• Doprava zadarmo nad 40 €

sideritis

Sideritis: znovuobjavená staroveká liečebná metóda

Sideritis: znovuobjavená staroveká liečebná metóda

Sideritis: znovuobjavená staroveká liečebná metóda 1024 683 SuperGreens®

Vzhľadom na to, že ide o rastlinu náležite rozšírenú v oblasti Stredomoria a na Balkáne, je takmer nepochopiteľné, prečo sideritis začína svoje víťazné dobývanie v oblasti liečiteľstva až teraz. V staroveku obyvateľstvo veľmi dobre poznalo a využívalo zdravotné účinky tejto lahodnej čajovej rastliny, známej ako grécka verbena. Terapeutické využitie rôznych druhov rastliny prvýkrát spomínal Dioscorides v knihe „De Materia Medica“ už v 1. storočí n.l.

Čaj sideritis sa tradične používa na udržanie duševnej rovnováhy, zvýšenie duševnej sily a ako prevenciu proti zdravotným problémom v súvislosti so starnutím. Túto skutočnú superpotravinu v Stredomorí vo veľkej miere konzumujú ako liečivý čaj, ktorého pozitívne účinky rozpoznal aj Hippokrates.

Sideritis – trochu viac o rastline

Táto bylina má viac ako 150 rôznych poddruhov. Rastie 1000 metrov nad morom, jej botanický názov je odvodený od gréckeho slova sideros (železo). V minulosti sa domnievali, že táto liečivá rastlina je vhodná na liečbu rán spôsobených železnými zbraňami, odtiaľ teda jej názov pochádza, avšak jej názov sa vzťahuje aj na jej silu. Patrí do rodu hesioda, má zlatožlté kvety a do šeda sfarbené listy pripomínajúce filc. Jeho bohaté lístie ho chráni pred silným slnečným žiarením a vysokými teplotami v skalnatých gréckych horách. Známy je tiež ako pastiersky čaj, pretože ho často pili grécki pastieri. Sideritis má sladkú, kvetinovú a zemitú chuť s nezabudnuteľnou vôňou. Na rozdiel od iných bežných čajov nemá stimulačné účinky a môže sa konzumovať bez obmedzenia. Nazývaný je ako pastiersky čaj, ránhoj horský, železná tráva, alebo grécky horský čaj, a disponuje mnohými cennými rastlinnými zlúčeninami. Okrem iného obsahuje esenciálne oleje, vitamíny, antioxidačné flavonoidy, fenyletanoidy, ďalej antibakteriálne a antikarcinogénne fenolové kyseliny, beta-karotén, kumaríny, lignany a steroly. Vzhľadom na to, že rastie vysoko nad hladinou mora, koncentrácia živín a esenciálnych olejov je v rastline omnoho vyššia.

Špeciálne liečebné vlastnosti

Výbor pre rastlinné lieky (HMPC) sa v súvislosti s gréckym horským čajom vyjadril veľmi pozitívne. Ich stanovisko je smerodajné a členské štáty EÚ pri hodnotení žiadostí o povolenie rastlinných liekov obsahujúcich sideritis zohľadňujú zhrnutie vedeckých záverov, ktoré poskytli v súvislosti s liečivým využitím rastliny. Závery HMPC sa vzťahujú iba na prípravky z gréckeho horského čaju, ktoré sa vyrábajú sušením a drvením častí rastliny a ktoré možno konzumovať v podobe liečivého bylinkového čaju.

Početné štúdie poskytujú vedecký základ, podľa ktorého sa grécky horský čaj môže používať v prípade liečby rôznych civilizačných ochorení. Za zmienku stoja aj povzbudzujúce výsledky výskumu profesora Dr. Jens Pahnke, ktorý sa zameral na výskum a pokusy na myšiach postihnutých Alzheimerovou chorobou.

