• Doprava zadarmo nad 40 €

Myší chvost- má výhody pre mnoho rôznych oblastí zdravia, najmä pre ženy. Zmierňuje bolesť a zápaly, upravuje menštruáciu, podporuje hojenie a trávenie

Myší chvost- bylinka starých mám

Myší chvost- bylinka starých mám

Myší chvost- bylinka starých mám 1000 685 SuperGreens®

Myší chvost (rebríček) je rastlina, ktorá sa už po stáročia používa v tradičnej medicíne. Myší chvost (Achillea millefolium) sa používa už tisíce rokov pre svoje potenciálne zdravotné výhody.

Legenda hovorí, že rebríček (Achillea millefolium) bol pomenovaný po Achillesovi, gréckom mýtickom hrdinovi, ktorý ho používal na zastavenie krvácania z rán svojich vojakov. Myší chvost je populárny v európskej ľudovej medicíne a obsahuje flavonoidy, chemické látky na rastlinnej báze, ktoré zvyšujú sliny a žalúdočnú kyselinu, čím pomáhajú zlepšiť trávenie. Rebríček môže tiež uvoľniť hladké svalstvo v čreve a maternici, čo môže zmierniť žalúdočné a menštruačné kŕče. Niekoľko vedeckých štúdií sa zaoberalo rebríčkom ako bylinným liekom. Tradične sa používal 3 spôsobmi:

 • Aplikuje sa na kožu na rany a menšie krvácanie
 • Užívané ústami na zníženie zápalu, najmä v zažívacom trakte
 • Užíva sa ako sedatívum na zmiernenie úzkosti alebo nespavosti

Štúdie naznačujú, že táto rastlina môže mať rôzne výhody ako bylinný čaj, extrakt alebo esenciálny olej.

Zdravotné výhody

Rastliny Rebríka lekárskeho boli skúmané z hľadiska širokého spektra zdravotných problémov a chorôb, na ktoré sa tradične používa. Nasledujúce použitia majú všetky súvisiace štúdie. Väčšina z nich však bola vykonaná na zvieratách alebo na izolovaných bunkách.

Pokusy na ľuďoch boli doteraz zriedkavé. To znamená, že výskum je v počiatočných fázach a zistenia je potrebné zopakovať vo väčších a podrobnejších štúdiách, skôr ako budeme s istotou poznať úplný profil bezpečnosti a prospechu rebríčka.

Zápal

Už od starovekého Grécka sa myší chvost používal na obklady a masti na liečbu rán.

Jedna štúdia na zvieratách zistila, že výťažky z rebríčka lekárskeho vykazovali protizápalové a antioxidačné vlastnosti, obidve napomáhajú hojeniu rán .Táto štúdia ďalej poznamenala, že extrakt z rebríčka môže zvýšiť fibroblasty, čo sú bunky zodpovedné za regeneráciu spojivového tkaniva a pomoc Vášmu telu zotaviť sa z poranenia.

Medzitým dvojtýždňová štúdia na 140 ženách zistila, že masť vyrobená z tejto bylinky a ľubovníka bodkovaného pomáha liečiť miesta zápalu epiziotómie, čo sú chirurgické rezy na pošvovej stene vyrobené počas pôrodu.

Aj keď sú tieto výsledky sľubné, nie je jasné, či má čaj z rebríčka rovnaké účinky. Preto je potrebných viac štúdií.

Hojenie rán

Achillea millefolium a Achillea asiatica majú pozitívne predbežné výsledky v topickej aplikácii na hojenie rán. V štúdii z roku 2017 o extrakte Achillea asiatica vedci dospeli k záveru, že bylina bola účinná pri zlepšovaní kožných rán u potkanov prostredníctvom viacerých účinkov na bunkovej úrovni.

Štúdia spomenutá vyššie z roku 2018 v časopise Journal of Maternal-Fetal & Novoratal Medicine preukázala pozitívny účinok masti Achillea millefolium na hojenie rán po epiziotómií.

