• Doprava zadarmo nad 40 €

Vystresovaný? Nevrlý? Náladový? Ak ste chlap a tieto slová popisujú Váš duševný stav, možno trpíte tým, čo psychoterapeuti nazývajú „syndróm dráždivého muža. Áno, dámy, dokonca aj muži sa môžu stať obeťami hormonálnych výkyvov alebo inak to môžeme nazvať mužská menštruácia.

Mužská menštruácia – čo to je a ako sa prejavuje!

Mužská menštruácia – čo to je a ako sa prejavuje!

Mužská menštruácia – čo to je a ako sa prejavuje! 1024 683 SuperGreens®

Vystresovaný? Nevrlý? Náladový? Ak ste chlap a tieto slová popisujú Váš duševný stav, možno trpíte tým, čo psychoterapeuti nazývajú „syndróm dráždivého muža. Áno, dámy, dokonca aj muži sa môžu stať obeťami hormonálnych výkyvov alebo inak to môžeme nazvať mužská menštruácia.

Okolo koluje množstvo informácií, ktoré hovoria, že ako muži starnú, sú náladovejší, podráždenejší a ľahko frustrovaní. Niektorí hovoria, že sa to stáva, pretože ich hladina testosterónu začína klesať. Ale môže nedostatok jedného hormónu skutočne vytvoriť veľa nevrlých, starších mužov?

Čo lekári určite vedia

Muži spravidla s pribúdajúcim vekom produkujú menej testosterónu. Štyridsať percent starších ako 45 rokov má hladiny, ktoré lekári považujú za pod normou (<300 ng/dl). Môžu za to problémy so semenníkmi alebo hypofýzou. Môže byť tiež spojené s mnohými ochoreniami, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka. Lekári mnohokrát nedokážu určiť príčinu.

Niektoré príznaky, ako napríklad nízka sexuálna túžba, strata kostnej denzity a strata svalovej hmoty, sú spojené s nízkym obsahom testosterónu.

Čo teda môžete urobiť, ak starnete, Váš testosterón klesá a cítite sa nezvyčajne náladový alebo podráždený?

Ak sú Vaše hladiny trvalo nízke a máte viacero symptómov, ako je únava alebo malátnosť, niektorí lekári môžu odporučiť hormonálnu liečbu. Niektorí ľudia môžu povedať, že je to normálna súčasť starnutia.

 • Zmeny nálady u mužov sú hlavným symptómom andropauzy. Podráždenosť v dôsledku hormonálnej nerovnováhy je realitou, najmä u mužov vo veku 40 až 60 rokov.
 • Mužské hladiny testosterónu majú tendenciu prudko stúpať na jeseň a klesať na jar. V marci, apríli a máji majú muži vo všeobecnosti tendenciu mať nižšie hladiny T, ktoré môžu ovplyvniť ich mojo a viesť k ďalším výbuchom, emocionálnej nestabilite, podráždenosti a kolísaniu nálady.
 • Muži majú podobné príznaky ako ženy, keď prechádzajú hormonálnou nerovnováhou. Mnohé z nich sú podobné ženskému menštruačnému cyklu vrátane únavy, kŕčov, zvýšenia citlivosti a túžby. Podľa jednej štúdie tieto pravidelné „mužské obdobia“ zažíva asi 26 % mužov.
 • Muži majú hormonálne cykly. Aj keď to nemusia byť rovnaké typy „mesačných“ cyklov ako ženy, muži majú hormonálne cykly. Hladiny testosterónu sú zvyčajne vyššie ráno a nižšie v noci.
 • Je potrebný ďalší výskum. Podľa mnohých odborníkov v danej oblasti bohužiaľ. Ľudia neštudujú a neberú „mužské obdobie“ tak vážne, ako by mali, a na túto tému je potrebný ďalší výskum.
 • Zmeny životného štýlu môžu pomôcť s vedľajšími účinkami syndrómu dráždivého muža. Okrem zvládania symptómov, ktoré prichádzajú, je hľadanie spôsobov, ako zmierniť stres, dôležité aj pre mužov, ktorí sa vyrovnávajú s týmito hormonálnymi zmenami. To zahŕňa cvičenie, zdravú výživu a vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu, čo všetko môže pomôcť udržať príznaky na uzde.
 • Môžu existovať ošetrenia. Zatiaľ čo niektorí muži zažívajú rýchlo sa meniace hormonálne hladiny, iní majú tieto príznaky, pretože majú v tele klesajúcu hladinu testosterónu. Tieto hladiny majú tendenciu klesať s vekom a môžu vážne ovplyvniť správanie, náladu a chuť na sex. Ak máte nízke hladiny T, môžete získať hormonálnu liečbu prostredníctvom krémov, náplastí, piluliek a panákov, ktoré môžu pomôcť vyrovnať vaše hladiny.