V roku 2010 súkromný výskumný ústav v Nemecku patentoval bylinné extrakty gréckeho horského čaju ako selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu, ktorý možno použiť na liečbu depresie, úzkosti, záchvatov paniky, porúch prijímania potravy, porúch pozornosti s hyperaktivitou. Vo vydaní časopisu Journal of Physiology and Pharmacology z roku 2012 sa zistilo, že extrakty zo sideritisu znižujú krvný tlak, nakoľko rozširujú cievy.

Sideritis – širokospektrálna liečivá rastlina

V hodnotení HMPC uvádza, že sideritis je vhodný na liečbu infekcií dýchacích ciest, resp. problémov tráviaceho systému. Chráni žalúdok, zmierňuje kŕče, disponuje protizápalovými vlastnosťami a bojuje proti patogénom. Dokáže zahubiť baktérie a vírusy, za antivírusové vlastnosti vďačí okrem iného obsahu terpénu. Ten zmierňuje bolesti, zabraňuje úzkosti a zmierňuje zápal. Za antimikrobiálne vlastnosti rastlina vďačí vysokému obsahu esenciálnych olejov.

Oxidatívny stres sa podieľa na vzniku neurodegeneratívnych ochorení a starnutia. Ako prírodný uvoľňovač stresu grécky horský čaj zmierňuje stres, upokojuje, pomáha uvoľniť sa.

Ukázalo sa, že synergia medzi extraktom sideritisu a vitamínmi B-komplex má pozitívny vplyv na zmiernenie chronického stresu. Grécky horský čaj obsahuje polyfenoly a flavonoidy, prírodné zlúčeniny, ktoré zabraňujú vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Antioxidačný účinok čaju je rovnaký ako u zeleného čaju, má však výhodou, že neobsahuje teín (kofeín). Medzi antioxidačné zlúčeniny, ktoré obsahuje, patria aglykóny, kyselina chlorovodíková (účinok podporujúci predchádzanie rakovine), verbascozide (protizápalová a antimikrobiálna) a mnoho ďalších.

Antioxidačné účinky rastlinných fenolov sa skúmali aj v prípade prevencie ochorenia koronárnych ciev a rakoviny, ako aj  degeneratívnych mozgových poruchách súvisiacich s vekom a bolo zistené, že dokážu bojovať proti ochoreniam, disponujú antialergickými, imunostimulačnými vlastnosťami a schopnosťou zvyšovať hladinu estrogénu.

Proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe

Hippokrates tiež spozoroval, že popíjanie gréckeho horského čaju má pozitívny účinok na úzkosť a depresiu, čo je podľa jednej vedeckej štúdie absolútne pravdivé. V článku uverejnenom v Molecules Journal v roku 2015 sa uvádza, že štyri flavonoidy, ktoré rastlina obsahuje, ovplyvňujú inhibíciu zlúčeniny v ľudskom mozgu, ktorej vysoké hladiny sa spájajú s rôznymi nežiadúcimi stavmi, ako sú napríklad úzkosť, depresia, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Pravidelná konzumácia čaju môže pomáhať pri prevencii vzniku duševným ochoreniam spojeným so starnutím, ale môže tiež pomôcť iným osobám, ktorí netrpia veku špecifickými poruchami, alebo poruchami nálady.

Sideritis prospešne vplýva na libido

V staršej odbornej literatúre existujú náznaky, že pravidelná konzumácia ránhoja horského môže tiež ovplyvniť libido. I napriek tomu, že v tejto oblasti sa uskutočnil iba minimálny počet vedeckých výskumov, je možné niektoré predbežné dôkazy sú na mieste. Rastlina má vysoký obsah draslíka a zinku, ktoré sú potrebné pre dobré zdravie vrátane sexuálneho zdravia. Okrem toho, vďaka svojim účinkom proti úzkosti a antidepresívnym vlastnostiam môže jeho pravidelná konzumácia pomôcť dostať sa „do nálady“ pred samotným aktom, čo je ešte ťažšie, pokiaľ vás trápi depresia a úzkosť.