Poruchy trávenia

Myší chvost sa už dlho používa na problémy s trávením, ako sú vredy a syndróm dráždivého čreva (IBS), medzi ktorých príznaky patrí bolesť žalúdka, hnačka, nadúvanie a zápcha.

V skutočnosti táto bylina obsahuje niekoľko flavonoidov a alkaloidov, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré zmierňujú tráviace ťažkosti.

V štúdii na potkanoch tonikum z rebríčka lekárskeho chránilo pred poškodením žalúdočnej kyseliny a preukázalo protivredové vlastnosti.

Iná štúdia na zvieratách zistila, že flavonoidové antioxidanty v rebríčkovom čaji môžu bojovať proti tráviacim kŕčom, zápalom a ďalším symptómom IBS.

Napriek tomu je potrebný ďalší výskum.

Úzkosť

Prieskum vlastností esenciálnych olejov proti úzkosti z roku 2015 zistil, že dve odrody rebríčka lekárskeho-Achillea umbelata a Achillea wilhemsii-podľa všetkého pomáhajú zmierniť úzkosť. Vedci uviedli, že tento účinok má iný mechanizmus účinku ako populárne benzodiazepíny z triedy liekov proti úzkosti.

Neurologické stavy a myší chvost

Ukázalo sa, že pomáha pri určitých mozgových poruchách, ako je skleróza multiplex, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a encefalomyelitída – zápal mozgu a miechy spôsobený vírusovou infekciou.

Nedávna štúdia na zvieratách poznamenala, že výťažok z rebríčka znižuje závažnosť encefalomyelitídy, ako aj zápal mozgu a miechy a poškodenie mozgu, ktoré spôsobuje.

Štúdia na potkanoch navyše zistila, že rebríčkové antioxidanty majú protikŕčové účinky, vďaka čomu je táto bylina sľubnou liečbou pre ľudí s epilepsiou.

Ďalšie štúdie na potkanoch naznačujú, že táto rastlina môže predchádzať symptómom Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, ako je strata pamäti a poruchy fyzického pohybu a svalového tonusu. Tieto štúdie sú však predbežné a obmedzujú sa na zvieratá.

Myší chvost pomáha regulovať menštruáciu a zmierňovať príznaky PMS

Rebríček je známy ako amfotérna bylina. Namiesto konkrétnej akcie, amfotérne znamená, že normalizuje telesný systém.

Vďaka tomu je tak užitočný pre ženy s nepravidelnou menštruáciou. Môže byť použitý na vyvolanie oneskorenej alebo chýbajúcej menštruácie. Môže sa tiež použiť na zníženie silného krvácania počas menštruácie.

Rebríček je jednou z byliniek, ktorú si vyberajú ženy s amenoreou (neprítomnosť menštruácie), pretože pôsobí ako maternicový stimulant. Môže sa kombinovať s inými bylinkami ako je materina dúška, alebo sa môže podávať samostatne.

Zmierňuje menštruačné kŕče

Rebríček má protikŕčové vlastnosti a môže uvoľniť svaly maternice. Vďaka svojej protizápalovej povahe je rebríček veľmi užitočný pri zmierňovaní menštruačných kŕčov. Môžete si ho dať ako čaj alebo tinktúru, keď začnú kŕče, alebo si urobiť obklad z rebríčka, ktorý si navlečiete na brucho.

Ak chcete získať výhody rebríčka pri kŕčoch a/alebo nepravidelnom cykle, vyskúšajte čaj z čerstvej bylinky.

Myší chvost a výhody pri narodení a po pôrode

Pretože je to maternicový relaxant a môže zastaviť krvácanie, rebríček bol často používaný (a stále je) pôrodnými asistentkami na uľahčenie pôrodu. (Gladstar. Liečivé byliny: Príručka pre začiatočníkov) Nemali by ste ho však užívať počas tehotenstva a používať ho len podľa odporúčania pôrodnej asistentky alebo lekára.

