• Doprava zadarmo nad 40 €

Liečivé rastliny a bylinky, ako prírodné diuretiká

Liečivé rastliny a bylinky, ako prírodné diuretiká

Liečivé rastliny a bylinky, ako prírodné diuretiká 1024 683 SuperGreens®

Niektoré liečivé rastliny a bylinky sú vhodné na odstránenie prebytočnej tekutiny, ktorá sa nahromadila v organizme. I napriek tomu, že prírodné diuretiká nenahrádzajú lekárom predpísané lieky, môžu byť účinné.

Opuch spôsobený nadmernou tekutinou v tkanivách organizmu sa nazýva opuch (edém). Tento stav môže mať mnoho možných príčin: môže sa vyskytnúť v dôsledku gravitácie, obzvláš pokiaľ sedíme, alebo stojíme na jednom mieste, príliš dlho, resp. pokiaľ nás trápi nedostatočná funkcia žíl v dolných končatinách. Mierny opuch často ustupuje sám, bez vonkajšieho pričinenia, ale v niektorých prípadoch je potrebné ho liečiť tzv. diuretikami, tj prípravkami, liekmi na odvodnenie organizmu. Pokiaľ lieky nie sú obzvlášť potrebné, odporúča sa vyskúšať niekoľko prírodných diuretík proti opuchom.

Odvodnenie tela pomocou liekov sa vykonáva hlavne v tom prípade, kedy je v pozadí opuchu nejaký zdravotný problém, ako je napríklad poškodenie obličiek spôsobené vplyvom problémov s obehovým systémom a vysokým krvným tlakom. V takýchto prípadoch je potrebné liečiť základné ochorenie, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu, čo napomáha zmierneniu zadržiavania vody. Pokiaľ však ide iba o mierny problém a opuch súvisí s nesprávnym životným štýlom, existuje veľa liečivých rastlín a byliniek, ktoré účinkujú ako prírodné diuretiká na odvodnenie.

Ktoré liečivé rastliny sú najužitočnejšie zavodneniu?

Mnohí si kladú otázku, ako dostať vodu z tela preč bez pomoci syntetických liekov. Používanie rôznych potravín na odvodnenie organizmu, ako napríklad zázvor alebo petržlen, vo forme koreniny alebo diuretického čaju, sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné. I napriek tomu, že prírodné diuretiká nie sú účinné v prípade znižovania vysokého krvného tlaku, alebo pri riešení iných problémov, kedy môžu napríklad pomôcť už spomínané lieky, avšak v prípade odstraňovania prebytočnej, nahromadenej vody v organizme môžu byť nápomocné.

Žihľava

Výskumy, zameriavajúce sa na žihľavu, známu aj ako pŕhľavu, preukázali, že táto rastlina je schopná znížiť opuch tým spôsobom, že potláča uvoľňovanie cytokínov (ide o látku vyvolávajúcu zápal). Odvar zo žihľavy na jednej strane dokáže rozložiť odpadové látky, vznikajúce počas metabolizmu, na druhej strane stimuluje činnosť obličiek, hlavne v prípade zvýšeného vylučovania vody.

Listnatec tŕnitý

Najčastejšie skúmanou liečivou rastlinou s diuretickým účinkom je listnatec tŕnitý, ktorý disponuje diuretickými, ale aj protizápalovými vlastnosťami. Vedci zistili, že zlepšuje priechodnosť žíl a považuje sa za mimoriadne účinný hlavne v prípade zavodnenia priehlavku nôh.

Púpava

Túto rastlinu mnohí nevedomky považujú za burinu, hoci v skutočnosti je púpava mimoriadne cenná liečivá rastlina. Často je uprednostnená pred ostatnými diuretikami, nakoľko nemení hladinu draslíka v organizme. Jej zložky podporujú aj lymfatický systém.

Petržlen a zlatobyľ

Petržlen je možné aplikovať v prípade zníženia množstva zadržiavanej tekutiny a na liečbu opuchu, následkom hromadenia vody.

Zlatobyľ má mierne diuretické a protizápalové vlastnosti, navyše okrem toho stimuluje aj odstránenie nahromadenej tekutiny z organizmu.

Lipkavec obyčajný

Lipkavec obyčajný je považovaný za prírodné diuretikum a na liečbu opuchov sa používa už od staroveku. Zmierňuje opuch postihnutých tkanív. Obsahuje flavonoidy, taníny (inak nazývané aj triesloviny) a glykozidy, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za diuretické a protizápalové účinky tejto liečivej rastliny.

Gaštan

Gaštany obsahujú látky s miernymi diuretickými vlastnosťami, avšak ako liečivá rastlina sa používajú predovšetkým na posilnenie žíl. Tento účinok znižuje opuch tkanív, najmä pokiaľ nás na nohách trápia kŕčové žily – varixy.

Ginkgo biloba

Keď sa spomenie ginkgo biloba, okamžite mnohých napadne liečivá rastlina, ktorá je už od nepamäti používaná v prípade liečby širokej škály ochorení. Zrýchľuje tok krvi a celkovo krvný obeh, vplyvom čoho presiakne zo žíl do okolitých tkanív menej tekutiny.

