• Doprava zadarmo nad 40 €

prosti stresu

Prírodne proti stresu: niekoľko účinných spôsobov, ktoré poznáme!

Prírodne proti stresu: niekoľko účinných spôsobov, ktoré poznáme!

Prírodne proti stresu: niekoľko účinných spôsobov, ktoré poznáme! 1024 771 SuperGreens®

Vyhýbať sa stresu je prakticky nemožné a vyčerpáva rovnako telo aj myseľ.

Rôznymi metódami je však možné hladinu stresu výrazne zmierniť. Medzi tie možno zaradiť aj konzumáciu superpotravín.

Zdraviu škodlivé účinky dlhodobého stresu nie je možné spochybniť. Nie je ľahké brániť sa mu, ale nie je to ani nemožné. Pohyb, čaj proti stresu a nervozite (čaj na ukľudnenie), hudba a fyzická intimita môžu všetky zmierniť úzkosť a správna výživa môže tiež pomôcť v boji proti stresu.

Čo sa deje v našom organizme vplyvom stresu?

Z času na čas každý prežije nejakú formu stresu. Môže byť vyvolaný každodennými povinnosťami, ako je napríklad práca a rodina, vážne životné udalosti, alebo smrť blízkej osoby. Stres môže pomáhať vyrovnať sa s potenciálne vážnymi situáciami. Organizmus reaguje na stres uvoľňovaním takých hormónov, ktoré zvyšujú rytmus srdca, zvyšujú intenzitu dýchania a svaly sú pripravené “na boj“. Stresové hormóny spôsobujú, že sa krvné cievy sťahujú a nasmerujú väčšie množstvo kyslíka smerom k svalom, takže budeme mať väčšiu silu konať. Toto všetko ale zároveň zvyšuje aj krvný tlak.

Bolo však dokázané, že takzvané stresové hormóny dlhodobo spôsobujú poškodenie zdravia. Jedným zo stresových hormónov je kortizol. Pretrvávajúce vysoké hladiny tohto hormónu vedú okrem iného k takým patologickým stavom, ako je vysoký krvný tlak a nadváha, ale môže viesť aj k obezite. Ďalším hormónom je aldosterón. Jeho zvýšené množstvo môže vyvolať poruchy tráviaceho systému a krvného obehu, môžu spôsobiť nespavosť, zhoršiť schopnosť koncentrácie, ba čo viac, dokonca môžu spôsobiť vypadávanie vlasov a kožné problémy. Pečeň vplyvom stresu produkuje zvýšenú hladinu krvného cukru (glukózu), aby poskytla energiu. Pokiaľ trpíme chronickým stresom, môže sa stať, že náš organizmus nedokáže udržať krok s touto extra glukózou. Chronický stres môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Stres môže ovplyvniť trávenie, môže viesť k hnačke, alebo zápche. Rovnako sa môže stať, že sa vyskytne nevoľnosť, zvracanie, alebo bolesť brucha. V prípade žien môže stres ovplyvniť menštruačný cyklus: môže viesť k nepravidelnej, ťažkej, alebo bolestivej menštruácii a zvýšiť fyzické príznaky menopauzy. Osoby trpiace chronickým stresom sú náchylnejšie na vírusové ochorenia, ako sú napríklad chrípka a prechladnutie, ako aj iné infekcie. Chronický stres môže tiež predĺžiť čas na zotavenie po ochorení, alebo zranení.

Medzi príznaky chronického stresu patria:

 • podráždenosť
 • úzkosť
 • depresie
 • bolesť hlavy
 • nespavosť

Užívanie doplnkov výživy sa oplatí zvážiť

Lieky proti stresu neexistujú, ale je možné odporučiť užívanie prípravkov s rastlinným obsahom. Mnoho doplnkov výživy pomáha pri zmierňovaní stresu a úzkosti. Najbežnejšie sú nasledovné:

 • Medovkový balzam: preukázateľne účinkuje proti úzkosti.
 • Omega-3 mastné kyseliny: sú nevyhnutné pre normálne fungovanie nervového systému
 • Ashwagandha: Ashwagandha je liečivá rastlina, ktorá sa v ajurvédskej medicíne používa na liečbu stresu a úzkosti.
 • Zelený čaj: Zelený čaj obsahuje mnoho antioxidačných polyfenolov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Zvýšením hladiny serotonínu môže zmierniť stres a úzkosť.
 • Valeriana: Vďaka upokojujúcemu účinku je táto liečivá rastlina, známa aj ako mačací koreň, používaná ako pomôcka pri zaspávaní. Obsahuje kyselinu valerovú, ktorá mení receptory kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) na zmiernenie obáv.
 • Kava Kava: Kava kava sa v južných oblastiach Tichomoria používa ako sedatívum, V európe a v Spojených štátoch sa aplikuje v prípade liečby mierneho stresu a úzkosti.

Niektoré doplnky môžu interagovať s liekmi, takže pokiaľ sa podrobujete akejkoľvek liečbe, oplatí sa v každom prípade konzultovať s lekárom.

Znížme príjem kofeínu

Aj keď mnohé štúdie ukazujú, že káva môže byť v malom množstve zdravá, neplatí to pre každého. Kofeín môže vo vysokých dávkach zhoršiť stav úzkosti. Množstvo kofeínu, ktoré organizmus relatívne toleruje, je u každého odlišné. Pokiaľ spozorujeme, že nám kofeín spôsobuje zmätočné a úzkostné stavy, je potrebné zvážiť zníženie konzumácie, alebo prípadne jej úplné zanechanie, čo sa týka kávy, čaju a energetických nápojov.

