• Doprava zadarmo nad 40 €

vitaminy

Najlepšie vitamíny pre imunitný systém

Najlepšie vitamíny pre imunitný systém

Najlepšie vitamíny pre imunitný systém 1024 577 SuperGreens®

Pre tých, ktorí si myslia, že vedia všetko o tom, aké priaznivé účinky majú vitamíny na náš organizmus, môže tento článok poskytnúť niekoľko prekvapení.

Vo všeobecnosti je známych trinásť základných typova hoci v záujme zdravia zohrávajú významnú úlohu, vitamíny, resp. väčšinu z nich, organizmus nedokáže vyprodukovať, teda je potrebné ich získať z vonkajších zdrojov. V ideálnom svete by sme mohli mať prístup ku všetkým potrebným výživným látkam prostredníctvom stravy, ale to nie je vždy možné. V prípade, že konzumujeme jedlo menej bohaté na živiny, neprekvapme sa, pokiaľ nás dobehne nedostatok vitamínov. Ich nedostatok nemá špecifické príznaky, preto je diagnostika a liečba o to horšia. Preto je dobré im jednoducho predchádzať a tie najdôležitejšie dopĺňať priebežne. Následkom toho je oslabenie imunitného systému, čo je obzvlášť nebezpečné v tomto období, počas epidémie koronavírusu.

 

Čo sú vlastne vitamíny?

Samotný názov “vitamínov” je spojený s poľským biochemikom Kazimierzom Funkom, ktorý študoval jednu látku nachádzajúcu sa v ryži. V roku 1912 sa mu podarilo extrahovať látku z ryžových otrúb a následne po tom, čo táto zlúčenina obsahovala aj určitú aminoskupinu, dostala pomenovanie  vita amine. Spojil slová vita (lat. život) a amine (zlúčenina obsahujúca dusík). Vedci neskôr zistili, že vitamíny nemusia byť iba amíny obsahujúce dusík, a preto vymazali písmeno e z konca slova.

Aby sme boli trochu konkrétnejší, vedci klasifikujú tieto látky ako mikroživiny, na základe čoho ich takto odlíšili od makroživín, obsahujúcich bielkoviny, sacharidy, alebo uhľohydráty, tuky a vlákniny. Aké pozitívne účinky majú vitamíny? Spolu s minerálnymi látkami sú tieto považované za základné živiny, pretože vo vzájomnej kombinácii vykonávajú stovky funkcií v organizme. Pomáhajú v prípade posilnenia kostí a imunitného systému, hojenia rán, okrem toho sú schopné premieňať skonzumované jedlo na energiu a obnovovať poškodenie buniek. Existuje 13 esenciálnych vitamínov, z ktorých štyri sú rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E a K). Komplex B vitamínov a vitamín C sú rozpustné vo vode. Rozoznávame dva typy vitamínov: rozpustné v tukoch a rozpustné vo vode. Pokiaľ konzumujeme jedlá, ktoré obsahujú vitamíny rozpustné v tukoch, tie ukladajú sa v tukovom tkanive a v pečeni po dobu, kým ich organizmus nebude potrebovať. Vo vode rozpustné je potrebné neustále doplňovať.

Okrem iného dnes už je možné dostať prakticky všetko: vitamíny vitamíny pre tehotné, – pre deti, – na pečeň, – na rast vlasov, – na oči, – proti vypadávaniu vlasov, – pre diabetikov, – na nechty, – pre seniorov, – proti únave, – pre ženy, – na otehotnenie, – pre dojčiace matky.

I napriek tomu, že antioxidanty sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie organizmu, jeden výskum dospel k zaujímavým výsledkom. Ukázalo sa, že ovplyvňujú tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za pocit hladu a sýtosti. Vedci z Yale School of Medicine sa domnievajú, že zvýšený príjem antioxidantov môže výrazne znížiť prírastok hmotnosti a zvýšiť úspešnosť diéty.

 

Rozdelenie vitamínov, tu je 5 víťazov!

Väčšina z nich pôsobí v rámci rôznych biologických procesoch ako takzvané koenzýmy alebo kofaktory. Spomedzi nich zohráva 5 obzvlášť dôležitú úlohu v prevencii vzniku infekcií a ochorení. Pozrime sa na ne zblízka.

 

Vitamín A

Ide o prvotriedny antioxidant. Zvyšuje odolnosť organizmu. Nakoľko zachytáva voľné radikály, chráni bunky pred oxidáciou a prispieva k ich obnove a deleniu. Podľa štúdie Harvardskej univerzity nedostatočné množstvo tohto vitamínu možno spájať s oslabením imunitného systému, resp. s výskytom infekčných ochorení. Znižuje riziko vzniku rakoviny, spomaľuje prirodzený proces starnutia a chráni zdravie očí. Je známy ako protizápalový vitamín, ďalej hrá tiež regulačnú úlohu v imunoreakciách buniek. Má terapeutické účinky v rámci liečby infekčných ochorení.

Kde sa nachádza?

Vo veľkej miere sa nachádza v mäse, v rybách, v obličkách, v mliečnych výrobkoch a tiež ho obsahujú aj rôzne syry. Je prítomný v “oranžových” potravinách, ako napríklad marhule, mrkva a tekvica. 

