• Doprava zadarmo nad 40 €

čo pomôcť zmierniť menštruačné kŕče asian,women,have,abdominal,pain,because,of,menstruation

Čo pomáha na menštruačné kŕče

Čo pomáha na menštruačné kŕče

Čo pomáha na menštruačné kŕče 1000 667 SuperGreens®

Počas menštruácie je bežné cítiť nepohodlie okolo brucha, krížov a stehien. Svaly maternice sťahujú a uvoľňujú, aby pomohli zbaviť sa nahromadenej výstelky. Niekedy sa stretnete s kŕčmi- bolestivá menštruácia. Niektoré ženy a dievčatá môžu tiež pociťovať nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy alebo hnačky.

Menštruačná bolesť môže byť taká zlá, že lekári jej skutočne dali lekársky názov: dysmenorea. Lekári si nie sú istí, prečo niektoré ženy pociťujú bolestivú menštruáciu a iné nie. Ale niektoré faktory spojené s intenzívnejšou bolesťou zahŕňajú:

  • silný prietok krvi
  • mať prvé dieťa
  • vek menej ako 20 rokov alebo práve začínate menštruáciu
  • nadmerna produkcia alebo citlivosť na prostaglandíny, hormón, ktorý ovplyvňuje maternicu

Medzi ďalšie faktory patrí rast maternice, endometrióza (abnormálny rast tkaniva maternice) a používanie antikoncepcie.

Pri miernych až dočasných kŕčoch počas menštruácie by mohli pomôcť niektoré domáce spôsoby liečenia alebo pomoc od prírody Prečítajte si tipy, ako získať rýchlu úľavu, a naučte sa, ako potenciálne zmierniť bolesť počas nasledujúceho cyklu.

Predpokladá sa, že dysmenoreu spôsobujú zlúčeniny v tele známe ako prostaglandíny. Pred začiatkom menštruácie každý mesiac sa zvyšuje hladina prostaglandínov v sliznici maternice. Vaša hladina prostaglandínu je najvyššia v prvý deň menštruácie, a preto je menštruačná bolesť zvyčajne horšia. S postupujúcou menštruáciou a vylučovaním sliznice maternice sa hladina prostaglandínu znižuje a bolesť sa zlepšuje.

Bolesti ako zdravotný stav

Kŕče počastohto obdobia zvyčajne neznamenáju, že niečo nie je v poriadku s Vašim zdravím. V niektorých prípadoch však môžu byť príznakom zdravotného stavu:

Endometrióza K tejto poruche dochádza, keď tkanivo podobné tkanivu, ktoré zvyčajne lemuje vnútro maternice, rastie mimo maternicu, často sa drží na močovom mechúre, vaječníkoch alebo dokonca v črevách.

Fibroidy maternice Ide o nerakovinové výrastky, ktoré sa objavujú vo vnútri stien maternice. Môžu mať veľkosť od jednej drobnej bodky po niekoľko objemných hmôt.

Adenomyóza Tkanivo, ktoré normálne lemuje maternicu, začína rásť vo vnútri svalovej steny orgánu.

1/ Užívanie voľnopredajných (OTC-over the counter) liekov

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú primárnou voľnopredajnou (OTC) formou tlmenia bolesti odporúčanou pri menštruačných bolestiach a silnom menštruačnom krvácaní. Medzi NSAID patria ibuprofén a naproxén.

Tieto lieky pomáhajú znižovať produkciu prostaglandínu v tele. NSAID nie sú také účinné ako perorálna antikoncepcia, môžu však pomôcť znížiť bolesť.

2/Hydratácia

Pi viac vody!

Kŕče počas menštruácie alebo primárna dysmenorea sú pre mnoho žien mesačne nepríjemnou súčasťou života. Pitie väčšieho množstva vody by mohlo pomôcť zmierniť nadúvanie, čo príznaky ešte zhoršuje. Zvyknite si piť 6 až 8 pohárov vody denne, najmä pri menštruácii. Pridajte trochu mäty alebo citrónový klin, aby bol chutnejší. Keď ste už pri tom, ustúpte od soli, ktorá podporuje zadržiavanie tekutín a nadúvanie. Vyhýbajte sa alkoholu, ktorý podporuje dehydratáciu a bolesť hlavy. Niektoré ženy pociťujú bolesti chrbta, hnačky alebo zvracanie v súvislosti s menštruačnými kŕčmi. Je dôležité nahradiť stratené tekutiny pitím veľkého množstva vody.

3/Esenciálne oleje

Pridanie éterických olejov pre aromaterapiu alebo masáže môže mať ďalšie výhody pri menštruácii. Štúdia z roku 2012 rozdelila 48 žien, ktoré pociťovali menštruačné bolesti, do dvoch skupín: Jedna skupina dostala krém obsahujúci éterické oleje, zatiaľ čo druhá dostala krém obsahujúci syntetickú vôňu.