Ďalšie rastliny:

Medzi ďalšie odporúčané liečivé rastliny možno zaradiť liečivý horec žltý, čakanku, prasličku roľnú, java čaj, kukurica, potočnicu lekársku, ihlicu tŕnistú, listy brezy, zemedym lekársky a niektoré rastliny z čeľade rosičkovité. Extrakt z java čaju eliminuje zadržiavanie vody, zatiaľ čo praslička roľná odstraňuje prebytočnú vodu z organizmu. V prípade zavodnených končatín sa jeho použitie rozhodne odporúča. List brezy urýchľuje odstraňovanie tekutiny zadržiavaných v organizme, zatiaľ čo odvar z koreňov čakanky má diuretické a čistiace účinky. Koreň horca sa tiež považuje za diuretikum.

Existuje však aj niekoľko druhov prírodných diuretických kapsúl. Lymph Aktív 2.0 pozostáva z takých špeciálnych liečivých rastlín a zložiek, ktoré sú vhodné nielen na odstránenie prebytočnej tekutiny, ale disponujú aj inými prospešnými vlastnosťami, napríklad prečisťujú krv. Stimulujú funkciu obličiek, sú bohaté na antioxidanty chrániace zdravie a sú schopné liečiť opuchy.

Iné prírodné riešenia

Rovnako, ako čierny čaj, aj zelený čaj obsahuje kofeín a môžu tiež poslúžiť ako diuretiká. Kofeín má krátkodobo mierny diuretický účinok. Zlúčenina nazývaná teofylín, ktorú čaji obsahuje, zvyšuje diuretický účinok kofeínu.

Jedna štúdia dospela k záveru, že zvýšený príjem horčíka a vitamínu B6 zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu, vrátane edémov. Najlepším potravinovým zdrojom horčíka sú fazuľa, orechové plody, celozrnné obilniny a zeleno listová zelenina. Spomínaný vitamín B6 obsahujú predovšetkým banány, orechy a zemiaky. Avšak rôzne bylinné čaje poskytujú rovnaký účinok.

Skôr ako začneme užívať ktorékoľvek doplnky výživy, konzultujme so svojim ošetrujúcim lekárom.

8 druhov zeleniny a ovocia s diuretickým účinkom

I napriek tomu, že zabrániť zadržiavaniu tekutín nie je možné v každom prípade, pokiaľ dodržiavame zásady zdravej výživy a nevynecháme ani pravidelný pohyb, môžeme tak prispieť k zníženiu rizika hromadenia tekutiny v organizme. Jedným zo spôsobov, ako znížiť zadržiavanie vody, je minimalizovať príjem soli, resp. zahrnutie potravín bohatých na draslík do každodennej stravy. Pokiaľ budeme konzumovať túto zeleninu a ovocie, je menej pravdepodobné, že sa v našom organizme vytvorí zadržiavanie vody:

Superpotraviny:

 • červený melón
 • hrozno
 • bobuľovité ovocie
 • zeler, stopkový zeler
 • špargľa
 • cibuľa
 • cesnak
 • paprika

American Heart Association tvrdí, že čím viac draslíka konzumujeme, tým viac sodíka sa vylučuje z organizmu. Dôvodom je to, že tento minerál, ktorý sa nachádza aj v banánoch, pôsobí ako prírodné diuretikum.

Niektoré superpotraviny majú tiež vysoký obsah tohto minerálu. Medzi ne môžeme zaradiť nasledovné: quinoa, chia semienka a riasa chlorella.

Napríklad citrónová šťava je tiež prírodným diuretikom. Začnime deň veľkou šálkou teplej, citrónovej vody, ktorá svojím diuretickým účinkom podporuje detoxikáciu. Čučoriedky sa napríklad tiež považujú za diuretiká. V alternatívnej medicíne sú mimoriadne obľúbené vo forme ovocnej šťavy, alebo kapsúl, pretože zabraňuje prípadnej bolesti pri močení. Čo sa jablčného octu týka, je o ňom známe, že vďaka vysokému obsahu draslíka môže prispieť k zmierneniu zadržiavania vody. Doprajme si kúpeľ nôh s jablčným octom, a v záujme dosiahnutia lepšieho výsledku vypime dve polievkové lyžice nefiltrovaného jablčného octu zmiešaného s pohárom teplej vody denne.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/natural-diuretics

https://www.medicalnewstoday.com/articles/313001

https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C5%95h%C4%BEava_dvojdom%C3%A1

https://www.nahuby.sk/atlas-rastlin/Ruscus-aculeatus/-listnatec-trnity/ID15608

https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C3%BApava_lek%C3%A1rska

https://sk.wikipedia.org/wiki/Petr%C5%BElen_z%C3%A1hradn%C3%BD

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zlatoby%C4%BE_oby%C4%8Dajn%C3%A1

https://sk.wikipedia.org/wiki/Lipkavec_prav%C3%BD

https://www.carozahrady.sk/liecivebylinky/praslickarolna.html

 • lymph aktív 2.0

  Lymph Aktív 2.0

 • -15% sada pekné nohy

  Sada Pekné nohy

 • Venoflavin