 

Vitamíny skupiny B

Vitamíny B prejavujú svoj podiel v procese trávenia a podporujú správne fungovanie nervového systému. Ich úloha pri posilňovaní imunitného systému je rovnako nevyhnutná. Štúdie na zvieratách potvrdzujú, že vitamín B2 zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám spôsobeným baktériami, vitamín B9 zase znižuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny. Početné štúdie preukázali, že nedostatok vitamínu B6 ovplyvňuje humorálne a pomocou buniek sprostredkované imunioreakcie. Môže ovplyvniť rast nádoru a tiež priebeh ochorení.

Kde sa nachádzajú?

Väčšina vitamínov skupiny B sa nachádza v celozrnných obilninách, v zelenine, vajciach, pečeni, rybách, ďalej v červenom mäse, banánoch a kvasniciach.

 

Vitamín C

V jeho prípade ide tiež o silný antioxidant, ale o tejto vlastnosti už väčšina z nás už vie. O tom však, že v spojení s vitamínom B zvyšuje produkciu energie, a že zvyšuje antioxidačný účinok vitamínu E, už vie málokto. Chráni bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a infekciami, urýchľuje odlupovanie rán, zmierňuje zápaly a prispieva k prevencii vzniku srdcových a nádorových ochorení.

Je nevyhnutné pre produkciu kolagénu, pre absorpciu železa. Nepretržitý a zvýšený príjem môže pomôcť vyhnúť sa sezónnym ochoreniam.

Kde sa nachádza?

Je bohato zastúpený v čerstvom ovocí a zelenine. Máme na mysli napríklad paradajky, papriku, zelenolistú zeleninu, citrusové plody. Rovnako bohato je zastúpený aj v šípkach.

 

Vitamín D

Je to jeden z najdôležitejších vitamínov, ktoré zvyšujú imunitu. Znižuje zápal a pomáha predchádzať bakteriálnym a vírusovým infekciám. Zohráva úlohu pri modulácii vrodenej a adaptívnej imunitnej reakcie, ako aj pri stimulácii obranyschopnosti sliznice. Zabraňuje vzniku ochorení obehového systému a rakoviny. Udržuje rovnomernú hladinu krvného cukru, podporuje vstrebávanie vápnika, čím chráni pred osteoporózou. Znížené hladiny tohto vitamínu je možné zistiť u významného percenta pacientov trpiacich autoimunitnými ochoreniami. Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil v USA v rokoch 1988 až 1994, následkom jeho nízkej hladiny vzniká náchylnosť na väčšinu infekcií horných dýchacích ciest.

Kde sa nachádza?

Najviac je obsiahnutý v  rastlinných olejoch a mastných rybách. Medzi ne možno zaradiť nasledovné: losos, makrela, sardinky a tuniak. Dobrým zdrojom sú tiež tmavá čokoláda a šampiňóny. Vytvára ho pokožka vplyvom slnečného žiarenia, avšak k tejto produkcii nedochádza v mesiacoch skúpych na slnečné svetlo.

 

Vitamín E

Vďaka jeho imunitu posilňujúcemu a antioxidačnému účinku chráni organizmus pred škodlivými voľnými radikálmi, chrániac ho tak okrem iného aj pred nádormi. Spojením sa s molekulami kyslíka zabraňuje jeho premene na peroxid, čo má za následok viac voľných molekúl kyslíka v krvi. Okrem toho pomáha predchádzať ochoreniam pečene a obličiek, reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Výskumy University of Maryland Medical Center predpokladajú, že významne znižuje aj riziko srdcových chorôb.

V čom je?

Jeho bohatým zdrojom sú pšeničné klíčky, vajcia, orechy, pečeň, ale tiež slnečnicové jadierka, rastlinné oleje a zelenolistá zelenina.

 

Ďalšie tipy

Ako starneme, o to viac vitamínov a minerálnych látok bude náš organizmus potrebovať. Túto potrebu môžeme uspokojiť napríklad aj užívaním doplnkov výživy. Pokiaľ chceme zabezpečiť prísun väčšiny z nich naraz (všetky vitamíny v jednom, multivitamíny), odporúča sa siahnuť po komplexných prípravkoch. Máme na mysli komplex vitamínov a minerálov. V prípade multivitamínov a ktoréhokoľvek zo skupiny vitamínov B je najlepšie užívať ich v raňajších hodinách. Môžu stimulovať metabolizmus a činnosť mozgu, čo nie je práve ideálne v tom prípade, pokiaľ túžime po pokojnom spánku. K udržaniu všeobecného zdravia prispievajú aj všetky superpotraviny. Máme na mysli také potraviny a nápoje, ktoré obsahujú významné množstvo výživných látok, vrátane minerálnych látok, ktoré sú pre telo dôležité v ľahko zúžitkovateľnej forme. Vitamíny a minerály sú preto mimoriadne dôležité.

Nasledovné superpotraviny sú špeciálne odporúčané:

 

Zdroje: 

https://www.helpguide.org/harvard/vitamins-and-minerals.htm

https://www.healthline.com/nutrition/immune-boosting-supplements

https://www.mdpi.com/2077-0383/7/9/258

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527855/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8302491/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997530/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn