• Doprava zadarmo nad 40 €

poruchy spánku

Poruchy spánku – 7 najlepších liečivých rastlín, ktoré pomáhajú

Poruchy spánku – 7 najlepších liečivých rastlín, ktoré pomáhajú

Poruchy spánku – 7 najlepších liečivých rastlín, ktoré pomáhajú 1024 651 SuperGreens®

Spánok je prirodzeným spôsobom samoliečby, a pokiaľ je kvalitný, pripraví organizmus na ďalší deň. U mnohých však poruchy spánku zabraňujú kvalitnému odpočinku. Liečivým rastlinám, ako sedatívam, sa venuje čoraz viac pozornosti, pretože obsahujú rôzne typy prírodných bioaktívnych zlúčenín, navyše majú málo vedľajších účinkov.

Niektoré liečivé rastliny disponujú silným účinkom podporujúcim spánok. Nedostatok spánku je často spôsobený uponáhľaným životným štýlom, taktiež je to reakcia proti úzkosti a proti stresu. Stres dokonca ovplyvňuje produkciu serotonínu. Niektoré liečivé rastliny zlepšujú syntézu serotonínu, zatiaľ čo iné uľahčujú spánok zmierňovaním úzkosti, uvoľnením svalov a spomalením srdcového rytmu (pulzu), a pomáhajú predchádzať vyššie uvedenému stavu, akým sú poruchy spánku.

Počas spánku produkuje imunitný systém látky proti infekciám, ako sú napríklad protilátky a cytokíny, ktoré pripravujú organizmus na boj proti baktériám a vírusom. Pokiaľ si v noci neoddýchneme dostatočne, môže to mať dopad na naše zdravie. V prípade liečby porúch spánku sa oplatí zavolať na pomoc prírodu samotnú.

 

Aké liečivé rastliny sa oplatí aplikovať?

Najúčinnejšími liečivými rastlinami s upokojujúcim účinkom sú borák lekársky, levanduľa, valeriána, šafran, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný, mučenka, rozchodnica ružová a chmeľ. Na poprednom mieste medzi rastlinami uľahčujúcimi spánok je valeriána (kozlík, mačacia zelina), zatiaľ čo harmanček je ďalšou, bežne používanou liečivou rastlinou na liečbu nespavosti. Pozrime sa na tie najúčinnejšie zo spomínaných liečivých rastlín.

 

Medovka lekárska

Mnoho štúdií preukázalo, že medovka lekárska s adaptogénnym účinkom môže podporovať spánok, najmä pokiaľ je kombinovaná s inými liečivými rastlinami, ako je napríklad harmanček, valeriána, alebo chmeľ. Zmierňuje úzkosť a zároveň upokojuje a zmierňuje depresiu. Jej používanie sa považuje za bezpečné pre väčšinu dospelých a detí, avšak v období gravidity a dojčenia je odporúčané sa jej vyhýbať. Rovnako sa neodporúča ani osobám, ktoré trpia cukrovkou, alebo ochorením štítnej žľazy. V malej miere môže mierne interagovať s niektorými liekmi.

 

Levanduľa

Antidepresívne a upokojujúce vlastnosti levandule pomáhajú lepšie zaspať. Podľa niektorých štúdií levanduľa uvoľňuje nervy, môže zmierňovať hladinu úzkosti a tiež stabilizuje náladu. Znížená hladina stresu a pozitívna nálada podporujú dennú bdelosť a kvalitnejší a dlhší nočný spánok. Inhalácia levanduľového esenciálneho oleja môže znížiť závažnosť migrénových záchvatov a bolestí, dokonca umožňuje osobám trpiacim migrénou lepší odpočinok v noci.

 

Valeriána

Valeriána (kozlík, mačacia zelina) sa často používa proti nespavosti, tiež na liečbu nepokoja a úzkosti. Kyselina valérová, ktorú obsahuje, zabraňuje rozkladu GABA neurotransmiterov, čo vedie k lepšej kvalite spánku. Kozlík funguje podobne ako mechanizmy účinku liekov proti úzkosti, podporujúc hlboký spánok, avšak môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s liekmi na spanie a sedatívami. Nie je bezpečná pre malé deti, alebo v období gravidity.

 

Mučenka

Mučenka obsahuje upokojujúce flavonoidy, ktoré zmierňujú stres. Táto tropická kvetina má príjemnú chuť a často sa používa ako jedna zo zložiek mnohých voľnopredajných sedatív z liečivých rastlín. Pri liečbe nespavosti spôsobenej nervovým vyčerpaním, úzkosťou, alebo preťažením, môže mučenka poskytnúť potrebnú úľavu, pretože disponuje vynikajúcimi sedatívnymi vlastnosťami, navyše bez vedľajších účinkov. Neodporúča sa pre gravidné, alebo dojčiace ženy.

