• Doprava zadarmo nad 40 €

matcha latte

Namiesto kávy matcha latte!

Namiesto kávy matcha latte!

Namiesto kávy matcha latte! 1024 682 SuperGreens®

Radi by ste sa vzpružili, ale káva vám nie je po vôli? Matcha latte dodá energiu v priebehu niekoľkých okamihov, navyše obsahuje také zložky, ktoré prospievajú nielen osvieženiu, ale aj kráse. A má ešte jednu veľkú výhodu: má vynikajúce účinky aj na vaše telo.

Hoci je milovníkov kávy po celom svete skutočne mnoho, čoraz viac ľudí si vyberá jej zdravšiu alternatívu. Lahodné matcha latte je rovnako osviežujúce, ako šálka čiernej kávy, avšak je účinky pre ochranu zdravia v mnohom prevyšujú účinky kávy. Nie nadarmo získava toto latte čoraz viac zástancov. Ochutnali ste ho už?

Čo je matcha? Aké zložky obsahuje?

Matcha čaj, nazývaný ako zelený čaj Japoncov, je prášok z najemno pomletých listov zeleného čaju, ktorý je pestovaný jedinečným spôsobom. Oproti klasickým listom zeleného čaju, ktoré sú lúhované v horúcej vode, a následne vyhodené, matcha prášok je možné skonzumovať bezo zvyšku. Jeho chuť a výživové výhody sa vo veľkej miere odlišujú od zeleného čaju; Matcha má jemnejšiu, krémovú chuť, a obsahuje desaťnásobne vyššie množstvo antioxidantov ako klasický odvar zo zeleného čaju.

Matcha pochádza tiež z rastliny Camellia sinensis, avšak je pestovaná iným odlišným spôsobom ako zelený čaj. Mesiac pred zberom totiž plantáž prikryjú, takže rastliny dozrievajú v tieni. Nakoľko sa takto pomalšie vyvíjajú, obsah prospešného L-theanínu bude vyšší. V dôsledku nedostatku slnečného svetla sa v listoch kríkov produkuje väčšie množstvo chlorofylu, preto má matcha tmavozelenú farbu. Chlorofyl zohráva v organizme úlohu aktívneho nositeľa kyslíku, stimuluje tvorbu červených krviniek. Vďaka chlorofylu kyslíkom obohatená krv prispieva k urýchleniu detoxikačných procesov organizmu, prospešne vplýva na krvný tlak a na nervový systém, navyše pomáha proti nespavosti, nervozite a únave.

Okrem toho matcha obsahuje veľké množstvo vitamínu A-, B1-, B2-, B3- C-, E- a K, ktoré sú pre fungovanie organizmu nenahraditeľné, ďalej obsahuje aj draslík, vápnik a železa.

Účinky matcha latte

I napriek tomu, že matcha obsahuje trikrát viac kofeínu ako klasický zelený  čaj, nespôsobuje zvýšené potenie. Vyššie uvedená aminokyselina zvaná L-theanín spôsobuje rast hladiny dopamínu a GABA v mozgu, týmto spôsobom zmierňuje úzkosť a stres a má relaxačné účinky.

Niektoré výskumy uvádzajú, že mnohé zložky matcha podporujú činnosť mozgu.
V jednej štúdii za účasti 23 osôb, v ktorej skúmali výkon mozgu, niekoľko účastníkov konzumovalo matcha čaj, kým kontrolovaná skupina dostala placebo čaj. Vedci zistili, že konzumentom matcha sa zlepšila pozornosť a pamäť.

Listy matcha čaju obsahujú veľké množstvo antioxidantov, okrem iného polyfenolov a katechínov. Katechíny disponujú silnými protirakovinovými vlastnosťami. Vďaka antioxidantom matcha čaj účinne posilňuje imunitu, pomáha viazať voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalov, rakovinových procesov, kardio-vaskulárnych ochorení, ako aj za rýchlejšie starnutie pokožky.

Matcha čaj, resp. z neho pripravené matcha latte je vynikajúcim detoxikantom, podieľa sa na odstránení v organizme nahromadených toxických látok. Jeho detoxikačné vlastnosti posilňuje to, že podporuje trávenie, ako aj činnosť pečene a obličiek. Podporuje vylučovanie nadbytočnej vody z organizmu, a okrem iného upravuje metabolizmus. Jeho ďalším výnimočným účinkom je spomalenie produkciu enzýmov, zodpovedných za ukladanie tuku, preto sa konzumácia matcha latte vyslovene odporúča počas diét.

Veď sa len pozrite na doplnky výživy počas diét. S veľkou pravdepodobnosťou uvidíte medzi zložkami výťažok zo zeleného čaju. Jedna štúdia zistila, že výťažok zeleného čaju zvýšil spaľovanie tuku počas tréningu o 17%, znížil hmotnosť a podporil chudnutie. Hoci väčšina týchto štúdií bola zameraná na výťažok zeleného čaju, matcha čaj pochádza z tej istej rastliny.

Z rastliny je možné pripraviť nielen matcha čaj. Zdravotne uvedomelé osoby pridávajú matcha čaj často do sladkostí, smoothie, zákuskov, ale čaj je možné použiť na mnoho ďalších spôsobov.

 

Príprava matcha latte

Nakoľko kravské mlieko môže narúšať vstrebávanie antioxidantov zeleného čaju (kazeín, prítomný v mliečnych výrobkoch viazaním sa na katechíny zeleného čaju zabraňuje absorpcii), oplatí sa zvoliť si niektoré rastlinné mlieko.

Čo budete potrebovať:

– 2 čajové lyžičky matcha čaju

– pol šálky (0,5 dl) horúcej vody,

– 1 dl mlieka (podľa možnosti rastlinné!),

– pokiaľ máme radšej sladké, tak sladidlo, ale v žiadnom prípade nie cukor!

 

Dajte matcha čaj do šálky a zalejte horúcou vodou. zohriate mlieko vyšľahajte do penista bambusovým šľahačom, ručným šľahačom, alebo použite penič mlieka. Nakoniec ho nalejte na matcha zmes a dôkladne premiešajte. Oslaďte podľa chuti, prípadne pridajte škoricu. Je to jednoduché, však?

Pokiaľ nemáte chuť, alebo čas na prípravu, najlepším spôsobom je zvoliť si organické latte prášky. Sú dostupné v niekoľkých príchutiach. Okrem matcha latte existuje aj latte s príchuťou banán-acai bobule, ako aj latte s príchuťou kurkuma. Tieto nápoje v prášku už obsahujú rastlinné mlieko, resp. prírodné sladidlo, preto ich postačí jednoducho zaliať potrebným množstvom vody.

 

Zdroje:

https://www.goodfood.com.au/good-health/how-to-make-a-matcha-latte-20150809-gis0w9

https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea

http://kblog.lunchboxbunch.com/2015/06/7-tips-for-best-matcha-latte.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28784536

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18296328

https://www.magazin-zivotny-styl.com/superpotraviny/matcha-latte