• Doprava zadarmo nad 40 €

serapeptáza

Serapeptáza – na zápaly, opuchy, hojenie rán. Spoznajte jej benefity

Serapeptáza – na zápaly, opuchy, hojenie rán. Spoznajte jej benefity

Serapeptáza – na zápaly, opuchy, hojenie rán. Spoznajte jej benefity 1024 576 SuperGreens®

Serapeptáza, ako výživový doplnok, je dostupná už desiatky rokov. Jej začiatky sa začali písať v Japonsku. V 60. rokoch japonskí vedci tento enzým izolovali a za veľmi krátku dobu sa tam stala najpredávanejším doplnkom výživy. O niečo neskôr si našla cestu aj do Európy a Severnej Ameriky. Ak ste zvedaví čo to vlastne je a aké sú jej účinky na zdravie, určite čítajte ďalej.

Čo je to?

Serapeptáza (známa aj ako Serrapeptase) je enzým odvodený od baktérie z rodu Serratia E-15, čo je červená baktéria, ktorú priadka morušová používa na rozpustenie svojho kokonu, kedy sa mení na dospelého jedinca. Predpokladá sa, že má protizápalové účinky a znižuje opuchy a bolesť hlavne horných dýchacích ciest. Užívať sa môže aj na zmiernenie bolesti po malých chirurgických zákrokoch. Dnes sa vyrába vo veľkom firmami, ktoré ju získavajú z enterobaktérií Serratia E-15. Baktérie sú na rastlinnom materiáli, kde sa izoluje enzým pomocou kontrolovanej fermentácie. Výsledkom je svetlý prášok, ktorý sa následne spracúva podľa potrieb.

Je taktiež známa aj pod názvami:

 • Extrakt z motýľov,
 • serratiopeptidáza,
 • enzým priadky morušovej.

Prírodný proteolytický enzým serapeptáza je enzým, ktorý rozkladá proteiny na menšie zložky a tie sa nazývajú aminokyseliny. Tento proteolytický enzým serapeptázy je vo vnútornostiach priadky morušovej Bombyx mori, ktorý produkuje baktériami v jej zažívacom trakte. Priadka morušová je vďaka nemu schopná rozpustiť kuklu. Je to preto čisto prírodný produkt z motýľa, v ktorého črevách sa vyskytujú aj tieto priateľské baktérie. 

Používanie niektorých enzýmov, ako je trypsín, bromelaín a chymotrypsín, sa začalo používať v USA už v roku 1950 po zistení ich protizápalových účinkov. Podobne ako v USA skúmali vedci tieto enzýmy, začali tak skúmať vedci v Japonsku serapeptázu. V tomto období vedci izolovali enzým zo spomínaného motýľa. Od tejto doby prebehlo na výskum serapeptázy už niekoľko štúdií a zistilo sa, že má niekoľko použití a výhod pre náš organizmus.

Serrapeptase – zdravotné výhody

Zástancovia alternatívnej medicíny si myslia, že by mohla nášmu organizmu pomôcť na liečbu niekoľkých zdravotných komplikácií. Medzi ne patria:

 • Bolesti, zápaly a opuchy po ústnej chirurgii,
 • chronické ťažkosti s hornými dýchacími cestami (napríklad bronchitída a laryngitída),
 • znižovať riziko tvorby krvných zrazenín a rozpúšťať krvné zrazeniny,
 • zmierňovať príznaky artritídy,
 • predchádzať ateroskleróze (kôrnateniu tepien)
 • na liečbu cukrovky, astmy a vredoch na nohách,
 • podporuje imunitný systém a skracuje dobu hojenia.

Do dnes však nemáme dostatok údajov na to, aby sme mohli jasne tvrdiť, že serapeptáza dokáže tieto problémy naozaj vyriešiť. Vykonané štúdie so serapeptázou sú takmer všetky malé na to, aby boli štatisticky relevantné. Neznamená to však, že by jej použitie nemalo žiadny liečebný prínos. Poďme si priblížiť aspoň štúdie, ktoré prinášajú najpútavejšie dôkazy o tom, žeje pre naše telo naozaj prospešná.

Serapeptáza a jej štúdia účinkov na horné dýchacie cesty

V roku 2017 bol v žurnáli Asian Journal of Pharmacological Science publikovaný článok, o účinkoch serrapeptase. Podľa tohto článku má serapeptáza účinky podobné liekom, ako Aleve a Celebrex, ktoré sa používajú pri chorobách dýchacieho systému. Ďalším zistením bolo aj to, že štiepi aj exsudáty, čo sú vlastne tekutiny, ktoré v dôsledku zápalu presakujú z tkaniva. Použitie serapeptázy teda môže zmierniť bežné komplikácie s hornými dýchacími cestami. Śtúdií, ktoré toto skúmali je doposiaľ málo. Jednou z nich je výskum z roku 2003, kde bolo uvedené, že užívanie 30 mg serapeptázy počas štyroch týždňov každý deň, môže viesť k zníženiu množstva hlienu vykašliavaného ľuďmi s chronickou bronchitídou. Táto štúdia teda naznačuje, že serapeptáza môže hrať dôležitú úlohu pri odstraňovaní hlienu v prípade respiračných ochoreniach.

