• Doprava zadarmo nad 40 €

čo pomáha na pms

Čo pomáha na PMS?

Čo pomáha na PMS?

Čo pomáha na PMS? 612 408 SuperGreens®

Predmenštruačný syndróm alebo PMS je niečo, čo zažíva veľa menštruujúcich žien – až 3 zo 4. Vzťahuje sa na fyzické a emocionálne zmeny, ktoré sa môžu vyskytnúť pred alebo počas vašej menštruácie, vrátane všetkého od chuti na sladké a kŕčov až po výkyvy nálady a úzkosť . Ak sú príznaky natoľko zlé, že zasahujú do vášho života každý mesiac, môžete mať PMS. Čo teda pomáha na PMS?

Čo spôsobuje kŕče?

Menštruačné kŕče môžu byť naozaj nepríjemné a bolestivé, ale vyskytujú sa z nejakého dôvodu. Počas menštruácie sa maternica sťahuje – to znamená, že sa stláča alebo spôsobuje kŕče. Tým sa výstelka oddelí od stien vašej maternice a opustí vaše telo. Keď sa vaša maternica dostane do kŕčov, pomáha to menštruačnému odtoku krvi z vagíny.

Väčšina ľudí dostane kŕče počas menštruácie v určitom bode svojho života. Zvyčajne sa cítia ako pulzujúce bolesti v podbrušku. Môžu začať niekoľko dní pred príchodom menštruácie a niekedy pokračujú počas menštruácie. Kŕče sú zvyčajne horšie počas prvých dní menštruácie, keď je váš výtok najsilnejší.

Kŕče môžete dostať hneď, ako dostanete prvú menštruáciu. Vaša menštruácia môže byť počas vášho života viac či menej bolestivá. Pre mnohých ľudí sú kŕče s pribúdajúcim vekom menej bolestivé.

Menštruačné kŕče môžu byť bolestivé a dráždivé, ale sú veľmi bežné a existuje veľa spôsobov, ako ich liečiť.

Čo pomáha pri kŕčoch a čo pomáha na PMS?

Tu je niekoľko vecí, ktoré môžu pomôcť zmierniť kŕče:

 • Voľne predajný liek proti bolesti , ako je ibuprofén (Advil), naproxén (Aleve) alebo acetaminofén (Tylenol). Vždy postupujte podľa pokynov na fľaši. Porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať lieky proti bolesti, ak máte alergiu na aspirín alebo ťažkú astmu.
 • Cvičenie.
 • Položenie vyhrievacej podložky na brucho alebo spodnú časť chrbta.
 • Horúci kúpeľ.
 • Dosiahnutie orgazmu (sama alebo s partnerom).
 • Hormonálna antikoncepcia (ako tabletka, náplasť, krúžok, implantát a hormonálne vnútromaternicové teliesko).
 • Akupunktúra a akupresúra.
 • Transkutánna elektrická nervová stimulácia (TENS) — terapia, ktorá využíva mierne elektrické prúdy na stimuláciu vašich nervov na zmiernenie bolesti.
 • Niektoré vitamíny a bylinky ako vitamín B1, rybí olej, vitex, senovka grécka, zázvor, valeriána lekárska, angelika čínska, kalina a síran zinočnatý.

Kŕče sú celkom bežnou súčasťou menštruácie, no niekedy majú ľudia menštruačné kŕče, ktoré sú také bolestivé, že je ťažké robiť každodenné veci (napríklad chodiť do školy alebo do práce). Ak je vaša menštruačná bolesť naozaj silná a voľnopredajné lieky nepomáhajú, poraďte sa so svojím lekárom. Môžu pomôcť iným spôsobom, ako zvládnuť bolesť, alebo môžu chcieť skontrolovať, či sa nedeje niečo vážnejšie.

Kŕče, ktoré sú naozaj zlé, môžu byť znakom:
 • Panvové zápalové ochorenie — infekcia vo vašich reprodukčných orgánoch.
 • Endometrióza – stav, pri ktorom výstelka vašej maternice rastie mimo maternice.
 • Adenomyóza – keď tkanivo, ktoré lemuje vašu maternicu, vrastie do svalovej steny vašej maternice.
 • Maternicové fibroidy – nerakovinové nádory, ktoré rastú vo vnútri maternice, v stenách maternice alebo na vonkajšej strane maternice.