Zhrnutie

Podľa doterajších vedecky podložených informácií sa sideritis v rámci liečby  odporúča v nasledovných prípadoch:

 • demencia,

 • Alzheimerova a Parkinsonova choroba,

 • depresia,

 • poruchy spánku,

 • úzkosť,

 • Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD),

 • dlhodobý stres,

 • oslabený imunitný systém,

 • vírusové, bakteriálne, hubové (plesňové) ochorenia,

 • infekcie dýchacích ciest,

 • ochorenia tráviaceho systému,

 • bolesti žalúdka a čriev,

 • nadúvanie,

 • žalúdočné vredy,

 • bolesti a zápal,

 • vysoký krvný tlak,

 • kŕče,

 • pokles libida,

 •  rany a popáleniny,

 • chudokrvnosť (sideritis má mimoriadne vysoký obsah železa).

Najnovšie výskumy zistili, že rastlina môže pomáhať aj v prípade prevencie vzniku rakoviny prsníka.

Dva spôsoby prípravy čaju

Grécky horský čaj sa pripravuje použitím všetkých častí liečivej rastliny (kvety, listy a stonka). Na prípravu čaju pridajte 5 až 10 gramov drvenej byliny, alebo 6 až 8 kusov stoniek sideritisu s dĺžkou asi 5 cm, do 1 litra vody, nechajte zovrieť a povarte 10 až 15 minút na malom plameni. Nádobu odložte z ohňa, nechajte zmes odstáť ďalších 5 minút, následne sceďte.

Ďalším spôsobom, ako čaj pripraviť, je zaliať 1 čajovú lyžičku spomínanej čajovej zmesi s 2,5 dl zovretej vody, nechať odstáť približne 10 minút, následne scediť, nakoniec čaj konzumovať podľa voľby: bez dochutenia, alebo ochutený. Podľa chuti môžeme ľubovoľne pridať citrón, med, bobkový list, škoricu a sušené ovocie.

Hoci Gréci konzumujú sideritis v prvom rade ako horúci nápoj, v teplejších mesiacoch môžeme z neho pripraviť vynikajúci ľadový čaj. Prečo by ste mali piť nápoje plné syntetických zložiek, keď máte poruke prírodný liečivý čaj plný antioxidantov a fytonutrientov?

Má konzumácia vedľajšie účinky?

Kým zelený čaj môže vstúpiť do reakcie s rôznymi liekmi a jeho konzumácia spôsobuje závraty, vysoký krvný tlak, zrýchlený tep, v prípade gréckeho horského čaju nič podobné nehrozí a ani hodnotenie HMPC neuvádza žiadne vedľajšie účinky. Pred konzumáciou liečivej rastliny je, samozrejme, dôležité poradiť sa so svojim ošetrujúcim lekárom, najmä pokiaľ ide o gravidné ženy, alebo pokiaľ chcete ponúknuť čaj deťom mladším ako 6 rokov. Pokiaľ príznaky prechladnutia pretrvávajú dlhšie ako jeden týždeň, prípadne sa počas liečby zhoršia, resp. príznaky bolestí tráviaceho systému a čriev neustúpia ani do dvoch týždňov, alebo došlo k zhoršeniu stavu, je potrebné vyhľadať lekára.

Pozor! Z viac ako 150 poddruhov tejto rastliny bol podrobne skúmaný iba druh Sideritis scardica a odhalené boli jeho pozitívne účinky. V prípade mnohých druhov čajov nie je jasné, ktoré poddruhy sú ponúkané, ale správna voľba je kľúčom k úspešnej liečbe. Je potrebné opatrne nakladať aj v prípade voľného zberu sideritídu v prírode, pretože jeho čistota nie je zaručená. Kvalitná rastlina má jasnezelenú stonku a zlatožlté okvetie.

Zdroje:

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/sideritis-herba

https://en.sideritis.info/index.html

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-sideritis-scardica-griseb-sideritis-clandestina-bory-chaub-hayek-sideritis_en.pdf

https://www.thespruceeats.com/greek-mountain-tea-1706000
https://yerbamateculture.com/greek-mountain-tea-sideritis-facts-and-health-benefits/