• Doprava zadarmo nad 40 €

Trombóza nastáva, keď krvné zrazeniny blokujú žily alebo tepny. Symptómy zahŕňajú bolesť a opuch jednej nohy, bolesť na hrudníku alebo necitlivosť na jednej strane tela. Komplikácie trombózy môžu byť život ohrozujúce, napríklad mŕtvica alebo srdcový infarkt. Liečba zahŕňa lieky, ktoré riedia krv alebo zabraňujú tvorbe zrazenín, a používanie stentov alebo katétrov na otvorenie zablokovaných ciev. Prevencia zahŕňa aktívnu aktivitu, odvykanie od fajčenia, chudnutie a zvládanie iných zdravotných problémov.

Čo je žilová trombóza?

Čo je žilová trombóza?

Čo je žilová trombóza? 600 379 SuperGreens®

Hlboká žilová trombóza (HŽT = DVT- deep vein thrombosis) je vážny stav, ktorý sa vyskytuje, keď sa krvná zrazenina vytvorí v žile umiestnenej hlboko vo vašom tele. Krvná zrazenina je zhluk krvi, ktorý sa zmenil na pevný stav.

Krvné zrazeniny žilovej trombózy v hlbokých žilách sa zvyčajne tvoria vo vašom stehne alebo dolnej časti nohy, ale môžu sa vyvinúť aj v iných oblastiach tela.

Aké je nebezpečenstvo trombózy?

Aj keď táto choroba samotná nie je život ohrozujúca, krvná zrazenina má potenciál uvoľniť sa a cestovať krvným obehom, kde sa môže usadiť v krvných cievach pľúc (známa ako pľúcna embólia). Môže ísť o život ohrozujúci stav. Preto je potrebná rýchla diagnostika a liečba.

HŽT môže tiež viesť ku komplikáciám v nohách, ktoré sa označujú ako chronická venózna nedostatočnosť alebo posttrombotický syndróm. Tento stav je charakterizovaný hromadením krvi, chronickým opuchom nôh, zvýšeným tlakom, zvýšenou pigmentáciou alebo zmenou farby kože a vredmi na nohách, známymi ako vredy zo stázy žíl.

Aký je rozdiel medzi HŽT a trombózou povrchových žíl?

Povrchová žilová trombóza (tiež nazývaná flebitída alebo povrchová tromboflebitída) je krvná zrazenina, ktorá sa tvorí v žile blízko povrchu kože a cievnej steny. Tieto typy krvných zrazenín zvyčajne neprechádzajú do pľúc, pokiaľ sa najskôr nepresunú z povrchového systému do hlbokého žilového systému.

Trombóza – PRÍZNAKY A PRÍČINY

Aké sú príznaky trombózy?

HŽT sa zvyčajne tvorí v jednej nohe alebo jednej ruke. Nie každý s HŽT bude mať príznaky, ale príznaky môžu zahŕňať:

• Opuch nohy alebo ruky (niekedy sa to stane náhle)

• Bolesť alebo citlivosť v nohe (môže sa vyskytnúť len pri státí alebo chôdzi)

• Oblasť nohy alebo ruky, ktorá je opuchnutá alebo bolí, môže byť teplejšia ako zvyčajne

• Pokožka, ktorá je červená alebo má zmenenú farbu

• Žily v blízkosti povrchu kože môžu byť väčšie ako normálne

Symptómy pľúcnej embólie zahŕňajú:

• Náhla dýchavičnosť alebo zrýchlené dýchanie

• Ostrá bolesť na hrudníku, ktorá často prichádza s kašľom

• Bolesť v chrbte

• Kašeľ (niekedy s krvavým spútom/hlienom)

• Potíte sa viac ako normálne

• Rýchly tep srdca

• Pocit závratu alebo mdloby

Niektorí ľudia nevedia, že majú trombózu, kým sa zrazenina nepohne z ich nohy alebo ruky a neprejde do pľúc.

Ak máte príznaky pľúcnej embólie alebo HŽT, je dôležité ihneď zavolať lekárovi alebo ísť na pohotovosť. Nečakajte, kým príznaky „zmiznú“. Okamžite začnite liečbu, aby ste predišli vážnym komplikáciám.

Čo spôsobuje trombózu?

Nasledujúce stavy môžu zvýšiť riziko HŽT:

• Zdedené (genetické) ochorenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín

• Rakovina a niektoré jej liečby (chemoterapia)

• Obmedzený prietok krvi v hlbokej žile v dôsledku zranenia, operácie alebo imobilizácie

• Dlhé obdobia nečinnosti, ktoré znižujú prietok krvi, ako napríklad:

• Dlhé sedenie na cestách v aute, kamióne, autobuse, vlaku alebo lietadle

• Nehybnosť po operácii alebo vážnom úraze

• Tehotenstvo a prvých 6 týždňov po pôrode

• Vek nad 40 rokov (hoci HŽT môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku)

• Nadváha a obezita

• Užívanie antikoncepčných tabliet alebo hormonálnej liečby

• Mať centrálny venózny katéter alebo kardiostimulátor

Cvičenia pre HŽT

Čím dlhšie sedíte, tým väčšie je riziko vzniku krvnej zrazeniny. Ak musíte sedieť dlhší čas, existujú cvičenia, ktoré môžete robiť v sede, aby ste udržali nohy v pohybe a pomohli cirkulovať krv.

