• Doprava zadarmo nad 40 €

Bolestivá menštruácia - Riešenie menštruačných kŕčov každý mesiac môže byť rovnako frustrujúce ako bolestivé. Tu je 13 rád

Bolestivá menštruácia – 13 vecí, ktoré môžu pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Bolestivá menštruácia – 13 vecí, ktoré môžu pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Bolestivá menštruácia – 13 vecí, ktoré môžu pomôcť pri menštruačných kŕčoch 1000 666 SuperGreens®

Menštruácia je normálne vaginálne krvácanie, ktoré sa vyskytuje ako súčasť mesačného cyklu ženy. Mnoho žien má bolestivú menštruáciu, ktorá sa nazýva aj dysmenorea. Bolesťou sú najčastejšie menštruačné kŕče, čo sú pulzujúce, kŕčovité bolesti v podbrušku. Môžete mať aj iné príznaky, ako je bolesť dolnej časti chrbta, nevoľnosť, hnačka a bolesti hlavy. Menštruačné bolesti nie sú to isté ako predmenštruačný syndróm (PMS). PMS spôsobuje mnoho rôznych symptómov, vrátane priberania na váhe, nadúvania, podráždenosti a únavy. Bolestivá menštruácia často začína jeden až dva týždne pred začiatkom menštruácie.

Čo spôsobuje menštruačné bolesti?

Primárna dysmenorea

-je najbežnejším druhom menštruačnej bolesti. Ide o menštruačné bolesti, ktoré nie sú spôsobené iným stavom. Príčinou je zvyčajne príliš veľa prostaglandínov, čo sú chemikálie, ktoré vytvára vaša maternica. Tieto chemikálie spôsobujú, že svaly vašej maternice sa napínajú a uvoľňujú, čo spôsobuje kŕče.

Bolesť môže začať deň alebo dva pred menštruáciou. Zvyčajne to trvá niekoľko dní, hoci u niektorých žien to môže trvať dlhšie.

Sekundárna dysmenorea – Bolestivá menštruácia

– často začína neskôr v živote. Je to spôsobené stavmi, ktoré ovplyvňujú vašu maternicu alebo iné reprodukčné orgány, ako je endometrióza a maternicové myómy . Tento druh bolesti sa často časom zhoršuje. Môže začať pred začiatkom menštruácie a pokračovať po skončení menštruácie.

Príčin bolesti pri menštruácii môže byť veľa a ak pociťujete chronickú bolestivú menštruáciu, je len prirodzené, že sa pýtate prečo. Možno ste jediná žena vo vašej rodine, ktorá dostáva silné kŕče. Možno vaša bolestivá menštruácia začala až po 20-ke. Bez ohľadu na vašu situáciu vám lekár môže pomôcť pochopiť, prečo každý mesiac dostávate bolestivé kŕče. Niektoré z najčastejších príčin bolestivých menštruácií sú:

PMS (predmenštruačný syndróm)

PMS, známy aj ako predmenštruačný syndróm, postihuje 90 % menštruujúcich žien. PMS začína niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a pokračuje do prvého alebo dvoch dní menštruácie. Lekári si myslia, že PMS je spôsobený poklesom hladín estrogénu a progesterónu pred začiatkom každej menštruácie. PMS má mnoho príznakov, vrátane únavy, podráždenosti a menštruačných kŕčov.

PMDP (predmenštruačná dysforická porucha)

Predmenštruačná dysforická porucha je závažnejšia forma PMS, ktorá postihuje asi 5 % menštruujúcich žien. Lekári si nie sú istí, čo spôsobuje PMDP, ale ženy s vysokou úrovňou stresu, depresiou alebo depresiou v rodinnej anamnéze ju pravdepodobne zažijú. Príznaky PMDP sú podobné PMS, ale intenzívnejšie, vrátane bolestivejších kŕčov.