Skupina, ktorá používala éterické oleje, zaznamenala výrazné zníženie množstva a trvania bolesti. Vedci v tejto štúdii použili zmes levandule, šalvie a majoránky. Môžete si kúpiť voňavý masážny olej s podobnými prísadami alebo si vyrobiť vlastný.

Váš éterický olej by ste mali vždy riediť nosným olejom. Príklady zahŕňajú rastlinné alebo orechové oleje, ako je hroznový alebo sladký mandľový olej. Bezpečná koncentrácia je jedna kvapka éterického oleja na čajovú lyžičku nosného oleja.

4/ Vyskúšajte niektoré jogové pózy na zmiernenie menštruačnej bolesti

Či už ide o natiahnutie svalov alebo relaxačný efekt póz, pravidelné pózy jogy môžu skutočne pomôcť kŕčom. Keď 20 vysokoškolských študentiek absolvovalo hodinový program jogy raz týždenne počas troch mesiacov, mali menšie menštruačné kŕče a menštruačné ťažkosti ako 20 žien, ktoré tak neurobili, uviedli vedci zo štúdie zverejnenej v septembri 2016 v časopise Journal of Alternativna a Doplnková medicína.

Môžete cvičiť počas menštruácie alebo medzi nimi, ale niektorí inštruktori odporúčajú ženám, aby nerobili obrátené pózy (napríklad stojky na pleciach) uprostred menštruácie, aby nezasahovali do prirodzeného toku krvi.

5/Jedzte, aby ste znížili bolesť

Diéta je kľúčová

Možno máte chuť na mastné, sladké alebo slané jedlá, keď máte menštruáciu, ale tieto jedlá nie sú Vašimi priateľmi. Vynechajte šišky a zemiakové lupienky. Niektoré ženy zisťujú, že konzumácia správnych druhov jedál môže pomôcť zmierniť menštruačné bolesti. Protizápalové jedlá ako čerešne, čučoriedky, tekvica, paradajky a paprika sú dobrou voľbou. Zdravé sú aj studeno-vodné ryby, ktoré majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Jedzte viac fazule, mandlí a tmavej listovej zeleniny bohatej na vápnik. Tieto potraviny obsahujú zlúčeniny, ktoré bojujú proti zápalu. Niektoré ženy uvádzajú, že stravovanie týmto spôsobom môže pomôcť zmierniť menštruačné bolesti a podporiť zdravie. Najlepšie je jesť zdravú a vyváženú stravu po celý rok, nielen pri bolestivej menštruácii niekoľko dní v mesiaci.

6/Zázračná škorica

V štúdii s mladými ženami mali ženy, ktoré užívali kapsuly obsahujúce 420 miligramov škorice trikrát denne počas prvých 3 dní menštruačného cyklu, menšie menštruačné krvácanie, menej bolesti a znížili nevoľnosť a frekvenciu zvracania v porovnaní s tými, ktoré užívali placebo. Ženy nehlásili žiadne vedľajšie účinky spojené s užívaním škoricových piluliek. Vyskúšajte posypať škoricu na svoje cereálie alebo šálku horúceho kakaa. Nemôže to ublížiť a mohlo by to pomôcť Vašim kŕčom a ďalším príznakom menštruácie.

7/Vyhýbajte sa niektorým potravinám

Počas menštruácie je dobré vyhnúť sa potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie a zadržiavanie vody. Medzi najväčších vinníkov patria:

  • tučné jedlá
  • alkohol
  • sýtené nápoje
  • kofeín
  • slané jedlá

Obmedzenie alebo vylúčenie týchto potravín môže pomôcť zmierniť kŕče a znížiť napätie. Namiesto toho vyskúšajte upokojujúce (bez kofeínu) zázvorové alebo mätové čaje alebo horúcu vodu ochutenú citrónom. Ak potrebujete trochu cukru, dajte si ovocie, ako sú jahody alebo maliny.

8/Koreň Maca

Koreň Maca patrí do rodiny reďkovky a vyskytuje sa častejšie v práškovej forme. Vďaka svojim jedinečným zložkám sa považuje za jednu z prírodných superpotravín na svete. Nachádza sa vo vysokohorských oblastiach Peru.

Medzi významné výhody koreňa Maca patrí pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu, zvýšenie energetickej hladiny a pozitívny vplyv na zdravie.

Je známe, že Maca pomáha zmierňovať menštruačné bolesti a vedľajšie účinky klimaktéria. Ženy ho môžu používať na zmiernenie kŕčov, bolesti tela, úzkosti, zmien nálady a návalov horúčavy.

Maca sa používa na zlepšenie sexuálnych funkcií mužov aj žien. Zvyšuje libido a zvyšuje vytrvalosť. Používa sa tiež na zvýšenie plodnosti a vyváženie hormónov.

9/Fenikel

Bylina s chuťou sladkého drievka a chrumkavou textúrou pripomínajúcou zeler. Fenikel obsahuje anetol (zlúčenina s antispazmickými účinkami), ktorá môže pomôcť zjemniť problémy pri menštruácii u niektorých ľudí.