Použitie pri ústnej chirurgii 

Jedna zo štúdií, ktorá sa venovala použitiu serapeptázy pri ústnej chirurgii, publikovaná v časopise International Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, mala názov Effect of the proteolytic enzyme serrapeptase on swelling, pain and trismus after surgical extraction of mandibular third molars. Táto štúdia naznačuje, že tento enzým môže dopomôcť zmierniť citlivosť a opuch, ktorý nastáva pri orálnej chirurgii. Štúdie sa zúčastnilo ale len 24 osôb. Každý zo zúčastnených bol zdravý a podstúpil chirurgické odstránenie zubov, konkrétne stoličiek. Polovica, teda 12 osôb, dostala 1 000 mg tylenolu a 5 mg serapeptázy. Druhá polovička dostala taktiež 1 000 mg tylenolu, ale namiesto enzýmu, dostali placebo. Vedci po siedmich dňoch ľudí porovnali. Tí, čo dostali serapeptázu, mali po týchto dňoch opuch líca menší a taktiež miera citlivosti bola menšia ako u tých, čo dostali placebo. Ako sme však spomenuli vyššie, štúdie sa zúčastnilo málo subjektov a keďže je vnímanie bolesti veľmi subjektívne, nemožno vyvodiť jednoznačný záver.

Možné vedľajšie účinky

V klinických štúdiách sa používala len krátkodobo a preto o jej vedľajších účinkoch nateraz veľa nevieme. Medzi doteraz zistené patria:

 • Nevoľnosť,
 • vyrážky,
 • kašeľ,
 • bolesť brucha, kĺbov a svalov.

Aj ked môže serapeptáza problémy s hornými dýchacími cestami zmierňovať, je dokázané, že u niektorých spôsobuje pneumonitídu. Zápal pľúc je vyvolaný náhlou zmenou krvného obehu, konkrétne poklesom bielych krviniek a vyskytuje sa zväčša u starších osôb. 

Enzým nie je vhodný pre osoby, ktorí majú problém s abscesom akéhokoľvek druhu. Štúdia z roku 2016 totiž naznačuje, že tento enzým môže absces zväčšiť.

Bezpečnosť užívania serapeptázy pre tehotné a dojčiace ženy, doposiaľ nebola stanovená. Nemusí byť vhodná ani pre deti. Na trhu je množstvo produktov a väčšina z nich konzumáciu pre deti minimálne do 3 rokov neodporúča a tiež sa neodporúča ani tehotným a dojčiacim ženám.

Serapeptázu neužívajte, ak užívate aj lieky na riedenie krvi. Zvážte jej užívanie aj s inými doplnkami výživy, ako napríklad rybí olej a kurkuma, ktoré môžu zvýšiť riziko krvácania a podliatin. 

Kto by ju mal užívať?

Môžu ju užívať ľudia, ktorí nemajú žiadne z vyššie uvedených problémov, ako ťažkosti s krvou a abscesy. Je tak vhodná najmä pre:

 • Ľudí, ktorých trápia dlhodobé zápalové stavy,
 • ľudí, ktorí trpia bolesťami a opuchom kĺbov a svalov,
 • športovo aktívnych ľudí,
 • ľudí po chirurgickom zákroku.

Dávkovanie serapeptázy

Pre presné užívanie serapeptázy zatiaľ neexistujú žiadne pokyny. V štúdiách, ktoré prebiehali krátkodobo, sa používali dávky až do 30 mg denne. Aktuálne je už bežne dostupná a predáva sa vo forme kapsúl, alebo tabliet, pri čom na každom balení je uvedená denná dávka, pretože množstvo účinnej látky sa u produktov líši. Denná dávka sa nesmie presiahnuť. Ak by sa vám prejavil niektorý vedľajší účinok, prestaňte tento ju užívať a poraďte sa so svojím lekárom. Tiež nezabudnite, že sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy.

Aby ste sa však vyhli nežiadúcim účinkom, ako je napríklad žalúdočná nevoľnosť, užívajte serapeptázu najlepšie pol hodinu pred jedlom a zapite dostatočným množstvom vody.

Serapeptázu môžete bezpečne skladovať pri izbovej teplote. Ak by ste serapeptázu, alebo akékoľvek iné výživové doplnky stravy nestihli užiť pred dobou spotreby, odporúčame vám takýto doplnok už radšej neužívať.

Záver

Pre zistenie všetkých účinkov serapeptázy je potrebné, aby prebehli ešte ďalšie rozsiahle klinická štúdie. Ak by ste chceli pomôcť svojmu organizmu a serapeptázu vyskúšať, poraďte sa tak so svojím lekárom. 

 • -20% nattokináza

  NSK-SD® Nattokináza 2000 FU

 • Serrapeptáza

  Serrapeptáza