Fibrómy

Maternicové fibroidy sú nezhubné výrastky, ktoré sa môžu vyvinúť vo výstelke maternice. Môžu byť také malé, že ich nie je možné vidieť voľným okom, alebo dostatočne veľké na to, aby zmenili tvar vašej maternice. Zvyčajne sa objavia počas plodného veku a po menopauze sa často zmenšia alebo úplne vymiznú .

Lekári si nemôžu byť istí, kto vyvinie maternicové myómy, ale určité faktory môžu zvýšiť riziko. Patrí medzi ne vek, afroamerický pôvod, rodinná anamnéza fibroidov a nadváha.

Keďže myómy rastú vo výstelke maternice, môžu spôsobiť silné menštruácie a bolestivé menštruačné kŕče.

Ovariálne cysty

Cysta je zvyčajne neškodný vak tekutiny, ktorý sa tvorí vo vašom tele alebo na ňom. Ovariálne cysty sa vyvíjajú vo vaječníkoch, zvyčajne počas ovulácie. U mnohých žien sa každý mesiac objaví aspoň jedna malá cysta, ktorá prirodzene vybledne. Niektoré ženy však majú mnohopočetné alebo veľké ovariálne cysty, ktoré môžu spôsobiť bolesť alebo komplikácie. V týchto prípadoch môže byť potrebná lekárska liečba na zvládnutie cýst.

Ovariálne cysty môžu byť spôsobené aj syndrómom polycystických ovárií (PCOS). Ide o stav, pri ktorom hormonálna nerovnováha spôsobuje rast mnohých malých, neškodných cýst vo vaječníkoch. To môže spôsobiť bolestivé menštruácie, ťažkosti s otehotnením, inzulínovú rezistenciu a iné zdravotné problémy. Príznaky PCOS zahŕňajú nepravidelnú menštruáciu , nadmerné ochlpenie na tvári a tele, priberanie na váhe, ťažkosti s chudnutím, akné a rednutie vlasov. Lekár môže predpísať liečbu, ktorá pomôže zvládnuť symptómy PCOS.

Zápalové ochorenie panvy

Keď sa infikuje maternica a vaječníky, nazýva sa to zápalové ochorenie panvy. Infekcia zvyčajne začína, keď sa baktérie zo sexuálne prenosnej infekcie (STI) dostanú do reprodukčných orgánov. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť aj po chirurgickom zákroku. Zatiaľ čo mnohé ženy nepociťujú žiadne príznaky, u niektorých ľudí môže spôsobiť bolestivé kŕče.

Endometrióza

Sliznica maternice, tiež známa ako endometrium, rastie vo vnútri maternice. Ale ak máte endometriózu, vaše endometrium rastie mimo maternice, zvyčajne v iných častiach vašich reprodukčných orgánov, ako sú vaječníky alebo vajíčkovody. Keď sa vaše telo počas menštruácie pokúša zbaviť tkaniva maternice, endometrium rastúce mimo maternice nemá kam ísť. Môže sa zachytiť v tele. To môže spôsobiť bolestivé kŕče, silné krvácanie, podráždenie a zápal. S pokrokom v medicíne možno väčšinu prípadov endometriózy dobre zvládnuť pomocou liekov a postupov.

Adenomyóza

Adenomyóza je liečiteľný stav, pri ktorom endometrium prerastá do svalovej steny maternice. Endometrium môže postihnúť celý sval maternice, ale zvyčajne postihuje jedno miesto. Adenomyóza je zvládnuteľný stav, ale môže spôsobiť vážne kŕče. Lekári si nie sú istí, čo presne spôsobuje adenomyózu, ale ženy, ktoré mali deti alebo podstúpili operáciu maternice, majú vyššie riziko vzniku.

