• Doprava zadarmo nad 40 €

Angelika čínska Angelika čínska alebo Angelica sinensis , známa aj ako dong quai , je voňavá rastlina so zhlukom malých bielych kvetov. Kvet patrí do rovnakej botanickej čeľade ako mrkva a zeler. Ľudia v Číne, Kórei a Japonsku sušia jej koreň na lekárske použitie. Dong quai sa používa ako bylinný liek už viac ako 2000 rokov Angelika čínska je doplnok, ktorý poskytuje výhody pre zdravie krvi a môže mať vplyv na spomalenie rastu rakoviny, osteropózu, menopauzu a PMS

Prečo je angelika čínska „ženský ženšen“?

Prečo je angelika čínska „ženský ženšen“?

Prečo je angelika čínska „ženský ženšen“? 612 451 SuperGreens®

Angelika čínska alebo Angelica sinensis , známa aj ako dong quai , je voňavá rastlina so zhlukom malých bielych kvetov. Kvet patrí do rovnakej botanickej čeľade ako mrkva a zeler. Ľudia v Číne, Kórei a Japonsku sušia jej koreň na lekárske použitie. Dong quai sa používa ako bylinný liek už viac ako 2000 rokov. Zvykne sa používať na:

 • budovanie zdravej krvi
 • zvýšenie alebo aktivovanie krvného obehu
 • liečenie nedostatku krvi
 • regulovanie imunitného systému
 • zmiernenie bolesťi
 • uvoľnenie čriev

Bylinkári predpisujú dong quai ženám, ktoré potrebujú „obohatiť“ svoju krv. Obohatiť alebo vyživiť vašu krv znamená zvýšiť kvalitu vašej krvi. Ženy môžu nájsť najväčšie výhody z dong quai po narodení dieťaťa alebo počas a po menštruácii pri problémoch, ako je predmenštruačný syndróm (PMS), menopauza a kŕče. To je dôvod, prečo je dong quai známy aj ako „ženský ženšen“.

Angelika čínska Aké sú výhody a účinky?

Koreň dong quai (Angelica sinensis) sa používa už viac ako tisíc rokov ako korenie, tonikum a liek v Číne, Kórei a Japonsku. Stále sa často používa v tradičnej čínskej medicíne (TCM), kde sa zvyčajne kombinuje s inými bylinami. Praktizujúci TČM často predpisujú dong quai na liečbu ženských reprodukčných problémov, ako je dysmenorea alebo bolestivá menštruácia, a na zlepšenie prietoku krvi.

Dong quai sa niekedy nazýva „ženský ženšen“. Hoci existuje len málo vedeckých štúdií o dong quai, niekedy sa odporúča na zmiernenie kŕčov, nepravidelné menštruačné cykly, zriedkavé menštruácie, predmenštruačný syndróm (PMS) a symptómy menopauzy.

Rastúci výskum ukazuje, že môžu existovať vedecké súvislosti medzi používaním dong quai a tradičnými tvrdeniami. Ale nie je veľa dobre navrhnutých štúdií západného štýlu, ktoré by vytvorili klinický záver. Navrhované účinky môžu byť spôsobené kyselinou transferulovou dong quai a schopnosťou rozpúšťať sa v tukoch a olejoch ako esenciálny olej. Tieto zložky môžu mať protizápalové účinky a znižovať zrážanlivosť krvi.

Ľudia, ktorí môžu nájsť výhody v dong quai , sú ľudia – ktorí majú:

 • srdcové stavy
 • vysoký krvný tlak
 • zápal
 • bolesti hlavy
 • infekcií
 • bolesť nervov
 • problémy s pečeňou alebo obličkami

V teórii čínskej medicíny môžu mať rôzne časti koreňa rôzne účinky.

Prečo ženy berú dong quai ?

Ako „ženský ženšen“ je angelika čínska obľúbená u mnohých žien, ktoré majú:

 • bledá a matná pleť
 • suchá pokožka a oči
 • rozmazané videnie
 • zádery v nechtových lôžkach
 • krehké telo
 • rýchly tep srdca

Upokojujúce menštruačné kŕče

Ženy, ktoré pociťujú kŕče v bruchu v dôsledku menštruácie, môžu považovať dong quai za upokojujúce. Ukázalo sa, že ligustilid , zložka dong quai , podporuje nešpecifickú antispazmickú aktivitu, najmä pre svaly maternice. Dong quai môže tiež pomôcť regulovať váš menštruačný cyklus, aj keď pre to existuje len málo dôkazov.

