• Doprava zadarmo nad 40 €

plodnosť muža- Otázka podpory mužskej plodnosti sa dnes stáva čoraz aktuálnejšou. Rôzne výskumy prisudzujú mužom rovnaký podiel na neplodnosti páru ako ženám.

Mužská neplodnosť alebo ako podporiť plodnosť muža

Mužská neplodnosť alebo ako podporiť plodnosť muža

Mužská neplodnosť alebo ako podporiť plodnosť muža 1024 593 SuperGreens®

Plodnosť- Ak Vy a Váš partner máte problémy, vedzte, že nie ste sami. Neplodnosť je bežnejšia, ako by ste si mysleli. Ovplyvňuje to asi každý šiesty pár a vedci odhadujú, že asi každý tretí prípad je spôsobený problémami s plodnosťou iba u mužského partnera.

Aj keď neplodnosť nie je vždy liečiteľná, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvýšili svoje šance na počatie. Plodnosť muža sa dá niekedy zlepšiť zdravou výživou, doplnkami výživy a inými stratégiami životného štýlu.

Definícia neplodnosti

Diagnóza neplodnosti znamená, že ste po roku snaženia nemohli otehotnieť. Ak ste žena nad 35 rokov, znamená to, že ste nedokázali otehotnieť po 6 mesiacoch pokusov. Neplodnosť nie je len problémom ženy. Aj muži sú niekedy neplodní. V skutočnosti sú rovnako pravdepodobné, že muži aj ženy budú mať problémy s plodnosťou.

Podľa Úradu pre zdravie žien možno asi jednu tretinu prípadov neplodnosti pripísať ženskej neplodnosti, zatiaľ čo problémy mužov tvoria ďalšiu tretinu prípadov neplodnosti. Zvyšná tretina prípadov môže byť spôsobená kombináciou mužskej a ženskej neplodnosti alebo nemusí mať žiadnu známu príčinu.

Príčiny mužskej neplodnosti

Všeobecne povedané, neplodnosť u mužov súvisí s nasledujúcimi problémami:

 • efektívna produkcia spermií
 • počet spermií alebo počet spermií
 • tvar spermií
 • pohyb spermií, ktorý zahŕňa krútiaci sa pohyb samotných spermií a transport spermií cez trubice mužského reprodukčného systému.

Mužská plodnosť môže byť ovplyvnená celým radom rizikových faktorov, zdravotných stavov a liekov.

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory spojené s neplodnosťou u mužov patria okrem iného:

 • starší vek
 • fajčenie cigariet
 • nadmerné požívanie alkoholu
 • nadváha alebo obezita
 • vystaveniu toxínom, ako sú pesticídy, herbicídy a ťažké kovy

Zdravotné podmienky

Niektoré príklady zdravotných stavov, ktoré by mohli pôsobiť na tento stav, zahŕňajú:

 • retrográdna ejakulácia
 • varikokéla alebo opuch žíl okolo semenníkov
 • semenníky, ktoré nezostúpili do mieška
 • protilátky, ktoré napádajú spermie a ničia ich
 • hormonálna nerovnováha, napríklad nízka produkcia testosterónu

Lieky a lieky

Na mužskú plodnosť by mohli mať vplyv aj rôzne lieky ako napríklad:

 • chemoterapia alebo ožarovanie, ktoré sa používajú pri rakovine
 • sulfasalazín (Azulfidín, Azulfidín EN-Tabs), ktorý sa používa na reumatoidnú artritídu (RA) alebo ulceróznu kolitídu (UC)
 • blokátory vápnikových kanálov, ktoré sa používajú na vysoký krvný tlak
 • tricyklické antidepresíva
 • anabolické steroidy, ktoré sa používajú na zlepšenie športového výkonu alebo hormonálnych problémov, ako je oneskorená puberta
 • rekreačné drogy ako marihuana a kokaín

Liečba neplodnosti

Ak ste sa vy a Váš partner pokúšali otehotnieť a nedokázali ste to, mali by ste vyhľadať liečbu. Typ liečby, ktorá sa odporúča, závisí od rôznych faktorov.

Muži

Mužskú neplodnosť možno liečiť rôznymi spôsobmi, v závislosti od príčiny. Možnosti liečby pre mužov môžu zahŕňať chirurgický zákrok, lieky a technológiu asistovanej reprodukcie (ART-assisted reproductive technology).