Mužská menštruácia – Príčiny

Potom, čo muž dosiahne vek 30 rokov, sa hladina testosterónu postupne znižuje, pričom každý rok klesá v priemere o jedno percento.

Lekári však neveria, že normálny vekom podmienený pokles hladiny testosterónu je v centre symptómov mužskej menopauzy. Ak by to súviselo s príznakmi, zažil by ich každý muž, čo nie je prípad.

Nedostatok pohybu môže viesť k zníženiu testosterónu u starších mužov.

Tento stav je zložitý a u rôznych ľudí môže mať rôzne príznaky. Aj keď sa tieto príznaky často vyskytujú u starších mužov s klesajúcou hladinou testosterónu, vyskytujú sa častejšie u starších mužov so srdcovými chorobami, obezitou, vysokým krvným tlakom a diabetom 2. typu.

To naznačuje, že meniace sa hladiny mužských hormónov nie sú jediným prispievateľom k tomuto stavu.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria základné zdravotné problémy, ako napríklad:

 • málo cvičenia
 • fajčenie
 • konzumácia alkoholu
 • stres
 • úzkosť
 • spánková deprivácia

Erektilná dysfunkcia môže byť dôsledkom zmien v cievach alebo nervového problému.

Niektorí muži pociťujú psychologický dopad „krízy stredného veku“, v ktorej sa zaujímajú o profesionálne a osobné míľniky. To môže byť príčinou depresie, ktorá môže vyvolať celý rad faktorov vedúcich k fyzickým symptómom.

Tiež môže prispieť nedostatok spánku, zlá strava a nedostatok pohybu, fajčenie a konzumácia alkoholu a nízke sebavedomie.

Hypogonadizmus je stav, v ktorom semenníky neprodukujú dostatok hormónov. U mladších mužov to môže viesť k oneskorenej puberte. Ak sa vyvinie vo vyššom veku, pravdepodobne v súvislosti s obezitou alebo diabetom 2. typu, môžu sa objaviť príznaky mužskej menštruácie.

Syndróm dráždivých mužov

Syndróm dráždivého muža (IMS) je termín, ktorý sa používa na opis výkyvov nálady u mužov. Podráždenosť u mužov je často dôsledkom vysokých hladín stresového kortizolu a nízkych hladín testosterónu. Niektorí muži reagujú tým, že sú výbušnejší, zatiaľ čo iní tieto pocity držia v sebe a prepadajú depresii. Správanie charakteristické pre mužov so syndrómom dráždivých mužov zahŕňa:

 • Nahnevaný
 • Netrpezlivý
 • Sarkastický
 • Úzkosť
 • Napätý
 • Nepriateľský
 • Argumentačný
 • Nemilujúci
 • Frustrovaný
 • Utiahnutý
 • Náročný
 • Obranný
 • Smutný
 • Nespokojný

Hoci syndróm dráždivého muža je najčastejšie spôsobený vysokým stresom a/alebo nízkym obsahom testosterónu; vysoká hladina estrogénu môže tiež spôsobiť podráždenosť u mužov. Hlavným zdrojom tejto nerovnováhy je klesajúca hladina testosterónu spojená s andropauzou a starnutím. Ďalšie faktory môžu prispieť k zmenám nálad spojených s andropauzou u mužov vrátane prírastku hmotnosti. To vytvára tukové bunky, ktoré produkujú estrogén z testosterónu. Čím vyššia je hladina estrogénu a čím nižšia je hladina testosterónu, tým väčšia je pravdepodobnosť podráždenia u mužov. Okrem toho vysoké hladiny stresového hormónu kortizolu znižujú hladiny testosterónu, čo spôsobuje rovnakú zvýšenú pravdepodobnosť zmien nálady u mužov. Niektoré lieky môžu tiež spôsobiť hormonálnu nerovnováhu.