Štúdia z roku 2004 ukázala , že 39 percent žien, ktoré užívali koncentrovanú dávku dong quai dvakrát denne, hlásilo zlepšenie bolesti brucha (tak, že nepotrebovali lieky proti bolesti) a normalizáciu menštruačného cyklu. Väčšina (54 percent) si myslela, že bolesť bola menej závažná, ale stále potrebovala lieky proti bolesti na vykonávanie každodenných úloh.

Štúdia však nebola vyvážená a výsledky boli príliš podobné kontrolnej skupine, aby sa dospelo k záveru, že angelika čínska priamo ovplyvňuje menštruačné bolesti. Je možné, že dong quai má jednoducho placebo efekt.

Menopauza

Niektorí ľudia berú dong quai na liečbu návalov horúčavy. Štúdia publikovaná v časopise American Family Physician však tiež dospela k záveru, že je potrebné vykonať ďalší výskum o dong quai a účinnosti pri liečbe návalov horúčavy. V jednej randomizovanej kontrolovanej štúdii , ktorá trvala viac ako rok, nebol zaznamenaný žiadny významný rozdiel medzi ženami, ktoré užívali produkty na návaly tepla s dong quai ako prísadou.

Zdravie kostí

Osteoporóza, ktorá postihuje najmä ženy v menopauze a po menopauze, môže byť čiastočne spôsobená prudkým poklesom hladín estrogénu , ktorý menopauzu sprevádza. Výskum naznačuje, že Dong Quai pomáha posilňovať kosti stimuláciou kostných buniek na tvorbu kostí. V štúdii in vitro publikovanej v roku 2002 sa zistilo, že angelika čínska má na ľudské kostné bunky účinok na obnovu kostí. Použitím extraktu Dong Quai na prekurzorových bunkách osteoblastov (základná zložka podieľajúca sa na tvorbe kostí) bylina stimulovala prestavbu kostí zvýšením sekrécie proteínov a syntézy kolagénu v kostnom tkanive.

Zdravie trávenia

Zistilo sa, že táto všestranná bylina má tiež gastroprotektívny účinok, ktorý chráni vrstvu sliznice, ktorá pokrýva tráviaci trakt, pred nadmernou produkciou žalúdočnej kyseliny. Keď sa táto vrstva zmenšuje nadbytkom žalúdočnej kyseliny, môže to viesť k chronickému zápalu gastrointestinálneho traktu. Ak sa nelieči, vytvoria sa malé slzy v žalúdku a tenkom čreve. Tieto sú bežnejšie známe ako peptické vredy.

Angelika čínska je silný protizápalový prostriedok, ktorý môže v prvom rade zabrániť vzniku týchto lézií. Štúdie ukazujú, že dokáže zabrániť poškodeniu slizničnej vrstvy v tráviacom trakte až 12 hodín po požití.

Zdravie srdca

Spôsob, akým môže Dong Quai prispieť k zdraviu srdca, je dvojaký. Po prvé , obsahuje aktívne zlúčeniny, ktoré predlžujú srdcovú dobu medzi údermi srdca a uvoľňujú krvný tlak v tepnách, čo zase pomáha zvyšovať prietok krvi. Výskum ukazuje, že Dong Quai znižuje tvorbu plaku v stenách krvných ciev, potenciálne pôsobí ako preventívny prostriedok proti ateroskleróze, infarktu myokardu (srdcový infarkt) a hypertenzii.

Po druhé, Angelika – sa zistilo, že znižuje nebezpečné hladiny cholesterolu a triglyceridov. Zníženie hladiny cholesterolu je účinný spôsob, ako znížiť riziko srdcových ochorení a podporiť lepšie zdravie srdca.

Vedľajšie účinky u žien

Americká asociácia pre tehotenstvo považuje dong quai za nebezpečný, pretože stimuluje svaly maternice, čo by mohlo viesť k potratu. Táto bylinka má tiež určité sedatívne účinky a navodzuje spánok, preto sa neodporúča užívať ju počas dojčenia. Nepoužívať ho počas tehotenstva a dojčenia je najbezpečnejší spôsob, ako vedieť, že to neovplyvní vaše dieťa.