Doprajme si čas s priateľmi a rodinou

Podpora priateľov a členov rodiny v období plnom stresu môže byť nápomocná. Jedna štúdia dospela k záveru, že čas strávený s priateľmi a deťmi, najmä v prípade žien, pomáha uvoľňovať oxytocín, prírodný hormón zmierňujúci stres. Ďalšia štúdia zistila, že muži a ženy s minimálnymi spoločenskými stykmi s väčšou pravdepodobnosťou trpia depresiou a úzkosťou.

Naučme sa povedať “nie”

Vezmime kontrolu nad obdobiami svojho života, ktoré je možné zmeniť a spôsobujú stres, do vlastných rúk. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, môže byť aj to, že budeme častejšie hovoriť “nie”. Platí to najmä vtedy, keď zistíme, že preberáme na seba viac, ako sme schopní zvládnuť, nakoľko príliš veľa povinností môže spôsobiť preťaženie. Povedzte “nie” veciam, ktoré zbytočne zvyšujú zaťaženie.

Pohyb

Pohyb je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť, v záujme prekonania stresu.

Môže sa to zdať protirečivo, ale vykonávanie fyzického stresu pôsobiaceho na telo môže zmierniť duševný stres. Jeho výhody sú najsilnejšie v tom prípade, pokiaľ pravidelne trénujete. U osôb, ktoré pravidelne cvičia, vykonávajú fyzický pohyb, je menej pravdepodobné, že budú trpieť úzkosťou, ako osoby, ktoré zanedbávajú pohyb a cvičenie. Aktivity proti stresu a úzkosti ponúkajú nekonečné možnosti.

Je to tak z nasledovných príčin:

 • Pohyb dlhodobo znižuje hladinu stresových hormónov v tele (ako je napríklad kortizol), a pomáha uvoľňovať endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a pôsobia ako prírodný liek proti bolesti.
 • Pohyb môže zlepšiť kvalitu spánku, čo môže mať pozitívny vplyv na stres a úzkosť.
 • Vplyvom pravidelného pohybu získavame sebavedomie, ktoré podporuje duševnú pohodu.

Činnosti, ktoré vyžadujú prácu veľkých svalových skupín – ako napríklad prechádzka, alebo rekreačný beh – môžu byť obzvlášť prospešné proti stresu. Jóga má niekoľko štýlov, no všetky majú jeden spoločný cieľ: spojenie tela a duše. Niekoľko štúdií zameralo svoje výskumy na vplyv jógy na duševné zdravie. Vo všeobecnosti výskumy dospeli k záveru, že jóga môže zlepšiť náladu, a môže byť natoľko účinná, ako antidepresíva v prípade liečby depresie a úzkosti. Pre mnohých meditácia proti stresu formou tohto druhu cvičenia znamená tzv. duševnú očistu.

Objatie

Objatie, bozkávanie a sex môžu všetky pomôcť zmierniť stres. Fyzický kontakt môže prispieť k uvoľneniu oxytocínu a menšieho množstva kortizolu. To môže pomôcť znížiť krvný tlak a pulz (srdcový rytmus), ktoré sú (v oboch prípadoch) fyzickými príznakmi stresu. Je zaujímavé, že nielen ľudia, ale aj primáti (konkrétne šimpanzy) sa objímajú v záujme zmiernenia stresu. Počúvanie hudby môže mať tiež veľmi relaxačný účinok na telo a môže pomôcť znížiť krvný tlak a pulz, ako aj hladinu stresových hormónov. Relaxačná hudba proti stresu dokáže zázraky.

Zahnanie stresu jedlom

Pokiaľ sa chceme zbaviť stresu, stravujme sa obozretne. Konzumujme potraviny bohaté na vitamíny B, ako je napríklad pšeničná trávu. Okrem toho, že tieto potraviny podporujú správne fungovaniu nervového systému, bránia aj vzniku nadmerného hladu v dôsledku stresu, a takto v podstate aj priberaniu. Vyvážená strava by mala obsahovať celozrnné obilniny, kôstkové plody a strukoviny, ďalej tiež zelenolistú zeleninu, ako je napríklad kučeravý kel.

Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorú naše telo nedokáže syntetizovať. Ovplyvňuje náladu, resp. reakciu nášho tela na stres. Pokiaľ si chceme užívať prospešných účinkov tryptofánu, konzumujme banány a ovsené vločky, sušené datle, brokolicu a sezamové semienka, slnečnicové a tekvicové jadierka.

V prípade, že nás trápi dlhodobý stres, urobme jeden experiment s dopamínovou diétou. Táto strava v sebe zahŕňa tie potraviny, ktoré zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu, tiež označovaného ako hormón šťastia. Do tejto skupiny potravín možno zaradiť olejnaté semená, červená, žltá a zelená zelenina, ovocie a už vyššie spomenuté banány. V prípade únavy, ktorá je vlastne vyvolaná stresom, sa odporúča cvikla – cviklový prášok koreň maca, ktoré dodávajú energiu. Tieto sú spolu s riasou spirulina predstavujú extra energetickú sadu, ktorá nabudí organizmus. Ak by sme chceli vyskúšať ďalšie superpotraviny, v každom prípade sa odporúča prášok z hroznových jadierok a bobule acai.

Pokiaľ je to len možné, vyberajme si potraviny nesolené, alebo iba s malým obsahom soli. Soľ vplyvom soli sa začne zvyšovať hladina aldosterónu. Čo e však tiež dôležité: nehladujme, pretože pokles hladiny cukru v krvi môže spôsobiť podráždenie.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety

https://www.healthline.com/health/stress/effects-on-body#2