• Doprava zadarmo nad 40 €

nadmerné potenie

Nadmerné potenie (hyperhidróza)-čo môžete urobiť na potlačenie potenia?

Nadmerné potenie (hyperhidróza)-čo môžete urobiť na potlačenie potenia?

Nadmerné potenie (hyperhidróza)-čo môžete urobiť na potlačenie potenia? 1024 538 SuperGreens®

Nadmerné potenie je bežné a môže postihnúť celé telo alebo iba určité oblasti. S vekom sa to niekedy zlepšuje, ale existujú veci, ktoré môžete urobiť, a liečby, ktoré Vám môžu pomôcť. Toto potenie sa môže vyskytnúť v neobvyklých situáciách, ako napríklad v chladnejšom počasí, alebo vôbec bez nejakého spúšťača- teplo, námaha, choroba. Môže to byť tiež spôsobené inými zdravotnými problémami, ako je menopauza alebo hypertyreóza.

Potenie je spôsob, ako telo reguluje svoju teplotu. Keď nám je teplo, potíme sa. Táto vlhkosť sa potom odparí a ochladí nás. Potenie je úplne prirodzenou súčasťou každodenného života. Napriek tomu môže byť pre niektorých ľudí potenie v určitých spoločenských situáciách nežiaduce, najmä ak ich pot zanecháva viditeľné vlhké škvrny alebo fľaky. V týchto situáciách existujú niektoré stratégie, ktoré Vám môžu pomôcť znížiť množstvo potu.

Čo to vlastne je pot?

Pot alebo potenie, je predovšetkým voda s malým množstvom chemikálií, ako sú:

 • amoniak
 • močovina
 • soli
 • cukor

Potenie je spôsob, ako sa Vaše telo ochladzuje. Pri cvičení sa potíte, alebo ak máte horúčku alebo máte strach. Keď sa zvýši Vaša vnútorná teplota, potné žľazy uvoľňujú vodu na povrch pokožky. Keď sa pot odparuje, ochladzuje pokožku a Vašu krv pod pokožkou.

Iné zdravotné dôvody nadmerného potenia

Hormonálne zmeny

Počas menopauzy sú veľmi časté návaly horúčavy a nočné potenie. Návaly horúčavy by mohli spôsobiť pot najmä na tvári, hlave a hrudníku. Môžete sa v noci náhle prebudiť a zistiť, že celé Vaše telo je zaliate potom. Sčervenanie a nočné potenie sa môžu vyskytnúť aj počas tehotenstva.

Zvýšené potenie môže byť tiež dôsledkom hormonálnej nerovnováhy. Niektoré ďalšie príznaky hormonálnej nerovnováhy môžu zahŕňať:

 • pribranie
 • únava
 • zvýšená citlivosť na chlad alebo teplo
 • suchá koža
 • zápcha alebo častejšie vyprázdňovanie
Maca

Maca (Lepidium meyenii) je peruánska zelenina podobná brokolici, kapuste a ružičkovému kelu.

Používa sa po stáročia v tradičnom ľudovom liečiteľstve na liečbu telesných chorôb, ako je anémia, neplodnosť, hormonálna nerovnováha a niektoré príznaky menopauzy.

Byliny a potraviny ako maca, sója, koreň valeriány lekárskej, čierna rasca, ľanové semená a červená ďatelina patria k najobľúbenejším doplnkom menopauzy, ale väčšine chýbajú dôkazy podporujúce ich použitie.

Bylinná liečba môže úspešne pomôcť upokojiť perimenopauzálne príznaky, ako je nočné potenie. Avšak vzhľadom na prevalenciu xenoestrogénov a ich zvýšené účinky u žien v menopauze by liečba nočného potenia mala zahŕňať aj výživovú zložku a adaptogény, ktoré majú ženám pomôcť vyrovnať sa s hormonálnymi zmenami, ktoré zažívajú. Koreň čierna rasca, koreň dong quai, Melissa officinalis (citrónový balzam), Salvia. (šalvia). Pri liečbe perimenopauzálnych nočných potov musia hrať úlohu koreň Withania somnifera (ashwagandha), koreň Panax quinquefolius (americký ženšen) a koreň Astragalus membranaceus (astragalus).

Bylinou, ktorá balansuje medzi kategóriami adaptogénnych a imunomodulačných bylín, je koreň Astragalus membranaceous (astragalus- Kozinec blanitý). Nedávna štúdia so 60 čínskymi ženami, ktoré už dávno prešli menopauzou, ale naďalej sa u nich vyskytovalo nočné potenie, zistila, že kombinácia dong quai a astragalus v zmesi 1: 5 v dávke 6 g mala významná schopnosť znižovať nočné potenie pacientov.

