• Doprava zadarmo nad 40 €

Opuchnuté nohy -Opuchnuté nohy nie sú vždy známkou problémov so srdcom alebo krvným obehom. Môžete mať opuch v dôsledku nahromadenia tekutín jednoducho z nadváhy, neaktivity, dlhého sedenia alebo státia alebo nosenia tesných pančúch alebo džínsov

Opuchnuté nohy- trápia aj Vás? Ako si pomôcť bez liekov?

Opuchnuté nohy- trápia aj Vás? Ako si pomôcť bez liekov?

Opuchnuté nohy- trápia aj Vás? Ako si pomôcť bez liekov? 1024 768 SuperGreens®

Po hektickom dni v práci je opuch nohy ako prekliatie. Mysleli ste si, že dokončíte všetky domáce práce, a napriek tomu sa z pohovky ťažko pohnete. Na takéto dni máme 10 ľahkých domácich liekov a riešení, ktoré Vám môžu pomôcť zmierniť opuchnuté nohy.

Než sa tam však dostaneme, je dôležité prediskutovať dôvody opuchu nôh. Len keď poznáte príčinu, budete môcť prijať preventívne opatrenia. Môžu sa vyskytnúť z dôvodu – vedľajších účinkov niektorých liekov, problémov s obličkami, pečeňou alebo srdcom, poranenia nôh, osteoartrózy, niektorých starých poranení, hypotyreózy alebo dokonca príliš veľkého množstva soli v jedle. Niektoré ďalšie bežné príčiny sú obezita, tehotenstvo a krvné zrazeniny, státie alebo sedenie na jednom mieste niekoľko hodín, ako napríklad pri cestovaní letmi alebo autami.

U starších dospelých sa najčastejšie vyskytujú opuchy nôh a členkov. Opuch sa môže vyskytnúť na oboch stranách tela alebo iba na jednej strane. Môže byť ovplyvnená jedna alebo viac oblastí v dolnej časti tela.

Aj keď opuch chodidla, nohy a členka zvyčajne nepredstavuje významné zdravotné riziko, je dôležité vedieť, kedy vyhľadať lekára. Opuch môže niekedy naznačovať závažnejší základný zdravotný problém, ktorý je potrebné okamžite liečiť.

Bežné príčiny pre opuchnuté nohy, chodidlá a členky

Existuje mnoho možných príčin opuchu chodidla, nôh a členku. Vo väčšine prípadov dochádza k opuchu v dôsledku určitých faktorov životného štýlu, ako sú:

Nadváha. Nadbytočná telesná hmotnosť môže znížiť krvný obeh a spôsobiť hromadenie tekutín v chodidlách, nohách a členkoch.

Dlhodobé státie alebo sedenie. Keď sú svaly neaktívne, nemôžu pumpovať telesné tekutiny späť smerom k srdcu. Zadržiavanie vody a krvi môže spôsobiť opuch nôh.

Počas užívania konkrétnych liekov, ako sú:
 • steroidy
 • estrogén alebo testosterón
 • niektoré antidepresíva, vrátane tricyklických liekov a inhibítorov monoaminooxidázy (IMAO)
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) vrátane ibuprofénu a aspirínu

Tieto typy liekov môžu viesť k zadržiavaniu vody a spôsobiť opuch nôh.

Ak máte podozrenie, že Vaše lieky spôsobujú opuch dolných končatín, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom. Neprestaňte užívať lieky, kým sa neporozprávate so svojím lekárom.

Medzi ďalšie možné príčiny opuchu chodidla, nôh a členkov patria určité zdravotné ťažkosti alebo zmeny tela, napríklad:

Prirodzené hormonálne zmeny. Kolísajúca hladina estrogénu a progesterónu môže spôsobiť zníženú cirkuláciu v nohách, čo vedie k opuchu. Tieto zmeny v hladinách hormónov sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva a menštruačného cyklu ženy.

Krvná zrazenina v nohe. Krvná zrazenina je zhluk krvi, ktorý je v tuhom stave. Keď sa v žile nohy vytvorí krvná zrazenina, môže to narušiť prietok krvi, čo vedie k opuchu a nepríjemným pocitom.

Zranenie alebo infekcia. Poranenie alebo infekcia postihujúca chodidlo, nohu alebo členok má za následok zvýšené prekrvenie oblasti. Toto sa javí ako opuch.

Venózna nedostatočnosť. Tento stav nastáva, keď žily nie sú schopné adekvátne pumpovať krv, čo spôsobuje hromadenie krvi v nohách.

Perikarditída. Jedná sa o dlhodobý zápal perikardu, čo je vakovitá blana okolo srdca. Tento stav spôsobuje dýchacie ťažkosti a silné chronické opuchy nôh a členkov.