Dostupné výskumy zahŕňajú štúdiu publikovanú v Iranian Journal of Nursing and Midwifery Research v roku 2015, ktorá skúmala účinky feniklového extraktu (fennelín) a vitagnusu v porovnaní s liekom proti bolesti mefenamovou kyselinou na primárnu dysmenoreu.

V štúdii užívalo 105 žien s miernou až stredne ťažkou dysmenoreou buď extrakt z feniklu, extrakt z vitexu, kyselinu mefenamovú alebo placebo. Počas dvoch cyklov po intervencii mali fennelín aj vitagnus väčší účinok v porovnaní s kyselinou mefenámovou. Cochraneova recenzia tejto štúdie však uviedla, že dôkazy boli veľmi nízkej kvality.

10/ Vyskúšajte doplnky výživy

Vitamín D by mohol telu dotať pomoc telu vstrebávať vápnik a znižovať zápal. Ďalšie doplnky, vrátane omega-3, vitamínu E a horčíka, môžu pomôcť znížiť zápal a mohli by dokonca znížiť menštruačné kŕče. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov užívajte doplnky výživy každý deň, nielen počas tohto obdobia. Pretože niektoré doplnky interagujú s liekmi, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať čokoľvek nové.

Horčík sa nachádza v mnohých potravinách, vrátane mandlí, čiernych fazúľ, špenátu, jogurtu a arašidového masla- doprajte si pestrú stravu

11/Choď za Ďumbierom/ Zázvorom

Štúdia mladých žien zistila, že zázvorové kapsuly zmierňujú príznaky primárnej dysmenorey vrátane bolestivých období, ako aj NSAID ako ibuprofén a kyselina mefenamová. Ženy v skupine so zázvorom užívali 250 miligramových kapsúl zázvoru 4-krát denne počas prvých 3 dní menštruácie. Ženy v skupine s kyselinou mefanámovou užívali 250 miligramov kapsúl štyrikrát denne, zatiaľ čo ženy v skupine s ibuprofénom užívali 400 miligramov denne štyrikrát denne. Ženy v každej z 3 liečebných skupín hlásili podobné zmiernenie bolesti, spokojnosť s liečením a zníženie závažnosti dysmenorey bez ohľadu na to, akú liečbu podstúpili. Žiadna zo žien v štúdii neuviedla závažné vedľajšie účinky pri akejkoľvek liečbe. Vyskúšajte trochu zázvoru, ak chcete alternatívu bez liekov na zmiernenie bolesti v období.

12/ Menštruačné kŕče a teplo

Trocha tepla môže pomôcť Vašim svalom uvoľniť sa, zlepšiť prietok krvi a zmierniť napätie. Skúste sedieť s vyhrievacou podložkou, dať si horúcu sprchu alebo relaxovať v horúcom kúpeli.

13/Terapeutický koreň – Kurkumín

Kurkumín, prísada v koreňovom tumeriku, môže pomôcť zmierniť príznaky PMS. Ženy, ktoré užívali 2 kapsuly Kurkumínu denne počas 7 dní pred menštruáciou a 3 dni po začiatku menštruácie, zaznamenali zníženie symptómov PMS v porovnaní so ženami, ktoré užívali placebo pilulky. Vedci si myslia, že prospešné látky v Kurkumíne bojujú proti zápalu a menia hladiny neurotransmiterov, ktoré by mohli byť zodpovedné za zníženie symptómov PMS. Ženy liečené Kurkumínom hlásili zlepšenie behaviorálnych, náladových a fyzických príznakov v dôsledku PMS. Kurkumín môže mať výhody aj pre ľudí so zápalovými stavmi, ako je artritída, IBS, zápalové ochorenie čriev, autoimunitné ochorenia a ďalšie stavy.

14/Minerálny Vápnik proti kŕčom

Vápnik je živina, ktorú potrebuje každý, ale väčšina žien ho nemá dostatok. Vápnik potrebujeme nielen pre zdravé kosti, ale pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému. Dostatočný príjem vápnika by mohol stlmiť menštruačné kŕče. V štúdii s mladými ženami sa u tých, ktorí užívali doplnok obsahujúci 1 000 miligramov calcia denne počínajúc 15. dňom menštruačného cyklu, až kým sa bolestivá menštruácia nezastavila v nasledujúcom cykle, vyskytla menej intenzívna menštruačná bolesť ako u tých, ktoré užívali placebo. Naložte si nízkotučné mliečne výrobky, obohatený pomarančový džús, konzervované sardinky a losos a ďalšie potraviny bohaté na vápnik, aby ste si tento dôležitý minerál každý deň naplnili- to by Vám malo uľaviť.

Zdroje

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1447-0756.2011.01802.x

https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2016.0058?rfr_dat=cr_pub%3Dpubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&journalCode=acm&

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10674588/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4443385/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614604/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23983742/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18567279/

https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-12-92

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27296057/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26051565/

  • Womease