Cukrovka

Ak máte cukrovku, pri nízkej hladine cukru v krvi sa u Vás môže vyskytnúť nadmerné potenie alebo nočné potenie (hypoglykémia). Medzi ďalšie včasné varovné príznaky nízkej hladiny cukru v krvi patria:

 • začervenanie
 • trasenie
 • hlad
 • zrýchlený tlkot srdca

Vedľajším účinkom inzulínu alebo iných liekov na cukrovku môže byť aj nadmerné potenie.

Hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza)

Hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza) môže spôsobiť celý rad príznakov, aj keď je nepravdepodobné, že sa u Vás vyskytnú všetky. Príznaky sa môžu vyvinúť postupne alebo náhle. Pre niektorých ľudí sú mierne, pre iných môžu byť kruté a môžu výrazne ovplyvniť ich život.

Spoločné znaky

Hyperaktívna štítna žľaza môže tiež spôsobiť nasledujúce fyzické príznaky:

 • opuch na krku spôsobený zväčšenou štítnou žľazou (strumou)
 • nepravidelný a / alebo neobvykle rýchly srdcový rytmus (palpitácia)
 • šklbanie alebo chvenie
 • teplá pokožka a nadmerné potenie
 • červené dlane rúk
 • voľné nechty/lámavé nechty
 • vyvýšená, svrbivá vyrážka – známa ako žihľavka (žihľavka).
 • nepravidelné vypadávanie alebo rednutie vlasov
 • chudnutie – často aj napriek zvýšenej chuti do jedla
 • problémy s očami, ako sú začervenanie, suchosť alebo problémy so zrakom (pozri komplikácie spojené s nadmernou činnosťou štítnej žľazy)
Čo jesť a čoho sa vyvarovať

Jedným zo spôsobov, ako zvládnuť hypertyreózu, je zdravá výživa. Ak máte hypertyreózu, lekár Vám môže pred začatím liečby predpísať diétu s nízkym obsahom jódu. Zvyšuje sa tak účinnosť liečby.

Diéta s nízkym obsahom jódu znamená, že by ste sa mali vyhnúť:

 • jodidovana sol
 • morské plody
 • mliečne výrobky
 • vysoké množstvo hydiny alebo hovädzieho mäsa
 • vysoké množstvo obilných výrobkov (napríklad chlieb, cestoviny a pečivo)
 • žĺtky
Citrónový balzam-Lemon balm

Citrónový balzam, rastlina, ktorá sa používa na liečbu Gravesovej choroby. Teoreticky je to tak preto, lebo redukuje hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH).

Selén

Niektoré výskumy naznačujú, že selén sa môže použiť na liečbu príznakov hypertyreózy. Selén je minerál, ktorý sa prirodzene vyskytuje vo vode, pôde a potravinách ako orechy, ryby, hovädzie mäso a zrná. Môže sa brať aj ako doplnok.

B-komplex alebo B-12

Ak máte hypertyreózu, je pravdepodobné, že máte tiež nedostatok vitamínu B-12. Nedostatok vitamínu B-12 môže viesť k pocitu únavy, slabosti a závratov.

Stres

Všetci sa potíme, ale na strese je niečo, čo nás núti preraziť do takého potu, o ktorý sa bojíme, že každý vidí – a čo je horšie – zápacha. Keď stúpne stresová úroveň a začnete cítiť, ako sa Vám pod pazuchami vytvára pot, pravdepodobne to nie je pre ostatných také zrejmé, ako si myslíte. Napriek tomu je stresový pot trochu iný druh ako pot, ktorý nastane, keď ste prehriatí.

Prečo vzniká stresový pot?

Stres je prirodzenou reakciou Vášho tela na vnímanú hrozbu. Spúšťa nával adrenalínu, kortizolu a ďalších stresových hormónov. Tiež to spôsobuje zvýšenie srdcového rytmu a napätie svalov, čo Vám pomôže pripraviť sa na boj alebo útek.

Pokiaľ ide o pot, vylučujú ho Vaše potné žľazy:

 • pomáha ochladiť Vaše telo
 • vyrovnáva rovnováhu elektrolytov a tekutín v tele
 • hydratujte  pokožku

Vaše potné žľazy sú aktivované nervami, ktoré môžu byť citlivé na emócie, hormóny a ďalšie stresové faktory. Keď pocítite stres, stúpne Vaša telesná teplota a potné žľazy sa nakopnú k činnosti.

Aj keď je nadmerné potenie v strese normálne- potenie, ktoré ovplyvňuje Vašu sebadôveru alebo zasahuje do Vášho života, môže byť spôsobené zdravotným stavom. Ak máte obavy, že sa nadmerne potíte, obráťte sa na svojho lekára a porozprávajte sa o možnostiach liečby.

Prečo stresový pot vonia inak?

Vaše telo obsahuje kdekoľvek od 2 do 4 miliónov potných žliaz, z ktorých väčšinu tvoria ekrinné žľazy. Ekrinné žľazy pokrývajú väčšinu tela, ale vo väčšom množstve sa nachádzajú na Vašich dlaniach, chodidlách, čele a podpazuší.