Lymfedém. Lymfedém, tiež známy ako lymfatická obštrukcia, spôsobuje blokády lymfatického systému. Vyvíja sa, keď lymfatický systém nefunguje správne. Lymfatický systém je sieť kanálov a žliaz v tele, ktorá pomáha bojovať proti infekcii a odvádza nadbytočnú tekutinu.

Je dôležité, aby bol lymfedém identifikovaný a liečený čo najskôr. Ak sa nelieči, môže sa to zhoršiť.

Preeklampsia. Tento stav spôsobuje vysoký krvný tlak počas tehotenstva. Zvýšenie krvného tlaku môže mať za následok zlý obeh a opuch tváre, rúk a nôh.

Cirhóza. Týka sa to závažného zjazvenia pečene, ktoré je často spôsobené zneužívaním alkoholu alebo infekciou (hepatitída B alebo C). Tento stav môže spôsobiť vysoký krvný tlak a zlú cirkuláciu chodidiel, nôh a členkov.

Domáca liečba pre opuchnuté nohy/ ťažké nohy

 1. Pite 8 až 10 pohárov vody denne

Aj keď by sa to mohlo zdať neintuitívne, dostatok tekutín v skutočnosti pomáha znižovať opuchy. Ak telo nie je dostatočne hydratované, zadržiava tekutinu, ktorú má. To prispieva k opuchu.

 1. Kúpte si kompresné ponožky

Kompresné ponožky nájdete v drogérii alebo obchode s potravinami alebo si ich môžete kúpiť aj online. Začnite kompresnými ponožkami, ktoré sú medzi 12 až 15 mm alebo 15 až 20 mm ortuti.

Prichádzajú v rôznych váhach a kompresiách, takže by mohlo byť najlepšie začať s ľahšími ponožkami a potom nájsť ten typ, ktorý poskytuje najväčšiu úľavu.

 1. Namočte do chladného soľného kúpeľa Epsom asi na 15 až 20 minút

Epsomová soľ (síran horečnatý) môže nielen pomôcť pri bolestiach svalov. Môže tiež zmierniť opuch a zápal. Teória je taká, že epsomská soľ odvádza toxíny a zvyšuje relaxáciu.

 1. Zdvihnite nohy, najlepšie nad srdce

Keď spíte, podložte si nohy vankúšmi alebo dokonca telefónnymi zoznamami, knihami. Ak sa snažíte zmierniť opuch nôh počas tehotenstva, skúste tiež nohy niekoľkokrát denne zdvihnúť.

Snažte sa zabrániť dlhodobému státiu a pokiaľ je to možné robte si prestávky.

 1. Pohybujte sa!

Ak sedíte alebo stojíte dlhšie na jednom mieste (napríklad v práci), môže to viesť k opuchu nôh. Skúste sa každú hodinu trochu pohnúť, aj keď je to prechádzka do práce, prechádzka okolo bloku na obed, pokrčenie kolien a členkov alebo kolo okolo kancelárie.

 1. Doplnky horčíka môžu byť pre niektorých ľudí užitočné

Ak zadržiavate vodu, môžete mať nedostatok horčíka. Jesť potraviny s vysokým obsahom horčíka môže pomôcť. Medzi jedlá bohaté na horčík, ktoré si môžete pridať do svojej stravy, patria:

 • mandle
 • tofu
 • kešu
 • špenát
 • tmavá čokoláda
 • brokolica
 • avokádo

Užívanie 200 až 400 miligramov horčíka denne môže pomôcť pri opuchoch. Skôr ako užijete akýkoľvek druh doplnku, opýtajte sa svojho lekára. Doplnky horčíka nie sú vhodné pre každého, najmä ak máte ochorenie obličiek alebo srdca.

 1. Urobte nejaké zmeny v stravovaní

Zníženie príjmu sodíka môže pomôcť znížiť opuch v tele, vrátane chodidiel. Rozhodnite sa pre verzie svojich obľúbených jedál s nízkym obsahom sodíka a pokúste sa zdržať solenia jedál.

 1. Schudnite, ak máte nadváhu

Nadváha môže spôsobiť znížený krvný obeh, čo vedie k opuchu dolných končatín. Môže to tiež viesť k mimoriadnemu namáhaniu chodidiel a spôsobiť bolesť pri chôdzi. To môže mať za následok viac sedenia – čo môže tiež spôsobiť hromadenie tekutín v chodidlách.

Chudnutie môže pomôcť zmierniť zaťaženie Vašich nôh a prípadne zmierniť aj ich opuchy. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, či potrebujete chudnúť, a o zdravých spôsoboch, ako to dosiahnuť.

 1. Masírujte si chodidlá

Masáž môže byť skvelá pre ochorenia opuchnutých nôh a pomáha podporiť relaxáciu. Masírujte (alebo si ich nechajte masírovať!) Chodidlami smerom k srdcu silnými ťahmi a určitým tlakom. To by mohlo pomôcť presunúť tekutinu z oblasti a zmierniť opuch.