Fyzické príznaky PMS zahŕňajú:

 • Túžba po určitých potravinách alebo väčší hlad ako zvyčajne
 • Citlivé, opuchnuté alebo boľavé prsia
 • Pocit nafúknutia (nafúknutého alebo plného žalúdka)
 • Trochu pribrerania
 • Bolesti hlavy
 • Závraty
 • Opuch rúk alebo nôh
 • Bolesti kĺbov alebo svalov
 • Cítite sa unavenejšia ako zvyčajne alebo potrebujete viac spánku
 • Kožné problémy, ako sú pupienky
 • Podráždený žalúdok
 • Kŕče alebo bolesť v bruchu

Emocionálne príznaky PMS zahŕňajú:

 • Pocit smútku, depresie, napätia alebo úzkosti
 • Výkyvy nálad
 • Pocit podráždenosti alebo hnevu ako zvyčajne
 • Náhly plač
 • Necítite sa veľmi spoločensky alebo nechcete byť medzi ľuďmi
 • Problémy so sústredením
 • Problémy so zaspávaním alebo zotrvaním v spánku
 • Zmeny vo vašej túžbe mať sex

Je bežné, že niektoré z týchto príznakov máte a iné nie.

Doplňte!

Vápnik

Výskum ukazuje, že vápnik vám skutočne môže pomôcť vyrovnať sa s niektorými príznakmi PMS. Štúdia žien užívajúcich 500 miligramov (mg) uhličitanu vápenatého dvakrát denne počas 3 mesiacov zistila, že mali menšiu únavu , menej zmien chuti do jedla a menej depresie ako ženy s PMS, ktoré doplnok neužívali.

Ďalšia štúdia zistila, že vysoký príjem vápnika a vitamínu D z potravy bol spojený s nižšou pravdepodobnosťou vzniku PMS. To sa rovná približne štyrom porciám odstredeného alebo nízkotučného mliečneho alebo obohateného pomarančového džúsu denne.

Účinky môžu byť spôsobené tým, ako vápnik a vitamín D ovplyvňujú určité hormóny. Odborníci odporúčajú prijímať 1 200 mg vápnika denne buď z potravy alebo doplnkov.

Horčík

Ak máte príznaky, ako je nadúvanie , zadržiavanie tekutín a citlivosť v prsníkoch , môže byť pre vás výhodné užívať asi 360 mg horčíka denne. Ale nie je zaručené, že to pomôže. Niektoré výskumy ukázali, že je to prospešné, zatiaľ čo niektoré nie.

Napríklad jedna štúdia zistila, že ženy, ktoré užívali 200 mg horčíka denne, mali do druhého mesiaca užívania doplnku menšie zadržiavanie tekutín, zatiaľ čo v inej štúdii sa nenašli žiadne dôkazy, že by doplnky horčíka pomáhali.

Keďže tieto doplnky môžu spôsobiť vedľajšie účinky, ako je hnačka alebo žalúdočná nevoľnosť a zmeny krvného tlaku, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako sa pokúsite zistiť, či je užívanie horčíka pre vás to pravé.