Riešenie: Liečba syndrómu dráždivého muža

Muži, ktorí majú syndróm dráždivého muža alebo mužskú menštruáciu, často odmietajú a hľadajú chyby všade okrem seba. Ako muž je ťažké rozpoznať a priznať si, že s vami nie je niečo v poriadku, že sa niečo zmenilo – na hormonálne problémy sa často pozerá ako na problém, s ktorým sa stretávajú iba ženy. Pravdou je, že nie si blázon, niečo nie je v poriadku a dá sa niečo urobiť, aby sa to napravilo. Testovanie mužských hormónov je prvým krokom k stanoveniu hladiny hormónov. Bioidentická hormonálna terapia integrovaná s prispôsobeným výživovým plánom a ďalšími zmenami životného štýlu bola riešením pre mnohých mužov. Cítiť sa lepšie máte na dosah.

Existujú jednoduché veci, ktoré môže každý urobiť, aby vyriešil tento stav a súvisiace problémy.

 • Nechajte si skontrolovať hladinu testosterónu. Je to jednoduchý test krvi alebo slín, ktorý môže urobiť váš lekár.
 • Znížte množstvo alkoholu, ktoré pijete. Konzumácia alkoholu môže zvýšiť hladinu estrogénu a narušiť rovnováhu testosterónu/estrogénu.
 • Zvýšte konzumáciu zdravých uhľohydrátov, ako sú zemiaky, ryža, fazuľa, tekvica a iná zelenina. Vďaka tomu neklesnú vaše hladiny serotonínu, a tak nezhorší vašu náladu.
 • Stratiť váhu. Tukové bunky premieňajú testosterón na estrogén. Chudnutie zvyšuje hladinu testosterónu.

Nízky testosterón je len jednou z piatich bežných príčin IMS.

Vo výskume bolo zistené, že existujú štyri ďalšie bežné príčiny IMS, ktoré je potrebné riešiť, vrátane nasledujúcich:

 • Zmeny v chémii mozgu, často spojené so stravou s príliš vysokým obsahom bielkovín a príliš nízkym obsahom zdravých sacharidov.
 • Chronický stres spôsobuje, že muži sú podráždenejší a nahnevanejší, často bez toho, aby rozpoznali základnú príčinu.
 • Život vo svete, ktorý je v nerovnováhe so zmenou klímy, hospodárskymi dislokáciami, stratou biodiverzity a ďalšími nebezpečenstvami, spôsobuje, že všetci pociťujeme väčšiu úzkosť a strach.
 • Mužské role sa rýchlo menia. Žiada sa od nás, aby sme boli starostlivejší a citlivejší, ale zároveň aj dôraznejší a úspešnejší v práci.
Záver

Na definovanie „mužského obdobia“ ako diagnostikovateľného zdravotného stavu nie je k dispozícii dostatok dôkazov.

Mužské obdobie je však nedostatkom testosterónu, mužského pohlavného hormónu, ktorý môže mať podobné účinky ako „mužská menopauza“. Podmienky zahŕňajúce nízke hladiny testosterónu môžu byť komplikované a u rôznych ľudí sa môžu líšiť.

Lekári nediagnostikujú mužské obdobie menopauzy. Životný štýl zahŕňajúci vyváženú stravu, pravidelné cvičenia a minimálne používanie tabaku a alkoholu však pravdepodobne u mužov posilní pocit pohody a zníži fyzické symptómy starnutia.

Účinky môže zmierniť aj liečba základných stavov.

Zdroje:

http://www.baus.org.uk/patients/conditions/7/male_menopause

http://shm.oxfordjournals.org/content/20/2/369.abstract

https://www.sciencedaily.com/releases/2010/06/100616171639.htm