Prírodné spôsoby liečby na plodnosť muža

Cvičte pravidelne

Okrem toho, že je to dobré pre zdravie, pravidelné cvičenie môže zvýšiť hladinu testosterónu a zlepšiť mužskú fertilitu. Štúdie ukazujú, že muži, ktorí pravidelne cvičia, majú vyššiu hladinu testosterónu a lepšiu kvalitu spermy ako neaktívni muži.

Mali by ste sa však vyhnúť prílišnému cvičeniu, pretože môže mať opačný efekt a potenciálne znížiť hladinu testosterónu.

Ak cvičíte zriedka, ale chcete si vylepšiť reprodukčné zdravie, urobte si zo svojej fyzickej aktivity jednu z hlavných priorít.

Prijímajte dostatok vitamínu C

Schopnosť vitamínu C posilniť imunitný systém už určite poznáte. Niektoré dôkazy naznačujú, že užívanie antioxidačných doplnkov, ako je napríklad vitamín C, môže zlepšiť fertilitu.

Oxidačný stres je, keď hladiny reaktívnych foriem kyslíka (ROS-reactive oxygen species ) dosahujú škodlivé hladiny v tele. Stáva sa to, keď je vlastná antioxidačná obrana tela preťažená chorobami, starobou, nezdravým životným štýlom alebo látkami znečisťujúcimi životné prostredie.

Existujú aj dôkazy, že oxidačný stres a nadmerne vysoké hladiny ROS môžu viesť k neplodnosti u mužov. Príjem dostatočného množstva antioxidantov, ako je napríklad vitamín C, môže pomôcť vyrovnať sa s niektorými z týchto škodlivých účinkov. Existujú tiež dôkazy, že doplnky vitamínu C môžu zlepšiť kvalitu spermy.

Štúdia na neplodných mužoch ukázala, že užívanie 1 000 mg doplnkov vitamínu C dvakrát denne po dobu až 2 mesiacov zvýšilo pohyblivosť spermií o 92% a počet spermií o viac ako 100%. Znížil sa tiež podiel deformovaných spermií o 55% (20).

Ďalšia observačná štúdia od indických priemyselných pracovníkov naznačuje, že užívanie 1 000 mg vitamínu C päťkrát týždenne po dobu 3 mesiacov môže chrániť pred poškodením DNA spôsobeným ROS v bunkách spermií. Doplnky vitamínu C tiež významne zlepšili počet a pohyblivosť spermií a zároveň znížili počet deformovaných spermií.

Spoločne tieto zistenia naznačujú, že vitamín C môže pomôcť zlepšiť reprodukčné schopnosti u neplodných mužov s oxidačným stresom. Pred definitívnym nárokom sú však potrebné kontrolované štúdie.

Uvoľnite sa a minimalizujte stres

Je ťažké dostať sa do nálady, keď sa cítite vystresovaní, ale mohlo by byť za tým viac ako nechuť na sex. Stres môže znížiť vaše sexuálne uspokojenie a poškodiť Vaše sexuálne zdravie. Vedci sa domnievajú, že hormón kortizol môže čiastočne vysvetliť tieto nepriaznivé účinky stresu.

Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý má silné negatívne účinky na testosterón. Keď kortizol stúpa, hladiny testosterónu majú tendenciu klesať. Zatiaľ, čo ťažká nevysvetliteľná úzkosť sa zvyčajne lieči liekmi, miernejšie formy stresu sa dajú zmierniť relaxačnými technikami. Zvládanie stresu môže byť také jednoduché ako prechádzka do prírody, meditácia, cvičenie alebo trávenie času s priateľmi

Prijímajte dostatok vitamínu D- vitamíny pre testosterón

Vitamín D môže byť dôležitý pre zdravie muža a ženy. Je to ďalšia živina, ktorá môže zvýšiť hladinu testosterónu. Jedna observačná štúdia ukázala, že muži s nedostatkom vitamínu D mali vyššiu pravdepodobnosť nízkej hladiny testosterónu.

