• Doprava zadarmo nad 40 €

odvodnenie organizmu

Odvodnenie organizmu – kedy ho potrebujeme?

Odvodnenie organizmu – kedy ho potrebujeme?

Odvodnenie organizmu – kedy ho potrebujeme? 1024 683 SuperGreens®

Zavodnený organizmus nemusí byť nič príjemné. Ak máte dlhodobý pocit nafúknutia, váha ukazuje čoraz väčšie číslo, alebo máte opuchnutú tvár, ruky, či nohy, s veľkou pravdepodobnosťou trpíte nadmerným zadržiavaním vody. 

Ak sú vám vaše obľúbené nohavice pritesné, nemusí to hneď znamenať, že ste pribrali. Navyše, ak sú vám tesné aj topánky, ktoré vám predtým sadli ako uliate, hľadajte vinníka inde. Na vine totiž môže byť zadržiavanie vody. Dobrou správou je, že tento opuch, známy ako edém, je zvyčajne len dočasný a viete sa ho zbaviť. So zmenou životného štýlu sa s nepríjemnými opuchmi rozlúčite raz-dva.

Ako zistím, či moje telo zadržiava veľa vody?

To, či zadržiavanie vody je kameň úrazu a spôsobuje opuch môžete zistiť aj samotestom v pohodlí domova. Zatlačte prstom na opuchnuté miesto a potom ho náhle uvoľnite. Ak sa na tomto mieste objaví priehlbina, ktorá veľmi pomaly mizne, je to s najväčšou pravdepodobnosťou v dôsledku zadržiavania vody.

Okrem samotestu, si všímajte na tele aj tieto symptómy:

 • Nadúvanie,
 • opuchy na nohách, tvári, bruchu a iných častiach tela,
 • stuhnuté kĺby, 
 • zhrubnuté a ťažké nohy,
 • kolísanie hmotnosti.

Čo je zadržiavanie vody?

Edém, teda opuch, nastáva vtedy, keď voda uniká z ciev alebo lymfatického systému a hromadí sa v okolitom tkanive. Tento stav môže spôsobiť opuch, napnutie pokožky a pocit tepla. Občas je to tiež bolestivé.

Najčastejším miestom, kde edém vzniká, sú nohy. Opuchnuté nohy nelichotivo zhrubnú a sú ťažšie. Opuch však môže vzniknúť aj na rukách, tvári, či bruchu. Ak vás opuchy trápia dlhodobo a domáca liečba nezaberá, je najvyšší čas kontaktovať svojho lekára. Dôvod na zavodňovanie je niekedy vážnejší a vyžaduje si lekársky zásah.

Najčastejšie príčiny

Dôvodov na zavodňovanie je mnoho. Často je organizmus zavodnený z nasledovných príčin:

 • Málo pohybu: Dlhodobé státie alebo sedenie môže spôsobiť problémy s prietokom krvi, čo následne spôsobuje zadržiavanie vody. Týka sa to najmä starších ľudí alebo ľudí so zníženou pohyblivosťou. Výnimkou však nie sú ani tí, čo denne vykonávajú prácu v sede a po práci si nenájdu ani chvíľku času na pohyb.
 • Zlá životospráva: Soľ viaže vodu v tele a tým podporuje zadržiavanie vody. Príliš slaným jedlám by sme sa teda mali vyhýbať. Platí to aj pre príjem alkoholu, cukru a kofeínu. 
 • Hormonálne zmeny: Menštruačný cyklus je jednou z najčastejších príčin zadržiavania vody. Rovnako je to aj počas tehotenstva a menopauzy.
 • Teplo: Teplé letné počasie našim nohám nepomáha. Čím je teplejšie, tým viac vody telo ukladá najmä v nohách.
 • Let lietadlom: zmeny tlaku a dlhé sedenie spôsobuje zadržiavanie vody.
 • Lieky: Niektoré lieky majú zadržiavanie vody ako vedľajší účinok. Patria tu chemoterapeutické lieky, voľnopredajné lieky proti bolesti, lieky na krvný tlak a antidepresíva.
 • Slabé srdce: oslabené srdce nedokáže dobre pumpovať krv.

Tipy, ako na odvodnenie organizmu

Odvodnenie organizmu nemusí predstavovať žiadny ťažký boj. Je však nutné podniknúť určité kroky k zmene.

1. Veľa pite

Áno, môže sa vám to zdať nelogické. Veď prečo mám piť ešte viac vody, keď sa jej chcem predsa zbaviť? Ak telu odopierate vodu a je dehydrované, snaží sa nahromadiť ešte viac vody a ukladá si ju do zásob. Cez deň by ste mali vypiť aspoň 2 litre čistej vody.

2. Hýbte sa

Niekedy aj malá zmena pomôže. Snažte sa urobiť napríklad 10 000 krokov denne, čo je približne 7 km. Ak vám chôdza nevyhovuje, vyskúšajte bicyklovanie, beh, jógu, alebo si zájdite do fitness centra. Pohyb vám nepomôže len fyzicky, ale budete sa po ňom cítiť lepšie aj psychicky. Na začiatku sa možno budete musieť do pohybu nútiť, neskôr sa to však stane vašou každodennou rutinou, ako je umývanie zubov.

