• Doprava zadarmo nad 40 €

Hluchavka Biela ponúka množstvo zdravotných výhod. Je známe, že táto rastlina má sťahujúce účinky- používa sa pri krvácaní a iných problémoch

Hluchavka Biela a jej liečivé účely pre mužov i ženy

Hluchavka Biela a jej liečivé účely pre mužov i ženy

Hluchavka Biela a jej liečivé účely pre mužov i ženy 1024 683 SuperGreens®

Kde ju nájdete: Hluchavka Biela pochádza z väčšiny Európy a strednej a severnej Ázie. Tiež v niektorých častiach Severnej Ameriky.

Botanický názov: Lamium album.

Rastlina uprednostňuje pôdy bohaté na dusík a často sa nachádza pri cestách, okolo živých plotov, v lesoch, krovinatých oblastiach a na skládkach odpadu.

Zdravotné výhody a liečebné aplikácie Hluchavky Bielej

Účinné látky: Hluchavka biela obsahuje triesloviny, sliz, silicu, saponíny, cholín, biogénne amíny (histamín, tyramín a metylamín), flavonglykozidy (napr. Izokqueritrín), fenylpropanoidové glykozidy, kyselinu chlorogénovú.

Hluchavka Biela sa používa v bylinnej medicíne

V Európe sa používa ako liečivá bylina po stáročia. Svätá Hildegarda z Bingenu (1098-1179), nemecká abatyša, spisovateľka a kresťanská mystika, bola veľkou obdivovateľkou tejto bylinky a vo svojich spisoch spomínala jej výhody a liečivé vlastnosti.

Verí sa, že bylina má sťahujúce, antispazmodické, protizápalové, diuretické a upokojujúce vlastnosti.

Hluchavka Biela je primárne považovaná zaženskú bylinu“ a používa sa ako prírodný liečebný prostriedok na bolestivé a nepravidelné menštruácie, zápalové ochorenia panvy (PID), vaginálny výtok a ako tonikum pre maternicu.

Táto bylina má aj iné aplikácie ako tie, ktoré sa týkajú chorôb spojených so zdravím žien.

Zmierňuje menštruačné príznaky

Hluchavka Biela môže zmierniť vnútorné menštruačné krvácanie a zároveň obmedziť nadmerný menštruačný tok. Tieto účinky zmierňujú bolesť sprevádzajúcu menštruáciu u žien a ďalšie príznaky ako nadúvanie, plynatosť a kŕče.

Užívaním tejto bylinky sa upravuje aj menštruačný cyklus. Pomáha hlavne stabilizovať jeho dĺžku. ak trpíte silnými bolesťami počas menštruácie, nadmerným krvácaním alebo nepravidelným cyklom. možno by ste mali vyskúšať túto bylinku

Predpokladá sa, že vyživuje a má celkovo pozitívny vplyv na systém močových ciest, a používa sa ako prírodná liečba infekcií močových ciest a ťažkostí s močením u žien aj u mužov.

Pomáha pri abnormálnom pošvovom výtoku

Táto bylina môže byť nápomocná ženám, ktoré trpia silným pošvovým výtokom. účinok byliny by mal znížiť prietok výtoku a cítiť sa lepšie. môžete použiť ako čaj alebo do kúpeľa.

Hluchavka Biela ponúka množstvo zdravotných výhod. Je známe, že táto rastlina má sťahujúce účinky. Výsledkom je, že táto bylina sa používa hlavne vo forme maternicového tonika na zastavenie medzi-menštruačného krvácania a tiež na zníženie nadmerného toku počas menštruácie. V tradičnej medicíne sa bežne používa na liečbu neobvyklých vaginálnych výtokov. Okrem toho sa používa aj vnútorne na poskytnutie úľavy od tohto neznesiteľného obdobia.

Iné výhody

Vďaka adstringentným vlastnostiam bylinky môže byť nápomocná pri liečbe hnačky, hemoroidov a kŕčových žíl.

Čaj vyrobený zo sušených listov hluchavky bielej sa používa ako expektorant, prostriedok na potlačenie kašľa a na upokojenie drobných zápalov ústnej sliznice a hltana (dutina lemovaná membránou za nosom a ústami).

Vonkajšie sa rastlina používala ako domáci liek na kožné vyrážky, ekzémy a akné.

Predpokladá sa, že vyživuje a má celkovo pozitívny vplyv na systém močových ciest, a používa sa ako prírodná liečba infekcií močových ciest a ťažkostí s močením u žien aj u mužov.

Vnútorné použitie

Kvitnúce vrcholy  tejto rastliny majú sťahujúce, antispazmodické, diuretické, depilačné, cholagogické, sedatívne, tonizačné, expektoračné, styptické, a vazokonstrikčné vlastnosti. Vývar pripravený z vrcholkov kvetov sa používa na liečbu problémov spojených s obličkami a močovým mechúrom. Táto upravená voda je účinná aj pri liečbe hnačky, menštruačných problémov a krvácania po pôrode, prostatitídy a vaginálnych výtokov.