Keď Vaša teplota stúpa z fyzickej aktivity alebo z horúceho okolia, autonómny nervový systém signalizuje Vašim ekrinným žľazám, aby uvoľňovali pot. Tento pot je väčšinou vyrobený z vody s malým množstvom soli a lipidov, ktoré sú v ňom zmiešané. Pot ochladzuje Vašu pokožku a pomáha znižovať teplotu.

Potom existujú aj ďalšie potné žľazy: apokrinné žľazy. Apokrinné žľazy sú väčšie a produkujú väčšinu potu spojeného so stresom.

Nachádzajú sa v častiach vášho tela s vyšším počtom vlasových folikulov, ako sú oblasť genitálií a podpazušie. Vaše podpazušie vylučuje približne 30-krát viac potu, keď ste pod stresom, ako keď ste v pokoji.

Pot z vašich apokrinných žliaz má tendenciu byť hustejší a bohatší na bielkoviny a lipidy. Tuky a živiny v tomto type potu sa kombinujú s baktériami, ktoré žijú na pokožke, čo vedie k telesnému pachu vytvoreného nadmerným potením.

Zvážte doplnky

Niekoľko doplnkov podporuje zníženie stresu a úzkosti. Tu je stručný prehľad niektorých najbežnejších:

Citrónový balzam- Melissa officinalis: Citrónový balzam je bylina, ktorá bola študovaná kvôli účinkom proti úzkosti .

Omega-3 mastné kyseliny: Jedna štúdia ukázala, že študenti medicíny, ktorí dostávali doplnky omega-3, zaznamenali 20% zníženie symptómov úzkosti.

Ashwagandha: Ashwagandha je bylina používaná v ajurvédskej medicíne na liečbu stresu a úzkosti. Niekoľko štúdií naznačuje, že je to efektívne liečenie.

Zelený čaj: Zelený čaj obsahuje veľa polyfenolových antioxidantov, ktoré poskytujú zdravotné výhody. Môže znížiť stres a úzkosť zvýšením hladín serotonínu.

Valerián: Koreň valeriány lekárskej je obľúbeným pomocníkom pri spánku vďaka svojmu upokojujúcemu účinku. Obsahuje kyselinu valerenovú, ktorá mení receptory kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) na zníženie úzkosti.

Existuje niečo, čo môžete urobiť na potlačenie potenia?

Ak je Vaše potenie mierne, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste mali pot pod kontrolou. Môžete napríklad:

 • Udržujte svoje prostredie v chlade a pohodlí, najmä v noci.
 • Vyhýbajte sa korenistým jedlám, alkoholu, kofeínu a iným jedlám, ktoré majú tendenciu vyvolávať potenie.
 • Používajte antiperspiranty na predpis.
 • Vyberte si voľné oblečenie vyrobené z prírodných tkanín.
 • Noste topánky a ponožky vyrobené z prírodných materiálov. Vyskúšajte sandále, ponožky odvádzajúce vlhkosť a cez deň si nohy vyvetrajte.
 • Majte poruke suchú vreckovku alebo malý uterák, aby ste zotreli pot a udržali pokožku suchú.
 • Investujte do prenosného ventilátora, s ktorým sa môžete ľahko pohybovať.

Hexahydrát chloridu hlinitého a nadmerné potenie

Ak bežné antiperspiranty neliečia tento stav, väčšina lekárov začne odporúčaním hexahydrátu chloridu hlinitého (Drysol), verzie chloridu hlinitého na predpis. Aplikuje sa tesne pred spaním 2 až 3 noci za sebou, potom zhruba raz týždenne, aby sa udržalo zlepšenie. Používajte podľa pokynov lekára.

Niektoré pokročilejšie liečby hyperhidrózy zahŕňajú:

Ionoforéza: Jedná sa o máčanie rúk alebo nôh vo vodnej nádrži, cez ktorú prechádza slabý elektrický prúd. Vyžaduje časté ošetrenie, ale často je účinné pri znižovaní potenia a dá sa urobiť doma.

Botulotoxín typu A (Botox): Injekcie tohto lieku proti vráskam vypínajú potné žľazy v podpazuší na niekoľko mesiacov. Botox je viac ako 90% účinný ako liek na nadmerné potenie. Injekcie môžu byť bolestivé, niekedy však vyžadujú lokálnu anestéziu.

Systém miraDry: Toto zariadenie využíva elektromagnetickú tepelnú energiu na trvalé vylúčenie potných žliaz v podpazuší. Nie je schválený na použitie na iných miestach tela.

Zdroje

https://www.researchgate.net/publication/270840642_Night_Sweats_in_Perimenopause_and_Beyond

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21784145/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25405876/

https://www.nhs.uk/conditions/excessive-sweating-hyperhidrosis/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26279994/