Koleno príťah

Pokrčte nohu a zdvihnite koleno k hrudníku. Omotajte si koleno rukami pre väčšie natiahnutie. Vydržte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom urobte rovnaké cvičenie na druhú stranu. Opakujte tieto pohyby niekoľkokrát.

Pumpovanie s nohami

Položte nohy na podlahu. Udržujte brušká chodidiel na podlahe a zdvihnite päty. Vydržte niekoľko sekúnd a potom znížte päty.

Zdvihnite brušká chodidiel z podlahy a päty majte na mieste. Vydržte niekoľko sekúnd, potom znížte brušká chodidiel. Opakujte tieto cvikyniekoľkokrát.

Kruhy s chodidlami

Zdvihnite obe nohy z podlahy. Na niekoľko sekúnd kreslite prstami na nohách kruhy jedným smerom. Zmeňte smer a na niekoľko sekúnd kreslite kruhy. Toto cvičenie opakujte niekoľkokrát.

Domáce liečenie

Po diagnostikovaní krvnej zrazeniny(trombóza) vám lekár pravdepodobne predpíše liek, ktorý pomôže zriediť krv alebo zrazeninu rozbiť. Predpísané lieky môžete kombinovať s nasledujúcimi domácimi prostriedkami, aby ste predišli ďalším komplikáciám a znížili riziko budúcich krvných zrazenín.

Pohybujte sa viac

Ak je to možné, robte každodenné prechádzky na zlepšenie prietoku krvi. Kratšie, časté prechádzky sú lepšie ako jedna dlhšia prechádzka.

Nohu alebo ruku držte zdvihnutú

To je dôležité najmä pre nohy. Krv sa môže hromadiť, ak sú vaše nohy celý deň na zemi. Použite stoličku, aby ste mali nohy vyvýšené a blízko na úrovni vašich bokov.

Noste kompresné pančuchy

Tieto špeciálne navrhnuté pančuchy pevne priliehajú k vašim chodidlám a postupne sa uvoľňujú, keď sa pohybujú po nohe ku kolenu. Kompresia pomáha predchádzať hromadeniu a opuchu a zvyšuje prietok krvi. Väčšina ľudí ich nepotrebuje, ale ľudia s vysokým rizikom HŽT ich môžu považovať za užitočné. Kompresné pančuchy môžu byť užitočné pri cestovaní.

Rizikové faktory

HŽT sa najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov. Táto choroba sa však môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Určité stavy, ktoré sú dlhodobé, určujú ako sa vaša krv pohybuje v žilách, môžu zvýšiť riziko vzniku zrazenín. Tie obsahujú :

• ak máte zranenie, ktoré poškodí vaše žily, ako je zlomenina kosti

• máte nadváhu alebo obezitu, čo spôsobuje väčší tlak na žily na nohách a panve

• mať v rodinnej anamnéze HŽT

• zavedenie katétra do žily

• užívanie antikoncepčných tabliet alebo hormonálna liečba

• fajčenie (obzvlášť intenzívne)

• dlhé sedenie v aute alebo v lietadle, najmä ak už máte aspoň jeden ďalší rizikový faktor

Niektoré stavy môžu zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín. Tie obsahujú :

• dedičné poruchy zrážanlivosti krvi, najmä ak máte aspoň jeden ďalší rizikový faktor

• rakovina

• zápalové ochorenie čriev

•zástava srdca

Trombóza je hlavným rizikom spojeným s chirurgickým zákrokom. To platí najmä vtedy, ak máte operáciu dolných končatín, ako je operácia náhrady kĺbov.

Prevencia

Riziko vzniku trombózy môžete znížiť vykonaním niekoľkých zmien životného štýlu. Tie obsahujú :

•kontrolovanie krvného tlaku

• prestante fajčiť

• udržiavanie zdravej hmotnosti

Pohybovanie nohami, keď ste chvíľu sedeli, tiež pomáha udržiavať prúdenie krvi. Prechádzka po odpočinku na lôžku môže zabrániť tvorbe zrazenín.

Ak máte operáciu, užívajte akékoľvek lieky na riedenie krvi, ktoré vám lekár predpíše, pretože to môže znížiť vašu šancu na vznik krvných zrazenín.

Riziko vzniku trombózy počas cestovania sa zvyšuje, ak sedíte dlhšie ako 4 hodiny. Znížte riziko tým, že sa budete občas pohybovať.