Kontrolovaná štúdia u 65 mužov s nízkou hladinou testosterónu a nedostatkom vitamínu D tieto zistenia podporila. Užívanie 3 000 IU vitamínu D3 každý deň po dobu 1 roka zvýšilo ich hladinu testosterónu asi o 25%.

Vysoké hladiny vitamínu D súvisia s vyššou pohyblivosťou spermií, ale dôkazy sú nekonzistentné.

Astaxanthin zlepšil parametre spermií

Vo viacerých predklinických štúdiách vykazoval Astaxanthin lepšie parametre zdravia spermií. Štúdia na zvieratách preukázala zvýšenie celkového počtu spermií o 14%, so zvýšením životaschopnosti o 50% a významným znížením percenta abnormálnych spermií. Ďalšie štúdie na zvieratách uskutočňované na subjektoch kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov a kombináciou Astaxanthinu a vitamínov A a E tiež preukázali zlepšenie parametrov spermií.

Dôkazy z ďalších štúdií na zvieratách, štúdií in vitro a ďalších klinických štúdií na ľuďoch naznačujú, že by mohol mať priaznivý vplyv na parametre kvality spermií vďaka svojej silnej antioxidačnej aktivite. Na ďalšie vyhodnotenie účinku astaxanthinu na mužskú neplodnosť je potrebné vykonať ďalšie štúdie u ľudí.

Dostatok zinku

Zinok je základný minerál, ktorý sa nachádza vo vysokých množstvách v živočíšnych potravinách, ako sú mäso, ryby, vajcia a mäkkýše. Dostatok zinku je jedným zo základných kameňov mužskej plodnosti.

Pozorovacie štúdie ukazujú, že nízky stav alebo nedostatok zinku je spojený s nízkou hladinou testosterónu, zlou kvalitou spermií a zvýšeným rizikom mužskej neplodnosti. Užívanie doplnkov zinku tiež zvyšuje hladinu testosterónu a počet spermií u tých, ktorí majú nízky obsah zinku.

Okrem toho môžu doplnky zinku zvyšovať zníženú hladinu testosterónu, ktorá je spojená s nadmerným množstvom cvičenia s vysokou intenzitou. Kontrolované pokusy musia tieto pozorovacie zistenia potvrdiť.

Ženšeň

Dve najbežnejšie príčiny mužskej neplodnosti sú nízka pohyblivosť spermií (neschopnosť spermií dosiahnuť vajíčko) a nízky počet spermií. Ženšen sa venuje obom problémom. Táto štúdia zistila, že ženšen môže zlepšiť kvalitu spermií. Existuje však iba málo štúdií a tie mali zmiešané výsledky.

Zvážte Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) je liečivá bylina, ktorá sa v Indii používa odpradávna. Štúdie naznačujú, že ashwagandha môže zvýšiť mužskú fertilitu zvýšením hladiny testosterónu. Jedna štúdia u mužov s nízkym počtom spermií ukázala, že užívanie 675 mg extraktu z koreňa Ashwagandhy denne počas 3 mesiacov významne zlepšilo plodnosť.

Konkrétne zvýšil počet spermií o 167%, objem spermií o 53% a motilitu spermií o 57% v porovnaní s hladinami na začiatku štúdie. Na porovnanie, minimálne zlepšenie sa zistilo u tých, ktorí podstúpili liečbu placebom. Za tieto výhody môže čiastočne zodpovedať zvýšená hladina testosterónu.(hodnoty nameral spermiogram)

Štúdia s 57 mladými mužmi, ktorá nasledovala po silovom tréningovom programe, ukázala, že konzumácia 600 mg extraktu z koreňa Ashwagandhy denne významne zvýšila hladinu testosterónu, svalovej hmoty a sily v porovnaní s placebom. Tieto objavy sú podporené pozorovacími dôkazmi naznačujúcimi, že doplnky Ashwagandha môžu zlepšiť počet spermií, motilitu spermií, antioxidačný stav a hladinu testosterónu.

Jedzte koreň Maca

Užívanie doplnkov z koreňa Maca môže zlepšiť libido, ako aj sexuálnu výkonnosť . Koreň Maca je populárna rastlinná potrava pochádzajúca z centrálneho Peru. Tradične sa používa pre svoju schopnosť zvýšiť libido a liečenie neplodnosti.