Angelika čínska môže tiež pôsobiť ako estrogén vo vašom tele a ovplyvňovať stavy citlivé na hormóny, ktoré sa zhoršujú, keď sú vystavené estrogénu, ako je rakovina prsníka.

Neexistujú ani žiadne vedecké dôkazy o potenciáli dong quai zvýšiť vašu plodnosť. Štúdie ukazujú, že dong quai môže zahustiť výstelku maternice, hoci to bolo testované iba na potkanoch.

OSOBITNÉ BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA A UPOZORNENIA

Tehotenstvo a dojčenie : Užívanie dong quai ústami počas tehotenstva je pre dieťa MOŽNÉ NEBEZPEČNÉ . Zdá sa, že dong quai ovplyvňuje svaly maternice. Existuje aj jedna správa spájajúca bylinnú kombináciu, ktorá obsahovala dong quai , s vrodenými chybami u dieťaťa, ktorého matka užívala kombináciu počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Nepoužívajte dong quai , ak ste tehotná.

Nie je dostatok informácií o bezpečnosti používania dong quai počas dojčenia. Zostaňte na bezpečnej strane a nepoužívajte to.

Poruchy krvácania . Dong quai môže spomaliť zrážanie krvi. Teoreticky môže dong quai zvýšiť riziko vzniku modrín a krvácania u ľudí s poruchami krvácania.

Stavy citlivé na hormóny, ako je rakovina prsníka, rakovina maternice, rakovina vaječníkov, endometrióza alebo maternicové fibroidy : Dong quai môže pôsobiť ako estrogén. Ak máte akýkoľvek stav, ktorý by sa mohol zhoršiť vystavením estrogénu, nepoužívajte dong quai .

Nedostatok proteínu S : Ľudia s nedostatkom proteínu S majú zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín. Existuje určitá obava, že dong quai môže zvýšiť riziko tvorby zrazenín u týchto ľudí, pretože má niektoré z účinkov estrogénu. Nepoužívajte dong quai , ak máte nedostatok proteínu S.

Chirurgia : Dong quai môže spomaliť zrážanie krvi. Môže zvýšiť riziko krvácania počas operácie a po nej. Prestaňte užívať dong quai aspoň 2 týždne pred plánovanou operáciou.

Ako pripraviť čaj Angelica

K jednej čajovej lyžičke sušenej angeliky pridajte šálku vriacej vody a lúhujte prikryté aspoň 10 minút. Niektorí alternatívni praktizujúci odporúčajú vypiť 1/3 šálky anjelského čaju 30 minút pred každým jedlom.

Bežné otázky

Ako chutí angelika?

Angelica má zemitú, drevitú chuť, ktorá je mierne horkastá. Niektorí to prirovnávajú k chuti borievok.

Ako sa angelika používa pri varení?

Niektorí ľudia používajú sušené semená angeliky v likéroch, koláčoch, sušienkach a cukrovinkách. Kandizovaná angelika je pochúťka, ktorú si môžete pripraviť doma a konzumovať po jedle.

Záver

Angelika čínskaje doplnok, ktorý navrhuje výhody pre zdravie krvi a môže mať vplyv na spomalenie rastu rakoviny. Aj keď sa angelika používa v čínskej medicíne už viac ako 2000 rokov, nie je veľa vedeckých štúdií, ktoré by preukázali, že dong quai môže výrazne zlepšiť vaše zdravie krvi. Pred užitím dong quai sa poraďte so svojím lekárom , najmä ak užívate iné lieky. Prerušte užívanie angeliky a navštívte lekára, ak zaznamenáte akýkoľvek typ ľahkého krvácania, ako je krvácanie z ďasien alebo krv v moči alebo stolici. Vyhnite sa používaniu, ak ste tehotná, dojčíte alebo sa pokúšate otehotnieť.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16477892

https://www.japha.org/article/S1544-3191(15)30886-4/fulltext

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-angelica-sinensis-oliv-diels-radix-first-version_en.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25325255/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3174116/

 • Womease