Počas dlhých jázd vystúpte z auta a v pravidelných intervaloch sa pretiahnite. Choďte v uličkách lietadla, ak lietate, idete vlakom alebo jazdíte autobusom.

Keď sedíte, natiahnite si nohy a chodidlá. Vďaka tomu sa vaša krv vo vašich lýtkach neustále pohybuje. Nenoste tesné oblečenie, ktoré môže obmedziť prietok krvi. Komplikáciám trombózy sa dá predísť.

Vyskúšajte nattokinázu

Štúdia z roku 2015 publikovaná vo Scientific Reports uvádza, že jediná 100-miligramová (mg) perorálna dávka nattokinázy dokázala rozložiť fibrín – proteín podieľajúci sa na zrážaní krvi – účinnejšie ako placebo. Pôsobila tiež ako silný antikoagulant (riedidlo krvi), pričom znižovala koncentráciu proteínu zrážania krvi známeho ako faktor VIII.

Nattokináza je enzým extrahovaný z nattō, obľúbeného japonského raňajkového jedla vyrobeného z fermentovaných sójových bôbov. Nattō sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve na liečbu kardiovaskulárnych chorôb; Predpokladá sa, že nattokináza má rovnaké vlastnosti.

Zatiaľ čo výsledky sú sľubné, závery sú obmedzené malým rozsahom štúdie. Okrem toho účastníci vybraní na výskum (12 zdravých mladých mužov) sú v demografickej skupine, ktorá patrí medzi najmenej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie trombóza. Bol by potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je možné rovnaké výsledky zopakovať v rizikových skupinách.

Dokážete prirodzene rozpustiť krvné zrazeniny v nohách?

Krvnú zrazeninu by mal posúdiť a liečiť odborný lekár. Neexistuje žiadny overený spôsob, ako liečiť krvnú zrazeninu doma prírodnými prostriedkami.

Ak sa pokúsite rozpustiť krvnú zrazeninu doma, môže to trvať dlhšie, kým dostanete správnu liečbu. To môže zvýšiť vaše riziko vzniku potenciálne život ohrozujúceho stavu.

Niektoré potraviny a doplnky vám môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v budúcnosti, ale nemali by sa používať ako náhrada lekárskej liečby. Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v stravovaní sa poraďte s lekárom, pretože niektoré potraviny a doplnky môžu interagovať s antikoagulačnými liekmi.

• Kurkuma . Výskumná štúdia z roku 2017 zistila, že aktívna zložka kurkumy nazývaná kurkumín má protizápalové, antikoagulačné, antioxidačné a antikarcinogénne účinky. Jeho použitie ako doplnkovej terapie pri liečbe krvných zrazenín sa stále skúma.

Zázvor . Zázvor obsahuje chemickú látku salicylát, čo je chemická látka, z ktorej sa vyrába aspirín. Vedci stále skúmajú jeho potenciálny prínos pri prevencii krvných zrazenín.

• Škorica . Škorica obsahuje chemikáliu nazývanú kumarín, ktorá má antikoagulačné vlastnosti.

Kajenské korenie . Rovnako ako zázvor, aj kajenské korenie obsahuje salicyláty, ktoré pôsobia ako antikoagulanty. Teoreticky môžu pomôcť znížiť zrážanlivosť krvi, ale je potrebný ďalší výskum.

Vitamín E. Tento vitamín je mierny antikoagulant. Niektoré štúdie zistili, že vitamín D a vitamín E znižujú riziko vzniku krvných zrazenín, ale iné štúdie zistili, že nemajú žiadny účinok.

Ako dlho trvá rozpustenie krvných zrazenín?

Rozpustenie krvných zrazenín môže trvať týždne až mesiace, v závislosti od ich veľkosti.

Ak je vaše riziko vzniku ďalšej krvnej zrazeniny nízke, váš lekár vám môže predpísať 3-mesačnú antikoagulačnú liečbu

Kľúčové body

Trombóza nastáva, keď krvné zrazeniny blokujú žily alebo tepny.

Symptómy zahŕňajú bolesť a opuch jednej nohy, bolesť na hrudníku alebo necitlivosť na jednej strane tela.

Komplikácie trombózy môžu byť život ohrozujúce, napríklad mŕtvica alebo srdcový infarkt.

Liečba zahŕňa lieky, ktoré riedia krv alebo zabraňujú tvorbe zrazenín, a používanie stentov alebo katétrov na otvorenie zablokovaných ciev.

Prevencia zahŕňa aktívnu aktivitu, odvykanie od fajčenia, chudnutie a zvládanie iných zdravotných problémov.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29052850/

https://academic.oup.com/ajcn/article/101/3/606/4569415

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778518/

cdc.gov/ncbddd/dvt/index.html

ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.113.006285

  • NSK-SD® Nattokináza 2000 FU

  • -15% sada pekné nohy

    Sada Pekné nohy

  • Venoflavin