Ak trpíte obezitou alebo nadváhou, držte sa tohto bodu dvojnásobne. Oboje vedie k zlému obehu a prispieva k zadržiavaniu vody v dolných končatinách.

3. Diuretiká

Diuretiká sú v prvom rade skupina liekov, ktoré zvyšujú a teda podporujú vylučovanie moču a rozpustných látok. Na zníženie prebytočnej tekutiny vám môžu byť predpísané lekárom. Jeden z najbežnejších diuretík je Furosemid.

Ak nechcete siahnuť po diuretických liekoch, existujú aj prírodné diuretiká. Patria tu napríklad bylinky a koreny. Siahnuť môžete po vecia ako zázvor, bazalka, tymián, koriander, žihľava a cesnak.

4. Vyvážená strava

Kľúčom k dlhodobému úspechu sú často zdravé potraviny a vyvážená strava. Vyhnite sa nadmernému príjmu kofeínu, alkoholu, znížte množstvo soli a cukru v strave. Všetko toto zbytočne zadržiava vodu. Zamerajte sa na potraviny, ktoré váš organizmus odvodnia:

 • Ovocie a zelenina – zemiaky, sušené marhule, datle, banány, fazuľa a šošovica, z dôvodu vysokého obsahu draslíka a banány, avokádo, paradajky, sladké zemiaky z dôvodu magnézia.
 • Diuretické čaje – niektoré rastliny pomáhajú odvádzať prebytočnú vodu z tela. Dobrou voľbou je zelený čaj, žihľavový čaj, ľubovníkový čaj alebo čaj z brezových listov.
 • Ľanové a koriandrové semienka – tieto semienka pôsobia protizápalovo, viažu na seba toxické látky a tekutiny a pomáhajú telu zbaviť sa ich.
 • Vitamín B6 – podľa údajov zo štúdie z časopisu Journal of Caring Sciences, vitamín B6 pomáha s predmenštruačnými syndrómami, ktorý okrem iného spôsobuje aj zadržiavanie vody. Jednoduchým riešením ako vitmaín doplniť sú doplnky stravy.
 • Bielkoviny – Proteíny udržujú telo v rovnováhe. Konkrétne proteín albumín udržuje tekutinu v krvnom obehu a zabraňuje jej vtekaniu a vzniku opuchov.

Na druhej strane by ste sa mali vyhnúť konzumácii nasledovných potravín:

 • Rafinované sacharidy – biela múka a chlieb, cestoviny či pečivo, spôsobuje rýchle skoky v hladinách cukru v krvi. Vysoké hladiny inzulínu spôsobujú, že telo zadrží viac sodíka, čo následne spôsobuje zadržiavanie tekutín. Aby ste zabránili prejedaniu sa, konzumujte jedlo pomaly a zvážte prechod na komplexné sacharidy, ako je hnedá ryža a celozrnné alternatívy.

5. Masáž

Masáže sú nielen príjemné a ukľudňujúce, stimulujú aj tok lymfy, takže sú skvelé v boji proti zadržiavaniu vody. Ak vás trápi opuchnutá tvár, vyskúšajte nefritový valček alebo kameň gua sha. Masáže nôh vám navyše pomôžu aj vtedy, ak máte kŕčové žily.

6. Kompresné oblečenie

Kompresné legíny či pančuchy sú vyrobené tak, aby pevne sedeli, obopínali nohy, pomáhajú stláčať tkanivá a zabraňujú hromadeniu tekutín. Ak sa nedokážete vyhnúť sedavému spôsobu života, kompresné veci sú skvelou investíciou, ktorá vám pomôže vyhnúť sa zadržiavaniu vody alebo ju znížiť.

7. Zdvihnite nohy

Keďže často zažívame zadržiavanie vody v dôsledku gravitačnej sily, ďalším jednoduchým spôsobom je jednoducho zdvihnúť nohy. Ak tak urobíte, podporíte odtekanie tekutín z nôh a späť do tela, čím sa zadržiavanie zníži. Skúste to robiť niekoľkokrát denne, alebo aspoň v čase opuchu.

Pretrvávajúce zadržiavanie vody a komplikácie

Dlhodobé zadržiavanie vody je niekedy príznakom vážneho stavu:

Ak problémy pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc

Keďže príčiny edému môžu byť rôzne, vyššie spomenuté rady nemusia pomôcť. Ak opuch pretrváva, vyžaduje si to konzultáciu s lekárom. Ak je opuch sprevádzaný aj ďalšími príznakmi, napríklad dýchavičnosťou, môže ísť o vážny zdravotný problém, ako je zlyhanie srdca alebo poškodenie obličiek. Opatrnosť je preto na mieste. 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/water-retention
https://www.homage.sg/health/reduce-water-retention/
https://www.webmd.com/diet/why-am-i-retaining-water
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/weight/how-recognize-reduce-water-retention-edema/