 

Rozchodnica ružová

Rozchodnica ružová sa zaraďuje medzi adaptogénne liečivé rastliny a disponuje protistresovým účinkom. Korene rastliny obsahujú viac ako 140 účinných látok, z ktorých dve najsilnejšie sú rosavín a salidrosid. V Rusku a v krajinách Škandinávie sa po celé storočia používa na liečbu úzkosti, únavy a depresie. Má antidepresívne vlastnosti vďaka tomu, že vyrovnáva – reguluje neurotransmitery v mozgu. Účinok rastliny na gravidné a dojčiace ženy zatiaľ nie je jasný.

 

Chmeľ

Špeciálne vlastnosti chmeľu sú známe od začiatku 20. storočia, keď ho lekári používali ako sedatíva pri liečbe nespavosti spôsobenej úzkosťou, alebo nervozitou. Kvet chmeľu obsahuje zlúčeninu navodzujúcu spánok – metylbutenol. Už silná vôňa kvetu vyvoláva spánok u ľudí trpiacich nespavosťou, no chuť týchto kvetov je pomerne trpká, takže pri príprave čaju je lepšie ho kombinovať s harmančekovým čajom pre lepšiu chuť. Chmeľ je pre väčšinu ľudí považovaný za bezpečný, ale osoby prechádzajúce obdobím depresie by sa mu mali vyhýbať, nakoľko môže príznaky ešte zhoršiť. Môže mierne interagovať s niektorými liekmi, preto je najlepšie sa pred jeho použitím poradiť s lekárom. Nie sú k dispozícii dostatočné údaje o použití tohto lieku u gravidných alebo dojčiacich žien.

 

Ľubovník bodkovaný

Vedci dospeli k záveru, že ľubovník bodkovaný má v prípade miernej až stredne ťažkej ​​depresie podobný účinok ako antidepresíva. Dodali tiež, že rastlinu prestalo užívať menej ľudí ako antidepresíva. Vedci sa dlho domnievali, že za zlepšenie nálady môže chemikália zvaná hypericín, ktorú ľubovník obsahuje. Podľa najnovších informácií v tom môžu hrať väčšiu úlohu iné chemikálie, napríklad hyperforín. Perorálne užívanie výťažkov z ľubovníka zlepšuje náladu a zmierňuje nervozitu a únavu spojenú s depresiou. Neodporúča sa pre osoby trpiace ťažkou depresiou a tiež môže interagovať s niektorými antidepresívami. Môže spôsobiť mnoho ďalších interakcií s liekmi, preto sa pred použitím v každom prípade poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom. Ľubovník by sa nemal používať počas obdobia gravidity a dojčenia, rovnako ani u detí vo veku do šiestich rokov.

 

Ďalšie možnosti

Pokiaľ samotný problém predstavujú zlé sny, alebo nočné mory, existujú bylinky, ktoré môžu pomáhať v tom, aby sa neobjavovali. Takými sú napríklad archangelika lekárska, aníz, yzop, rozmarín, tymián a lopúch. Okrem čaju je účinným prírodným liekom na nespavosť aj konzumácia teplého mlieka s medom pred spaním. Pokrmy obsahujúce tryptofán spôsobujú, že ľudia pociťujú ospalosť a zvyšuje sa hladina serotonínu v mozgu, zatiaľ čo sacharidy v mede tento proces urýchľujú.

Výťažky liečivých rastlín, ktoré kapsule Relaxin Night & Day® obsahujú, sú vhodné na liečbu rôznych porúch spánku a nervozity. Pomáhajú uvoľniť sa, znižujú hladinu stresových hormónov, zmierňujú úzkosť a majú pozitívny vplyv na duševné zdravie a činnosť srdca. Extrakty zo serenza, koreňa rozchodnice ružovej, mučenky a medovky lekárskej v tomto prípravku je možné používať aj samostatne proti poruchám spánku a stresu, ale v kombinácii navzájom posilňujú svoj účinok.

 

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6029681/

https://www.healthline.com/nutrition/rhodiola-rosea

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort 

https://www.researchgate.net/publication/281791280_Herbal_Medicine_for_Insomnia

https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_disorder

  1. Sarris, A. Panossian, I. Schweitzer, C. Stough, A. Scholey (2011) Herbal medicine for depression, anxiety and insomnia: A review of psychopharmacology and clinical evidence. European Neuropsychopharmacology, Volume 21, Issue 12, December 2011, Pages 841–860.