 1. Zvýšte príjem potravín bohatých na draslík

Nedostatok draslíka môže prispieť k vysokému krvnému tlaku a zadržiavaniu vody. Ak nemáte žiadne stravovacie obmedzenia, zvážte konzumáciu potravín obsahujúcich draslík. Niektoré potraviny bohaté na draslík zahŕňajú:

 • sladké zemiaky
 • biele fazule
 • banány
 • losos
 • pistácie
 • kura

Skúste namiesto sódy vypiť aj pomarančový džús alebo nízkotučné mlieko. Ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti, najmä problémy s obličkami, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako si do stravy pridáte veľa draslíka.

Diuretika

Existuje celý rad jedál, nápojov, bylín a korenín, ktoré fungujú ako prírodné diuretiká. Tento predmet je mimoriadne dobre preštudovaný, pričom prvá veľká publikácia o tejto téme bola publikovaná v roku 1 nášho letopočtu gréckym lekárom – publikácia z januára 2019 v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zistila, že asi 84 percent rastlín identifikovaných ako diuretiká v tomto texte bol skutočne presne identifikovaný.

Podľa Mayo Clinic, štúdie z apríla 2012 v rámci Pharma Science Monitor a štúdie z marca 2017 v Inštitúte integrovanej a aplikovanej biotechnológie, medzi bežne konzumované rastliny a potraviny, ktoré môžu pomôcť pri opuchoch, patria:

 • Byliny a koreniny ako petržlen, cesnak, kôpor, zázvor, koriander, bazalka, púpava, borievka, hloh, moruša, čierny kmín, žihľava, lopúch, svetlica, senovka grécka, čakanka a tymián.
 • Ovocie a zelenina ako žerucha, ananás, citrón, uhorka, tekvica, mrkva, figa, lucerna, čerešňa, granátové jablko, paradajka, kukurica, cibuľa, kapusta, artičok, melón, jablko, čierne ríbezle, brusnice a avokádo.
 • Strukoviny a obilie ako jačmeň a cícer.
 • Orechy a semená ako tekvicové semienko, ovsené semiačko, pistácie a vlašské orechy.

Aj keď sa môže javiť ako zvláštne prijímať tekutiny, aby sa znížilo množstvo vody v tele, mnohé z týchto produktov sa môžu zmeniť aj na diuretické nápoje. Nápoje z púpavy a lopúcha, čakanková káva a žihľavový čaj sa predávajú v supermarketoch. A napríklad môžete tiež ľahko pridať korenie ako zázvor do ananásového smoothie.

Podľa štúdie z mája 2016 v časopise Journal of Medicine Sciences sú kofeínové výrobky dobre známymi diuretikami. To znamená, že káva, čaj a dokonca aj energetické nápoje môžu potenciálne pôsobiť ako diuretiká na zníženie opuchov a bolesti.

Ak plánujete konzumovať stravu bohatú na diuretické jedlá, aby ste zmiernili opuchy nôh, mali by ste sa najskôr poradiť so svojím lekárom.

Zhrnutie

Opuch nôh spôsobený zadržiavaním tekutín v tkanivách nôh je známy ako periférny edém. Môže to byť spôsobené problémom s venóznym obehovým systémom, lymfatickým systémom alebo obličkami.

Opuchnuté nohy nie sú vždy známkou problémov so srdcom alebo krvným obehom. Môžete mať opuch v dôsledku nahromadenia tekutín jednoducho z nadváhy, neaktivity, dlhého sedenia alebo státia alebo nosenia tesných pančúch alebo džínsov. Časté sú aj kŕčové žily a únava nôh.

Osoba by mala navštíviť svojho lekára, ak je opuch náhly, nevysvetliteľný alebo je sprevádzaný ďalšími príznakmi.

Nie vždy je možné zabrániť opuchnutým nohám a členkom. Existujú však kroky, ktoré môže človek podniknúť na zníženie rizika takýchto problémov. Patrí sem pravidelné cvičenie, dodržiavanie zdravej výživy a ochrana nôh pred úrazmi, pokiaľ je to možné.

Zdroje

https://health.clevelandclinic.org/6-best-ways-relieve-swollen-feet-ankles-home/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30403493/

https://www.semanticscholar.org/paper/HYPOLIPIDEMIC-HERBALS-WITH-DIURETIC-EFFECTS-%3A-A-Rouhi-Boroujeni-Rouhi-Boroujeni/5e6323ad64b84561eb7140c6eee217daecf5f256?p2df

https://www.livestrong.com/article/84264-foods-drinks-natural-diuretics/

https://europepmc.org/article/med/27225921

 • lymph aktív 2.0

  Lymph Aktív 2.0

 • -15% sada pekné nohy

  Sada Pekné nohy

 • Venoflavin

Napísala Andrea K. dňa 28/04/2021