bojovať proti baktériám H. pylori a šiestim ďalším baktériám spôsobujúcim vredy. Dokáže to zrejme vďaka svojim antibakteriálnym, cytoprotektívnym a mierne antisekrečným vlastnostiam.

Zdravý žalúdok

Masticha by mohla podľa článku z roku 2005 zmierniť problémy s trávením. Zmierniť by mala nevoľnosť, bolesti aj zápal. Pozitívny účinok na trávenie môže byť spôsobený jej antioxidantmi a protizápalovými zlúčeninami. 

Zápalové ochorenie čriev

Výskum z roku 2015 naznačuje, že dokáže pomáhať zmierňovať príznaky Crohnovej choroby, ktorá je bežnou formou zápalového ochorenia čriev a zápal hrubého čreva.

V jednom výskume so 4 účastníkmi, ktorí štyri týždne užívali mastichu, zaznamenali výrazný pokles závažnosti ich zápalových symptómov. 

Nízky cholesterol

Štúdia z roku 2016 zistila, že môže mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu. Účastníci, ktorí osem týždňov užívali mastichu, zaznamenali nižšie hladiny celkového cholesterolu ako tí, čo užívali placebo. 

Ďalším prínosom tejto štúdie je aj zistenie, že oproti skupine s placebom, sa im znížila aj hladina glukózy v krvi. Cukor v krvi je niekedy spojený s vysokou hladinou cholesterolu. Výskumníci si všimli, že mastichová živica mala väčší účinok na ľudí s nadváhou a obezitou.

Zdravie pečene

Ďalšia štúdia sa zamerala na pečeň a zistila, že masticha môže predchádzať jej poškodeniu. Pozorované subjekty zaznamenali nižšie hladiny pečeňových enzýmov súvisiacich s poškodením pečene po užívaní doplnkov z mastichy. 

Zdravá ústna dutina

Vedci v štúdii z roku 2014 sa zaoberali vplyvom troch typov mastichovej gumy na hodnotu pH a baktérie v slinách. V závislosti od svojej skupiny účastníci žuvali čistú mastichovú gumu, xylitolovú mastichovú gumu alebo probiotickú gumu trikrát denne počas troch týždňov. Výsledkom bolo zistenie, že všetky 3 gumy znižujú hladinu streptokokov Mutans. Hladina laktobacilov bola v skupinách mierne zvýšená pri použití čistých a xylitolových gúm. Hodnota laktobacilov sa však v skupine s probiotickou mastichovou gumou výrazne znížila.

Výrazné zníženie pH v slinách spôsobuje, že sú kyslejšie. To môže viesť k problémom so zubami, preto sa probiotická guma neodporúča používať na prevenciu dutín.

Astma

Masticha má protizápalové vlastnosti, ktoré vedia byť užitočné pri liečbe alergickej astmy. Tento typ astmy často zahŕňa zápal dýchacích ciest, eozinofíliu a hyperreaktivitu dýchacích ciest. 

V štúdii na myšiach s mastichou sa zistilo, že významne inhibovala eozinofíliu, znižovala hyperreaktivitu a inhibovala produkciu zápalových látok. Pozitívne pôsobí na pľúcnu tekutinu a zápaly pľúc. Testy taktiež zistili, že inhibuje bunky, ktoré negatívne reagujú na alergény a spôsobujú zápal dýchacích ciest. 

Rakovina prostaty

Podľa laboratórnej štúdie, by mohla masticha inhibovať androgénny receptor, ktorý môže mať vplyv na vývoj rakoviny prostaty. Ukázalo sa, že masticha oslabuje expresiu a funkciu androgénneho receptora v bunkách rakoviny prostaty. 

Rakovina hrubého čreva

Výskum z roku 2017 naznačuje, že esenciálny olej zo živice môže tiež pomôcť potlačiť nádory, ktoré vedú k rakovine hrubého čreva. Mastichový olej in vitro vo výskume inhiboval nárast buniek hrubého čreva. Pri perorálnom podávaní myšiam inhiboval rast nádoru hrubého čreva. 

Masticha a možné vedľajšie účinky

Masticha je všeobecne dobre znášaná. V ojedinelých prípadoch spôsobuje bolesť hlavy, podráždený žalúdok a závraty. 

Na minimalizovanie vzniku vedľajších účinkov je dobré začať s malými dávkami. Ak sa prejavia vedľajšie účinky, s užívaním prestaňte. 

Je veľmi dôležité sa riadiť pokynmi pre dávkovanie, ktoré sú uvedené na obale výrobku. Každý výrobok totiž môže obsahovať rôzne množstvá liečivej látky. Pre zachovanie bezpečnosti je vhodné sa pred užívaním poradiť so svojím lekárom o možných kontraindikáciách.

Možné sú aj alergické reakcie, najmä u ľudí, ktorí sú alergickí na kvitnúcu rastlinu Schinus terebinthifolius alebo iné druhy stromu Pistacia. 

Výživový doplnok nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a taktiež pre deti.

Záver

Aj keď sa užívanie Mastichy považuje za bezpečné, nie je na škodu sa vopred poradiť s lekárom. On pozná váš zdravotný stav najlepšie a v prípade, že pre vás výrobok nie je vhodný, upozorní vás na možné následky. 

Zdroje:

https://www.britannica.com/topic/mastic
https://www.healthline.com/health/mastic-gum#takeaway
https://www.medicalnewstoday.com/articles/mastic-gum#summary
https://grecianpurveyor.com/blogs/journal/mastic-gum-mastiha-health-benefits-and-uses