Čo pomáha na PMS – zmena životného štýlu
 • Znížte soľ . Uvarte si vlastné jedlo namiesto rýchleho občerstvenia alebo spracovaného jedla, pretože soľ, podobne ako cukor, je ukrytá na tisíckach miest. Skúste si dať mäso, polievku z konzervy, pizzu a chlieb naplnený sodíkom. Jesť menej soli sa odporúča najmä pacientom s nadúvaním, citlivosťou prsníkov alebo opuchnutými rukami.
 • Jedzte rôzne druhy ovocia a zeleniny. Zamerajte sa na listovú zeleninu . Chcete jesť z dúhy rôznych typov a farieb pre viac živín. Zelenina ako kel, žerucha alebo mangold sú bohaté na železo a vitamíny skupiny B, ktoré môžu pomôcť zahnať únavu. Skúste zeleninu podusiť na olivovom oleji a posypať čerstvým mletým cesnakom, nakrájanou cibuľou a troškou balzamikového octu.
 • Piť veľa vody. Naplňte tú starú dobrú H20 . Odporúča sa, aby ženy pili aspoň 2l vody denne, čo pomôže znížiť nadúvanie a pomôže pri trávení. Nemáte radi chuť vody? Ochuťte si vodu citrónmi, limetkami alebo plátkami uhorky. Nebojte sa byť s vodou kreatívny.
 • Obmedzte alkohol . Aj keď je lákavé dať si drink, ktorý vám pomôže uvoľniť sa, realita je taká, že alkohol môže narušiť váš spánok. Výsledkom môže byť príliš veľa spánku alebo problémy so spánkom.
 • Obmedzte kofeín . Príliš veľa kofeínu môže tiež narušiť spánok a prispieť k symptómom PMS. Skúste si dať poslednú šálku kávy asi štyri až šesť hodín predtým, ako sa na noc dostanete do sena.
 • Jedzte potraviny bohaté na železo, ako je chudé mäso . Pred menštruáciou a počas nej musíte zvýšiť príjem železa, aby ste nahradili to, čo každý mesiac strácate. Diéta, ktorá obsahuje potraviny bohaté na železo, ako sú chudé kusy mäsa, vám môže pomôcť vyhnúť sa anémii. Počas varenia nezabudnite odstrániť prebytočný tuk. Dobrou správou je, že ak jete červené mäso, mali by ste z jedla prijímať dostatok železa. Ak ste vegán alebo len nemáte radi červené mäso, opýtajte sa svojho lekára na užívanie doplnku železa.

Kurkuma

Zaraďte kurkumu do zoznamu sledovaných zložiek, najmä keď je váš čas v mesiaci! Kurkuma má potenciál potlačiť niektoré predmenštruačné symptómy.

Klinická štúdia publikovaná v Complementary Therapes in Medicine zaznamenala zníženie symptómov nálady, fyzických symptómov a behaviorálnych charakteristík (premýšľajte o podráždenosti, kŕčoch a únave) počas menštruačných cyklov po tom, čo účastníci dostali kurkumu. Je to spojené s aktívnou zložkou kurkumy, kurkumínom, ktorý ukazuje svoj potenciál upokojiť symptómy PMS.

Medovka

Medovka s povesťou upokojujúcej a povzbudzujúcej bylinky je tajnou zbraňou pre vaše najhoršie obdobie. Jemná citrónová vôňa a príchuť mäty, medovka sa používa ako kulinárska, kozmetická a liečivá bylina. Medovka, pôvodom z južnej Európy a strednej Ázie, je členom čeľade mätových s citrónovou vôňou.

Medovka sa v homeopatii využívala pri menštruačných nepravidelnostiach. Medovka má potenciál zlepšiť náladu, tráviace ťažkosti a kŕče , čím podporuje vaše problémy s PMS. Medovka obsahuje mierne sedatívne zlúčeniny, ktoré preukázateľne znižujú stres a nepokoj, čím prispievajú k lepšiemu spánku. To sa prenesie do vašej dennej produktivity s potenciálom zvýšiť vašu náladu a bdelosť.

Koreň zázvoru

Výhody zázvorových strún vás možno zlákali, aby ste zamierili do džúsového baru a vyskúšali si to sami, ale vedeli ste, že účinky zázvoru môžu pokryť vaše problémy s PMS. Zázvor sa používa ako prírodná alternatíva k liekom proti bolesti pri liečbe menštruačných bolestí ako pri liečbe menštruačných kŕčov . Zázvor môže tiež poskytnúť podporu pri príznakoch PMS, nevoľnosti a všeobecných brušných problémoch. Buďme úprimní, všetci trávime na toalete viac času, ako by sme si chceli počas tohto obdobia v mesiaci priznať.

Ak sú zábery zázvorového džúsu príliš odvážne, chyťte koreň zázvoru počas vašej bežnej návštevy obchodu s potravinami a pripravte si svoj vlastný zázvorový čaj doma, aby ste mali jemnejší zážitok.

Je to jednoduché: ošúpte a nakrájajte koreň zázvoru, pridajte do vody a priveďte do varu, varte 5-10 minút (v závislosti od požadovanej sily), sceďte zázvor a vychutnávajte!

Je veľa vecí, doplnkov a byliniek, čo pomáha na PMS – skúste, ktoré fungujú pre vás!

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK72353/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01674820801893011

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2021.751207/full

https://www.researchgate.net/publication/49696440_Herbal_treatments_for_alleviating_premenstrual_symptoms_A_systematic_review