Výhody rebríčka pokračujú aj po pôrode. Je to nádherná liečivá bylina a môže pomôcť s bolesťou a bolestivosťou po pôrode. Na tento účel môžete použiť rebríček, ktorý si vyrobíte ako súčasť sedacieho kúpeľa.

Na čo treba dať pozor

Aj keď je rebríček pre väčšinu jedincov bezpečný, niektorí ľudia by mali postupovať opatrne. Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by nemali rebríček požívať, pretože môže vyvolať potrat a ovplyvniť menštruačný cyklus.

Navyše ľudia s poruchami krvácania alebo ktorí užívajú riedidlá krvi, by sa mali vyhýbať rebríčku, pretože môže zvýšiť riziko krvácania. Na základe toho by táto bylinka nemala byť konzumovaná 2 týždne pred a po chirurgickom zákroku kvôli vyššiemu riziku krvácania.

Rebríček môže navyše spôsobiť alergickú reakciu u ľudí alergických na ambróziu a iné príbuzné rastliny.

Ďalšie možné výhody

Recenzia z roku 2017 a ďalšie štúdie podporujú účinnosť rebríčka:

 • Podpora imunitného systému
 • Regulácia hladiny cukru v krvi pri cukrovke
 • Ochrana pečene a žlčníka
 • Stimulácia menštruácie
 • Pomoc so spánkom
 • Liečba hemoroidov
 • Zmiernenie sennej nádchy
 • Urýchlenie vylučovania moču

Ako používať myší chvost pre zdravie

Jeden z najľahších spôsobov, ako použiť rebríček vnútorne, je pripraviť si čaj z čerstvých alebo sušených listov a kvetov.

Jednoduchý rebríčkový čaj:

 1. Na šálku vriacej vody použite 1-2 čajové lyžičky sušeného rebríka
 2. Bylinky zalejte vodou a lúhujte 10-15 minút
 3. Bylinky precedíme a podľa potreby osladíme

Rebríček môžete užívať aj ako tinktúru alebo prášok. Prášok sa môže pridávať do potravín, ako sú smoothies, alebo sa môže používať lokálne na porezané a drobné rany.

Čerstvý rebríček má značnú liečivú silu na rany, modriny a opuchy.

Už by ste mali mať lepšiu predstavu o tom, prečo si táto bylina získala prezývku „všeliek“. Aj keď nemôže v skutočnosti vyliečiť každý problém, má výhody pre mnoho rôznych oblastí zdravia, najmä pre ženy.

Záverom- Zmierňuje bolesť a zápaly, upravuje menštruáciu, podporuje hojenie, podporuje trávenie a mnoho ďalších

Hoci ide o „prírodný“ produkt, majte na pamäti, že aj prírodné látky môžu mať vedľajšie účinky a liekové interakcie a mali by ste s týmito výrobkami zaobchádzať rovnako ako s farmaceutickými liekmi. Myši chvost je všeobecne považovaný za bezpečný na lekárske použitie, ale možné vedľajšie účinky môžu zahŕňať:

 • Ospalosť
 • Zvýšené močenie
 • Podráždenie pokožky pri lokálnom použití (napríklad na hojenie rán)
 • Niektoré skupiny ľudí však môžu pri užívaní doplnkov z rebríčka hroziť ďalšie riziká.
Spomalené zrážanie krvi

Rebríček by teoreticky mohol spomaliť zrážanie krvi. Odporúča sa, aby ste prestali užívať rebríček najmenej dva týždne pred plánovanou operáciou. Ak potrebujete núdzovú operáciu, uistite sa, že zdravotnícky personál vie o tomto potenciálnom riziku.

Podobne by sa ľudia so známymi poruchami krvácania mali vyhýbať používaniu rebríčka bez predchádzajúceho rozhovoru s lekárom, pretože by to mohlo zvýšiť riziko krvácania.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16040217/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28027682/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17009839/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24082896/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4071708/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24968581/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874116317561?via%3Dihub

 • Womease