Niekoľko štúdií u mužov ukázalo, že užívanie 1,5–3 gramov sušeného koreňa maca po dobu až 3 mesiacov zlepšilo sexuálnu túžbu alebo libido, ktoré sami o sebe hlásili. Štúdie tiež naznačujú, že koreň maca môže zlepšiť sexuálnu výkonnosť. U mužov s miernou erektilnou dysfunkciou sa užívaním 2,4 gramu sušeného koreňa maca po dobu 12 týždňov mierne zlepšila erektilná funkcia a sexuálna pohoda, ktoré sami hlásili.

Užívanie 1,75 gramu prášku z koreňa maca každý deň po dobu 3 mesiacov tiež zvýšilo počet spermií a motilitu u zdravých mužov. Tieto zistenia boli čiastočne potvrdené recenziami, ale vedci poznamenali, že dôkazy sú slabé a na to, aby bolo možné dospieť k určitým tvrdeniam, je potrebný ďalší výskum.

Okrem toho sa zdá, že koreň maca neovplyvňuje hladinu hormónov. Užívanie 1,5–3 gramov koreňa maca denne počas 3 mesiacov nemalo u zdravých, plodných mužov žiadne účinky na testosterón alebo iné reprodukčné hormóny.

Ostatné rady a tipy

Mužská plodnosť a  jej liečenie má mnoho možností-ale to, čo funguje pre vás, závisí od príčiny vašich problémov s plodnosťou. Majte tiež na pamäti, že schopnosť plodiť a libido zvyčajne idú ruka v ruke s Vaším všeobecným zdravím. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že čokoľvek, čo zlepší vaše celkové zdravie, zvýši  plodnosť.

Tu je 8 ďalších tipov na zvýšenie plodnosti a počtu / kvality spermií:

Viesť zdravý životný štýl. Nezdravý životný štýl ovplyvňuje vaše celkové zdravie vrátane plodnosti (54).

Schudnite nadbytočné kilogramy. Nosenie nadmernej hmotnosti je spojené s neplodnosťou. Ak váš lekár má podozrenie, že váha môže súvisieť s vašou neplodnosťou, diskutujte o chudnutí ako o jednom zo svojich zdravotných cieľov .

Obmedzte príjem alkoholu. Vyvarujte sa nadmernej konzumácie alkoholu, pretože to môže znížiť hladinu testosterónu a zhoršiť kvalitu spermy.

Získajte dostatok folátu. Niekoľko štúdií naznačuje, že nízky príjem folátu môže zhoršiť kvalitu spermy.

Doprajte si primeraný spánok. Dostatočný spánok je nevyhnutný pre udržanie zdravia. S obmedzením alebo nadmerným spánkom súvisí aj zlá kvalita spermy.

Občerstvenie na vlašských orechoch. Zdá sa, že konzumácia veľkého množstva potravín bohatých na antioxidanty, ako sú vlašské orechy, prospieva plodnosti.

Zvážte doplnky. Zdá sa, že fungujú aj antioxidačné doplnky. Niektoré dôkazy naznačujú, že koenzým Q10 zlepšuje kvalitu spermy.

Vyvarujte sa konzumácii príliš veľkého množstva sóje. Sója je bohatá na izoflavóny, ktoré súvisia s nižšou kvalitou spermy.

Záver pre plodnosť muža

Neplodnosť je pomerne častá a postihuje mnoho mužov na celom svete. Ak máte problémy s plodnosťou, môžete sa zamerať na zlepšenie celkového zdravia. Mnohé z vyššie uvedených tipov sú kľúčovými zložkami zdravého životného štýlu.

Neexistuje žiadna zaručená oprava, ale ak k tomu prispievajú nedostatok živín alebo nízka hladina testosterónu, je pravdepodobné, že vám tieto tipy na životný štýl môžu pomôcť. Okrem toho môžu doplnky zinku znižovať zníženú hladinu testosterónu, ktorá je spojená s nadmerným množstvom cvičenia s vysokou intenzitou.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12537824/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22234399/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8973665/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17004914/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22731648/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20050857/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21154195/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19285597/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12472620/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23274392/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18722602/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3721213/

 • astaxanthin

  Astaxanthin kapsule

 • Ginseng Energy ženšen tekutý extrakt

Napísala Andrea K. dňa 28/04/2021