13 vecí, ktoré môžu pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Riešenie menštruačných kŕčov každý mesiac môže byť rovnako frustrujúce ako bolestivé. Dobrou správou je, že existuje veľa liekov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť menštruačné kŕče. Je dôležité si zapamätať, že tieto techniky nebudú vždy fungovať, najmä pri chronických ochoreniach, ale môžu poskytnúť úľavu pri miernej až stredne ťažkej menštruačnej bolesti.

1. Pite viac vody, aby ste znížili nadúvanie

Nadúvanie môže spôsobiť nepohodlie a zhoršiť menštruačné kŕče. Aj keď to môže znieť neintuitívne, pitná voda môže znížiť nadúvanie počas menštruácie a zmierniť niektoré bolesti, ktoré spôsobuje. Pitie horúcej vody môže tiež zvýšiť prietok krvi v celom tele a uvoľniť svaly. To môže zmierniť kŕče spôsobené kontrakciami maternice.

2. Užívajte si bylinkové čaje na zmiernenie zápalov a svalových kŕčov

Niektoré druhy bylinného čaju majú protizápalové vlastnosti a antispazmické zlúčeniny, ktoré môžu znížiť svalové kŕče v maternici, ktoré spôsobujú kŕče. Pitie harmančekového, feniklového alebo zázvorového čaju alebo angelika čínska je jednoduchý a prirodzený spôsob, ako zmierniť menštruačné kŕče. Navyše tieto bylinné čaje môžu mať aj ďalšie výhody, ako je úľava od stresu a pomoc pri nespavosti.

3. Jedzte protizápalové jedlá na uvoľnenie menštruačných kŕčov

Niektoré potraviny môžu ponúknuť prirodzenú úľavu pri kŕčoch a chutia skvele. Protizápalové potraviny môžu pomôcť podporiť prietok krvi a uvoľniť maternicu. Skúste jesť bobule, paradajky, ananás a korenie ako kurkuma, zázvor alebo cesnak. Zelená listová zelenina, mandle, vlašské orechy a mastné ryby, ako je losos, môžu tiež pomôcť znížiť zápal.

4. Vynechajte maškrty, aby ste sa vyhli ďalšiemu nadúvaniu

Zatiaľ čo sušienky alebo hranolky môžu znieť chutne, potraviny s vysokým obsahom cukru, trans-tukov a soli môžu spôsobiť nadúvanie a zápal, čo zhoršuje bolesť svalov a kŕče. Vezmite si banán alebo iný kúsok ovocia, aby ste zahnali chuť na cukor, alebo ak chcete niečo pikantnejšie, choďte na nesolené orechy.

5. Na zlepšenie menštruačných bolestí siahnite po káve bez kofeínu

Kofeín spôsobuje zúženie vašich krvných ciev. To môže stiahnuť vašu maternicu, takže kŕče budú bolestivejšie – silnejšia bolestivá menštruácia. Ak potrebujete kávu, prejdite počas menštruácie na bezkofeínovú. Ak sa spoliehate na kofeín na prekonanie popoludňajšieho útlmu, zjedzte desiatu s vysokým obsahom bielkovín alebo si urobte rýchlu 10-minútovú prechádzku, aby ste zvýšili svoju energiu.

6. Vyskúšajte doplnky stravy, ktoré vám pomôžu pri menštruačných príznakoch

Vitamín D môže pomôcť vášmu telu absorbovať vápnik a znížiť zápal. Ďalšie doplnky, vrátane omega-3, vitamínu E a horčíka, môžu pomôcť znížiť zápal a môžu dokonca znížiť bolesť menštruácie. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov užívajte doplnky výživy každý deň, nielen počas menštruácie. Tiež, pretože niektoré doplnky interagujú s liekmi, nezabudnite sa opýtať svojho lekára predtým, ako začnete užívať niečo nové.

7. Aplikujte teplo na upokojenie kŕčov

Trochu tepla môže pomôcť vašim svalom uvoľniť sa, zlepšiť prietok krvi a zmierniť napätie. Skúste sedieť s vyhrievacou podložkou, dať si teplú sprchu alebo relaxovať v horúcom kúpeli.