Vonkajšie použitie

Vonkajšie použitie tejto bylinky zahŕňa aplikáciu ako obklady na hromady, vaginálne výtoky a kŕčové žily. Kvety a listy poskytujú liečivú vodu, ktorá je skvelým liekom na problémy s očami. Táto voda sa efektívne používa vo forme očného mlieka na zmiernenie stavov súvisiacich s očami. Táto rastlina sa používa aj na prípravu homeopatického lieku, ktorý sa používa na liečbu amenorey a stavov súvisiacich s obličkami a močovým mechúrom. Hluchavku Bielu je možné zberať v letných mesiacoch, sušiť a skladovať na budúce použitie.

Kvety obklopujú určité chemikálie, ktoré sú účinné pri znižovaní opuchov a tiež pri rozbíjaní hlienu. Na starostlivosť o pokožku sa používajú rôzne extrakty získané z tejto rastliny.

Táto bylinka naozaj môže pomôcť pri mnohých problémoch

 • Táto rastlina je známa svojimi liečivými účinkami, pretože je považovaná za protizápalovú, antibakteriálnu a protiplesňovú. Je to tiež diuretikum, sťahujúce a diaforetické.
 • Je  známa tým, že zmierňuje príznaky alergie, v skutočnosti sa v súčasnosti skúmajú jej protiplesňové a antibakteriálne zlúčeniny v snahe vysvetliť dôvod jej liečivých schopností spojených s alergiami.
 • Tiež môže ochrániť alergikov pred sekundárnymi infekciami hrdla a priedušiek.
 • Listy možno priložiť na rany alebo rezy, aby zastavili krvácanie, a jej vitamín C a flavonoidy spolupracujú na posilnení imunitného systému a boji proti infekcii.

Aj keď veda dobieha len teraz, zdá sa, že o výhodách vieme už po stáročia.

Vysoko výživná rastlina

Rastlina je vysoko výživná. Je bohatá na vitamíny, najmä vitamín C, železo a vlákninu, zatiaľ čo olej v semenách je nabitý silnými antioxidantmi.

Zloženie rastliny

 • Vitamíny A, B a C
 • Železo
 • Draslík
 • Horčík
 • Oxid kremičitý
 • Fenoly
 • Terpény
 • Esenciálne oleje
 • Vápnik
 • Taníny
 • Flavonoidy
 • Saponíny
 • Omega-3 mastné kyseliny

Je jedlá, v skutočnosti môžete jesť celú rastlinu. Má jemnú, mierne trávnatú, kvetinovú chuť a biele vrcholy sú dokonca trochu sladké. Je možné ju použiť do šalátov, polievok, rozmixovať do smoothies alebo si z naj urobiť čaj.Spravidla ju môžete používať rovnako ako akékoľvek iné zelené listy. Rastlinu je možné tiež jemne nasekať a použiť ako ozdobu.

Najľahší spôsob, ako získať maximum z jeho výživových výhod, ako je uvedené nižšie, je hodiť zväzok do smoothie – banán a mango sú obzvlášť dobrým doplnkom. Uvarenie z čaju je tiež dobrým spôsobom, ako využiť tieto výhody. Majte však na pamäti, že ak pijete veľké množstvo, môže mať laxatívny účinok.

Recept s Hlochavkou Bielou-Frittata

Tato rastlinka má nádhernú voňavú chuť a pri varení je menej „chlpatá“ ako žihľava dvojdomá (Urtica dioica).

Zloženie receptu

 • 4 vajcia rozšľahané
 • 2 veľké hrste vrcholov hluchavky
 • 4 väčšie zemiaky uvarené alebo, čo ostali z predošlého dňa
 • Strúhaný syr

Návod na recept

 1. Nakrájajte a opečte vrcholy hluchavky, aby zmäkli.
 2. Pridáme na kocky nakrájané zemiaky a opečieme.
 3. Do panvice nalejeme rozšľahané vajcia a pridáme strúhaný syr.
 4. Varte, kým nie je hotovo, čo závisí od toho, či máte radi vajíčka mierne na mäkko alebo pekne prepečené.

Porcia: 2

Dobrú chuť

Záverom

Kultúry po celom svete sa po stáročia spoliehajú na tradičnú bylinnú medicínu, aby uspokojili svoje potreby zdravotnej starostlivosti. Napriek medicínskemu a technologickému pokroku modernej doby globálny dopyt po bylinných prípravkoch rastie.
Bylinná medicína je použitie rastlín na liečbu chorôb a zlepšenie celkového zdravia a pohody.Byliny môžu interagovať s inými farmaceutickými liekmi a mali by ste ich užívať opatrne.
Vždy sa obráťte na svojho lekára (GP) o akýchkoľvek zdravotných problémoch a povedzte mu o akýchkoľvek rastlinných liekoch, ktoré užívate alebo o ktorých uvažujete.
Nikdy neprestaňte užívať predpísané lieky v prospech byliniek bez toho, aby ste to najskôr prediskutovali so svojim praktickým lekárom.

Zdroje:

https://www.herbal-supplement-resource.com/white-dead-nettle-herb.html

http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/white-dead-nettle

https://www.plantlife.org.uk/uk/discover-wild-plants-nature/plant-fungi-species/white-dead-nettle

https://chicchiq.com/white-nettle-ingredient-benefits-and-overview/

https://www.wildlifetrusts.org/wildlife-explorer/wildflowers/white-dead-nettle

 • Womease