8. Bolestivá menštruácia a cvičenie na uvoľnenie svalov a endorfínov

Ak máte bolesti, cvičenie môže byť to posledné, na čo myslíte. Ale aj jemné cvičenie uvoľňuje endorfíny, vďaka ktorým sa cítite šťastní, znižujete bolesť a uvoľňujete svaly. Pätnásť minút jogy, ľahkého strečingu alebo chôdze môže byť všetko, čo potrebujete, aby ste pocítili fyzické a duševné výhody cvičenia . A ak je cvičenie už súčasťou vašej rutiny, vedeli ste, že sledovanie menštruácie vám môže pomôcť zlepšiť športový výkon ?

9. Znížte stres, aby ste zlepšili mentálne a fyzické symptómy obdobia

Stres môže kŕče zhoršiť. Použite techniky na zmiernenie stresu, ako je meditácia, hlboké dýchanie, joga alebo váš vlastný obľúbený spôsob, ako zmierniť stres. Ak si nie ste istí, ako sa zbaviť stresu , vyskúšajte vizualizáciu. Jednoducho zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a predstavte si pokojné, bezpečné miesto, ktoré je pre vás dôležité. Sústreďte sa na tento priestor aspoň niekoľko minút, kým sa pomaly a zhlboka nadýchnete.

10. Vyskúšajte masážnu terapiu na zníženie kŕčov a stresu

Jedna štúdia zistila, že masážna terapia výrazne znižuje menštruačné bolesti u žien s endometriózou. Masáže môžu zmierniť kŕče maternice uvoľnením maternice. Aby ste čo najefektívnejšie zvládli menštruačné kŕče, masážna terapia by sa mala zamerať na oblasť brucha. Ale masáž celého tela, ktorá znižuje váš celkový stres, môže tiež pomôcť zmierniť menštruačné kŕče.

11. Užívajte voľnopredajné lieky, aby ste sa zbavili menštruačných kŕčov

Hormón prostaglandín môže spôsobiť svalové kontrakcie a bolesť. Protizápalové lieky ako ibuprofén môžu poskytnúť rýchlo pôsobiacu úľavu znížením množstva prostaglandínov vo vašom tele. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov užívajte lieky len vtedy, keď začnete pociťovať kŕče. Voľne predajné lieky nemusia vždy magicky vyliečiť menštruačné kŕče, ale často môžu výrazne zlepšiť bolesť.

12. Vyskúšajte alternatívnu medicínu na zmiernenie PMS

Niektorí ľudia nájdu úľavu s postupmi alternatívnej medicíny, ako je akupunktúra a akupresúra. Akupunktúra je cvičenie, ktoré stimuluje telo umiestnením ihiel do kože. Akupresúra stimuluje telo bez ihiel tlakom na určité body tela. Tieto praktiky vám môžu pomôcť uvoľniť sa, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť prietok krvi v celom tele.

13. Začnite hormonálnu antikoncepciu

Antikoncepcia môže zastaviť menštruačné bolesti , ak sú kŕče spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Vyrovnanie hladín estrogénu a progesterónu pomáha stenčiť maternicovú výstelku, takže sa ľahšie zbavuje. Hormonálna antikoncepcia tiež reguluje dĺžku a frekvenciu menštruácie. Niektoré formy antikoncepcie môžu úplne zmierniť menštruačné kŕče úplným zastavením menštruácie. Porozprávajte sa so svojím OB-GYN o možnostiach antikoncepcie, vrátane tabletky, antikoncepčnej injekcie alebo hormonálneho IUD . Potom si budete môcť vybrať typ antikoncepcie , ktorý vám najlepšie vyhovuje.

Zdroje:

https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-022-01988-4

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3392715/

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03448536

https://supergreens.sk/?s=bolestiv%C3%A1+men%C5%A1tru%C3%A1cia